Pohled do Havlova soukromí, Zemanův sen o Českém domě a proč vadí Číně atlasy
Koho hřeje ruský plyn a proč rozděluje střední Evropu *** Česká média jako mužský svět *** Za napětí mezi Ruskem a Západem nemůže jen hybridní válka – 10. týden roku 2019 na HlídacíPes.org.
ČESKÝ DŮM V MLZE: Rozbij prasátko, otevři kasičku, vyzval loni v dubnu Miloš Zeman slovenského prezidenta Andreje Kisku k tomu, aby Slovensko přispělo na vznik Českého domu v Bratislavě podobně jako to kdysi pro Slováky udělalo Česko. Kiska sice podporu přislíbil, ani o rok později ale projekt nemá jasné obrysy. Jeho vzor, Slovenský dům v Praze, čelí navíc kritice části slovenských krajanů.
TADY HAVEL, SLYŠÍTE? Režisér Petr Jančárek dostal v dubnu 2009 od Václava Havla nabídku, která se neodmítá: zachytit zbytek jeho života s téměř neomezeným přístupem do Havlova soukromí. Tehdy samozřejmě dokumentarista nemohl tušit, že půjde jen o následující dva a půl roku. I tak Jančárek nashromáždil na 200 hodin materiálu, který nyní zpracovává pro celovečerní dokumentární film.
KOHO HŘEJE RUSKÝ PLYN: Máme podobná přání, ale důraz klademe na různé věci. Všichni se rozhodně chceme integrovat a snížit naši závislost na Rusku, tvrdí o zemích Visegrádské čtyřky Agata Łoskot-Strachotová, analytička Střediska Marka Karpa pro východoevropská studia ve Varšavě. Upozorňuje, že někdy se politici v pohledu na energetickou bezpečnost neshodnou ani v rámci jednoho státu, jako třeba nyní v Česku.
MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org
ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?
JAK NA RUSKO: Ne vše, co ve vztahu Rusko – Západ sledujeme, je důsledek hybridní války: „Jsou v tom i prvky ruského autentického vidění světa, s Evropou nekompatibilní myšlenkový svět. Naopak Rusko je přesvědčeno, že hybridní válku proti němu vede Západ, což dokládá třeba působením některých neziskových organizací,“ tvrdí pro HlídacíPes.org diplomat a politický geograf Jaroslav Kurfürst.
VADIT MŮŽE I ATLAS: Mnohá západní nakladatelství nechávají své knihy již mnoho let tisknout v Číně – z finančních důvodů. Jejich byznys se však v posledních měsících nečekaně zkomplikoval: čínská vláda vydala pokyny k cenzuře cizojazyčných publikací určených pro zahraniční trh, které se v Číně pouze produkují. Někteří vydavatelé kvůli tomu raději sahají k autocenzuře.
MUŽSKÝ SVĚT MÉDIÍ: Na klíčových pozicích, kde se v médiích dělají zásadní rozhodnutí, pracuje podle propočtů HlídacíPes.org 63 mužů a pouze 19 žen, které tak tvoří zhruba 23 procent managementu. Kdo jsou čestné ženské výjimky v českých médiích? Podívejte se na VIDEOKOMENTÁŘ.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdy smí novináři demonstrovat, proč být pitomcem z davu a jak se perou dezinformátoři
Tvrdý boj o mýto, nervózní Agrofert a kdo tu vlastně vyhrál volby
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)