Piráti spláchnutí novou vlnou tsunami. Další pokus o reformu si už každý rozmyslí
KOMENTÁŘ. Z posledních tuzemských voleb lze nasát různá poučení a postřehy. Jedno z nich je, že žijeme v zemi, kde lidé ve své obci v referendu odmítnou stavbu domu pro seniory. Nejde ani tak o to, že by tahle země „nebyla pro starý“, jde o to, že na náš smrádek a teploučko je radno nesahat. A raději nic neměnit, nereformovat.
Není to zase tak strašlivě dávno, co si tuzemské úřady musely zvykat na to, že jistoty v podobě psacích strojů se hroutí a chtě nechtě je nahradí počítače.
Odpor k této kdysi radikální změně byl pozorovatelný pouhým okem – stárnoucí úřednice nechtěný stroj zakrývaly přehozy a dečkami, aby se na něj tolik neprášilo, a dál si vařily ranní kávu vedle štosů papírů a užívaly si staccato klapek svých mechanických strojů.
Stavět jako v Zimbabwe
Od té doby jsme ušli nějaký kus cesty, ale pořád platí, že na úřadech je papír král a že odpor ke každé změně a snahám o modernizaci je značný. Jen se v mezičase vyměnila generace oněch úřednic (a úředníků).
Když pak někdo zkusí jít politicky s kůží na trh, jako se to stalo s digitalizací stavebního řízení, narazí nejen na protichůdné zájmy byznysu a dodavatelů IT systémů, ale i na odpor, místy i zjevný bojkot ze strany úřednického stavu, který by to rád pořád dělal postaru, jak to „vždycky fungovalo“.
Pomiňme pro tentokrát, že nový systém má skutečně k funkčnosti předaleko. Ačkoli, kdo si myslí, že do doby „přepnutí“ snad šlapalo stavební řízení jako po drátkách, a že tedy nebylo třeba na nic sahat, žije v lobotomické realitě; doporučujeme dohledat si zpětně ten setrvalý nářek developerů nad tím, jak je tu „délka stavebního řízení na úrovni Zimbabwe“.
Roli jistě hraje i fakt, že jen v červnu přišlo na stavební úřady v papírové podobě, podle starého zákona, víc podání než jindy za šest měsíců – a to by byly úřady zahlcené i v tom Zimbabwe.
Uvidíme také, kde bude digitální stavební řízení řekněme za půl roku. Třeba se rozběhne, třeba se s ostudou vrátí k starému dobrému razítkování. Někteří úředníci v tu druhou variantu dost možná i doufají a o žádné novinky tradičně nestojí; výsledky voleb a pirátský výbuch jim v tom do žil může vlévat novou naději.
Je zjevné, že pro Pirátskou stranu byly – hojně medializované – problémy s digitalizovaným stavebním řízením posledními kapkami v plném džbánu jejich volebního neúspěchu. Dovršil to čerstvě oznámený vyhazov Ivana Bartoše z vlády a očekávaný pirátský odchod z koalice.
Dá se čekat, že teď už si každá strana setsakramensky dobře rozmyslí, jestli se vůbec bude o nějakou nepopulární a náročnou reformu pokoušet. Jakkoli mohou být cíle a úmysly ty nejlepší.
Další vlna tsunami
Varováním byl už pokus o reformu, kterou za vlády Mirka Topolánka v roce 2007 a 2008 zkoušel protlačit tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.
Zavedly se zdravotnické poplatky ve výši 30 Kč u lékaře a v lékárnách za každou položku na receptu, 90 Kč za ošetření na pohotovosti (to jediné nakonec přežilo) a 60 Kč za pobyt v nemocnici a den.
Důsledkem byla hysterická, leč účinná kampaň sociálních demokratů, toho času v čele s Jiřím Paroubkem, v podzimních krajských a senátních volbách roku 2008.
V zemi, kde lidé ročně prosázejí v hazardu 54 miliard a za alkohol a tabák vydají v součtu ročně přes 200 miliard korun se desetikorunové poplatky v „bezplatném zdravotnictví“ staly symbolem pravičácké sociální necitlivosti a zhmotněním dodnes trvajícího (a rostoucího) přesvědčení, že lid má na něco nárok a stát je tu od toho, aby mu to platil.
ČSSD tehdy slavila, ODS zažila pořádný výprask. Pokud něco vzalo chuť a odhodlání dalším vládám zkoušet někde něco skutečně měnit a reformovat, byla to dost možná tahle „oranžová tsunami“.
A teď si do politické rovnice s výsledkem „průšvih“ mohou političtí marketéři dosadit Piráty a jejich snahu o reformu stavebního řízení.
Bývalý premiér Mirek Topolánek v reakci na jednoznačné výsledky krajských voleb – nové krajské tsunami tentokrát v režii ANO – na síti X připomněl právě to, jak to tu kdysi zválcovala ČSSD; s posměšným dovětkem, kde že je teď té straně konec.
No – není až tak podstatné, kde je konec sociálním demokratům, jako to, kde je konec jejich voličům. Přelili se k Babišově ANO. Takže na reformy zapomeňme, ty se nenosí. Kdo s nimi přijde, tomu to volič spočítá.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Spor o titul z americké univerzity může přepsat český zákon o vysokých školách
Jan Urban: Upachtěná česká politika. Volných hlasů znechucených je pořád dost
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
65 komentářů
Svatá pravda. Státní zaměstnanci, ( s jistým příjmem a takzvaně „pod penzí“ ) placení z daní občanů této země, by chtěli mít více peněz než ti v soukromém sektoru a navíc vždy měli odpor k zavádění novinek. To v soukromém sektoru neexistuje ! Přece jsme to tak dělali vždycky a fungovalo to, tak proč to měnit ? Přece se za ten mizerný peníz nebudeme učit něco nového atd. Takže ponaučení pro odvážné politiky – nezavádějte nám novoty, předejte nám peněz jinak v politice skončíte.
Je to hnus.
Stejně jako je největším nepřítelem armády kuchař, tak největším nepřítelem všech občanů je úředník (úředník není občan už z principu).
Chtělo by tam vlítnout, půlku těch zasmrádlých úředníčků řádně vypráskat z prosezených židlí na déšť a následně na úřad práce. Potom nastavit novou podobu kdo je komu pánem a kdo komu určuje co a jak se má dělat.
Přesné. Začít dnes by bylo pozdě. Stejně nás to ale čeká.
V tom s vámi stoprocentně souhlasím.
Ono to řízení státu jako podniku (třeba po vzoru T. Bati) by vůbec nemuselo být špatné.
Patrně jste nezaznamenal, že A. Babiš po sedmi letech ve vládě přišel na to, že stát se jako podnik řídit nedá. (AB 2014: Chci řídit podnik jako firmu; AB 2021: Stát není firma. Vy nevíte co je to stát). Problém je v tom, že ekonomové umí řídit firmu (někteří), ale stát neumí řídit žádný ekonom. Všichni ekonomové jsou ve skutečnosti firemní účetní a je potřeba je zastropovat v komerční sféře. Proč? Protože po přechodu do státní správy jdou nadále za ziskem, místo aby začali smysluplně utrácet peníze z našich daní. Příklad? V. Klaus jako ministr financí a následně premiér šel za ziskem do našich rodin! Klaus prosadil daňové a sociální zákony, které od 1. 1. 1993 okrádají v nadměrném zdanění mzdy rodiče o peníze dříve určené na částečnou kompenzaci nákladů na výchovu dětí v rodině. K uvedenému datu se propadlo daňové zohlednění na děti z 50 % na 12,5 %, tj. o tři čtvrtiny. Již v roce 1995 se propadla úhrnná plodnost žen pod 1,3 dítěte/ženu a začali jsme hromadně vymírat.
Babiš s ANO+SPD přece 4 roky (2017-2021) řídil ČR jako firmu. Za poslední 2 roky, spotřeboval 3 státní rozpočty. Asi proto, že Babišovy firmy, žíjí většinou z dotací EU. 😂
Tedy, že bych si dovolil připomínku, nadávání na líné a neschopné úředníky byla od začátku komunistická ideologie. A taky jich sami nejvíc už v padesátých letech vyházeli a poslali do fabrik.
Takže v mají Piráti opravdu na co navazovat. Tedy -udělat to jak píšete, prostě je vypráskat.
Zatímco, ale jak píšete v poslední větě „nastavit novou podobu kdo je komu pánem a kdo komu určuje co a jak se má dělat.“ – ale to je přece právě to co vládní politici dělají, když pořád přidávají a mění zákony. Stačí se podívat do Ústavy ČR kde to stojí jasně „Státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon.“.
Což tedy platí i pro ty úředníky – i ti dělají právě to co pro ně stanoví zákon. Ne více, ne méně. Jak ostatně teď zjistila Fialová vláda, udělala kontrolu agend a žádný úředník zbytečnou práci nedělá.. Naopak, pro nové agendy musí přijímat úředníky další….:)))
Jinak, řečeno, pokud by někdo chtěl radikální úbytek úředníků, musel by si na to zvolit řádné radikální politiky Takže třeba zase ty komunisty??
Přesně, přesně, přesně tak. Zažil jsem to jak na státním úřadě, tak ve velké akciovce. Nic nového tu nechceme a budeme to sabotovat.
Mimochodem, hezké přísloví říká, práce kvapná málo platná.
Takže kdyby si i příští politici uvědomili že jakoukoliv reformu reformu nestačí jen protlačit parlamentem a halasně začít, ale že je potřeba ji taky zodpovědně provádět, a úspěšně dokončit, bylo by to jen dobré.
Už v případě Topolánka, ta jeho zdravotní reforma neměla být jen o poplatcích – jenže to další už se nějak ‚nestihlo‘. A v čem udělal tu zásadní chybu pan ministr Bartoš, se asi bude ještě analyzovat
Jedno z možných vysvětlení je omyl v jeho hlásaném heslu ‚Obíhat mají data, ne občané‘.
Což bylo postavené na předpokladu, že pokud už někde stát ta potřebná data má, ta data patří státu a tím pádem si je může kazdý úředník přesunout když je potřebuje do jiné evidence. A tím pádem už je občan předkládat opakovaně nemusï.
Bohužel, tento predpoklad byl až příliš komunistický. Ve skutečnosti a už jen z důvodu bezpečnosti jsou státní informační systemy od sebe oddělené a ta data v nich (jak říká zákon) mají sloužit jen stanoveným účelum.
Propojovat to sice jde ale planovitě a pomalu,všechno chce čas a energie. Ostatně, a pan Bartoš už o tom mluvil když přebíral svou funkci, právě infrastruktura těch základních registrů, přes které jde většina požadavků už je zastaralá a potřebovala by za drahé peníze z modernizovat.
Což je možná ten poslední poznatek, ona ta digitalizace není sama o sobě nějaký zázračný moderní prostředek, který tu něco rychle vyřeší, ta je tu s námi hezky dlouho jako součást státní správy a funguje společně s ní lip nebo hůř. A pokud se v tom hrabou navíc politici, tak často špatně.
No, Pan Topolánek, chlap s tzv. gulama by měl drz´et ústa. Pamatujeme si, jak jeho guru Marek Dalík, se kterým bývalý premier stál i padal, si řekl o úplatek rovnou o 500 mil.Kč. Takže klid , jo?
Bohužel, plně souhlasím se článkem…
Nejsem volic Piratu, ale snaha Bartose vystoupit proti predrazenym IT zakazkam me zaujala. Digitalizace byla pripravena Dostalovou za 2 mld, Bartosova za 400mil., coz je podstatny rozdil. A to se strujcum IT kradeni nelibi. Bohuzel Fiala podlehl natlaku kmotru, statecnost sla stranou.
Konečně zasvěcený komentář, který se dívá na problém digitalizace s patřičným nadhledem.
No nevím jestli lze levičácký přístup pirátů který byl již hodně vzdálen od jejich původních myšlenek při zakládání strany ,srovnávat s minoritními poplatky v nemocnicích , to co dokázal vzhledem vetřelec provést s ministerstvem pro místní rozvoj a navíc s digitalizačním stavebním řízením tak se nedá srovnat asi s žádným státem ani v severní koreje a navíc ten alibistický přístup k jasnému pochybení byl už úsměvný , doplněný o uraženecké pobrekávání před novináři při oznamování jejich vyhazovu …. Už to vypadalo na nutnost psychologické intervence pro ně a jejich rodiny ….
Velmi mě zaráží uvažování českého voliče. Digitalizace stavebního řízení je určitě potřeba, o tom není žádná diskuze. Digitalizaci stavebního řízení sliboval ve svém volebním programu i Andrej Babiš před volbami v roce 2017 a i krátce po volbách. Jenže když Andrej Babiš zjistil, že to není tak jednoduché a že na to prostě nemá, nechal celou věc usnout a hezky potichoučku z digitalizace stavebního řízení vycouval a přestal o ní mluvit. Piráti to alespoň zkusili a začali realizovat to, na co se Andrej Babiš vykašlal. Jenže i Piráti zjistili, že to nic snadného nebude a tvrdě s digitalizací zápasí. Jsem si jist, že metodou pokus – omyl bude digitalizace přece jen po nějaké době dotažena do zdárného konce, zvedá se mi však žaludek z počínání hnutí ANO, pana Babiše a velkoústé paní Aleny Schillerové, kteří nyní s velkým humbukem kritizují Piráty proto, že mají problémy s uskutečňováním toho, co původně hnutí ANO slibovalo, na co se hnutí ANO pak vykašlalo a od čeho hnutí ANO pak dalo potichu ruce pryč. Zdá se, že český volič toto vše není schopen vnímat a stačí mu velká ústa a humbuk vedoucích představitelů hnutí ANO a při volbách pak jde a vhodí svůj hlas tomuto velkohubému hnutí, které přes všechny sliby s digitalizací stavebního řízení nedokázalo udělat vůbec nic.
Volič uvažoval naprosto správně. Celková koncepce té digitalizace byla špatná, a za to může vládní koalice jako celek. Teď se to bude stejně asi dělat tak, jak se to mělo dělat od samého začátku, tj. paralelně půjde papírová a digi forma, vč. možnosti jakési hybridizace, kdy některé doklady bude možné k papírům přiložit elektronicky. Ona totiž hlavní chyba byla v tom, že soudruzi Fiala a spol. odhlasovali pitomost, že od 1. 7. vše musí jít digitálně a digitálně to v podstatě nejde ani teď, takže tři měsíce vše stálo (a ještě stojí) kvůli „digitalizaci“.
MMCH, docela jsem „dostal“ volební komisi prohlášením, že mám občanku v mobilu. Lapali po dechu, já vytáhl mobil a z kapsičky obalu kartičku OP. Čímž jsem je uklidnil. Tahle forma občanky v mobilu totiž zcela spolehlivě funguje.
Pergille/Šimůnku, že by celková koncepce digitalizace stavebního řízení byla špatná nám neřekl Andrej Babiš ani v předvolební kampani v roce 2017, ani později. On se prostě vykašlal na jakoukoliv koncepci digitalizace stavebního řízení, aniž by řekl proč a potichoučku se na jakoukoliv koncepci digitalizace stavebního řízení vykašlal, přestože onu digitalizaci sliboval. Pokud snad byla koncepce digitalizace stavebního řízení opravdu špatná, mohl Andrej Babiš nebo jeho velký tým vymyslet koncepci lepší a ne se na ni prostě potichu vykálet, což učinil. Běžný a průměrný český volič posuzovat koncepci digitalizace stavebního řízení schopen není. Proto se běžný a průměrný český volič přímo podle nějaké koncepce digitalizace stavebního řízení při hlasování ve volbách zcela určitě nerozhodoval. Rozhodoval se bohužel pouze na základě humbuku velkohubého vedení hnutí ANO, které se přes své sliby nezmohlo na koncepci digitalizace stavebního řízení vůbec žádnou, čehož si běžný a průměrný český volič zapomněl všimnout.
Vážený skeptiku,
ta digitalizace byla zvrzaná tím, že Fiala a spol. (to se opravdu nedá svádět na Babiše) odhlasovali, že k 30. 6. končí možnost podávat přihlášky papírově a od 1. 7. se vše bude podávat digitálně. To je Fialova zodpovědnost, že se nepřesvědčil o funkčnosti té digitální verze a jen uvěřil bezcenným nesmyslům, hlásaným Bartošem a spol. Nebo tím někoho kompetentního nepověřil.
Faktem je, že i ta občanka v mobilu, která má taky chyb jak opice blech nezneplatnila plastové kartičky a ty fungují, i když to celé slavné digi zdechne.
Spíš to připomíná datové schránky, které byly násilím přiděleny řadě občanů a mnozí se do nich dodnes nedostali, protože logaritmickým pravítkem nebo i kalkulačkou to prostě nejde. A spousta lidí je proto naštvaných a volila a asi i bude volit protestně.
.
Takže problém spočívá v naprosto bazální koncepci té digitalizace. V tom, že to soudruzi udělali „hop nebo trop“ a nyní jsou trop a zasluhují to.
Jak je vaším zvykem Pergille/Šimůnku stále blábolíte o něčem jiném a snažíte se utéci od podstaty toho, o čem píšu. Vy máte opravdu problémy se čtením a chápáním napsaného textu. Nejprve vládl Andrej Babiš, ne Petr fiala. To nejste schopen pochopit a vzít na vědomí. Tu digitalizaci stavebního řízení sliboval v roce 2017 Andrej Babiš, ne Petr Fiala. Tu digitalizaci stavebního řízení mohl a měl provést už v roce 2017 Andrej Babiš a jeho hnutí ANO tak, jak to v roce 2017 Andrej Babiš v předvolební kampani a krátce po ní sliboval. Kdyby Andrej Babiš dodržel své sliby, nemohli by ani Petr Fiala ani Piráti jak tu tvrdíte nic zvrzat. Za to, že se na slibovanou digitalizaci stavebního řízení Andrej Babiš a hnutí ANO oproti svým slibům zcela vykáleli a nyní s velkými hubami vyčítají Pirátům neúspěch ve věci, na kterou si Andrej Babiš a hnutí ANO raději netroufli a od čeho Andrej Babiš a hnutí ANO zbaběle utekli, tak za to Andrej Babiš a hnutí ANO odpovědnost nesou a je od hnutí ANO velmi ubohé nyní vznášet vůči Pirátům velkohubé výčitky. Tuto odpovědnost za zbabělý útěk od slibů digitalizace stavebního řízení Andreje Babiše a hnutí ANO nelze házet na Petra Fialu a Piráty. Jestliže jak tvrdíte Petr Fiala a Piráti něco zvrzali, měl jim Andrej Babiš už v roce 2017 ukázat, jak se to dělá lépe. Je opravdu velmi zvláštní, že onen zbabělý útěk Andreje Babiše a hnutí ANO od digitalizace stavebního řízení v roce 2017 vůbec nevyčítáte a následky jejich zbabělosti házíte na hlavu Petra Fialy.
Skeptiku, blábolíte nesmysly. Babiš připravil podle odborníků kvalitní nový stavební zákon a není jeho vinou ani to, že ho stoosm mafiánů stornovalo, ani to, že stoosmičkový mafiánský stavební zákon je prakticky nedigitalizovatelný.
Blábolíte vy soudruhu Pergille/Šimůnku, jak je vaším zvykem. Vím o jednom „odborníkovi“, který tu chválí stavební zákon Andreje Babiše. Je jím jistý A. S. Pergill/Šimůnek. Andrej Babiš tu vládl čtyři roky a pokud připravil nějaký stavební zákon, měl během své čtyřleté vlády všechny možnosti jej uvést v život a žádných sto osm „mafiánů“ by mu v tom nedokázalo zabránit. Kromě toho Andrej Babiš nevyčítá Pirátům stavební zákon, ale nezvládnutou digitalizaci stavebního řízení a to je něco jiného. Od toho se stále snažíte utéct. Piráti sice digitalizaci stavebního řízení nezvládli, ale Andrej Babiš se o něco takového ani nepokusil, přestože to sliboval. Má na Piráty pouze velkou hubu. Měl tedy Pirátům už během své čtyřleté vlády ukázat, jak se ta digitalizace stavebního řízení má dělat.
Skeptiku, podrobněji viz můj příspěvek z 27.9.2024 (14:03)
Jinak, Babiš nechal dát dohromady nový stavební zákon a byla by tudíž pitomost digitalizovat ten starý. Ten ovšem smetla ze stolu stoosmička, mj. proto, že eliminoval řadu korupčních vlivů a ponechala starý, který se měl rušit. A protože se korupce a další nestandardnosti programují opravdu špatně (viz bod 2 výše odkázaného příspěvku), digitalizace musela váznout a blokovat se.
Stavebníkům nezbývá než doufat, že v příštím roce půjde tato vláda do kopru, vytáhne se Babišem připravený zákon a snadno se zdigitalizuje.
A do kopru půjdou také různí milovníci žabiček z druhého konce státu, různé NIMBY spolky o dvou lidech, blokující léta dálnice a podobné stavby atd.
Andrej Babiš sice během své vlády sice nějaký nový stavební zákon připravoval, ale protože byl tak špatný, tak se na něj ještě v době své vlády sám vykašlal a nechal ho sám být. Stejně jako digitalizaci stavebního řízení, na kterou se potichoučku vykašlal bez jakéhokoliv vysvětlení. Jestli snad vám Pergille/Šimůnku Andrej Babiš nějaké vysvětlení ohledně digitalizace stavebního řízení poskytl, tak už nikomu jinému. A já osobně si jsem jist, že žádného vysvětlení ohledně digitalizace stavebního řízení se nedostalo ani vám a prezentujete nám tu pouze své výmysly a dohady, které si můžete umístit za pokrývku hlavy, případně níže.
Skeptiku, prohlašujete nesmysly. Ten zákon byl dobrý, už proto, jak vyváděla bezcenná svoloč z různých ekoorganizací. A přesně proto, protože Fiala a spol. tento hnus podporují, došlo k udržení starého a jednoznačně naprosto nevyhovujícího zákona, který má stavební řízení nadefinováno tak, že to se podle něj nedá digitalizovat. A, MMCH, v důsledku nekvality tohoto zákona se u nás nepodařilo v době jeho platnosti postavit téměř žádnou veřejně prospěšnou stavbu.
Vy nejen že tu plácáte nesmysly Pergille/Šimůnku, ale používáte své staré, zaběhlé a z ruské propagandy převzaté Dismiss – odmítnutí, Distort – překrucování, Distract – odvádění pozornosti a Dismay – zastrašování. Přesně tak, jak je popisuje Bellingcat.
Vážený skeptiku,
podle Vás tedy za neúspěch digitalizace stavebního řízení může A.Babiš se svou vládou, který se ani nepokusil ji rozjet. Vláda P.Fialy se jí pokusila spustit a výsledek je jaký? Utracené prostředky a návrat k původní verzi. To mi jako příliš velký pokrok nepřijde, zvláště v souvislosti s předvolebními prohlášeními pětikoalice že mají na všechno týmy odborníků a restartují Česko. Takže si klidně nenáviďte toho zbabělce Babiše, který se na to vykašlal a v roce 2017 nepředvedl tehdejší opozici, jak se má digitalizovat(mimochodem ministryně Dostálová měla připravený projet za cca 2mld., který se už nestihl zrealizovat), a adorujte současnou vládu, která se do toho se svýmy týmy odborníků hrdinně pustila, ale pohořela jak banda amatérů. Samozřejmě ohledně viníka jejich debaklu máte jasno – zbabělec Babiš to nechal na nich…Zvláštní logika
Pane foxi, přečtěte si ještě jednou a pořádně můj příspěvek a pokud vám čtení činí potíže, protože jste měl možná v první třídě mnoho absencí, zavolejte si na pomoc někoho, kdo si se čtením ví rady. Nemíním reagovat na vaše hloupé fantazie, výmysly a bláboly ohledně něčeho, co v mém příspěvku není.
Naučte se číst foxi. Napsal jsem zcela jasně, že digitalizaci stavebního řízení nezvládli Piráti a je to vina jejich. Vina Andreje Babiše spočívá v jeho velké a nevymáchané hubě, se kterou nyní Pirátům vyčítá něco, co sliboval v roce 2017 on a přes všechny své sliby neudělal ani zlomek toho, co udělali Piráti a potichoučku, aby si toho nikdo nevšiml, z digitalizace stavebního řízení bez vysvětlení vycouval. Času měl na to Andrej Babiš dost. Příště nechť Andrej Babiš buď žádnou digitalizaci stavebního řízení nebo něco podobného neslibuje, nebo když už tak učinil a sliboval a nic neudělal, nechť tedy nyní svoji velkou hubu zavře jak Andrej Babiš, tak celé velkohubé vedení ANO.
Vážený skeptiku.
Ignorujete, že Babiš a spol. připravili zcela nový stavební zákon a jekot nejrůznějších škůdců a škůdcovských organizací NIMBY spolků apod. jasně ukazoval, že je to zákon dobrý, který znemožní jejich nekonečné blokování všeho (pokud nedostanou patřičné „držhubné“, třeba formou „ekologické expertízy“.
Pokud by nepřišla fialová zhouba, tak bychom ho už měli a dal by se digitalizovat poměrně snadno. Jako hlavní problém digitalizace starého stavebního řízení vidím v tom, že korupce se fakt blbě programuje (aby nebyla na první pohled patrná). Ale třeba se, pokud se Fiala a spol. udrží u moci dočkáme toho, že systém zobrazí seznam zapojených úředníků a zadavatel stavby jim přímo v digi formuláři přidělí patřičné úplatky, čímž se nastaví priority, rychlosti práce atd.
Pokud fialová zhouba vymizne,. vezme se připravený Babišův zákon a ten zdigitalizuje každý trouba s příručkou na kolenou (protože tam tyhle nenaprogramovatelné nepravidelnosti prostě nebudou).
Pergille/Šimůnku, vy ignorujete, že jsem odpovídal na příspěvek pana foxe a vy nejste jeho mluvčím. Vám jsem už na totéž o čem tu píšete odpověděl jinde a nemíním se už opakovat. Blábolíte stále ty samé lži, výmysly a dohady. Když už, tak očekávám reakci od pana foxe.
Jestli bych si dovolil poznámku p. Tak on i ten vtípek na konci s digi občankou měl ‚snadné reseni‘. Volební komise sice ještě to oprávnění a prostředky pro jejich kontrolu neměla ale policie už ano. Čili stačilo aby si komise zavolala na pomoc hlídku státni policie a ta si Vas i přes tu digi občanku ztotožnila. :))
V případě toho digitálního řízení by přímo nešlo o to jestli žadatel přinese tu žádost na staveb. úřad osobně na papíře a nebo podle elektronicky. Ten rozdíl by byl ve zpracovani na úřadě.
Tam by se to zpracovávalo podle starého zákona platného do 30.6.Protoze i to se dělo ‚ektronicky‘ na starších programech, které tam ještě pořád mají. Dávno odladené a bez chyb.
Jenomže ten jde právě o to, že mezi tím novým a starym zákonem je tolik změn, že zase úplně zrušit ho nechtějí. Takže z toho vznikne jak píšete spíš nějaký nechutný hybrid.Ktery způsobí zase další problémy v budoucnu.
S tím hybridem to tak zle nevidím. Ze svého mládí pamatuji povozy s koňmi mezi automobily. A pamatuji ještě i sentinely (což byl náklaďák, poháněný parním strojem, proto se říká „funí jak sentinel“) dokonce i parní válce, co byly opravdu na páru, a ne na diesel.
A tam, kde bylo novější řešení výhodnější, lidé k němu spontánně přešli. A zase se vrátili v situaci, kdy to novější řešení přestalo být výhodným, např. se po roce 1989 vrátily na venkovské silnice koňské potahy, protože jsou pro soukromé rolníky výhodnější než pro JZD.
Když on je rozdíl mezi hybridem technickým a právním. Ten technický – když funguje tak funguje. Ale o ten právnický se pak můžou právníci soudit třeba 30 let.
Hezky jste to napsal
Že bych si dovolil takovou zcela skeptickou poznámku. To snad přece víte, že Babiš mel od roku 2017 menšinovou vládu? Takže si s prominutím, z důležitých reforem nemohl odhlasovat nic. Ani tu tu změnu stavebního řízení, které jeho vláda sice slibovala a připravila, ale nemohla ji jako mensinova odhlasovat a ani provést.
Btw šlo právě o tu právní změnu v zákonech. To co se dneska označuje jako digitalizace slibovano nebylo to si tam přidali Piráti aby vypadali jako borci ajťáci. Ale jak vidno nejsou.
Ono totiž když půjdete ve vzpomínkach ještě zpátky, tak Babiš si nechal vytvořit ještě mnohem větší IT projekt, EET. Ale ten kupodivu brzo fungoval.
Piráti co chtějí násilnou digitalizaci, napodobují jen komunisty, kteří také byli netrpěliví a chtěli násilnou kolektivizaci. Trvalo to deset let. Dobrovolně změní způsob života málokdo.
Já to upřesním. Témeř všichni napodobují komunisty, protože komunisti jsou. Ti praví nefalšovaní. To snad vidíme ne?
Místo násilné kolektivizace mohla být drtivá většina statků (protože byly malé a tudíž nekonkurenceschopné) „dobrovolně“ odevzdána exekutorům (jak se psalo v Bylo nás pět: „On se nejdřív položil a pak se pověsil“. Jistě také „nenásilně“).
Nebo druhá možnost, ostatní občané se mohli „dobrovolně“ skládat na dotace těch malých hospodářství.
„Dobrovolně změní způsob života málokdo.“
Zejména pokud je to změna výrazně k horšímu.
Já jsme někde četl, že Fiala odvolal Bartoše statečně esemeskou,
„Zítra už nechoď Ivane“
Není to fejk???
Asi vám to čtení Sputniku činí velké potíže Admirále. Fiala odvolal Bartoše nejprve telefonním rozhovorem a pak na tiskové konferenci.
Ještě k soudu s ním a zabavit majetek a hurá do fabriky a z platu ztrhávat doživotně co “promrhal“ a protože miliony a miliardy se nepromrhávají, tak přesněji co rozkradli.
Pěkně napsaný článek.👍
U Čecháčků se reformy nenosí. Čecháčkov zemře na slovanský socialismus, zaslouženě. Nakonec ten druhý pokus zbytečných lenochů musí skončit úspěšným sebezničením. Držím palce. 😂
Vážený pane, v situaci, kdy prakticky jakákoli reforma znamená znefunkčnění s následným negativním dopadem na občany, je střízlivý postoj k podobným pitomostem, i pitomcům, co je provádějí, naprosto racionální.
Reformy by musela dělat vláda odborně kompetentní a pověřit jimi odborně kompetentní lidi a instituce. Tato vláda je vládou nevzdělaných hlupáků s nulovou odborností pro obor toho kterého ministra. A podle toho vypadá celý stát i vztah občanů k této vládě.
Každá vláda u Čecháčků je od roku 1945, jak píšete: „Tato vláda je vládou nevzdělaných hlupáků s nulovou odborností pro obor toho kterého ministra.“ A to bez vyjímky.
Hloupí lidé si nikdy chytrou vládu nemohou zvolit a naopak. 🙂 Elity národa byly vyhnány a okradeny lůzou po květnu 1945 pod vedením Edvarda Beneše a dalších… „spasitelů“.
Babiš s ANO není žádná elita, jenom prolhaný exkomunista, zloděj a udavač StB. Pro Čecháčky ovšem TOP. 😂
Je to trefné a výstižné. A až děsivě pravdivé. Vzhledem k tomu, že pracuji v IT, že se tohle blbě zavádí… Nicméně v tomhle případě mi to opravdu přijde jako rychlokvaška. Něco na co se hodně tlačilo. Tyhle systémy potřebují zkrátka před vypuštěním pořádně otestovat. Taky hodně pomáhá, když se to dělá např. agendu po agendě… Je mi líto, že jsem neměl možnost vidět pod pukličku, jak to vaří. Člověk opravdu musí ocenit, že tam ta práce byla. Teď se děsím, jak dlouho jim to ještě bude trvat, než se to dodělá. Kdyby to fungovalo, tak to v zásadě mohl být skvělý systém od začátku… Takovéto systémy se ladí klidně i roky…
S poplatky u lékaře bych viděl problém spíše jinde… Kdyby to bylo koncipováno správně, tak by nám to dnes vytrhlo trn z paty… Bohužel z dobrého nápadu vznikl paskvil.
Autor článku je poněkud mimo – možná už nepamatuje, jak dlouho se vypisovaly technické průkazy aut, občanky, řidičáky. Dnes přijdete na úřad a za chvilku (pokud nestojíte šílenou frontu) máte doklad hotový. Kdysi psali různí inspektoři protokoly ručně na psacím stroji přes pět kopíráků a trvalo to dlouho, pracně se to opravovalo. Dnes má každý potřebný protokol či nějaký formulář v notebooku, doplní jen aktuální údaje kontrolovaného člověka či firmy, popíše výsledek kontroly a protokol je hotový. Bleskově lze cokoliv opravit, vymazat, nakopírovat, přeposlat, naskenovat a podobně. Zrovna tak firmy mohou přes digitální systém podávat žádosti či hlášení elektronicky. Úředník nemusí listovat tlustými šanony, všechno zařídí v digitálním systému, snadno přepošle nadřízenému ke schválení (elektronický podpis), nebo kolegovi k doplnění a cokoliv je třeba. Jedinou slabinu vidím v tom, že na psacím stroji měl protokol či rozhodnutí úřadu ve správním řízení 1, nanejvýš 2 strany, kdežto digitálně je těch stran třeba 10, protože vše se jistí z hlediska právníků, tak se vše doslovně cituje, zdůvodňuje se vše patřičnými paragrafy a zákony a úřední dokumenty bobtnají. Neznám jediného úředníka, který by dnes ještě chtěl něco tlouci na psacím stroji přes 5 kopíráků. A mazat s tím v zápětí do fronty na klasickou poštu. Počítače bravurně zvládají dámy a pánové před důchodem nebo i v něm – jakpak by ne, když počítače se používají ve firmách a možná jen o málo později i na úřadech cca čtvrtstoletí. Jediné, co to chce, je mít fungující IT systém a kvalitně proškolit lidi, kteří ho budou používat. A kdyby stát (tedy politici) nebyl hloupý, už dávno měl systém, který by fungoval napříč všemi státními úřady a nebylo vše „každý pes jiná ves“…
Je mi líto, s občankou i řidičákem vystojím zhruba stejně dlouhou frontu i „digitálně“, dtto pas. Jedinou výhodou je ta centrální databáze techničáků, ovšem s tím, že si na STK stěžovali, že je plná chyb a stejně to musejí (alespoň naponejprv) kontrolovat podle papíru. Zaplatit popelnici po internetu je časově náročnější a pracnější než zajet na magistrát a vystát frontu u pokladny. Vyzkoušeno obojí.
A stavební řízení v digi formě se prostě totálně zaseklo, naprosto neodkecatelně. Těžko vysvětlíte komukoli, kdo podával (respektive se o to pokoušel) návrh na stavební řízení po 1. 7., že „digitální forma je lepší“.
Jestli bych si dovolil podat určitý vlastní názor ohledně toho proč to nešlo pořádně otestovat a proč to tak dopadá.
Jde totiž o to, že interní funkčnost toho systému zase není tak složitá, Je to prostě „nějaký další systém který co si eviduje“. Ale to co je v něm to složité, že sám komunikuje s řadou dalších úřadů a jejich IS.
A tohle je bohužel právě to, co předem otestovat nešlo. Pochopitelně že si nelze v těch dalších už ostře běžících státních IS něco testovat. Takže a právě tyhle externí vazby se nemohly otestovat – ale pouze simulovat. S tím že právě když se to pak přeneslo do ostrého běhu a až tehdy se to s těmi ostatními úřady propojilo. tak právě v tom byly spousty chyb.
A věc druhá, ono jde totiž právě o to, že „IT projekt je taky projekt“, čili i tohle, jaké testy, v jakém rozsahu, tam budou provedeny, mělo být v nějakém důležitém dokumentu předem uvedeno – a mělo být splněno. Čili – dokud by nebyly provedeny naplánované akceptační testy, které ověřily, že tam žádné vážnější chyby nejsou, tak se to vůbec nemělo pustit do ostrého provozu.
Ale bez toho, skutečně rychlokvaška, jak píšete. Být Bartoš „nějaký jiný politik“, snad se to dalo omluvit tím, že IT vůbec nerozumí, a že si to neohlídal. Ale v jeho případě, to vypadá tak, že sice nějaký IT -fanda ale na té potřebné strategické rozhodovací úrovní té IT taky nerozumí..
vynikající článek, děkuji za něj. Výstižně vyjádřený ten zmar, kterým procházíme a jen tak se ho nezbavíme.
Je zcela pochopitelné, že problémy u takhle velkého systému nastanou. Ale Bartoš udělal několik podstatných chyb, které opravdu ukazují na to, že by to nedopadlo dobře.
Například, když mu zakázali aby to dodala ta původní firma, tak prostě měl požádat vládu aby to odložila a on měl čas dodělat, protože se to prostě reálně nedalo stihnout.
Přece nelze za každou cenu držet někoho ve vládě, kdo dělá takovéto chyby..
Problém je, že onen „výprask“ nebyl zdaleka jen kvůli oněm poplatkům, ačkoli ty k tomu přispěli
nevolil sem je, a byli mi celkem sympaticti
vzali si ale moc velky sousto a pres opakovany sliby nebyli schopni dotahnout digitalizaci stavebniho rizeni do vitezneho konce.
snad kazdej, kdo neco tvori tohle zazil, ale tady to je velky prusvih a nejhorsi je, ze zadni vratka nenechali pootevreny
.
ale vcerejsi tiskovka piratu, kde zhrzene mluvili o odeesacke mafii a priprave na vladnuti s babisovym, agrochovem, postavila piraty do stejny late jako babise, okamuru, konecnou, dyzla a fizla …, takze moje sympatie k piratum klesly k bodu mrazu
Pirátům asi daleko víc uškodilo hlasování jejich zástupců v €parlamentu, protože vždy hlasovali proti zájmům našeho státu i nás, občanů.
Jsem přesvědčen, že lidé vůbec nebyli (a nejsou) proti digitalizaci stavebního řízení, ale ta digitalizace je totálně zvoraná, ajťáci s ní začali pozdě (což je Bartošova odpovědnost), kutili si to pro sebe bez pořádného stylu s budoucími uživateli a v době, kdy má stavební řízení probíhat výhradně digitálně, je tu nástroj se spoustou vad. Nemá smysl to jakkoliv spojovat se snahami o úspory. To je jiný problém, vláda prostě nemá osobnosti, které by to dokázaly ukočírovat tak, aby lidi chápali že to má smysl. Vláda jedná amatérsky, což je pochopitelné, nikdo to ještě nedělal a nutně to bude bolet, ale že to lidi neberou, je nutný důsledek.
Za celou dobu trvání 5K se jedná o první opravdu velkou Fialovu politickou chybu. Stavební řízení má samozřejmě mouchy, ale z hlediska důležitosti problémů, se kterými se státní správa potýká, se jedná o přechodný marginální problém, který nás naopak za pár měsíců posunu výrazně kupředu. Již dnes jsou typy staveb, které se v novém digitalizovaném řízení povolují raketově rychle. Jednalo se o zástupný problém a Fiala zřejmě podlehnul tlaku lobbystů v pozadí. Na volební neúspěch měli všichni z 5K zareagovat úplně jinak, nikoliv obětováním politika, který se jako jeden z mála pokusil zatuchlost prohnilého českého rybníčku vyvětrat. Je docela zajímavé, jak události posledního týdne čte Jaroslav Kmenta, který když už něco napíše, má většinou slušně nabito!
Veškeré fungování této vlády je přehlídka kiksů a nesmyslů. Stavební řízení má pouze tu vlastnost, že ani ten nejvýkonnější spin doktor není schopen udělat s totálně nefunkčního systému funkční. Tím patrně otevřelo oči části těch občanů, kteří se dávali zatím profesionálními kecaly ohlupovat v situacích, kdy kiks vlády nebyl tak jasný a jednoznačně prokazatelný. A kteří zatím ignorovali, že tato vláda dělá pravý opak toho, co před volbami slibovala (kritický postoj ke Green Dealu a dalším €pitomostem, nezvyšování daní, vyrovnaný rozpočet atd.).
Trvalo to dlouho, až druhé volby odhalily slabinu Fialovy Petikoalicni vlady. Mít Piráty ve vládě to je díra v lodi, jejich odchod jen zhoršuje realitu vládnutí. Premiér Fiala by měl podle pravidel konspirace požádat PCR o vyslovení důvěry a to není až tak jednoducha situace v této vladni krizi. Jako dobre a zrychlené řešení by bylo spojit hlasování o důvěre vlády s hlasováním o rozpoctu. Riziko je v tom. že vláda může padnout a budou předčasně volby. Vyjasni se tím situace a nezkušený prezident generál Pavel bude v situaci na kterou ho žádná kadetka nemohla připravit ani náhodou. Rozbourena politicko-ekonomicka situace bude gradovat. Někdy nastane situce, kdy se reseni hledají v kvapikovem tempu, nemel by to být problém pro národ muzikantu, jak je nám prezdivano. Jak se říká po karbanicku při fleku, kdo se boji s-re v síni.
Již jsem o tom psal ve stejném duchu na základě svých dlouholetých zkušeností. Článek plně vystihuje podstatu problému a naprosto souhlasím s autorem.
Ke stavebnímu řízení mohu říci jen to, že můj pocit k celé situaci je stejný, jako názor autora komentáře: extrémně obtížný úkol narazil na neochotu ke změnám, kterou do absurdna vybičoval důsledek hysterie s podáváním žádostí ve starém režimu. Ale nevinila bych z toho jen úředníky.
Málokomu by se chtělo – je-li zavalen prací – učit něco zcela nového a zcela odlišného. Ty úředníky lze tak do jisté míry chápat. Pokaždé, když se zavádí přechod na nový systém, lidé brblají, je to práce navíc. Tady ke všemu jde o práci, která je (v důsledku naší šílené legislativy) náročná sama o sobě už nyní a lidí, kteří jí mají doopravdy „v malíku“, není rozhodně nadbytek.
Stavebnictví je však v první řadě obrovský byznys, takže je opodstatněný předpoklad, že za komplikacemi všeho druhu (včetně oné hysterie, která způsobila tak obrovský nárůst počtu žádostí podaných ve starém režimu) stojí i ti, kterým současný stav vyhovuje, ač nejspíš tvrdí opak. Je-li totiž něco nepřehledného, lépe se v něm leccos skryje.
Ačkoli jsem – otevřeně přiznávám – spíše příznivec vlády Petra Fialy, jehož osobně považuji za velmi slušného člověka, celá aféra kolem odvolání Ivana Bartoše je mi podezřelá, a to zejména od ODS. Například zatímco Bartošovo odvolání z hodiny na hodinu, které zjevně zaskočilo i hlavního aktéra, většinu koaličních stran překvapilo a nebyly o něm informovány předem, ministr Kupka, kterého premiér pověřil vedením procesu, o něm (soudě dle jeho bezprostřední reakce) věděl dobře. Rezonují mi tak údajně nepravdivé výroky, které padly na tiskové konferenci Pirátů – o tom, že premiéra k tomuto kroku jeho straničtí kolegové tlačili (z jakých důvodů, lze spekulovat).
A zrovna ministr Kupka, byť je mediálně zdatný a vyvolává sympatický dojem, na mě začíná působit jako obdoba „aňáckého“ supermana Karla Havlíčka.
Bleskové odvolání Bartoše premiérem, bez koaliční schůzky, navíc nepříjemně navozuje srovnání s praxí v ANO, kde je tolerance k rozhodnutím šéfa podle momentální nálady součástí stranické disciplíny.
Mrazí mě z toho, zvlášť kvůli přibývajícím signálům, jak moc jsou si ANO a ODS ideově blízké.
Reformy? Jak snadné, když znáte účetnictví státních sociálních systémů, důchodového a zdravotního. Sociální ekonom umí DŮCHODOVOU reformu udělat: 1) Bez nákladů pro státní pokladnu. 2) Sociálně citlivě. 3) Trvale vyřešit demografický problém. Právě to ekonomové, v praxi firemní účetní neumí a ještě hůře. Bankéři chtějí na reformě důchodů vydělávat miliardy korun, a proto nám 20 let vnucují bankovní produkt, PENZIJNÍ reformu. Penzijní reforma bankéřů má jediný úkol: Tunelovat státní důchodový systém, řešit jeho problémy nikoliv.
Tsunami není úplně adekvátní přirovnání. Spíš bych ten způsob jaký pan premiér použil přirovnal k toaletě.
Podrobnější přehled k příspěvku 26.9.2024 (14:43):
1. Odmítnutí Babišem a spol. připraveného zákona, který spoustu bodů stavebního řízení zjednodušil či zcela eliminoval za strašného řevu ekofašistů, kterým by byla silně omezena možnost zdržovat výstavbu jejich nesmysly.
Vina: Jednoznačně pětikoalice, největší podíl viny ODS (a jejího předsedy), která zakrývá mafiánský socialismus předstíráním mafiánského kapitalismu.
2. Špatný rozbor pětikoaličního stavebního šitu z hlediska algoritmizovatelnosti postupů podle něj.
Vina: Jednoznačně Bartoš a jeho podřízení.
Poznámka: Už někdy v roce 1969 jsem viděl sálový počítač hrát poker (trapně podle pravidel), ale aby počítač podváděl alespoň jako Hogo Fogo ve filmu Limonádový Joe, potřeboval by naprogramovat s prvky AI. A to se táká i toho stavebního zákona se spoustou příležitostí k nestandardnostem.
3. Špatná predikce, že stavební řízení si bude moci tahat řadu informací z jiných úřadů. Nejdeto, protože jsme v EU a ta nám nadiktovala nesmysl ze zkratkou GDPR.
Vina: Asi nejvíc Bartoš a spol., protože tohle měli vědět.
4. Špatná koncepce té digitalizace. Mělo se začít nějakým hybridnim systémem, jaký zřejmě bude zaveden nyní (tj. že bude možné některé papíry ve stavebním řízení nahradit elektronickými dokumenty. Místo toho se to k 1. 7. pustilo „na ostro“ a zarazila se papírová alternativa.
VIna: Dělí se o ni Bartoš s Fialou. Ten druhý neměl Bartošovi slepě věřit a pokud tomu sám nerozumí, měl kontrolou, zda je to ke spuštění, někoho digitálně gramotného pověřit.
5. Udržování představy, „že se to už už už rozjíždí“ po dobu skoro tří měsíců.
Vina: Jednoznačně Bartoš, nicméně Fiala ho měl daleko dříve a tvrději kontrolovat (nebo tím někoho odborně způsobilého pověřit).
.
Hlavní vina: Voliči pětikoalice, protože bez její 108 většiny a vlády bychom měli funkční stavební zákon bez mafiánských prvků, který by s vysokou pravděpodobností šel digitalizovat daleko jednodušeji a spolehlivěji.
Jestli bych ještě dovolil. Ten zásadni omyl je ve špatném chápání toho co je vlastně obsahem té reformy.
A tou není ani ta zmíněná digitalizace (přesněji její doplněni, na pocitacich se to tam zpracovávalo předtím.) Ale vlastní proces stavebního řízení, tak jak je popsán v tom příslušném zákonů .A v tomto je nejvíc změn, v tomto mají být ta nejvetsi zrychlení zkrácení toho stavebního řízení – až o řadu let, jak slibovali všichni politici od Babiše k Fialovi.
Jenomže tahle změna sama o sobě (jistě po řádně prostudovani) by se mohla dělat na úřadech klidně ruka tužka resp. i temi starými programy, pokud by je ty původní SW firmy upravil.
Bartošův doplnêk k tomu byl že do to vnutil svůj vlastní koncept digitalizace,. Tedy přesněji a jak jsem psal výše, on to byl spíš projekt automatického propojení toho systému mezi různými úřady s různými daty -a v tom tento zkrachoval. Takže a bohužel, v tomto Bartoš zklamal jako manažer, jako politik který za to zodpovídá. Tímhle způsobem automatického propojování to prostě zatím nejde. Ani Piráti to neumï.
Nicméně, když se vrátíme na začátek, tak ta reforma `zatím běží dal‘. Sice teď Kupka rozhodl že se půjde podávat ty žádosti zase ručně. Jenže tím neříká jestli podle starého nebo noveho zákona. Zní to sice hloupě, ale jestli je to v takové krizi, tak je skutečně mnohem rychlejší vytvořit nové formuláře, a ať si je uživatelé vyplní a podají na úřadě, Než čekat až se opraví ten poměrně složitý a řádně zpackaný Bartošův IT projekt, což skutečně může trvat půl roku i dele.
Ale jak si to pak zařídí na těch úřadech,dle platného zákona, je věc jina. Byla by docela sranda, kdyby se zjistilo, že pracovat takhle ručně, s podanymi žádostmi v deskach bude rychlejší než celý dráhy a složitý IT systém..
Na rozdíl od textu nadpisu se domnívám, že by bylo dobré, aby si autor nějaké příští reformy tu reformu nikoli „rozmyslel“, ale promyslel. Tj. aby do pokusů o ostrý provoz nešlo cosi méně dopracovaného než je alfaverze, třeba u počítačových her.
MMCH počítačové, hry jsou daleko propracovanější a daleko lépe ošetřené na nejrůznější možné (i teoreticky nemožné) chyby, překlepy uživatele atd. a asi by měly být pro státní digitalizační agendu brány jako vzor. A je docela možné, že autoři těchto programů by byli vhodnějšími tvůrci i té digitalizační agendy (protože to jedna umějí, jednak jsou zvyklí si hlídat kvalitu).