Plátno ztratilo rám a obraz se stal mapou. Miloš Šejn nenašel u komunistů pochopení
Malíř a konceptuální umělec spojil ve své tvorbě lásku k umění a k přírodě. Koncem osmdesátých let založil skupinu Měkkohlaví a po roce 1989 se stal vedoucím ateliéru konceptuální malby na AVU.
Zlomovým momentem v životě Prof. Miloše Šejna, který mu ukázal cestu k vlastní umělecké tvorbě, se koncem padesátých let stala jedna návštěva kina a sledování filmového týdeníku.
Jeho tvůrci se totiž v sestřihu bizarních kuriozit snažili poukázat na dekadenci zkaženého Západu. Jedním z jejích důkazů byla i tvorba japonského umělce Kazuo Širaga z uskupení Gutai, který maloval nohama zavěšený na laně.
Pro třináctiletého Miloše se to ale nestalo odstrašujícím příkladem, nýbrž inspirací:
„Byl to pro mě jakýsi až iniciační moment.“
Vystudoval broušení drahých kamenů na uměleckoprůmyslové škole v Turnově, později také dějiny umění na filozofické fakultě. Vedle umění hrála v jeho životě vždy velkou roli láska k přírodě, zajímal se o ornitologii a často podnikal výpravy do hor.
To se odráželo i v jeho tvorbě, zobrazování krajiny bylo jeho hlavním tématem.
U oficiálních výtvarných institucí však narážel na nepochopení, opakovaně mu zamítli členství ve Svazu výtvarných umělců (což znamenalo, že nemohl tvořit na volné noze) a v roce 1977 byla zakázána výstava jeho krajinářských fotografií s odůvodněním, že zachycují zdevastovanou přírodu.
Od klasické krajinomalby postupně dospíval k modernějším výrazovým prostředkům. „Zrušil jsem představu, že krajina se zobrazuje tak, že člověk má před sebou v plenéru plátno na stojanu a maluje, co vidí před sebou,“ říká Miloš Šejn.
„Zrušil jsem ten stojan, plátno ztratilo rám, položil jsem ho na zem a obraz se stal mapou mého vztahu k tomu místu.“
V jeho tvorbě hrál stále větší roli vztah těla a místa a od malby se posouval k instalaci a performanci.
Koncem osmdesátých let založil skupinu Měkkohlaví, která měla parodovat uskupení jeho generačních souputníků Tvrdohlaví. Po roce 1989 se stal vedoucím ateliéru konceptuální malby na AVU.
Ve vlastní tvorbě zároveň dospěl k pojmu „transparentního těla“:
„To je tvůrčí akt, který není omezován žádnými specifickými prostředky, prolíná se v něm tvůrce i divák, všechny obory umění splývají v jediný tvůrčí celek.“
Autorka textu Barbora Šťastná Paměť národa – jedinečné rozsáhlé sbírce vzpomínek pamětníků, kterou řadu let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století. Jde o subjektivní vzpomínky pamětníků, které nemusejí vždy zcela odpovídat skutečnému průběhu historických událostí.
ůsobí v projektuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Poslední bitva sovětského vojáka. Litoměřice chystají novou podobu parku
Vašku, nepodepisuj to, radil Havlovi. František Lízna šel za vším vytrvale
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Pravda, na to aby socialistický systém podporoval konceptuální, natož
performanční umění, na to fakt neměl.
To chce kapitalistické zisky, aj kapitalistická kulturní média, aby se tohle dokázalo prodat.