Peníze v hotovosti jako zdroj pro zločin a terorismus. Jedna z tras vede i z Ruska do Česka

Napsal/a Robert Břešťan 23. července 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

S bankovkami v nominální hodnotě 500 eur se běžný zákazník setká jen výjimečně. Přesto jejich popularita stoupá. Souvisí to s praním špinavých peněz, financováním zločinu i terorismu.

Upozorňuje na to Evropská komise ve svém prvním nadnárodním hodnocení rizik spojených právě s přeshraničními finančními toky.

I Česká republika je jedním z míst, kam se ve velkém převážejí peníze v hotovosti – především z Ruska.

Své peníze hlaste

Každý, kdo převáží přes hranice z Evropské unie i do ní hotovost vyšší než 10 tisíc eur musí tuto sumu povinně hlásit.

Což automaticky neznamená, že převoz nižších částek nemůže podléhat kontrole. „Jde o případy, kdy jsou finance záměrně pod limitem, ale převážejí je vzájemně propojené osoby, například členové jedné rodiny,“ konstatuje zpráva Evropské komise.

Ročně podle unijních statistik v souvislosti s převozem vysokých částek v hotovosti proběhne zhruba 100 tisíc kontrol, celkově lidé na hranicích deklarují hotovostní částky v úhrnné hodnotě 60 miliard až 70 miliard eur.

Podíl peněz, jež nebyly nahlášeny, ale při kontrolách byly zachyceny, se ročně pohybuje v poměrně velkém rozptylu 240 milionů až 1,5 miliardy eur. V posledních letech počet hlášených i nehlášených převozů hotovosti přes hranice EU narůstá.

Nelegálně převážená hotovost může sloužit k financování kriminálních aktivit, praní špinavých peněz i k terorismu.

„Pokud pachatelé potřebují převézt vysoké sumy v hotovosti, děje se to nejen fyzickým převozem přes hranice, ale i za pomoci cargo zásilek, kontejnerové přepravy a podobně,“ podotýká zpráva.

Pokud jde o rizika financování terorismu, směr je podle zprávy spíše z EU do třetích zemí.

Europolu se – jak konstatuje zpráva – podařilo zachytit velké množství peněz směřujících do konfliktních oblastí, kde měly sloužit k financování terorismu.

Naopak z třetích zemí do EU se obvykle hotovost převáží ze Sýrie, zemí Golfského zálivu a z Ruska.

Jak ukazuje i tato mapa, jedním z hlavních cílů je ve směru z Ruska i Česká republika. Naopak velké množství hotovosti směřuje z Evropy do Číny.

Místo fyzického převozu kurýrem pachatelé používají i poštu či jinou zásilkovou službu, kdy nižší sumy rozdělují do většího počtu zásilek. Využívá se i převod hotovosti na jinou formu jako je zlato či různé anonymní předplacené karty.

Z hlediska financování terorismu označuje zpráva Evropské komise tyto aktivity za velmi nebezpečné.

Také Česká republika od ledna 2017 v rámci boje proti praní peněz a financování terorismu v ČR od 1. ledna snížila částky hotovostní platby, při níž musí každý podnikatel identifikovat svého klienta z původních 15 tisíc eur na 10 tisíc eur.

Role 500eurové bankovky

I když obliba bezhotovostních plateb roste, přesto se podíl eurových bankovek v oběhu rok od roku zvyšuje.

Hotovostní platby jsou obvykle využívány u nižších částek. Naopak bankovky jakou je právě „pětiseteurovka“ se k platbám v obchodech obvykle nepoužívají; jsou naopak často spojovány s kriminálními aktivitami.

Množství eurových bankovek v oběhu podle součtu nominální hodnoty ukazuje tento graf. Nejvíce přibylo bankovek v hodnotě 50 euro, hned na druhém místě je ale pětiseteuro.

Podle dostupných údajů byl ke konci roku 2014 v oběhu zhruba jeden bilion eurových bankovek různých nominálních hodnot. Bankovky v hodnotě 500 eur představovaly 30 % celkové sumy, přestože se k běžným platbám prakticky nepoužívají.

Vloni v květnu také Evropská centrální banka rozhodla o tom, že v roce 2018 skončí s vydáváním těchto bankovek a bude je postupně stahovat z oběhu – právě kvůli oblibě, jakou si získaly ve světě zločinu a terorismu.

Již vydané pětiseteurové bankovky však bude možné dál používat a v budoucnosti je bude možné kdykoli vyměnit.

Pětiseteurová bankovka patří celosvětově k bankovkám s nejvyšší nominální hodnotou. Vysoké sumy se tak dají převážet nenápadně, v malých počtech bankovek.

Zpráva Evropské komise však upozorňuje na to, že pětiseteurovky nejsou především pro teroristické organizace až tak atraktivní. Jejich cílem je totiž získat hotovost co nejrychleji a nevzbuzovat pozornost a dávají proto přednost bankovkám nižší hodnoty.

Naopak Europol informuje o tom, že pro kriminální skupiny jsou 500eurové bankovky velmi atraktivní, aktivně je poptávají a za přístup k nim dokonce vyplácejí protistraně prémii.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)