Policie slibovala vietnamské agenty pro boj s drogovými gangy. Žádní do Česka nedorazili

Napsal/a Robert Malecký 6. srpna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Už rok se měli v Česku vietnamští policisté a právníci pokoušet proniknout mezi drogové gangy. Jaký je výsledek spolupráce, kterou loni počátkem července ohlásil ministr vnitra Milan Chovanec a jeho vietnamský protějšek Nguyen Thai Binh? Žádný. Kromě ministra už se zde nikdo z Vietnamu neukázal.

„Pro nás není normální, aby na každé, dnes už i venkovské diskotéce byla volně k dispozici droga, aby ji mohly mít i naše děti. My jsme se rozhodli ten boj vyhrát, bude to velmi dlouhá cesta, bude velmi drahá, ale je nutné ten boj svést a být úspěšní.“

Slova ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) předznamenala zostřený boj proti drogám, namířený hlavně proti vietnamským gangům zásobujícím pohraničí a pronikajícím stále více na německé území. Po výjezdech do oblastí kolem česko-německých hranic se loni 7. července sešel s vietnamským ministrem pro vnitřní věci. Výsledkem jednání byl slib, že do měsíce do ČR přijedou první tři policisté z Vietnamu na tříměsíční stáž.

Také podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého se měli policisté pokusit vytvořit „jakýsi kanál“ mezi Čechy a vietnamskou komunitou. Spolupracovat měly i tajné služby.

Hledají se vhodní kandidáti

„Českou republiku navštívil pouze vietnamský ministr, a to v létě 2014,“ konstatuje po roce mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Ztratila vietnamská strana o spolupráci zájem? „V tuto chvíli vybírá vhodné kandidáty, které by vyslala do České republiky. Prozatím nemáme bližší informace k počtu nebo přesnému termínu, ale až je budeme mít, rádi je zveřejníme,“ dodala mluvčí.

Národní protidrogová centrála (NPC), se kterou měli vietnamští policisté primárně spolupracovat, nechce krach mise příliš komentovat. „To jde kompletně za prezidiem, já se k tomu vyjadřovat nebudu,“ uvedl náměstek ředitele NPC Tomáš Kubík.

Dodal, že centrála k projektu sepsala odborná stanoviska a postupuje v synergii s policejním prezidiem. Naopak už odmítl odpovědět na otázku, zda NPC projekt považuje za přínos, nebo je spíš zbytečný. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ zopakoval náměstek Kubík.

Stojí i smlouvy o vydávání

Vloni v září se Chovanec k tématu výroby amfetaminu v Česku vrátil. V rozhovoru pro deník Blesk řekl, že problém má dvě části, přičemž první je dovoz surovin pro výrobu z Polska. „Druhá je dohoda s Vietnamem, že si bude brát své zločince zpátky k výkonu trestu, což by pro ně mělo mít odstrašující charakter, protože české vězení a vietnamské nelze srovnat,“ řekl Chovanec.

Dohody, na kterých společně pracovala ministerstva spravedlnosti a vnitra, byly skutečně ještě v loňském roce připraveny, opět se ale čeká na vietnamskou stranu.

„Vietnamská strana již tehdy avizovala, že smlouvu musí ještě před podpisem předložit Národnímu shromáždění VSR,“ vysvětlluje Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra .Ke schválení ve vietnamském parlamentu by prý mohlo dojít v říjnu letošního roku.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)