Foto: Andrej Babiš

Plná covidová náplavka a samotář Obama. Fotky neříkají všechno, je dobré si to občas připomenout

Napsal/a Jan Žabka 26. října 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

VIDEO. Když se v říjnu 2020 i přes tvrdý lockdown a rostoucí covidová čísla na pražské náplavce konaly farmářské trhy, šířila část médií i politiků fotografie, z nichž to vypadalo, že na nábřeží je hlava na hlavě. Ve skutečnosti šlo o jeden z klasických příkladů obrazové manipulace, jaké mapuje série minutových videí HlídacíPes.org.

Fotku zdánlivě zcela zaplněné náplavky sdílel i tehdejší premiér Andrej Babiš. Silné kritice následně čelili organizátoři akce, návštěvníci i úřady, které trhy povolily.

Úhel pohledu

Jenže zmíněné snímky zcela neodpovídaly realitě. Jak ukázaly jiné záběry z místa, fotky byly často pořízeny z manipulativního úhlu, odkud vypadala náplavka mnohem plnější, než ve skutečnosti byla.

Více příkladů tohoto typu obrazové manipulace ukazuje autor textu v následujícím videu:

@hlidacipesObrazová manipulace 3 – manipulace s perspektivou. Znáte další příklady?♬ původní zvuk – HlídacíPes.org

„Tady to trochu ořízneme“

Když se vyznění fotografie nedaří vhodně ovlivnit rovnou při jejím pořízení, může posloužit pozdější digitální úprava, zejména ořez a změna rozměrů snímku. Takto lze na záběru zanechat jen to, co šiřitel fotky chce, aby veřejnost viděla.

Obětí takové manipulace se stal i bývalý americký prezident Barack Obama. Týdeník The Economist v roce 2010 při informování o ropné katastrofě v Mexickém zálivu zveřejnil jeho fotografii na titulní straně. Na snímku byl tehdejší prezident, jak stojí sám na pláži, dívá se bezradně do země a za ním v pozadí stojí ropná plošina.

Ve skutečnosti však vůbec nebyl sám a nedíval se do země, ale na vyplavený odpad. Šlo jen o manipulativně oříznutou a vyretušovanou fotografii.

Další příklady vizuálních manipulací jsou k vidění v tomto videu:

@hlidacipesObrazová manipulace 4 – manipulativní ořez. Děláte to na sociálních sítích i vy?♬ původní zvuk – HlídacíPes.org


Projekt „Žurnalistikou na TikToku proti dezinformacím a informačnímu chaosu“ vzniká s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)