Miloš Zeman slavnostně otevírá opravenou bránu v Lánech. Foto: David Malik / CNC / Profimedia

Potvrzeno: Zemanovci skončí spolu se Zemanem. Strana se sama rozpustí

Napsal/a Vojtěch Berger 28. února 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Až příští týden skončí funkční období Miloše Zemana, spustí formální kroky ke svému zániku i jemu blízká Strana práv občanů. Potvrdil to místopředseda SPO Marian Keremidský. O budoucnosti strany mělo rozhodnout zasedání zástupců krajských organizací strany, které v únoru proběhlo. „Většinově jsme se shodli, že se ta kapitola bude uzavírat,“ potvrdil Keremidský pro HlídacíPes.org.

„Ta strana splnila nějaký svůj účel vzhledem k těm dvěma podpisovým petičním akcím u obou prezidentských voleb 2013 a 2018,“ komentoval už v lednu místopředseda Zemanovců fakt, že strana dvakrát pomohla Miloši Zemanovi na Hrad. Naznačoval přitom jasně, že působení SPO v politice se chýlí ke konci. Teď už je rozhodnuto.

„Určitě k tomu bude docházet v nejbližší době,“ avizuje nyní chystané formální kroky vedoucí k rozpuštění strany Keremidský.

Strana už prakticky žádnou aktivitu nevyvíjí a vyvíjet ani nehodlá. Dokládá to i pohled na její web. Jako jedna z posledních „novinek“ je zde poděkování voličům za hlasy pro SPO v loňských komunálních volbách. Předloňských parlamentních voleb se strana vůbec neúčastnila.

Tahle země už není naše

Bývalý předseda „Zemanovců“ Martin Šulc to v roce 2021 vysvětloval roztříštěností levice a tím, že strana nechce dál štěpit hlasy voličů. Už zhruba rok ale není ani předsedou strany, ani jejím členem:

„O svých důvodech určitě nechci mluvit. Už je to rok a ty důvody nějaké byly, ale nebyly vůbec žádné razantní, nebo na základě nějakých rozepří, ale nechci to dále rozebírat,“ řekl v lednu na dotaz HlídacíPes.org.

Další známý člen SPO, šéf Zemanova hradního protokolu a bývalý člen vedení Zemanovců Vladimír Kruliš, naopak ve straně zůstal až do konce.

„Pan Kruliš je řadovým členem místní organizace ve Zlíně,“ potvrdil Marian Keremidský. S blížícím se koncem Zemanova mandátu se o Krulišovi mluvilo i jako o možném příštím šéfovi kanceláře guvernéra České národní banky Aleše Michla.

Bez zajímavosti není, že právě na Krulišovo jméno jsou registrovány obě adresy webu SPO, nejen ta „oficiální“ (stranaprav.cz), ale i ta přesměrovaná (tahlezemejenase.cz), která naráží na starší citát Miloše Zemana „Tahle země je naše“ z roku 2015. Registrace obou domén je platná ještě po celý další rok, navzdory chystanému rozpuštění strany.

„Ve straně to rezonuje už celý loňský rok. Mluví se o tom, že strana už nemá důvod svého pokračování,“ přibližoval náladu v SPO v lednu Marian Keremidský.

Zeman na Hradě, strana v útlumu

S výše zmíněnými volebními neúspěchy SPO přišel i výrazný finanční útlum. Poslední dostupná výroční zpráva strany za rok 2021 uvádí nulu ve všech příjmových i výdajových položkách.

Zemanovci si v minulosti opakovaně vysloužili kritiku za netransparentní hospodaření, jak během svých vlastních kampaní, tak zejména v rámci podpory prezidentské kandidatury Miloše Zemana.

Navzdory dlouhodobému útlumu jeden ze zakladatelů strany a prezidentův poradce Martin Nejedlý ještě předloni spekulace o možném konci strany odmítal.

„Strana není mrtvá, kolegové v krajích se scházejí, vyvíjejí činnost. Rozhodně to není tak, že by zavřeli stánek a v roce 2023 s koncem mandátu pana prezidenta skončili,“ tvrdil Nejedlý v roce 2021 pro Seznam Zprávy.

Ve skutečnosti podobná diskuse probíhala ve straně od té doby nepřetržitě. Nakonec SPO Miloše Zemana politicky přežije sotva o pár měsíců.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)