Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
: aViaTioNuT via Foter.com / CC BY-NC-ND, zdroj

Peníze v hotovosti jako zdroj pro zločin a terorismus. Jedna z tras vede i z Ruska do Česka

S bankovkami v nominální hodnotě 500 eur se běžný zákazník setká jen výjimečně. Přesto jejich popularita stoupá. Souvisí to s praním špinavých peněz, financováním zločinu i terorismu.

Upozorňuje na to Evropská komise ve svém prvním nadnárodním hodnocení rizik spojených právě s přeshraničními finančními toky.

I Česká republika je jedním z míst, kam se ve velkém převážejí peníze v hotovosti – především z Ruska.

Své peníze hlaste

Každý, kdo převáží přes hranice z Evropské unie i do ní hotovost vyšší než 10 tisíc eur musí tuto sumu povinně hlásit.

Což automaticky neznamená, že převoz nižších částek nemůže podléhat kontrole. „Jde o případy, kdy jsou finance záměrně pod limitem, ale převážejí je vzájemně propojené osoby, například členové jedné rodiny,“ konstatuje zpráva Evropské komise.

Ročně podle unijních statistik v souvislosti s převozem vysokých částek v hotovosti proběhne zhruba 100 tisíc kontrol, celkově lidé na hranicích deklarují hotovostní částky v úhrnné hodnotě 60 miliard až 70 miliard eur.

Podíl peněz, jež nebyly nahlášeny, ale při kontrolách byly zachyceny, se ročně pohybuje v poměrně velkém rozptylu 240 milionů až 1,5 miliardy eur. V posledních letech počet hlášených i nehlášených převozů hotovosti přes hranice EU narůstá.

Nelegálně převážená hotovost může sloužit k financování kriminálních aktivit, praní špinavých peněz i k terorismu.

„Pokud pachatelé potřebují převézt vysoké sumy v hotovosti, děje se to nejen fyzickým převozem přes hranice, ale i za pomoci cargo zásilek, kontejnerové přepravy a podobně,“ podotýká zpráva.

Pokud jde o rizika financování terorismu, směr je podle zprávy spíše z EU do třetích zemí.

Europolu se – jak konstatuje zpráva – podařilo zachytit velké množství peněz směřujících do konfliktních oblastí, kde měly sloužit k financování terorismu.

Naopak z třetích zemí do EU se obvykle hotovost převáží ze Sýrie, zemí Golfského zálivu a z Ruska.

Jak ukazuje i tato mapa, jedním z hlavních cílů je ve směru z Ruska i Česká republika. Naopak velké množství hotovosti směřuje z Evropy do Číny.

Místo fyzického převozu kurýrem pachatelé používají i poštu či jinou zásilkovou službu, kdy nižší sumy rozdělují do většího počtu zásilek. Využívá se i převod hotovosti na jinou formu jako je zlato či různé anonymní předplacené karty.

Z hlediska financování terorismu označuje zpráva Evropské komise tyto aktivity za velmi nebezpečné.

Také Česká republika od ledna 2017 v rámci boje proti praní peněz a financování terorismu v ČR od 1. ledna snížila částky hotovostní platby, při níž musí každý podnikatel identifikovat svého klienta z původních 15 tisíc eur na 10 tisíc eur.

Role 500eurové bankovky

I když obliba bezhotovostních plateb roste, přesto se podíl eurových bankovek v oběhu rok od roku zvyšuje.

Hotovostní platby jsou obvykle využívány u nižších částek. Naopak bankovky jakou je právě „pětiseteurovka“ se k platbám v obchodech obvykle nepoužívají; jsou naopak často spojovány s kriminálními aktivitami.

Množství eurových bankovek v oběhu podle součtu nominální hodnoty ukazuje tento graf. Nejvíce přibylo bankovek v hodnotě 50 euro, hned na druhém místě je ale pětiseteuro.

Podle dostupných údajů byl ke konci roku 2014 v oběhu zhruba jeden bilion eurových bankovek různých nominálních hodnot. Bankovky v hodnotě 500 eur představovaly 30 % celkové sumy, přestože se k běžným platbám prakticky nepoužívají.

Vloni v květnu také Evropská centrální banka rozhodla o tom, že v roce 2018 skončí s vydáváním těchto bankovek a bude je postupně stahovat z oběhu – právě kvůli oblibě, jakou si získaly ve světě zločinu a terorismu.

Již vydané pětiseteurové bankovky však bude možné dál používat a v budoucnosti je bude možné kdykoli vyměnit.

Pětiseteurová bankovka patří celosvětově k bankovkám s nejvyšší nominální hodnotou. Vysoké sumy se tak dají převážet nenápadně, v malých počtech bankovek.

Zpráva Evropské komise však upozorňuje na to, že pětiseteurovky nejsou především pro teroristické organizace až tak atraktivní. Jejich cílem je totiž získat hotovost co nejrychleji a nevzbuzovat pozornost a dávají proto přednost bankovkám nižší hodnoty.

Naopak Europol informuje o tom, že pro kriminální skupiny jsou 500eurové bankovky velmi atraktivní, aktivně je poptávají a za přístup k nim dokonce vyplácejí protistraně prémii.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

 1. petrph napsal:

  Proboha, on chce snad někdo tvrdit že současný islámistický terorismus potřebuje nějaké velké financování a převážení ohromných sum peněz přes půlku světa? Náklady na samotné teroristické útoky jsou minimální, placení útočníků není potřeba (dělají to po pořádné propagandě rádi a zadarmo), navíc většinu z nich živí Západ na vlastní náklady (jako takzvané uprchlíky), většinu těch nazorů hlásá zcela svobodně řada státy financovaných škol a dalších institucí…
  Tudíž ten důvod proč Západ usiluje o kontrolu nad finančními toky není terorismus, ale kontrola a buzerace vlastních obyvatel…Dalo by se říct, o něčem takovém nesnili ani komunisté, aby měli takový přehled o konání svých občanů. Když vezmeme do úvahy další, jako kontrola internetu, mobilního provozu, městské kamery na každém rohu.. ..? Že by snad samí teroristi?

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Babiš: „všetci kradnů“, „organizujů proti mně kampaně a taky přád lžou“;
  EU, EK : Všechno a všichni, každý občan EU, musí být pod neustálou kontrlou, protže co kdyby se nám náhle vzpřeli? To by totiž byl ten nejhorší terorismus!

 3. Jindřich Mitter napsal:

  Havala , víte co to je ? Jednoduché, rychlé, geniální.

Přidávání komentářů není povoleno