Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Bibi on Foter.com / CC BY-NC-SA, zdroj

Potrefený blboun nejapný. Jak to bylo se Zemanem, novináři a velvyslankyní Filipi

GLOSA. Nevíme, zda se poučka o tom, že potrefená husa se vždycky ozve, dá vztáhnout i na nebohého ptáka dodo, alias blbouna nejapného, jehož svým projevem před českými velvyslanci oživil český prezident Miloš Zeman. 

Je však na místě říci, proč že se tentokrát nejvyšší ústavní činitel, nevybíravě otřel o novináře.

Zemanův odrazový můstek

Na setkání s velvyslanci (lidmi, kteří by měli být mistry v uměřenosti, znalosti etikety, ve slušném chování, ale i v práci s fakty a relevantními poklady) Zeman řekl toto:

„Jsem přesvědčen, že inteligence českých novinářů je někdy na úrovni blbouna nejapného, což byl tvor žijící na Madagaskaru, ale byl právem vyhuben. České novináře se zatím vyhubit nepodařilo.”

K Zemanovi už útoky na novináře (nikoli hloupé, ale promyšlené) patří stejně jako kdysi becherovka, již dnes podle důvěryhodných informací v oblibě vystřídal guatemalský rum značky Zacapa, a asi by už ani nestály za další komentář.

Zajímavé je ale to, co výše citovanému prezidentově výroku předcházelo. Bylo jím poděkování české velvyslankyni v Sýrii Evě Filipi a připomenutí, že jí udělil státní vyznamenání.

Následující Zemanova věta („V českém tisku jsem si nedávno přečetl doporučení, že ji mám odvolat.“) pak byla odrazovým můstkem k výše citovanému prohlášení o ptáku dodo (byť na rozdíl od přesvědčení prezidenta nežil na Madagaskaru, nýbrž na ostrově Mauricius) a (ne)vymírání českých novinářů.

 

Kdo chce psa bít

Nutno dodat, že „potrefeným dodem“ se cítí být autor tohoto textu. Na serveru HlídacíPes.org jsme totiž skutečně nedávno publikovali text o výzvě k odvolání Evy Filipi.

Kdo je však funkčně gramotný a zvládá tedy četbu s porozuměním, i z mediálně rešerše mohl pochopit, že šlo o zprávu, informaci o tom, že k odvolání velvyslankyně Filipi dopisem vyzvala česká europoslankyně Michaela Šojdrová.

Podpořila to řadou argumentů, na něž v textu odmítavě reagovala jak sama Eva Filipi, tak Ministerstvo zahraničí.

Což mimochodem dobře ví zastupující ministr zahraničí Jan Hamáček, který také s koženým výrazem ve tváří výrok prezidenta poslouchal.

Byl to právě Hamáček, kdo na dopis europoslankyně Šojdrové osobně dopisem reagoval a za Evu Filipi se postavil. Ale kdo chce hlídací psy bít, svého doda si vždycky najde.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

14 komentářů

 1. Peter Mojzeš napsal:

  Nic překvapivého: starého psa novým kouskům nenaučíš. Opět standardní argumentační fauly (zesměšňování, vyvolávání zášti), které prezident Zeman s oblibou používá. V případě ústavního činitele navýsost trapné a nebezpečné. Nezbývá než trpělivé uvádění na pravou míru, vyvracení lží a osvěta veřejnosti (viz např. http://www.obcanskevzdelavani.cz/argumentacni-fauly).

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Nevim, proc si Zeman stale mysli, ze to co rika, je vtipne. Kdyby podobne ladene vyjadreni adresoval napr. na Zidy, Romy nebo homosexualy, dockal by se nejspis nejake demonstrace na Hradcanskem namesti. Takhle se nestane nic a duvera v novinare (tradicni media) opet klesne. Pane Brestane, uz se tesite, az se budete jednou dopredu omlouvat za to, ze chcete jen informovat a nekoho by se to mohlo dotknout?

  • radek napsal:

   Z názvu článku jsem měl dojem, že Zeman procitl a objektivně hodnotí svého mluvčího. Zase nic – škoda !!!!!

  • petrph napsal:

   Víte, pokud vím, tak demonstrace proti Zemanovi se stejně dějí poměrně často, a krom toho jeho odpůrci využijí každé veřejnou akce, aby se do něj mediálně pustili (viz i nyní jak je psalo při předávání cen Hanno R. Ellenbogenové..
   Jistě, pokud se budeme držet v rovině čiré zdvořilosti a politické korektnosti, tak výroky pana Zemana jsou nevkusné, provokativní a vulgární . Zeman je prostě Zeman, a voliči si ho tak zvolili, oni tak často taky mluví. Není sám, kdo tak dnes komentuje dnešní svět..
   Ale – dodávám, nejhorší je když se z jeho projevů vytrhne a mediálně zvýrazní a zveřejní pouze ta konečná vulgární pointa, (což ale platí pro většinu vtipů, pokud neznáme obsah). A v tom je právně rozdíl mezi kvalitními a bulvárními médii, resp. jejich články. Ta bulvární napíší velkým titulkem „Zeman řekl že ten a ten je *****“ a mají z toho žně.. Ta kvalitní napíší že Zeman se kriticky vyjádřil o tom a tom, protože .. (analytický článek) na půl stránky..V tom se domnívám, že Hlídací pes (i většina jeho autorů) jsou na té lepší straně…

 3. Pavel Liška napsal:

  Tak pokud tedy zvládám četbu s porozuměním, tak mi z toho plyne, že autor článku by rozhodně paní Filipi neodvolával. Tudíž nemá k její práci výhrady a tedy nemá nic ani proti jejímu vyznamenání. Takže se ve faktické rovině ocitl na stejné straně barikády s panem prezidentem. No, příště tento svůj názor může projevit jasně a zřetelně .

 4. Miroslav Schleier napsal:

  Inteligentní novinář zcela určitě uvedl, že paní FILIPI je vysoce ceněná osobnost, o kterou se otřela nanynka, o které nikdo nic neví. Pokud to bylo uvedeno, pak bych se rozplakal.

 5. Markéta Hejná napsal:

  Jsme smutně zvyklí na jeho zlobné kašpařiny a útoky na část obyvatelstva.
  Ale říci o nějakém – jakémkoli – druhu, že byl vyhuben PRÁVEM, to nemá s bonmotem nic společného, ba ani s malmotem. To už poukazuje na absenci lidského srdce.

  • PM napsal:

   Zeman je psychicky velmi narušený člověk. Přesně mi zapadá do diagnozy – Narcistická porucha osobnosti.
   https://www.psychiatriepropraxi.cz/pdfs/psy/2005/01/03.pdf.
   Stále nechápu jak je vůbec možné že člověk s tak jasnými symptomy této poruchy může zastávat úřad prezidenta. Svědčí to především o inteligenci národa českého, úplně jsem ztratil iluze. Jaký národ takový prezident. S tím se nedá nic dělat.

 6. monarchista napsal:

  Demonstrace na podporu novinářů (ovšem Parlamentní listy a jim podobné nezvat!) není špatný nápad. Ideálně na Hradčanském náměstí. Hlásím se k účasti a přivedu mnohé jiné ! Přinesu v tašce trochu hnoje, který umístím k oplocení prvního nádvoří. Hnůj se až na výjimky nenachází v řadách novinářů, ale úplně jinde.
  Tak hlídací psové, pojďme na to!

 7. Josef napsal:

  Zeman je ,,státník“ pro venkovskou putyku.Chodit řečnit vyslancům je nad jeho intelektuální možnosti.

 8. Miloš napsal:

  Při svém omílání, že protiruské sankce nemají smysl, protože znamenají ztráty pro obě strany Zeman uvedl zcela nesmyslný příklad – Kubu, která se dodnes potýká se zahraničními dluhy – nám dodnes dluží cca 7 mld., kolik ostatním státům býv. východního bloku nevím, i když Putin jim hodně odpustil.

 9. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Má vůbec smysl komentovat Zemanovy bonmoty, když jsou to ve skutečnosti pořádné „boty“. Didus ineptus – nezní to jaksi symbolicky v  souvislosti s nejmenovanou osobou?

 10. Pavel Liska napsal:

  Cituji : „ v českém tisku jsem si nadávno přečetl doporučení, že ji mám odvolat “. Z toho explicitně neplyne, že to doporučuje nějaký novinář. Doporučuje to paní Šojdrová. Novinář je ten, kdo tu zprávu vybere, odpovidajicim zpusobem uchopí, zveřejní atd. Místo sebe nechá promluvit někoho jiného , za něhož se schová. V tomto kontextu chápu Zemanovi vyjádření já. Názor autora článku nevíme …. Ale od toho tu on přece není, viďte. Zprava není komentář. I když, teď nevím, nebyl ten původní článek v rubrice „ komentáře “ ?

 11. Tondach napsal:

  Zeman si odjakživa nevidí do huby, ovšem téměř tři miliony voličů ho za to obdivují až zbožňují! V tom je ten problém, tři miliony naprostých hlupáků v zemi….tady už to prostě nemůže dopadnout dobře!

Přidávání komentářů není povoleno