Ivan Bartoš skončil jako předseda České pirátské strany.

Piráti spláchnutí novou vlnou tsunami. Další pokus o reformu si už každý rozmyslí

Napsal/a Robert Břešťan 24. září 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Z posledních tuzemských voleb lze nasát různá poučení a postřehy. Jedno z nich je, že žijeme v zemi, kde lidé ve své obci v referendu odmítnou stavbu domu pro seniory. Nejde ani tak o to, že by tahle země „nebyla pro starý“, jde o to, že na náš smrádek a teploučko je radno nesahat. A raději nic neměnit, nereformovat.

Není to zase tak strašlivě dávno, co si tuzemské úřady musely zvykat na to, že jistoty v podobě psacích strojů se hroutí a chtě nechtě je nahradí počítače.

Odpor k této kdysi radikální změně byl pozorovatelný pouhým okem – stárnoucí úřednice nechtěný stroj zakrývaly přehozy a dečkami, aby se na něj tolik neprášilo, a dál si vařily ranní kávu vedle štosů papírů a užívaly si staccato klapek svých mechanických strojů.

Stavět jako v Zimbabwe

Od té doby jsme ušli nějaký kus cesty, ale pořád platí, že na úřadech je papír král a že odpor ke každé změně a snahám o modernizaci je značný. Jen se v mezičase vyměnila generace oněch úřednic (a úředníků).

Když pak někdo zkusí jít politicky s kůží na trh, jako se to stalo s digitalizací stavebního řízení, narazí nejen na protichůdné zájmy byznysu a dodavatelů IT systémů, ale i na odpor, místy i zjevný bojkot ze strany úřednického stavu, který by to rád pořád dělal postaru, jak to „vždycky fungovalo“.

Pomiňme pro tentokrát, že nový systém má skutečně k funkčnosti předaleko. Ačkoli, kdo si myslí, že do doby „přepnutí“ snad šlapalo stavební řízení jako po drátkách, a že tedy nebylo třeba na nic sahat, žije v lobotomické realitě; doporučujeme dohledat si zpětně ten setrvalý nářek developerů nad tím, jak je tu „délka stavebního řízení na úrovni Zimbabwe“.

Roli jistě hraje i fakt, že jen v červnu přišlo na stavební úřady v papírové podobě, podle starého zákona, víc podání než jindy za šest měsíců – a to by byly úřady zahlcené i v tom Zimbabwe.

Uvidíme také, kde bude digitální stavební řízení řekněme za půl roku. Třeba se rozběhne, třeba se s ostudou vrátí k starému dobrému razítkování. Někteří úředníci v tu druhou variantu dost možná i doufají a o žádné novinky tradičně nestojí; výsledky voleb a pirátský výbuch jim v tom do žil může vlévat novou naději.

Je zjevné, že pro Pirátskou stranu byly – hojně medializované – problémy s digitalizovaným stavebním řízením posledními kapkami v plném džbánu jejich volebního neúspěchu. Dovršil to čerstvě oznámený vyhazov Ivana Bartoše z vlády a očekávaný pirátský odchod z koalice.

Dá se čekat, že teď už si každá strana setsakramensky dobře rozmyslí, jestli se vůbec bude o nějakou nepopulární a náročnou reformu pokoušet. Jakkoli mohou být cíle a úmysly ty nejlepší.

Další vlna tsunami

Varováním byl už pokus o reformu, kterou za vlády Mirka Topolánka v roce 2007 a 2008 zkoušel protlačit tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Zavedly se zdravotnické poplatky ve výši 30 u lékaře a v lékárnách za každou položku na receptu, 90 Kč za ošetření na pohotovosti (to jediné nakonec přežilo) a 60 Kč za pobyt v nemocnici a den.

Důsledkem byla hysterická, leč účinná kampaň sociálních demokratů, toho času v čele s Jiřím Paroubkem, v podzimních krajských a senátních volbách roku 2008.

V zemi, kde lidé ročně prosázejí v hazardu 54 miliard a za alkohol a tabák vydají v součtu ročně přes 200 miliard korun se desetikorunové poplatky v „bezplatném zdravotnictví“ staly symbolem pravičácké sociální necitlivosti a zhmotněním dodnes trvajícího (a rostoucího) přesvědčení, že lid má na něco nárok a stát je tu od toho, aby mu to platil.

ČSSD tehdy slavila, ODS zažila pořádný výprask. Pokud něco vzalo chuť a odhodlání dalším vládám zkoušet někde něco skutečně měnit a reformovat, byla to dost možná tahle „oranžová tsunami“.

A teď si do politické rovnice s výsledkem „průšvih“ mohou političtí marketéři dosadit Piráty a jejich snahu o reformu stavebního řízení.

Bývalý premiér Mirek Topolánek v reakci na jednoznačné výsledky krajských voleb – nové krajské tsunami tentokrát v režii ANO – na síti X připomněl právě to, jak to tu kdysi zválcovala ČSSD; s posměšným dovětkem, kde že je teď té straně konec.

No – není až tak podstatné, kde je konec sociálním demokratům, jako to, kde je konec jejich voličům. Přelili se k Babišově ANO. Takže na reformy zapomeňme, ty se nenosí. Kdo s nimi přijde, tomu to volič spočítá.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)