Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Farmářské tržiště Náplavka,

Ondřej Neumann: Kauza náplavka. Ty davy tam musí být, jinak se do redakce nevracej!

IN MEDIAS RES. Pandemii nemoci Covid-19 provází od jejího propuknutí tvrdá informační válka. Začala v okamžiku, kdy Čína před svými obyvateli i světem utajila, že má „problém“ s novým typem koronaviru. Sociální sítě, média i mysl lidí jsou již dlouhé měsíce atakovány nekonečným proudem profesionálních i amatérských dezinformací. V době pandemie bohužel často selhávají i novináři. Třeba i v tak banální události, jakou jsou farmářské trhy na pražské náplavce.

Fotografové Ólafur Steinar Gestsson a Philip Davali v době první vlny pro dánskou fotografickou agenturu Ritzau Scanpix realizovali zajímavý experiment. Fotografovali ty samé lidi pohybující se na ulicích v tu samou chvíli. Podstata spočívala v tom, že zvolili jiný úhel pohledu a především – jeden použil širokoúhlý objektiv a druhý teleobjektiv. A člověk se nestačí divit, jak rozdílná „svědectví“ o chování lidí v časech pandemie jsou výsledkem.

Nezodpovědné nakupování, nebo…? 

(pro zvětšení klikněte)

Promořování u vody, nebo…?

Další příklady možné manipulace obrazem i více o tom, proč a jak byl experiment realizován, se dočtete na webu Boredpanda.com.

Úhel pohledu

Babišova vláda na rozdíl od jara nezakázala (zatím) pořádání venkovních farmářských trhů. Ostatně to dává logiku – prodej v obchodech s potravinami či supermarketech též nebyl a není zapovězen. Jen se musí nosit roušky a dodržovat dvoumetrové rozestupy.

Uplynulý víkend byl prvním po faktickém lockdownu, poprvé se pořádaly i farmářské trhy. Pozornost tuzemských médií, včetně České televize, Novy či Primy, se téměř jednotně upřela na populární trhy na pražské náplavce. Štáby a fotografové na místě postávali od devíti, jejich chvíle přišla kolem jedenácté a krátce potom.

V tu chvíli se na místě pohybovalo nejvíce lidí a daly se pořídit kýžené fotografie. Hezky z výšky a samozřejmě s teleobjektivem, který přítomné „napěchuje“ k sobě. Nejvíce ilustrativní je fotogalerie na iDnes.cz. Doprovází článek „Na pražské trhy zamířily davy lidí, magistrát doporučil jejich zrušení“ a je v ní 19 snímků, vesměs dokládajících pomocí nadhledu a teleobjektivu ony v titulku zmiňované „davy“.

Ale chybička se vloudí…. Porovnejte si – jako já – tři následující fotografie. Zobrazují tu samou scénu, jen fotografovanou z různé vzdálenosti a úhlu, v maximálně několikaminutovém rozestupu (všimněte si stanu Švihov a pána s kočárkem, ve kterém leží dítě ve žluté bundě – pro zvětšení klikněte).

Hlava na hlavě…

… stále špatně…

… pohled z blízka.

Funkce mediální „Covid hlídky“ se iniciativně chopila i Prima CNN News: Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy. Zahanbit se nenechala ani televize Nova (nově již v rukou PPF a Petra Kellnera): Do práce a domů. Na trzích na náplavce v Praze se mačkají davy lidí.

Nemá cenu vypočítávat, které servery zvolily obdobný model – titulek o „davech“ na náplavce plus fotografie z vhodného úhlu a tím správným objektivem.Své rozhořčení na sociálních sítích sdíleli i někteří novináři. Například Jiří Hynek z České televize…

…nebo Martin Ehl z Hospodářských novin. Ten svůj příspěvek spojil i s výzvou pražskému primátorovi.

Obdobnou fotografii sdílenou na Facebooku Čestmírem Strakatým z Reflexu a ohlasů na ni využil k sepsání materiálu i dezinformační server Sputnik. pod titulkem „No t…l, pojďme na 20000“. Foto u Náplavky pobouřilo Facebook. Další selhání pražského magistrátu aneb…? (na server Sputnik aktivní proklik nedáváme, pozn. red.)

Život nebo BIO mrkev!

Zoufalým organizátorům nezbývá než se bránit alespoň na sociálních sítích:


V českém mediálním prostředí však jejich snaha nemá příliš šancí na úspěch. Příběh „davu“ na náplavce si žije svým životem. Stejně jako je hotov obraz nezodpovědných lidí na farmářském trhu, kteří ohrožují ostatní – odpovědné. A primátor hlavního města bezpochyby bude i nadále konfrontován s novinářskými otázkami typu: Kdy už to konečně zavřete?

Nevěříte? Jeden příklad – citát za všechny. Již v neděli před polednem web SeznamZprávy.cz publikoval rozhovor s prezidentem Lékařské komory Milanem Kubkem. Ten mimo jiné řekl (a podobná slova použil i v Otázkách Václava Moravce a večer v Událostech ČT) : „Protiepidemická nařízení zavedená před 14. říjnem evidentně nefungovala. Značná část populace to stále nebere vážně. Zdravotníci padají na hubu. A lidé se shromažďují na bleších trzích, na náplavce, aby si koupili bio mrkev.“

Je proto jen otázkou času, kdy se „argument náplavkou“ objeví i v komunikaci politiků. A už se to vlastně stalo. Ještě v neděli vytáhl obrázek „plné“ náplavky – pochopitelně pořádně zvětšený – ve svém „Čau lidi“ premiér Babiš.

Z posledního „Čau lidi“ Andreje Babiše (FB: Andrej Babiš)

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

16 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Babis (a dalsi zaviraci a zakazovaci) sbiraji munici, aby mohli pritvrdit. Porad plati, ze zavedena opatreni by se mela zprisnovat/uvolnovat nejmene 2 tydny po zavedeni. Zprisnovani po nekolika dnech na zaklade stale rostoucich cisel pak maji za nasledek, ze ucinnost opatreni nelze vyhodnotit. Co nas tedy ceka? Vzhledem k tomu, ze tady vladnou zastanci „tvrde ruky“ (bez ohledu na zpusobene skody), neustale se poukazuje na „nedisciplinovanou verejnost“ a uz zas nejaci vedci pozaduji uzavreni hranic (jakobychom tady zadnou nakazu nemeli), vydame se nejspis cestou Izraele. Minimalne 2 tydny totalniho lockdown-u. Co treba lidi na tu dobu zamknout doma? 2 tydny bez jidla se daji prezit, ne?

  • Ivo napsal:

   Pane Kaminsky…vy a vam podobni mate jmeno Babis za puvodce vseho….vam asi unika, ze existuji komise, odbornici, a cela vlada ktera vydava rozhodnuti na zaklade informaci..a vy tu stale melete Babis….. nejste tak troch jiz paranoidni…??, A je potreba si uvedomit, ze Praha neni stred sveta….staci se podivat kolem…..a pokud vas nekdo zavre na dva tydny doma….jak tvrdite…v Izraeli to ucinek melo a nejak jsemneslysel informaci, ze by tam diky tomu nekdo umrel hlady…..

   • Petr Vlček napsal:

    Vážený pane Ivo,
    jenže u nás se to protahuje na týdnů pět, logiku to nemá, analýzy podléhají utajení, R0 – hlavní ukazatel, dle kterého se prý MZ ČR řídí se nezveřejňuje (poté co padli dotazy na metodiku výpočtu), padají návrhy na změnu Ústavy, obchoduje se bez zveřejnění smluv díky zákonu o nouzovém stavu. Ano, hlady lidé za 5 týdnů neumřou. Ale zničit jim to půl života tvořené úspory a živnost to dokáže celkem snadno. (Jak vysvětlíte to, že se lidé nemají hromadit na místě – proto se omezí doba nákupu; že se nesmí nakupovat v malých obchodech (klidně i s omezením, že na 50 m2 může jen jedna domácnost + prodejce), ale v hypermarketu je hlava na hlavě; že někoik měsíců máme priority chránit staré, ale domovy důchodců jsou promořené a na testy se čeká tak dlouho, že už je to skoro jedno… A na závěr, že pořád ještě nefunguje darovaný stroj na výrobu roušek z Thajwanu…

  • Omasta napsal:

   Naprosto souhlasím, zavírači hledají důvody, aby mohli škodit.
   Je tu někdo, kdo nechápe, proč vyhlašují stále tvrdší restrikce, a přitom se nemocnice zaplňují stále více?
   Vysvětlím: Restrikce nedokážou zničit, ani zastavit virus. Dokážou jen zpomalit a prodloužit nákazu. Proč je potřeba prodlužovat nákazu?

   1) aby co nejvíc lidí vydrželo nenakažených do příchodu vakcíny
   2) aby se mohly delší dobu prodávat roušky
   3) aby mohli po delší dobu testovat a vydělávat na testech.

   Důkaz: Poměr ležících v nemocnici k vážným nemocným je nyní 7:1. 6624 celkem ku 962 vážně nemocných. V dubnu byl poměr 4,5:1, posleního září byl poměr byl poměr 5,2:1.

   Čísla hovoří o záměrném přeplňování nemocnic simulanty. Přijímají čím dál více bagatelních případů a vážně nemocných relativně ubývá.
   Anebo se za těch 28 dní naučili vážně nemocné 2x rychleji vyléčit?
   Co říkáte?
   Není to spíš tak, že Prymula chce podpořit dojem, že se nemocní již nevejdou do nemocnic, a je nutný zákaz nočního vycházení?.

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Náplavka nenáplavka, počty nově pozitivních ve vztahu k počtu testovaných (cca = 30 %), jsou skutečně pravé a o něčem svědčí. A táká se to nejen Česka, ale celé Evropy, včetně Ruska a celého Západu,spolu s  USA, kde jen řídké osídlení (hustota zalidnění je 35 ob. / km²) chrání před prvenstvím v počtu nově nakažených i zemřelých na 100 000 obyvatel.

  • Roman napsal:

   Oskare, právě, že procenta pozitivních v počtu testovaných vůbec o ničem nesvědčí. možná jen o tom, že na testy chodí převážně ti, kteří jsou nemocní, nemyslíte?

   Kdyby se vzal náhodný vzorek a ten otestoval, tak ten výsledek má nějakou hodnotu, ale pokud na testy jdou jen ti, kdo jsou nemocní a navíc jsou tam započtené i opakované testy, které mají potvrdit nákazu, nebo vyléčení, tak to fakt žádnou vypovídací shopnost nemá.

   • Pavel Liška napsal:

    Má to vypovídající hodnotu o vývoji a etapě nákazy ve které se nacházíme ( pokles, růst, stagnace ), pokud tedy dodržujeme stále stejnou metodiku.
    Jinak souhlasím, je to číslo, které se moc srovnávat nedá. V různých zemích je metodika různá.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Jedinou příčinou příznaků nemoci, zvýšená teplota a pod., není přece jen covid-19, stejné příznaky má většina infekcí horních cest dýchacích a proto, přinejmenším, testování zda nejde o tu jednu konkretní nemoc, má takovou vypovídací hodnotu, že ti negativní s příznaky, mají třeba chřipku a ne covid-19. A to je ten smysl hry.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Jsou -li tam započtené i opakované testy, jakože nejsou, nemocní covidem už nějakou dobu po uzdravení na testy nechodí (syn po uzdravení už testován nebyl), byl by poměr testovaných a nově pozitivních ještě hrozivější. Byl by o dost větší, než těch 30 %.

  • Nasraný občan napsal:

   Pravý ja akorát hák nebo ruka či noha … testy rozhodně ne, protože od počátku pracují s poměrně volitelnou nepřesností.
   Až 50% lidí nemá žádné příznaky ( jak je zaručeno, že takoví jedinci jsou infekční a pokud ano, jakou máme jistotu, že vir kterým jsou nakaženi, bude mít u jiných jím nakažených pacientů jiný průběh, než má sám nosič?? Je nějaká taková studei? ) tedy není důvod k testování. Jenže oni stejně jdou, bud dobrovolně, nebo hold jen na befel … je to celé jedna velká šaškárna!
   A naopak ti, co mají horečky, když se domáhají vyšetření, je jim DOPORUČENO setrvat doma ve 40tkách horečkách, které jde utlumit jen velmi těžce, aby po několika dnech si dotyčný uhnal zápal plic a následně DOKTOR usoudil, že by se tedy pacient mohl vyšetřita on diagnostikuje zápal plis a nasadí ATB … ano, toto se skutečně DĚJE třeba až po 10dnech!!!!! Umíte si představit, že doma ležíte se 40tkama na práškách?? Oni snad takto ty těžce nemocné generují!! Protože kdyby se pacient vyšetřil hned, mohla se hned nasadit léčba ( klidně doma ) a u spousty pacientů by třeba k těžkým zápalům ani dojít nemuselo! To lékařský zločin, který na nás tady vláda a lékaři páchají!!

 3. Tonda Matějka napsal:

  Jen pár postřehů: za pozitivně testovaného je považován i ten kdo byl vytrasován a na testu ještě nebyl.
  Je pro mě nepochopitelné proč se po pár dnech zpřísňují pravidla protože ta předchozí nezabrala, když se na test čeká i 5 dnů od zažádání. Je jasné že za tu dobu se nic nezmění když na test se dostanou teprve ti kteří si zažádali ještě v době kdy žádná opatření neplatila.

  • Josef Trögl napsal:

   Odkud máte informaci, že vytrasování jsou automaticky pozitivní. To je pěkná kosočtvercovina.

 4. Midži napsal:

  Jo jo a přesně takhle sou focený i akce Milionu chvilek v Havlbrodě fotograf lezl po zemi aby byla velká účast.

  • Zdena napsal:

   Jasně …a bylo 200000 lidí a nakonec tam bylo o mnoho míň……prostě novináři a fotografové nemorální žumpa

 5. petrph napsal:

  Ale no právě, a díky za tuto drobnou, leč podstatnou informaci. Ono totiž a právě v těchto „maličkostech“ se má projevovat síla nezávislých médií. Skutečně není v možnostech občanů, aby si každý obíhal všechny trhy a ověřoval si jestli se tam netvoří davy, natož aby je snad obíhal a kontroloval z různých úhlů. Stejně jako není v možnostech každého, aby si kontrolovali všechny politiky, kde trajdají po nocích…Btw – stejně jako není v jeho možnostech občanů, aby si snad kontrolovali všechny smlouvy v registru smluv.
  Stejně, tedy jako si nemohou poslouchat, ověřovat a posuzovat všechny projevy politiků, v plné jejich délce. Od toho jsou právě ta nezávislá média, aby to dělala za občany, a pak jim ta správná fakta sdělila, padni komu padni, a v tom si udržovala vlastní důvěru svých čtenářů.
  Na druhou stranu – a snad si to i ta média dnes uvědomují, pouze tupě opakovat oficiální projevy a názory politiků je už dneska mrhání časem a zdrojů médií. Viz třeba nyní tak politiky oblíbené vyhlašované „tiskové konference“, na jejichž zahájení musí čekat novináři řadu hodin. Mít média trochu důstojnosti, tak by politikům měla říct „Pokud je ta informace oficiální a důležitá, tak to hoďte to na web (a pošlete do ČTK), my si to tam najdem . A jakoukoliv další prezentaci vašich politických názorů a myšlenek si u nás zaplaťte jako reklamu…

 6. Zdena napsal:

  Tak to mohlo být zkreslené i z Letné…….!!!!!! ale stejně je tam mnoho lidí…..

Přidávání komentářů není povoleno