Ministr školství Robert Plaga. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Po zdravotnictví se Babiš rozhodl rozvrátit i školství, píše radní pro školství

Napsal/a Mariana Čapková 15. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. Po zdravotnictví, které se pod nekonzistentním vedením premiéra Andreje Babiše ocitlo v naprostém chaosu a na pokraji zhroucení, vletěl pan premiér jako meteorit do dalšího rezortu. A to do školství. Bez podpory odborníků a proti názoru ministra školství nejprve vyhlásil tzv. úřednickou maturitu, a následně se vyjádřil v duchu, že maturita beztak nikoho nezajímá.

Je jisté, že je potřeba hledat řešení, jak maturantům umožnit složit závěrečnou zkoušku za podmínek, které odpovídají současné situaci. To ale neznamená, že se po roce naprosté nejistoty snad ve všech oblastech společnosti má sáhnout po formě, která je nespravedlivá a která devalvuje samotný koncept maturity.

Ta má být především zkouškou závěrečnou, prokazující, že student dospěl k určité zodpovědnosti, schopnosti formulovat své znalosti, postavit se za to, jak uzavře středoškolské studium. Nikoli zkouškou z průměru, zkouškou průměrnou.

Za čtyři roky středoškolského studia projde každý student vývojem, většina prožívá různě náročná období. To, jaké známky měl student řekněme v prvním pololetí druhého ročníku střední školy, nelze poměřovat se schopnostmi, které prokázali jeho o dva roky starší vrstevníci, kteří se intenzivně připravovali na složení maturity za podmínek, které znali mnoho let dopředu. A studenti, kteří budou letos maturovat, budou vstupovat do konkurenčního světa právě těchto o pár let starších souputníků.

Je neodpustitelné, že se pan premiér v oblasti školství chová zcela svévolně, aniž by naslouchal odborníkům. Přitom se v případě vzdělávání má na koho obrátit. Ministr školství Robert Plaga řešil otázku úpravy maturit včas a jeho řešení představuje schůdnou cestu.

Po vyhlášení pracovní povinnosti pro žáky vybraných zdravotních a sociálních oborů se Plaga také vyjádřil, že hledá způsob, jak zajistit vhodné podmínky maturity i pro tyto mladé lidi. Takzvaná úřednická maturita to ale nebude.

Až se tedy bude za několik měsíců pan premiér ve sněmovně opět omlouvat za to, že neposlechl odborníky a jednal impulzivně na vlastní pěst, bude pro tyto mladé lidi pozdě. A přitom jestli celá tato covidová situace ukázala alespoň jednu věc, pak právě fakt, že hlasy odborníků mají být v krizi slyšet nejvíc.


Autorka je předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání zastupitelstva hlavního města Prahy a zastupitelka zvolena za Praha sobě.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)