CNI: Ministr Mládek si koupil byt od neprůhledné firmy z daňového ráje

Napsal/a -pes- 29. června 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Podle zjištění Centra nezávislé investigace (CNI) koupil ministr Jan Mládek (ČSSD) v roce 2006 byt 5+kk v Praze od firmy ovládané anonymně z britských Panenských ostrovů.

Mládek s manželkou pořídil mezonetový byt s terasou o rozloze 121,5m2 a pozemkem 349m2 ve vnitrobloku pod parkem Parukářka za 7,9 milionů korun. Suma zhruba odpovídá skutečným nákladům na podobný byt v dané době a lokalitě.

Od pronájmu u Jansty do vlastního

Byt manželé koupili jen pár měsíců poté, co ministr Mládek v roce 2006 médiích tvrdil, že má podepsanou nájemní smlouvu na 20 let na jiný byt v téže lokalitě s vlivným advokátem a lobbistou spojeným s ČSSD Miroslavem Janstou, v němž měl bydlet až do roku 2024. Tři měsíce nato ale podepsal rezervační smlouvu na nový byt.

„Manželka našla ve stejné ulici byt s předzahrádkou, tomu nešlo odolat. Neplánovali jsme žít celý život v pronájmu,“ reaguje ministr Mládek, jenž je v domě nyní místopředsedou výboru Společenství vlastníků (ZDE ke stažení tiskové prohlášeni ministra Mládka vydané po zveřejnění textu CNI).

Pozornost však vyvolává to, od jaké společnosti byt koupil. Prodávajícím byla firma Leonardo Investment. Tuto společnost v době transakce většinově vlastnila firma Hurley Management z daňového ráje na Britských Panenských ostrovech. Prokuristou této offshorové společnosti byla panamská firma Mossack Fonseca, prostřednictvím níž obchodovali ve své době například libyjský diktátor Muammar Kaddáfí či zimbabwský prezident Robert Mugabe.

Vzhledem k anonymitě společnosti, nelze zjistit, od koho Mládek nemovitost skutečně pořídil, zda peníze opravdu zaplatil, či zda dodnes nemůže být někomu za tento obchod zavázán, případně, zda se tím neocitá i dnes ve střetu zájmů.

„Mohu pouze konstatovat, že mám svědomí zcela čisté, rozhodně nejsem ve střetu zájmů,“ uvedl v emailové odpovědi CNI ministr Mládek.

„Vše mohu řádně doložit“

Podle CNI uhradil  ministr Mládek s manželkou 7,9 milionů korun za byt ve třech splátkách – 100 tisíc korun zaplatil při rezervaci, 3.4 milionů pak uhradil z vlastních zdrojů během pěti dnů od uzavření smlouvy. Zbývajících 4,5 milionu měl podle dokumentu splatit hypotečním úvěrem do 15 dnů po podání návrhu na vklad do katastru. Vyplývá to z dokumentu, který má redakce k dispozici.

„Koupil jsem byt spolu s manželkou. Peníze jsme vydělali prací. Vše je zdokladováno a jsem schopen vše řádně doložit,“ konstatoval v emailové odpovědi ministr Mládek.

CNI upozorňuje také na načasování transakce. Smlouvu Mládek uzavřel přesně den, kdy v roce 2006 skončil ve funkci ministra zemědělství; byt si zarezervoval ještě v době svého ministrování.

„Podpisy smluv neměly nic společného s mojí pozicí, na nic jsem nečekal, podepisovali jsme, jakmile bylo připraveno financování,“ vysvětluje ministr Mládek. „Využili jsme možnost koupit si byt se zahrádkou. Těch je na Žižkově málo.“

Dokument dokládající angažmá firmy Mossack Fonseca ve společnosti Hurley Management.

Dokument dokládající angažmá firmy Mossack Fonseca ve společnosti Hurley Management.

Firma Leonardo Investment, od které byt koupil, vznikla v roce 1998. Až do roku 2003 ji vlastnili dva Italové, poté přešla do vlastnictví Brita Jamese Roberta Hamiltona Buchanana, který podle britského obchodního rejstříku firguroval ve více než dvaceti dalších společnostech.

Firma je již v likvidaci

Půl roku před Mládkovou transakcí ale získala ve firmě většinový, 90% podíl společnost z britského daňového ráje Hurley Management, jejíž vlastník je nedohledatelný. O prokuristovi firmy, kontroverzní panamské společnosti Mossack Fonseca ministr Mládek podle svých slov nevěděl.

„Zajímal jsem se o majitele (firmy Leonardo Investment – pozn.red.) a mluvil s Jamesem Robertem Hamiltonem Buchanenem, který byl majitelem firmy do 11. ledna 2006,“ napsal v emailové odpovědi ministr. „Ten mi vysvětlil, že překlopil svůj vlastnický podíl do HURLEY MANAGEMNT LIMITED, aby měl lepší pozici. To jsem považoval za dostačující a dále jsem věc nezkoumal.“

Společnost Leonardo Investment skončila před dvěma lety v likvidaci.

Ministr Mládek podle svých slov skutečného původního vlastníka nemovitosti nezná a ani ho znát nemůže.  „To, co po mne chcete, jsem nemohl udělat jako občan ČR, dokonce ani dnes jako ministr. To by snad mohla nějaká tajná služba a ty já neřídím,“ uvedl na dotaz redaktorů CNI Elišky Bártové a Vojtěcha Srnky.

Není to poprvé, co ministr Mládek musí vysvělovat své realitní obchody. Vedle zmíněného domluveného dlouholetého pronájmu o advokáta Jansty šlo i o prodej domu na Žižkově firmě Taluta vlastněné švýcarskou společností Epirius, o které se také veřejnost nikdy nedozvěděla, komu patří.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)