Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Miloše Zemana, zdroj

Peníze na prezidentskou kampaň. Nejméně transparentní je „nekampaň“ prezidenta Zemana

Některé transparentní účty devítky prezidentských kandidátů evidují tisíce až desetitisíce transakcí. Jak ukazuje analýza financování prezidentských kampaní, kterou zpracovala organizace Rekonstrukce státu, ne všichni kandidáti dodržují pravidla hry.

Analýza nabízí celkové shrnutí příjmů a přehled největších, zajímavých či problematických darů u jednotlivých uchazečů.

Základní obrázek si však lze udělat již z této tabulky:

©Rekonstrukce státu

„Současný prezident Miloš Zeman vede svoji „nekampaň“ tak, aby nebyli vidět jeho praví sponzoři. Využil skuliny v zákoně, která umožnila, aby část kampaně vedl ve prospěch Zemana netransparentní spolek Přátelé Miloše Zemana. Tento spolek nemá transparentní účet a jeho dárce neznáme,“ konstatuje mluvčí Rekonstrukce státu Tereza Krištofová.

I u ostatních kandidátů lze dohledat chyby ve finančním vedení kampaně, ale nejsou takto systémového charakteru.

Analýza vychází ze znění zákona (č. 275/2012 Sb.,) o volbě prezidenta republiky, z transparentních účtů kandidátů, z jejich webových stránek, ze zpráv z médií, z dat z obchodního rejstříku a z přehledů finančních a nefinančních darů, které kandidáti zveřejnili tři  dny před volbami.

Zákon vyžaduje právě to, aby „nejpozději 3 dny přede dnem volby“ byly známy všechny osoby, které ve prospěch kandidáta na funkci prezidenta republiky „uhradily nebo se zavázaly uhradit výdaje na volební kampaň, poskytly peněžitý dar nebo bezúplatné plnění“.

Přehled peněžních příjmů, nepeněžních darů i největších zveřejněných darů najdete  ZDE. 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

6 komentářů

 1. Weber napsal:

  „Nekampaň“ je stejně manipulativní, lživá a křivá, jako její tvůrci a také ten, co počítá s úspěšnou sklizní. Nepochybuji, že přinese jen jedovaté ovoce, stejně jako v jisté době jiný vynález z téže dílny – tzv. opoziční smlouva.
  Jak morálně příkladné – využil skuliny v zákoně: jeden k vedení „nekampaně“, další k napakování se korunovými dluhopisy. Vrána k vráně sedá, jeden ……. .. …..!

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Co jsme si vyzvonili, to máme. A právem.

  • Martin napsal:

   Oskare, ono je to trošku jinak: Zeman usilovně nabourává a pošlapává hodnoty „vyzvoněné“ v zimě 1989/1990. Zeman je ten, kdo nás vrací do éry jakési plíživé neonormalizace.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Zcela souhlasím s Vaším názorem. Zeman nás skutečně vrací svým způsobem do minulosti a souhlasím s označením neonormalizace, ale bohužel nevrací nás do situace, kdy si byli všichni rovni, ale někteří (jen někteří!) rovnější. Vrací nás do situace kdy platilo, že „kdo nejde snámi, jde proti nám“ s „s nepřítelem nejednáme, nepřítele likvidujeme“.

   • petrph napsal:

    Kéž by to bylo tak jednoduché. Protože Zeman pokud vím žádné hodnoty nenabourává. Zeman svými projevy provokuje, to ano – ale nic víc. A navíc je dost pravděpodobné že za pár dní skončí.
    Jenže a bohužel, právě proti němu a takzvanému ruskému nebezpečí uzákoněné předpisy a postupy zůstanou dále v platnosti a režim (jakýkoliv tu bude) je bude moct využít proti svým oponentům a protestujícím občanům.
    Když si vezmeme už jen třeba zde zmíněný zákon 275/2012 Sb., o volbě prezidenta , paragrafy 35, 38a, 38b.
    Zdalipak si lidé uvědomují, že podle těchto paragrafů, každý (doslova každý) kdo by v době před prezidentskými volbami jakkoliv zveřejnil svůj názor či sdělení typu volte/nevolte toho a toho, se musí předem registrovat u tohoto úřadu , nebo se tím dopouští protizákonného jednání a riskuje postih? A že je v podstatě na volné úvaze toho úřadu koho (bez té registrace) za to potrestá?

 3. petrph napsal:

  Mimochodem, tohle je dosti citlivá záležitost, a doslova humpolácký způsob jakým jí náš režim řeší, zodpovídá zcela současné postfaktické hysterické době.
  Protože, je samozřejmě pravda, že lze silným mediálním vlivem ovlivňovat široké masy obyvatel i před volbami. Tudíž, logicky uvažující člověk by předpokládal že se ty kontroly zaměří především na ty velké balíky peněz směřující do velkých médií – a toto občanům právě řeknou- A za druhé se zaměří právě na neoficialní účty politiků a stran – ale právě že a pouze pro sice podezřelé ale současně prokázané vysoké převody.Což btw stejně už řeší postarší zákon 253/2008 Sb. který povinnost hlásit podezřelé velké přesuny dává přímo bankám. Takže, nový úřad byl naprosto zbytečný.

  Jenže jestli se tento úřad zaměřuje misto toho na fízlování a veřejné šikanování za i drobnou podporu nebo i projev protestu kandidujícím politikům. Potom se dá velice přesně odhadnout další krok. Příště se prostě v zájmu politické korektnosti zruší anonymní volby a nejen že se bude evidovat koho každý volič volil – ale hlavně se za toho pak bude příslušným určeným elitám veřejně zodpovídat…

Přidávání komentářů není povoleno