Peking velí k ústupu. Odloží výroční summit 16+1, jehož součástí je i Česko

Napsal/a Sinopsis 16. března 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Čína plánuje odložit výroční summit iniciativy 16+1, jenž se měl konat během letošního roku v bulharské Sofii, a chystá se i oslabit či zpomalit spolupráci v rámci tohoto uskupení.

Vyplývá to z informací, které získala agentura Reuters od tří diplomatických zdrojů z Evropské unie. Mluvčí bulharské vlády k tomu uvedl, že termín dalšího summitu ještě není znám; čínské ministerstvo zahraničí vývoj odmítlo komentovat.

16 plus minus 1

16+1 je volné uskupení zemí střední a východní Evropy a Číny hlásící se ke globální strategii generálního tajemníka KS Číny Si Ťin-pchinga Pásmo a stezka/Nová hedvábná stezka.

Motivací zúčastněných zemí byly především sliby miliardových investic do infrastruktury. Organizaci zajišťuje sekretariát v Pekingu na čínském ministerstvu zahraničí.

V atmosféře globálního rozladění z čínského vměšování ale v Evropě sílí podezření, že ČLR záměrné prohlubuje rozpory mezi starými a novými členskými zeměmi (respektive uchazeči o členství).

Příkladů, že čínské peníze, o něž se země iniciativy 16+1 ucházejí, skutečně vrážejí klín mezi evropské země, je dost. logo

Kupříkladu německá kancléřka Angela Merkelová, která je od začátku března v čele staronové německé vlády, stále otevřeněji poukazuje na hrozbu prorůstání čínského vlivu do evropských států, především těch postkomunistických.

Podle svých blízkých spolupracovníků hodlá německá kancléřka v dalším funkčním období učinit toto téma svou prioritou. Německo je již delší dobu jednou ze zemí, které nejsilněji volají po omezení čínských nákupů strategických firem.

Na naléhání Německa, Francie a Itálie EU v současné době zkoumá, jak by mohla zavést mechanismy k vetování čínských korporátních akvizic v Evropě – což je krok, kterému se pekingský lobbing agresivně snaží zabránit.

K torpédování snah formulovat účinné legislativní omezení akvizic přispěly loni v létě i některé státy EU – většinou právě ze zemí 16+1.

Merkelová jim proto koncem února adresovala nepřímé varování, aby se vyvarovaly podrývání společného postupu EU v zahraniční politice.

Další problém uskupení 16+1 představuje politická a společenská různorodost zúčastněných zemí. Popisuje ji server SupChina: některé země, jako například Česká republika a Polsko, neměly až donedávna s Čínou dobré vztahy; každá z šestnácti zemí má různý názor na vztahy s EU, Ruskem i Čínou samotnou, což činí jakékoli multilaterální dohody velmi obtížnými.

Východní Evropa a čínská image v EU

SupChina rovněž konstatuje, že Peking si je těchto svých reputačních potíží velmi dobře vědom a právě toto vědomí může být jedním z faktorů, který ovlivnil rozhodnutí Číny trochu v našem regionu přibrzdit. Reuters k tomu píše:

„Jiný evropský diplomat naznačuje, že na nejvyšších úrovních čínské vlády bylo rozhodnuto o ‚snížení profilu‘ schůzek proto, že poškozují image Pekingu a podrývají jeho širší cíle v Evropě.“

Vzhledem k tomu, že celá agenda 16+1 měla centrálu v Pekingu, je logické, že i rozhodnutí o utlumení vyšlo odtud.

Podle zdrojů Reuters k němu přispělo i rozčarování z mizivého postupu projektů na obou stranách. Zároveň ale podotýkají, že některé země – například Srbsko, jež se teprve uchází o členství v EU – očekávají i nadále čínské peníze s výrazným entusiasmem.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)