Podnikání exhejtmana Tesaříka: Olomoucké vazby pod drobnohledem policie
„Každý občan Olomouce ví, že ČSSD ovládá Tesařík a ODS Langer.“ Slova šéfa hnutí ANO Andreje Babiše loni vstoupila do vyjednávání radniční koalice po komunálních volbách v „hanácké metropoli“. Na poměry v Olomouci je teď upřena pozornost kvůli policejní operaci Vidkun, v níž je vedle dvou vysoce postavených policistů a podnikatele Ivana Kyselého obviněn i hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Kdo je Martin Tesařík, kterého měl Babiš na mysli a který volbou senátorského mandátu v roce 2012 prakticky Rozbořilovi umožnil usednout do křesla hejtmana?
S malou nadsázkou by se dalo říct, že vůbec není jisté, kterého ze dvou bratrů Tesaříkových Babiš svým výrokem myslel. Zatímco Martin – letitý sociálnědemokratický poslanec, hejtman a nynější senátor, reprezentuje politickou linii, jeho bratr Josef je podnikatelem. A nikoli nevýznamným. A kdykoli kroky Martina Tesaříka zaujaly média, vždy u toho byl i jeho bratr.
„Na rozdíl od vašeho hnutí, které ovládáte z centra pouhých několik měsíců, v sociální demokracii existují již 136 let demokratické principy, které se díky této straně a jejím představitelům po roce 1918 přenesly i do fungování našeho samostatného státu,“ odpověděl Babišovi Tesařík.
Jak to vypadá v praxi, když má policie podezření, že se pod letitými „demokratickými principy“ skrývají spíše letité klientelistické principy, ukazuje právě příklad ze současné Olomouce. V hlavní roli společnost Tesco SW, kterou spoluvlastní Josef Tesařík.
Všechno kolem Tesco SW
Protikorupční policie, finanční správa a Nejvyšší kontrolní úřad se velice živě zajímají o elektronický systém monitorující čerpání evropských fondů. Jak už dříve psal HlídacíPes.org, v centru jejich pozornosti jsou úředníci ministerstva pro místní rozvoj a členové výběrové komise, zajímá se i o dodavatele systému, firmu Tesco SW.
Psali jsme: Jdou po ní policie, finanční správa i NKÚ. Podívejte se, komu patří společnost Tesco SW
Nový software MSC2014+ má nahradit tři systémy dosud fungující na třech různých ministerstvech. Měl být zčásti placen z Bruselu, ten má ale pochybnosti – systém je prý příliš drahý – a možná podporu stáhne. Česko už za systém zaplatilo stovky miliónů korun, cílové odhady jsou až miliarda a půl.
Za odhalením problémů je opět Babiš – respektive audit, který provedl jeho dnes už bývalý náměstek Lukáš Wagenknecht. Audit přivedl na stopu policii – podle něho je zakázka předražená, vyvolává podezření z podvodu, kartelové dohody a porušení zákona o veřejných zakázkách.
Není to poprvé, co policie pátrá v Tesaříkově okolí. Loni v září prohledávala olomoucké sídlo firmy a domy jejích majitelů, radnice a sídla krajských úřadů. Akce údajně cílila na informace o projektech spojených s výzvou Integrovaného operačního programu, vypsaného v roce 2010.
Martin Tesařík v datech
- Narozen 1954 v Prostějově, v roce 1973 absolvoval Střední průmyslovou školu strojnickou v Olomouci, roku 1978 Vysoké učení technické v Brně. Poté pracoval v podniku Prefa Olomouc.
- V komunální politice je od roku 1990, kdy se stal zastupitelem v Olomouci. Členem ČSSD je od roku 1994. Byl náměstkem primátora, primátorem, poslancem parlamentu, hejtmanem. Kvůli souběhu s mandátem senátora v roce 2012 oznámil, že už nebude kandidovat na hejtmana. Olomoucká ČSSD pak do čela kandidátky postavila dnes obviněného hejtmana Jiřího Rozbořila.
Po prvním neúspěšném pokusu se senátorem stal v roce 2010, kdy v obou kolech porazil dosavadního senátora Jana Hálka.
Ke kauze Vidkun jsme dosud vydali:
Robert Malecký: Válka policajtů v přímém přenosu aneb co nám mělo uniknout?
Svéráz ministra Chovance: Ať o vině hejtmana Rozbořila rozhodne veřejnost a strana
Podnikání hejtmana Rozbořila, muže, který byl ve špatný čas na nesprávném místě
Presumpce politické viny? Proč by hejtman Rozbořil i přes nátlak ČSSD neměl odstupovat
CNI: Langer přihrál dotaci na sportovní areál. Teď tam spoluvlastní hotel
Pavučiny byznysu Martina Tesaříka
HlídacíPes.org zmapoval s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode vztahy a vazby kolem Martina Tesaříka. Pavouka zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky je též možné zvětšit.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Jak je možné, že nejprve jsou čestní občané zvoleni do politiky. A potom na něčí popud jsou tito čestní občané trestně stíhaní. Připomíná mi to Rusko. Každá smlouva je pro někoho výhodná a pro jiného už nemusí platit. Co je nebo není předražené je věc názoru. Nic nepokazí jen ten, co nic nedělá. Pro občany a média je to vynikající divadlo. Chce to jen stát na správném místě. Nevyroste nám z pana Babiše náš Putin. Evropské fondy a klientelismus je jen záminka. Navíc nebýt klientelismu, tak by se každý stát rozpadl.
Hlavně se celý systém pro monitoring dotací MSF2014 udělal jen jako rozšíření původního MSF2007. A i přes výtky EU opět bez autorských práv a řádově předražený. Defacto stát zaplatil předražený shit dvakrát. Do soutěže pak bylo nastrčeno HP jako vykrývačka také na Tesco SW udělátkách. Za cinklou soutěž se šéf výběrové komise Sixta stal šéfem kabinetu u Babiše. A novináři? Že mlčí? Soudy nekonají? A mafiáni s Babišem v čele dál dojí rozpočty ČR? Komu to vadí? Marťanům asi jen… jinak by lidé defenestrovali jak vládu, tak krajské úřady a IOP a ROP tuneláře.