Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
twitter Mladých sociálních demokratů,

Politická korektnost: Babiš ojebal stát a Sobotka svou image

ANALÝZA. Podle premiéra Bohuslava Sobotky ojebal Andrej Babiš Českou republiku. Sobotka, vystupující spíše jako distinguovaný politik, vyrazil dech jak příznivcům, tak kritikům. Proč? A je to vážně takové překvapení?

Nejprve je třeba se podívat, v jakém kontextu k prohlášení o „ojebání“ došlo. Sobotkův koaliční partner a nejspíše největší soupeř v nadcházejících podzimních parlamentních volbách čelil mediální smršti. Novináři se snažili poukázat na nesrovnalosti ohledně korunových dluhopisů, které před lety vydal Agrofert, a které nakoupil jako jediný Andrej Babiš.

Mediálním vrcholem celé aféry byl Babišův výstup v České televizi, konkrétně v reportáži Reportérů ČT. Jeho arogantní prohlášení o tom, že nemusí nikomu ukazovat své příjmy doplnil krátkou formulí: „Sorry jako“. Z těchto dvou slov se během několika hodin stal na sociálních sítích fenomén. Hashtag #sorryjako se šířil mezi Babišovými kritiky Twitterem jako lavina. Z poměrně zásadního problému se stala legrace.

Ačkoliv si hashtag udržel konotaci mírně negativního hodnocení, původní význam se při masivním nasazení do všech situací lidského konání ztratil. Přesto, každý si při jeho použití stále vybavoval tvář Andreje Babiše. Vicepremiér tak získal reklamu zadarmo. Jeho PR oddělení toho pochopitelně samo využilo.

Vulgaritou proti zdi

Sobotka byl nucen na celý případ dluhopisů reagovat. Zvolil proto buď on sám, nebo někdo z jeho týmu, ostrou rétoriku na platformě, která snese leccos.


Politicky nekorektní prohlášení pak přeci jen zmírnil.

Přesto prohlášení zafungovalo, většina médií se jím více či méně zabývala. Jelikož vládní koalice funguje dál, lze spekulovat, že způsob kritiky Babišova jednání byl v konečném důsledku myšlen jinak. Babišovo #sorryjako mizelo ze sítí a začaly jej nahrazovat nejrůznější humorné variace na Sobotkovo prohlášení. Velmi často se objevovala fotomontáž na motiv z filmu Pelíšky.

Politicky nekorektní a bezzubá kritika

Sobotkovo politicky nekorektní prohlášení je zajímavé z několika úhlů. U politika zavedené strany, který navíc zastává post premiéra, se v rámci společenské i politické korektnosti očekává určitá forma komunikace. Sobotka však místo otevřené kritiky na tiskové konferenci zvolil taktiku, která je daleko účinnější.

„Už od 19. století spolu politici bojovali nějakými sloupky a články v novinách a snáz na sebe útočili doma u psacího stolu, než když se setkali tváří v tvář,“ připomněl v rozhovoru pro Houpacího Osla mediální teoretik Daniel Bína.

Z mediálních přestřelek se boje přesouvají na sociální sítě. S nimi se mění i jazyk. Pokud papír snese vše, pak sociální sítě představují naprosto bezbřehou platformu. Navíc jsou si na sítích „všichni blíž“. Sobotkovo ostré vyjádření způsobilo vlnu satirických reakcí nejen kvůli běžnému a decentnímu Sobotkovu vystupování na veřejnosti, ale také faktu, že politicky nekorektní slovo použil „zavedený politik“.

Zatímco Babišovi část veřejnosti stále věří, že není politik, uvěřit podobnou pózu Sobotkovi, který zasvětil straně mládí, je nemožné. Sobotka nemůže používat „jednoduchý Trumpův jazyk“, jelikož mu tento jazyk nepřísluší.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

15 komentářů

 1. Pelli napsal:

  česká rarita–boj o koryta

 2. petrph napsal:

  To je ta potíž, pokud platí
  „..Z mediálních přestřelek se boje přesouvají na sociální sítě. S nimi se mění i jazyk. Pokud papír snese vše, pak sociální sítě představují naprosto bezbřehou platformu. Navíc jsou si na sítích „všichni blíž“.
  tak by snad projevy na sociálních sítích měly zůstat. A nikoliv že si je z nich zase média zpátky přeberou a s velkými titulky bombasticky zveřejňují jako reálné projevy politiků.
  Ba co hůř, takové projevy na sociálních sítích by „jinak“ měla posuzovat policie a justice – a nikoliv že si bude chodit na sociální sítě pro snadné důkazy proti politiky označeným extrémistům, že?

 3. alena Ottova napsal:

  dobrý den nezlobte se ale ty Vaše bláboly co se dějě ve vládě už nám důchodcům lezou krkem .To co dokážete akorát se bavit kdo má víc miliard a stále máte málo přidávat si na platy,kde na to berete?A stále máte málo,ale obyčejní lidé Vás absolutně nezajímají a hlavně důchodci my můžeme pochcípat o to Vám asi jde že?Vedete to pěkně jen co je pravda,však to také poznáte na volbách a s těma slibama už jděte někam dovedli jste to pěkně daleko jen co je pravda.Napsala bych to jinak,ale jsem slušný člověk.já vím že je to k ničemu,ale alespo´n se mi ulevilo.s pozdravem důchodce

 4. Karel Novotný napsal:

  Narazil jsem na nespočet parodií typu otcovské vyjádření Zemana: Ku*, Bohušu, sprostě se nemluví, do p*! apod. Jenže na rozdíl od Pelíšků tu není skoro žádná ironie, Zeman mluví vulgárně běžně …

  • petrph napsal:

   Nikoliv jen Zeman – dneska je snad poměrně jasně vidět, že všichni naši politici mluví vulgárně běžně.. Rozdíl je právě jen v tom, jak často a hlasitě budou jejich výroky opakovat média..

   • Karel Novotný napsal:

    Dovolím si nesouhlasit se slovy všichni a běžně. Od Bohuša právě dosud nikdo nic podobného neslyšel. Samozřejmě mnozí mluví ještě hůř než Zeman, třeba Babiš, tam je to navíc spojené s nechutným jednání vůči podřízeným (donesly se ke mně konkrétní příběhy z MF)

    • petrph napsal:

     Můžete mít pravdu i ne. Stále musíte mít na zřeteli že slovní spojení „od Bohuša (resp. jiného politika) právě dosud nikdo nic podobného neslyšel“..znamená pouze „přes média nic podobného neslyšel“, protože právě a jen přes média se lidé seznamují s projevy svých politiků. Tudíž je zcela v pravomoci médií, s jakým filtrem pracují a co na kterého politika zveřejní. Protože dneska jak víte, média ani projevy politiků nezveřejňují v plné délce, pouze pečlivě vybrané úryvky, které pak učelově komentují.
     A ono jde i o něco jiného. Měl jsem takovou přímo idealistickou představu (moje chyba), že v kulturním civilizovaném státě si alespoň seriozní média udrží tu míru slušnosti aby i v případě že ústavní činitel vyřkne vulgární slovo – tak přímo tuto vulgaritu tato seriozní média opakovat vým čtenářům (divákům) nebudou..od toho je tu přece ta stále vychvalovaná politická korektnost, aby tento výraz ve své informaci obešla…No spletl jsem se,na idealismus se spolehat nedá, a jen smutně a přímo cynicky sledovat, jak se ta hromada vzájemných vulgarit podrazů a špíny šíří dál..
     Ježíš kdysi řekl „kdo jsi bez viny, hoď kamenem“.. co by asi mohl říct tváří v tvář elitám tohoto státu?

   • Weber napsal:

    Že někteří politici mluví veřejně vulgárně – sprostě, to je bohužel faktem, mně by to až tak nevadilo, to je zřejmě jejich zrcadlo nitra osobnosti, u Sobotky se toto objevilo jako následování neblahého trendu ve společnosti, což je hloupé. Co mi vadí zásadně je sprosté chování značné části politiků počínaje veřejným lhaním, pokusy o manipulaci s občany a tím fakticky s pohrdáním občany konče! Myslím, že nesvědčí o férovosti také některých občanů, kteří jsou schopni tvrdit, že všichni naši politici mluví vulgárně. To není znalost, nebo odvaha, ale také jen sprostota. Dokázat něco takového není možné!

 5. Němec napsal:

  V tomto případě to pan Sobotka nepřehnal. Jen slovníkem pana Babiše příznivcům spolku ANO stručně a srozumitelně vysvětlil podnikání jejich diktátora. Pochopí to už konečně ?

 6. Jan Hus napsal:

  Ojebal a dostal do sraček (omlouvám se, použil jen jejich jazyk) od 1990 s předcházejícími presidenty, vládami atd.občany státu (např. OKD s byty za předsednictví p. Zemana). Poukazuje na pana Babiše.
  Přitom si může podat ruce s pány Klausem, Kalouskem a jim podobnými.
  Blíží se volby.
  Lidé, bděte.
  POLITICIANS OF THE WORLD, UNITE! KISS ME . . .

  zkopírováno:
  tweety Tweety a odpovědi média
  Bohuslav Sobotka @ SlavekSobotka 2 hod.před 2 hodinamipřed 2 hodinami 2 hod.před 2 hodinami
  víc
  Sleva na dani na první dítě se zvýší o 150 korun měsíčně. Jsem rád, že udělil další výrazný krok v podporu rodin s dětmi.
  P.S.
  Prosím, seznamte občany s příspěvkem.
  Píše mi:CHYBA: Comments have been temporarily disabled to prevent spam. Please try again later.

 7. Laj napsal:

  Souhlasím ,že promluvil terminologií,jež aktuálně přísluší ministrovi financí.Však ten post zastávala ví,že je potřeba se vyjadřovat jasně,stručně výstižně.

 8. Klouda napsal:

  Kam až sahá vliv/peníze neestébáka nebureše a jaký je jeho další šachový tah? Všichni se prvoplánově smějí (ha, ha, ono je to jen v pseudokauze legrační) a jeho koblížkáři se ještě více semknou.
  Skoro by se dalo uvěřit, že vše kolem „sorry jako“ je první šachový tah sofistikované PR akce. Naštěstí pro pozorné si ing. Babiš nesmyslně věří, že dokáže všechny oblafnout. Jenže je mnohdy vidět, jak si nehlídá mluvu těla a očí, např.:
  https://www.youtube.com/watch?v=l6WG5hCr8qg
  Pokud lže, oči zavírá a pokud se stylizuje do „dobráka“, často mu hned po sehrání sekvence vyskočí v očích nelítostná tvrdost. Stačí pozorně sledovat.
  Lituji jak jeho „koblížkáře“ tak celý elektorát, pokud mu naletí na další volební zvýšení moci Agrofertu.
  Problém není v jeho pochopitelně racionálním postoji navázání Agrofertu na stát, problém je v kumulaci jeho ekonomicko-politické moci bez možnosti kontroly demokratickými mechanismy, kdy není zřejmé, co je zájem Agrofertu a co zájem státu.

  • nováček napsal:

   Klouda, máte pravdu, ale nás, blbé Čechy, už vícekrát utáhli na vařené nudli i zcela primitivní individua.

 9. Richter napsal:

  Ale kdeže. Sobotka ojebal cestovní náhrady a za ně si postavil domeček. Nevidím rozdílu. Oba ojebávají jak to jen trošičku jde. Když hrábnou si do společného je tak lákavé. Soudím, že tento spor vyřeší jen AK47, jak nám sdělil milovaný soudruh prezident Zeman.

 10. Pedro napsal:

  důležité je, že Sobotka nachvíli zaměřil pozornost směrem od sebe. Od svých nesplněných předvolebních slibů, loajality ke kamarádům a problémům uvnitř partaje. Kdy si konečně uvědomí / viz reakce / volič, že Sobotka pouze šlape vodu, a používá PR, nic směrem k lidem měnit neumí a nechce.

Přidávání komentářů není povoleno