Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Jason Michael via Foter.com / CC BY-NC-SA, zdroj

Podnikatel žaluje stát o miliardu. Chce zpět firmu, kterou mu zabavil daňový úřad

Podnikatel Jiří Malík žaluje ministerstvo financí o vydání své firmy zabavené daňovým úřadem v roce 1998 a o restituci svého majetku. Celkově může jít o sumu převyšující miliardu korun.

„Ano, Ministerstvo financí je žalovanou stranou ve sporu s panem Jiřím Malíkem,“ potvrzuje mluvčí ministerstva Jakub Vintrlík.

Na počátku 90. let byl Jiří Malík úspěšným podnikatelem. Vlastnil firmu Malik International Consulting (M.I.C.) s obratem v miliardách korun, na dani z příjmu měl jen v roce 1998 zaplatit bezmála 103 milionů korun.

Téhož roku se však jeho život dramaticky změnil. „Daň jsem měl zaplatit k 30. 6. 1998, jenže jsem při tom počítal s tím, že mi společnost Tesco v souladu se smlouvou do konce února vyplatí část kupní ceny ve výši 151 milionů korun. To se ale nestalo,“ vzpomíná Malík.

Ten tak na daň neměl k dispozici potřebnou hotovost a daňový úřad mu proto obstavil veškerý firemní i soukromý majetek. Od té doby až do současnosti jím nemůže nijak disponovat.

Tesco zaplatilo pozdě, zaplaťte penále

A to přesto, že finanční úřad nakonec daň začal vymáhat po společnosti Tesco coby „poddlužníkovi“. Ta „Malíkovu“ daň nakonec státu zaplatila až v roce 2005. Exekuční příkaz na Tesco přitom stát vydal už v říjnu 1998.

„Čekal jsem, že vše nad rámec vymáhané sumy z mého majetku stát uvolní a vrátí mi to, co zabavil, ale to neudělal. Je to moje ekonomická i sociální poprava,“ podotýká Malík. „Stát nerespektoval přiměřenost zástavy. Stát mi majetek vzal, stát mi ho má vrátit,“ dodává.

Malík o dlužné sumy i svůj majetek už vedl řadu soudních sporů. Nejprve se společností Tesco, na níž úspěšně vysoudil zhruba 130 milionů na úrocích z původní dlužné sumy.

„Zaplatil jsem z toho daně a uhradil část svých pohledávek,“ říká Malík, který se kvůli tomu, aby exekuce nedopadla i na jeho manželku, raději rozvedl.

V roce 2005 mu navíc daňový úřad vyměřil i daňové penále 123 milionů korun za léta 1998 – 2005, kdy přitom daň sám vymáhal po Tescu.

„Daňová povinnost pana Malíka nebyla na společnost Tesco přenesena,“ namítá ministerstvo financí, i když připouští, že Finanční úřad daňové nedoplatky pana Malíka vymáhal a nakonec vymohl právě po Tescu.

„Jednalo se ale pouze o jeden ze způsobů vymáhání daňových nedoplatků. Dosud neuhrazená část daňového nedoplatku (tvořeného i příslušenstvím daně) tíží i nadále pana Malíka. Daňovou exekuci není možné opětovně provádět přikázáním pohledávky pana Malíka za společností Tesco, neboť tato pohledávka byla zaplacena, a tudíž zanikla,“ konstatuje za ministerstvo Jakub Vintrlík.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Zástavu jeho majetku finanční úřad oficiálně zrušil až v prosinci 2009. Právně firma M.I.C. sice stále existuje, je na ni ale uvaleno 14 exekucí na dlužné částky, mimo jiné kvůli dlužnému sociálnímu či zdravotnímu pojistnému. Malík proto i nadále nemůže firmou disponovat.

Ministerstvo: Nikomu jsme škodu nezpůsobili

Na stranu Jiřího Malíka se stavějí i někteří poslanci, kteří se s případem seznámili.

„Měl jsem pocit překvapení a pochopení pro stav bezmoci pana Malíka,“ říká poslanec ODS Martin Novotný. Podle něj případ dospěl do fáze, kdy jde už o takovou sumu, že jde „o politikum“. „Nejen ve smyslu, nakolik se u nás může člověk spolehnout na fungování právního státu, ale i ve smyslu praktickém. Jde tam už o tak velké peníze, že to působí dojmem, že nikdo z úředníků na sebe nebude ochoten vzít zodpovědnost za jakýkoli krok, který by vedl k vydání majetkových práv,“ dodává Novotný.

Ten také v případu interpeloval ministra financí Andreje Babiše. „Z odpovědi na mou interpelaci mám pocit, že státní orgány si vypracovaly metodu jakési univerzální, formální, problém neřešící odpovědi,“ konstatuje.

„Ministerstvo financí nezpůsobilo a nadále nepůsobí daňovému subjektu škodu na jeho právech a majetku,“ napsal v odpovědi na interpelaci ministr financí Andrej Babiš.

„K odstranění majetkových i nemajetkových důsledků nezákonných rozhodnutí veřejné moci slouží v českém právním řádu institut odpovědnosti za škodu. Pan Malík uplatnil nárok na náhradu škody a nebyl úspěšný,“ napsal v odpovědi na interpelaci ministr financí Andrej Babiš.

Jiří Malík Ministerstvo financí nejprve skutečně žaloval o náhradu škody. Ale neuspěl. Soudy argumentovaly tím, že neexistuje souvislost mezi jeho nároky a zásahem státu.

Nejde o náhradu škody, ale o restituci

„Stát tvrdí, že mi žádnou škodu nezpůsobil. Přestože mi už 19 let zadržuje firmu a majetek. Já nyní nechci náhradu škodu, chci, aby mi stát majetek vrátil, tedy protokolárně předal, předložil vyúčtování a vrátil majetky firmy v reálné hodnotě ke dni zabavení. Podle daňové správy majetek v roce 1998 činil 1,115 miliardy korun,“ říká Malík.

Poukazuje i na to, že ho stát zbavil práv zaručených Listinou základních práv a svobod: vykonávat práva majetkové povahy, práva podnikat a práva získávat prostředky pro své životní potřeby prací.

Ministerstvo financí však – podle odpovědi na dotaz redakce HlídacíPes.org – eviduje aktuálně jen dvě žaloby dle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci.

Jiří Malík však podal dvě další žaloby, v nichž nežádá o náhradu škody, ale o restituci původního stavu. Argumentuje evropskou judikaturou, podle níž „právo na neodkladné provedení restituce původního stavu a právo na náhradu škody způsobené občanovi při výkonu veřejné moci jsou dvě zcela separátní práva“.

I kdyby Malík ve sporu nakonec uspěl, nejméně 280 milionů by okamžitě šlo na vyplacení pohledávek v rámci exekucí, jež se od roku 1998 na jeho firmu nashromáždilo.

Jisté je, že ministerstvo financí s možností mimosoudního vyrovnání rozhodně nepočítá: „Za současného stavu řízení, zákonného rámce a předložených důkazních prostředků Ministerstvo financí neuvažuje o mimosoudním vyrovnání.“

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

3 komentáře

  1. Karel Novotný napsal:

    Úspěšný podnikatel s miliardovými obraty? Na jednu z jeho firem (IČ 45270708) byl dne 30. září 1996 (tedy dfávno před uvedenou kauzou) prohlášen konkurs na majetek …

  2. petrph napsal:

    Chudák neštastná, chce vrátit co mu sebral polistopadový režim… Kdyby mohl argumentovat že mu to sebrali komunističtí zločinci, měl by větší šanci a třeba by mu to i stát vrátit…:((

  3. NA napsal:

    Prý to nebude dřív než si Altner převezme šek.

Přidávání komentářů není povoleno