Poklidná Olomouc čeká na politika s vizí. Po následujících volbách už nebude možné ANO obejít

Napsal/a Tomáš Pika 12. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Olomouc je klidné město. Skrývá v sobě ale velký potenciál, který se doposud nepovedlo místním komunálním politikům využít. Olomouc spíš jenom „udržují“, a ta proto za ostatními historickými, univerzitními evropskými městy zaostává. Politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého doufá, že se objeví osobnost, která by dokázala regionální metropoli probudit.

Poklidnost Olomouce a nadstandardní spokojenost jejích obyvatel jsou podle politologa Pavla Šaradína obrovským bonusem pro místní komunální politiky. Snad také proto nemají potřebu významněji do chodu města zasahovat.

Její potenciál – onen „genius loci“ historického univerzitního města, který místní vnímají a který se dostal i do oficiálního sloganu města – zůstává nenaplněn.

„Když se podíváme na přístup k bezdomovcům, na to, jakým způsobem se opravují některé ústřední ulice – to jsou všechno věci, které by se mohly dělat jinak. Třeba za účasti občanů a především za pozvání špičkových architektů,“ vysvětluje politolog Šaradín v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Do Evropy daleko

Ani letošní komunální volby v Olomouci nejspíš nebudou z hlediska témat vyjímečné. Nebudou v nich hrát roli ani celostátní témata, jako je migrace. Šaradín očekává spíše témata spojená s rozvojem infrastruktury a budoucností města.

Současná koalice na radnici tvořená ČSSD, ODS, KDU- ČSL a TOP 09 si vede podle politologa poměrně dobře. Nese s sebou však nedostatek předchozích samospráv. Žádným způsobem neposouvá obraz Olomouce, která si tak zachovává status spíše středomoravského než evropského města.

Vznik koalice byl podle politologa výsledkem neúměrných požadavků ze strany vítězného hnutí ANO. Právě proto došlo ke spojení tolika stran, které by zřejmě na celostátní úrovni spolupracovat nemohly.

Pokračování stejné sestavy však po volbách neočekává. „Kdyby ANO získalo podporu 30% voličů, je to síla, která se nedá obejít,“ vysvětluje situaci Šaradín.

Vazby na byznys od 90. let slábnou

Tak jako v jiných městech, i v Olomouci se v 90. letech začaly vytvářet vazby mezi politiky a místními podnikateli. Pro Olomouc je typická stavařská lobby, která zde funguje do určité míry i v současné době. Tyto vazby však od 90. let slábnou, upozorňuje Šaradín.

Pronikání podnikatelských zájmů do politických rozhodnutí je podle něj negativním, neodstranitelných jevem. I přesto podotýká, že za vším není nutné vidět pouze černotu.

„Máme zde politickou reprezentaci, která ví, že jsou zde stavební firmy, šikovní podnikatelé, a určitým způsobem je upřednostňují. Myslím si, že je to vcelku přirozené a dobré pro rozvoj města. Někdy je totiž i ten podnikatel natolik osvícený a ví, že Olomouc potřebuje nějakým způsobem pomoci,“ uzavírá politolog.

Dvoudílný rozhovor s Pavlem Šaradínem přinese HlídacíPes.org 16. a 17. února

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)