Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Zahájení lázeňské sezóny v Luhačovicích, květen 2020. FOTO: Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia
,

Politická doporučení a zákazy Kremlu fungují. Rusové se do českých lázní hned tak nevrátí

Zejména lázně na západě Čech tvrdě pocítily propad v návštěvnosti zahraničních turistů. I když doufají, že se klienti po covidové pandemii opět vrátí, s Rusy, kteří si kraj obzvláště oblíbili, se prý kvůli stávajícím česko-ruským vztahům moc počítat nedá.

„To bude mít velký dopad. A když se to sečte s tím, co udělal covid, je to hodně přiklepnutý hřebíček do rakve. Protože v těchto zemích, jako je Rusko, hodně působí různá politická doporučení, kam cestovat, a kam ne. Dělo se to s Krymem i v jiných případech. Už v několika posledních letech byl problém se ztrátami ruské klientely a bude to určitě pokračovat,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org a ekonomický pořad Řečí peněz Českého rozhlasu Plus generální ředitel lázeňského holdingu Spa & Wellness Nature Resorts sdružujícího Lázně Luhačovice a Léčebné lázně Jáchymov, prezident Svazu léčebných lázní a také spolumajitel sítě ambulancí Mediclinic Eduard Bláha.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Vámi řízená a spoluvlastněná lázeňská skupina je největší v České republice. Znamená to, že na vás také nejvíce dopadly problémy a omezení spojená s covidem?

V tomhle oboru byly nejvíce zasaženy lázně na Karlovarsku, které se nejvíce soustředily na zahraniční klientelu, a lázně, které neměly prakticky žádné pojištěnce. Na druhou stranu všechny ty státní pomoci byly nastavovány tak, že velkou a vlastnicky propojenou skupinu znevýhodňovaly, takže je možné, že na nás byl ten dopad největší. Určitě z hlediska výpadku tržeb i hotovosti, kterou jsme museli spotřebovat na naše udržení a přežití. Takto v absolutní hodnotě budeme asi nejvíce postiženi. Je ale třeba upřímně říct, že díky snaze o reorganizaci a také díky státní pomoci jsme zvládli loňský rok zakončit dokonce v zisku.

To by někomu možná zavdávalo příčinu říct, že jste si tedy žádnou podporu z veřejných peněz nezasloužili…

To by tak mohlo vypadat, ale podstatné je, že zisk je vykoupen tím, že jsme vloni prakticky nic neopravili, byť běžně opravujeme v řádu desítek milionů korun, vůbec jsme neinvestovali a naši zaměstnanci měli zkrácenou mzdu nebo byli na překážkách na 60 % platu. A nakonec pomohlo i to, že se vlastně až na počátku letošního roku podařilo téměř překvapivě vyjednat zpětně některé kompenzace. Nejpodstatnější je, že jsme začínali s napěchovanými účty plnými rezerv na investice a ty účty jsou teď téměř prázdné.

Vláda věci řeší hurá způsobem

Lázně Luhačovice jsou kulturní památka, usilují o zápis do seznamu památek UNESCO. Co zásadního jste museli při investicích a opravách oželet?

My pečujeme o všechny naše objekty, na běžnou údržbu šlo ročně zhruba 40 milionů korun jak v Luhačovicích, tak v Jáchymově. Je to tak, že na jednom konci z těch rozlehlých areálů začnete a když dojdete na druhý, začínáte znovu. Vloni na to šlo ale jen pět, šest milionů a investiční činnost jsme seškrtali úplně. Speciálně Luhačovice mají velký rozvojový potenciál a ten jsme museli přerušit, což nás poškozuje v té lokální konkurenci. Ale věříme, že oživení v oboru bude velké. Možná nepřijde ještě v letošním roce, ale ten další rok už bude silný. Nejde jen o domácí dovolené, ale věříme, že i kvůli covidu bude stoupat zájem o péči o zdraví.

Eduard Bláha, generální ředitel lázeňského holdingu Spa & Wellness Nature Resorts sdružujícího Lázně Luhačovice a Léčebné lázně Jáchymov Foto: Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia

Vy sám jste byl přímo účastníkem jednání s politiky, ministry. Máte pocit, že jste měl a máte dostatek informací o tom, co vás v oboru čeká, jaká opatření a kdy budou platit, jak to bude s cestováním, covidovými pasy a podobně?

Určitě nemám pocit, že má vláda jasnou představu o opatřeních. Často se připravují takovým hurá způsobem, dlouho nic a pak najednou všechno. My ale nečekáme, že nám vláda řekne, co nastane, snažíme se to odhadovat sami z vývoje a trendů. Od vlády nečekáme scénáře, které nám namaluje.

A pokud jde o příjezdovou turistiku a právě ty covidové pasy, na to se dá připravit?

Spíš se snažíme to aktivně ovlivňovat. Teď žijeme tím, co platí, co ne, jak to bude u samoplátců a lázeňských pobytů… Předpokládáme, že očkování a uklidnění situace povede k tomu, návštěvnost poroste, bude primárně domácí. Ve svých strategiích se teď nedíváme na potenciál zahraničích trhů a soustředíme se na domácí trh.

Ten by mělo podpořit i pokračování lázeňských voucherů. Byly vloni, mají být i letos s platností až do konce roku – v podobě poukazu v hodnotě až 4 000 Kč. Část lázní se ale po negativních zkušenostech rozhodla v programu dále nepokračovat. Proč, v čem je problém?

Neřekl bych, že se řada lázní rozhodla do toho nejít. Byla tam ale zpočátku řada negativních zkušeností. Byl to pilotní program, špatně uchopený a pro konečného spotřebitele byl nepochopitelný. Lidi měli pocit, že dostávají něco oni, že je to benefit pro ně, jenže on to je optikou úředníků benefit pro to zařízení. Tyhle dvě logiky se moc nepotkávají. Plus řadu lázní otrávilo množství byrokracie s tím spojené. Když si pak ty problémy sedly, přišla další vlna covidu. Věřím, že program bude fungovat, bude efektivnější než vloni. Díky míře proočkovanosti a většího pocitu bezpečí věřím, že to bude fungovat efektivněji než vloni v létě.

Ovšem v seznamu lázní, které vouchery braly, jsem třeba ty vaše nenašel.

To ale není proto, že bychom se rozhodli do toho nejít, my jsme do toho jít nemohli. Pořád se na to pohlíží jako na program dotační podpory a vám se všechny ty dotace a podpory sčítají dohromady a podpora má nějaký strop a limit. Ten ale není stanoven relativně, třeba na zaměstnance či na lůžko, ale absolutně. A pak se stane, že podnik naší velikosti je reálně v přepočtu na zaměstnance a lůžko podporován na úrovni jedné třetiny ostatních malých hráčů. My jsme tedy už měli stopku a nemohli jsme lidi s vouchery přijímat. Bylo to kontraproduktivní, protože spousta lidí by k nám ráda jela, ale když zjistili, že by neměli finanční výhodu jako jinde, tak nepřijeli.

Tam šlo o maximální limit veřejné podpory, která je nastavena na evropské úrovni. Strop byl původně 800 tisíc eur, podařilo se to nějak vyřešit?

Podařilo, problém se ale jen odsunul, protože pořád chybí ta relativita. Ten dočasný rámec veřejné podpory byl skutečně navýšen nejprve z 200 tisíc na 800 tisíc eur za období posledních tří let. To ale bylo v době, kdy se mělo za to, že problém bude trvat půl, tři čtvrtě roku. Pak se limit zvedl až na 1,8 milionu eur. Jenže i to firmy naší velikosti vyčerpají poměrně brzy, u nás to bylo už v prosinci loňského roku. Takže v celém letošním roce bychom už na nic dalšího nedosáhli. Abychom tedy u voucherů úplně nevypadli ze hry, rozhodli jsme se část jiných podpor nepřijmout, asi v hodnotě pěti milionů korun, a v této hodnotě umožníme zájemcům o naše služby také u nás čerpat vouchery, a to pouze pro Jáchymov, konkrétně Radium palác, kde je největší výpadek cizinců. Ale pak se nám ozývají lidé a diví se, že u nás vouchery využít nemohou. A je pro ně těžké pochopit, že to není podpora pro ně, ale pro ta zařízení. Teď se na ministerstvech rodí podobný program, kdy se budou odměňovat zdravotníci.

Formou rekondičního pobytu v lázních?

Ano, jako odměna za to, co vybojovali během covidu. Mohli by jet na nějakou regeneraci do lázní, což by samozřejmě pomohlo i lázním, ale pokud to bude postaveno stejně a v rámci stropů a limitů na podporu, tak k nám, do největšího lázeňského zařízení v Česku, se tito lidé vůbec nepodívají. A nepodívají se ani do řady dalších, která mezitím svůj limit na podporu taky vyčerpají. A výsledek bude, že nebude možné uspokojit poptávku zdravotníků, protože ta malá zařízení, která na limit nikdy nedosáhnou, mají zase nedostatečnou kapacitu. Řešení podle nás je postavit to jako odměnu pro ty konkrétní uživatele, zdravotníky, a nezapočítávat to do limitu pro veřejnou podporu.

Číňané nás nikdy neobjevili

Jak dopadá srovnání dopadů covidu na západě Čech a na jižní Moravě, u vás tedy Jáchymov versus Luhačovice?

Západní Čechy jsou samozřejmě mnohem více postižené, protože to byl vždy takový kotel, kde se celý ten obor vařil. Tam se soustředila převážná část ekonomiky a turistiky spojené s lázeňstvím a byly na to nalepené všechny související služby. Proto tam také vyskočila nezaměstnanost více než jinde, a to je úspěšně držena dole různými covidovými programy. Projevuje se to i větším zájmem vedení měst a kraje s tím něco dělat, byť ty možnosti nejsou veliké. Ten problém se jmenuje závislost na zahraničí, na příjezdovém cestovním ruchu. Na opačném konci, kde to bylo postaveno hlavně na domácím cestování a péči o pojištěnce, ten problém není tak veliký.

Pokud jde o zahraniční klientelu, jaký dopad budou mít podle vás současné vztahy s Ruskem na zájem ruských turistů navštěvovat české lázně?

To bude mít velký dopad. A když se to sečte s tím, co udělal covid, je to hodně přiklepnutý hřebíček do rakve. Protože v těchto zemích, jako je Rusko, hodně působí různá politická doporučení, kam cestovat, a kam ne. Dělo se to s Krymem i v jiných případech. Už v několika posledních letech byl problém se ztrátami ruské klientely a bude to určitě pokračovat.

A co Číňané? Měli vůbec čas objevit české lázně?

Čínská klientela a české lázně, to nikdy k sobě nešlo. Jednak má Čína úplně jinou představu o medicíně a léčení, takže se to moc nepotkávalo. Spíše tu byly opačné snahy nějak využít čínskou medicínu ve spojení s lázeňstvím. To byly třeba pokusy v Lázních Bohdaneč, ale nikdy to nedošlo k nějakému cíli.

Vy jste i spolumajitel sítě ambulancí Mediclinic. Jaké bude zdravotnictví po covidu?

Krize neuvěřitelně zvedla prestiž zdravotníků. Mluví o tom už střední školy, kolik se jim hlásí zájemců. Ukázalo se, jak chtěli nejrůznější dobrovolníci pomáhat, z nich se mohou rekrutovat kvalifikovaní zdravotníci. Spousta zdravotníků si přenastavila sebehodnotu, možná znovu objevila smysl své práce. Ukázalo se, že české zdravotnictví umí krizi zvládat. Potřebuje ale větší podporu ze strany vlády. Pokud jde o schopnost řešit problém a organizovat se, ta byla skvělá. Nemám obavu o české zdravotnictví, mám obavu o jeho financování z veřejných rozpočtů, to ano.

V souvislosti se covidem řešíme tělo, fyzické zdraví, ale co duše? Říká se, že tyhle druhotné dopady covidu budou také drsné, chystáte se na to třeba nabídkou speciálních programů i v lázeňství?

Ta duševní či socializační stránka věci vždy hrála v lázeňských pobytech klíčovou roli. Tím jsme také argumentovali, když jsme tlačili na vládu či ministerstvo zdravotnictví, aby lidem rychle umožnily pečovat o své zdraví i touto formou. Rozhodně je to důležité. A mám velkou obavu z toho, jaké škody ta krize a izolace napáchala na mladé generaci. Nejsem psycholog ani psychiatr, ale myslím si, že v tom jako společnost budeme mít hodně práce.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

16 komentářů

 1. Jarda napsal:

  Hamáček řekl ,že v případě dopadů kauzy Vrbetice na ekonomiku a firmy v CR tak vláda pomůže. Diplomat Kolář řekl ,že dopad nebude žádný že obchod s Ruskem jakož i turismus je prakticky nulový…

  • Luděk napsal:

   At jsou doma ,stejně se chovaj povýšeně až idiotsky-přijedou Němci ,Holandani jen je umět namotivovat.Na bordely to nestačí

 2. petrph napsal:

  Ohledně lázeňství naprostá pravda, ty lázně tam už jsou na odpis. Nakonec, už se s tím ve Varech ani moc nepočítá, už i festival se odsunul snad někdy na konec léta, a že jaksi taksi opět víceméně virtuálně. Město je permanentně rozkopané a plné stavebního hluku, že tam lázeňské hosty ani radši nezvat.

  Takže snad jediná oprava, ty (bohaté) Rusy tam nestřídají Činané, ale bohatí Arabové.
  Tedy, pokud snad o tyhle ruiny ještě budou mít zájem.

  No a sem tam nějakou ruskou rodinu tam (ještě) taky najdete, na dost nízkých pozicích, u kasy v supermarketech a podobně. To jsou totiž Rusové, kteří sami měli Putina plný zuby, a svou stranu ródnuju dávno opustili, ti tam rozhodně návrat ruského impéria nepřipravují…

 3. Haládik Gabriel napsal:

  Když se někdo raduje z toho, že jeden národ vyloučí druhý anebo jeden národ ignoruje nějaký jiný, tak je neskutečně hloupý. Je to jedno, jestli Rus, Němec, Mongol nebo Tatar. Když se lidi dělí podle národnosti, tak je to to samé, jako když Hitler dělil lidi podle rasy. To znamená, že všichni ti „čecháčkové“, kteří tleskají, „jsme to těm rusákům nandali“, mají povahu Hitlera, jsou nacisté.
  Já vím, že hodně lidí bude na mě za moje slova útočit, ale můžete se vztekat, rozčilovat, ale to je jediné, co proti tomu zmůžete :).
  Ne já, ale vy všichni, kteří nenávidíte „rusáky“ jen proto, že vám to západ diktuje.

  • Martin napsal:

   Ne proto, že nám to západ diktuje, ale za ty vraždy v 1968 apod. !!!!

  • martin napsal:

   na tebe plati – podle sebe soudim tebe
   ty diktate

   a k tem rusakum, kdyz pouziju tvoji logiku – vy vsichni co se zastavate rusaku se zastavate nacistu, protoze to byli rusaci, kdo se scuchnul s nackama, spolu rozpoutali ww2, meli spolecne vojenske prehlidky a skoro cely 2 roky na zacatku ww2 spolu kamaradili. a kdyby rusaky hitler nenapad, tak by kamaradili dodnes

   • Ondrej napsal:

    je to tak, zastavat se soucasneho putinovskeho ruska a predevsim tedy vedeni tohoto odporneho a nepratelskeho rezimu je vlastizrada, bohuzel vrchni zradce porad polehava v Lanech, ale verim, ze uz to nebude trvat dlouho a skonci s ostudou, stejne jako StBak Bures, uz aby to bylo!!

   • Krivošejn napsal:

    Stejný spojenec Hitlera jako SSSR podle vás tedy bylo i Polsko , které mělo s Hitlerem tu samou smlouvu jako Stalin a to o 5 let dřív. Ani jeden sice neměli smlouvu spojeneckou ,ale proč vám to vysvětlovat. Zbytečné. Druhou světovou rozpoutali ti, kteří dozbrojili Hitlera ,aby ji v roce 1939 mohl zahájit, což byli parchanti Angličani a vypatlaní Frantíci. S válkou jinak všichni počítali až na rok 1941-42. No a kde se neustále berou ty blbosti o společných sovětsko německých přehlídkách Bůh suď.

    • Pavel napsal:

     A to sis vycucal z kterýho prstu, že Polsko mělo „tu samou smlouvu“? Vždycky mě pobaví místní volksrusáci, kteří když dojde na zločinné spolčení russovětska s nácky za účelem rozebrání Evropy, tak začnou pokoušet odvádět pozornost diskuzi na jiné téma. Vrať se do ZŠ, zjistíš, že hitlera dozborojili nikoli angličtani a frantíci ale „vypatlaní parchanti“ rusáci.

     • Dr. B napsal:

      Jasně, že si to vycucal z prstu. Možná, že kdyby tihle Rusáčci byli schopni přiznat si podíl SSSR na vzniku války, tak by s nimi bylo lepší pořízení. Němci tou sebereflexí prošli a dnes je v podstatě nikdo za ty hrůzy, co za války prováděli, neosočuje.
      Oni ale nikdy nepřiznají, že se mohl Sovětský Svaz zachovat někdy špatně. Milióny mrtvých vlastních lidí, které režim povraždil, je nezajímají.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Popisujete přesně českou skutečnost. O co mírněji, o to pravdivěji.

  • Sámo napsal:

   Mám dojem, že jste vůbec nepochopil, o co jde v kauze Vrbětice a následným vyhoštěním agentů ruských tajných služeb s diplomatickým krytím. Zkrátka a dobře, po zjištění, že za výbuchy munice ve Vrbětickém areálu, jsou z provedení útoků na munici podezřelí 2 agenti ruské tajné služby GRÚ. I kdyby nebyla tato událost, tak nebyl žádný důvod aby mělo Rusko v ČR několikanásobně více diplomatů než ČR v Rusku. Z logiky věci by to mělo být naopak, protože jakou rozlohu má ČR a jakou Rusko. Nejde o to, že jsme Rusům něco nandali, ale o to , aby počty osob s diplomatickým krytím byly pokud možno co nejnižší, protože Rusové chápou ČR pořád jako svůj satelit a podle toho se chovají.

  • Josef II napsal:

   Haladíku,tak to vypadá,že jsme národ nacistů.Pro vás uvědomnělé občany s tím správným stalinským pohledem na svět bude kumšt se dostat do sněmovny a doufám,že po příštích volbách skončíte na smetišti dějin,jak jste slibovali imperialistům.Mnoho lidí se nebude nad vaším příspěvkem vztekat ani nadávat nebo útočit,oni budou vámi opovrhovat.

  • Jaromír napsal:

   Ukazujete jen svou hloupost. Většina lidí dokáže rozlišit mezi rusákem a rusem. Rusák to je ten, které nenávidí ostatní národy, snaží se je ponížit a ideálně vykrást. To jsou ti, co se šikují za Putinem. A pak jsou tu rusové, kteří spíše pod Putinovým režimem trpí. Ti nechtějí nic jiného než jen stejnou svobodu, jaká je obvyklá i u nás. My se nemusíme vztekat, ale stačí konat tak, jako se konalo po zjištění, kdo stojí za výbuchy ve Vrběticích a tak, jak se postupovalo v každém takovém aktu rusácké nenávisti vůči okolnímu světu. Kdybych měl vzít to Vaše tvrzení, že odsudek a trest je vztekání, tak to by se například policie a soudci uvztekali. Když putinovské rusko udělá prasárnu a tak je i logické, že nenásleduje poděkování, ale naopak odsudky a tresty. Bát se rusku postavit, už díky členství v NATO i EU, nemusíme.

 4. hrabě napsal:

  A to je dobře pro prázdné lázně?

 5. skeptik napsal:

  Provozovatelé českých lázní zpohodlněli, zlenivěli. Zvykli si, že hlavně do Karlových Varů přijedou Rusové a lázeňský byznys se tím pádem bude hýbat. Připomíná mi to československý export do Sovětského svazu. Kapitáni našeho průmyslu se nemuseli nijak snažit a namáhat, Rusové brali všechno v obrovském množství. A jelikož Sovětský svaz bral všechno a v obrovském množství, nemuseli si kapitáni našeho průmyslu lámat hlavy nějakými inovacemi a kvalitou. A když se Sovětský svaz ocitl v krizi a brát přestal, zjistili naši výrobci, že nejsou na jiných trzích konkurenceschopní. Naštěstí se řada našich výrobců poučila a dnes už konkurenceschopní jsou. Ti, kteří se poučit nechtěli, prostě skončili. Totéž platí i pro provozovatele českých lázní. Pokud vezmou na vědomí, že neexistují pouze ruští klienti, uspějí zcela jistě také a Putin si bude moci svými zákazy tak nanejvýš vydláždit Rudé náměstí. Pokud to provozovatelé českých lázní na vědomí nevezmou, ať skončí také.

Přidávání komentářů není povoleno