Ondřej Neumann: Kauza náplavka. Ty davy tam musí být, jinak se do redakce nevracej!

Napsal/a Ondřej Neumann 26. října 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Pandemii nemoci Covid-19 provází od jejího propuknutí tvrdá informační válka. Začala v okamžiku, kdy Čína před svými obyvateli i světem utajila, že má „problém“ s novým typem koronaviru. Sociální sítě, média i mysl lidí jsou již dlouhé měsíce atakovány nekonečným proudem profesionálních i amatérských dezinformací. V době pandemie bohužel často selhávají i novináři. Třeba i v tak banální události, jakou jsou farmářské trhy na pražské náplavce.

Fotografové Ólafur Steinar Gestsson a Philip Davali v době první vlny pro dánskou fotografickou agenturu Ritzau Scanpix realizovali zajímavý experiment. Fotografovali ty samé lidi pohybující se na ulicích v tu samou chvíli. Podstata spočívala v tom, že zvolili jiný úhel pohledu a především – jeden použil širokoúhlý objektiv a druhý teleobjektiv. A člověk se nestačí divit, jak rozdílná „svědectví“ o chování lidí v časech pandemie jsou výsledkem.

Nezodpovědné nakupování, nebo…? 

(pro zvětšení klikněte)

Promořování u vody, nebo…?

Další příklady možné manipulace obrazem i více o tom, proč a jak byl experiment realizován, se dočtete na webu Boredpanda.com.

Úhel pohledu

Babišova vláda na rozdíl od jara nezakázala (zatím) pořádání venkovních farmářských trhů. Ostatně to dává logiku – prodej v obchodech s potravinami či supermarketech též nebyl a není zapovězen. Jen se musí nosit roušky a dodržovat dvoumetrové rozestupy.

Uplynulý víkend byl prvním po faktickém lockdownu, poprvé se pořádaly i farmářské trhy. Pozornost tuzemských médií, včetně České televize, Novy či Primy, se téměř jednotně upřela na populární trhy na pražské náplavce. Štáby a fotografové na místě postávali od devíti, jejich chvíle přišla kolem jedenácté a krátce potom.

V tu chvíli se na místě pohybovalo nejvíce lidí a daly se pořídit kýžené fotografie. Hezky z výšky a samozřejmě s teleobjektivem, který přítomné „napěchuje“ k sobě. Nejvíce ilustrativní je fotogalerie na iDnes.cz. Doprovází článek „Na pražské trhy zamířily davy lidí, magistrát doporučil jejich zrušení“ a je v ní 19 snímků, vesměs dokládajících pomocí nadhledu a teleobjektivu ony v titulku zmiňované „davy“.

Ale chybička se vloudí…. Porovnejte si – jako já – tři následující fotografie. Zobrazují tu samou scénu, jen fotografovanou z různé vzdálenosti a úhlu, v maximálně několikaminutovém rozestupu (všimněte si stanu Švihov a pána s kočárkem, ve kterém leží dítě ve žluté bundě – pro zvětšení klikněte).

Hlava na hlavě…

… stále špatně…

… pohled z blízka.

Funkce mediální „Covid hlídky“ se iniciativně chopila i Prima CNN News: Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy. Zahanbit se nenechala ani televize Nova (nově již v rukou PPF a Petra Kellnera): Do práce a domů. Na trzích na náplavce v Praze se mačkají davy lidí.

Nemá cenu vypočítávat, které servery zvolily obdobný model – titulek o „davech“ na náplavce plus fotografie z vhodného úhlu a tím správným objektivem.Své rozhořčení na sociálních sítích sdíleli i někteří novináři. Například Jiří Hynek z České televize…

…nebo Martin Ehl z Hospodářských novin. Ten svůj příspěvek spojil i s výzvou pražskému primátorovi.

Obdobnou fotografii sdílenou na Facebooku Čestmírem Strakatým z Reflexu a ohlasů na ni využil k sepsání materiálu i dezinformační server Sputnik. pod titulkem „No t…l, pojďme na 20000“. Foto u Náplavky pobouřilo Facebook. Další selhání pražského magistrátu aneb…? (na server Sputnik aktivní proklik nedáváme, pozn. red.)

Život nebo BIO mrkev!

Zoufalým organizátorům nezbývá než se bránit alespoň na sociálních sítích:


V českém mediálním prostředí však jejich snaha nemá příliš šancí na úspěch. Příběh „davu“ na náplavce si žije svým životem. Stejně jako je hotov obraz nezodpovědných lidí na farmářském trhu, kteří ohrožují ostatní – odpovědné. A primátor hlavního města bezpochyby bude i nadále konfrontován s novinářskými otázkami typu: Kdy už to konečně zavřete?

Nevěříte? Jeden příklad – citát za všechny. Již v neděli před polednem web SeznamZprávy.cz publikoval rozhovor s prezidentem Lékařské komory Milanem Kubkem. Ten mimo jiné řekl (a podobná slova použil i v Otázkách Václava Moravce a večer v Událostech ČT) : „Protiepidemická nařízení zavedená před 14. říjnem evidentně nefungovala. Značná část populace to stále nebere vážně. Zdravotníci padají na hubu. A lidé se shromažďují na bleších trzích, na náplavce, aby si koupili bio mrkev.“

Je proto jen otázkou času, kdy se „argument náplavkou“ objeví i v komunikaci politiků. A už se to vlastně stalo. Ještě v neděli vytáhl obrázek „plné“ náplavky – pochopitelně pořádně zvětšený – ve svém „Čau lidi“ premiér Babiš.

Z posledního „Čau lidi“ Andreje Babiše (FB: Andrej Babiš)

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)