Parlamentní listy už na prodej nejsou. Krize je šance, říká Valenta a plánuje mediální expanzi
I když většinový majitel Parlamentních listů Ivo Valenta už provedl některé kroky na cestě k prodeji tohoto webu, nástup krize spojené s koronavirem ho přiměl změnit názor. Své klíčové médium prodávat nechce, naopak uvažuje o dalším rozšíření.
Už na konci ledna se majetkově oddělila česká a slovenská část mateřské Our Media. Českou podnikatel v hazardním průmyslu a senátor Ivo Valenta vyčlenil a nabídl ji k prodeji, slovenské Parlamentné listy si chtěl nadále nechat a začlenil je pod své kyperské firmy. Okolnosti se ale změnily.
Velká síla internetových médií
„Oddělení české a slovenské části je přípravou pro vstup investora do českých Parlamentních listů,“ připustil v nedávném rozhovoru pro HlídacíPes.org mediální manažer Michal Voráček a menšinový akcionář společnosti Our Media, která web provozuje.
Zájem o Parlamentní listy, spolu s podíly v regionálních televizích Praha TV a Brno TV, podle něj na trhu je. „Jednání se vedou, jsou dva až tři zájemci,“ říká Voráček, který v Our Media aktuálně drží 19,97 %. Konkrétní jména zájemců či firem ale sdělovat nechtěl.
Situace se ale v mezičase změnila, jak plyne z odpovědi Iva Valenty na dotazy HlídacíPes.org.
„Jak jsem uvedl již dříve, evidujeme několik vážných zájemců o Parlamentní listy. V tuto chvíli jsem se však rozhodl, že pozastavím veškerá jednání vedoucí k jejich prodeji,“ říká Valenta a argumentuje aktuální situací:
„Právě v dnešních dnech se totiž ukazuje, jak velkou sílu mají internetová média, jejichž čtenost prudce roste. Proto naopak zvažuji další expanzi – například do internetových televizních stanic.“
Vedle Iva Valenty s 75,03 % má podíl v Our Media, vydavateli Parlamentních listů, také zmíněný Michal Voráček (19,98 %) a menšinovými vlastníky (dohromady mají 4,99 %) jsou předseda představenstva Jan Holoubek a klíčový IT manažer Jiří Čermák.
To, že Valenta nyní změnil názor, překvapilo i zkušeného mediálního matadora Voráčka. Podle něj ale i nadále platí to, že on sám ukončuje své aktivní angažmá na Slovensku, kde byl předsedou představenstva firmy Our Media SR. Ta vedle slovenského webu Parlamentné listy vydává i deník Pravda a jeho online a televizní podobu.
„Svou práci tam považuji za hotovou, rozpočet je vyrovnaný, rozjeli jsme úspěšný on-line projekt deníku Pravda i Pravda TV,“ říká Voráček. Ten zůstane členem dozorčí rady, šéfem představenstva slovenské Our Media má být od dubna Valentův manažer Ján Svoboda.
Svěřenské fondy? Zatím ne
O tom, že chce Parlamentní listy prodat, mluvil Ivo Valenta veřejně už vloni v listopadu. Hlavním důvodem bylo jeho rozhodnutí dále pokračovat v politické kariéře a v podzimních volbách obhajovat senátorské křeslo.
Zákon o střetu zájmů sice nedovoluje politikům a veřejným funkcionářům vlastnit média, konkrétně online média ale neřeší. Vloni v březnu mandátový a imunitní výbor Senátu rozhodl, že senátor Valenta nespáchal přestupek ani v souvislosti s ovládáním společnosti Brno TV s.r.o.
Své firmy také Valenta původně plánoval převést do svěřenského fondu, z dostupných údajů v obchodním rejstříku (viz graf výše) ale plyne, že se tak dosud nestalo.
I když jsou další jednání o prodeji – podle Valentova vyjádření – nyní již bezpředmětná, podle důvěryhodných informací HlídacíPes.org nebyl mezi potenciálními investory žádný ze stávajících velkých mediálních domů.
Vloni koncem roku do Praha TV majetkově vstoupil Richard Fuxa a jeho BigBoard Praha, ale ani on prý mezi zájemci není, respektive nebyl.
S projektem je spokojenost
V současné době omezení volného pohybu a událostí spojených s pandemií koronaviru výrazně roste čtenost internetových médií (jakkoli na druhé straně klesá zájem inzerentů a cena internetové reklamy). Jak se čtenost nyní změnila u Parlamentní listů, není známo. Web patří tak jako tak mezi hojně navštěvované.
„Zhruba 18 procent lidí v téhle zemi – internetové populace – říká, že je jednou týdně nějakou zprávou z Parlamentních listů zasaženo, takže si koupí vlastně tuto sílu,“ komentoval před časem v České televizi možný prodej Parlamentních listů ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka.
„Návštěvnost stále stoupá, s projektem je spokojenost,“ konstatuje Michal Voráček.
V Česku kontroverzní web působí přes deset let a vytvořil si poměrně stabilní publikum se zhruba 800 tisíci reálnými uživateli měsíčně, které vyhledává „alternativní informace“ a vyznačuje se nedůvěrou k mainstreamovým médiím.
Častým terčem Parlamentních listů je Česká televize, Český rozhlas, nezávislá média i neziskové organizace. Web je naopak pravidelně řazen mezi dezinformační média, či alespoň politický bulvár vyznačující se často vulgárními titulky i tím, že nabízí politikům publikační platformu bez jakékoli editační úpravy.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhlas zrušil vánoční večírek. Nechce dráždit před hlasováním o poplatcích
Poradci ředitele ČT Součka: mediální profesor Jirák i starý známý z Brna
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Plánuje expanzi ? Jéžišmarjá !!!!!
PL? S pár drobnými výhradami OK.
„Uveřejňuje názory kritické k Česká televizi, Český rozhlasu, nezávislým médiím a neziskoví organizacím.“
Někdo kritizuje, jiný chválí. Mmj. jak se liší formálně nezávislá média od PL?
“ nabízí politikům publikační platformu bez jakékoli editační úpravy“
Úplně v pořádku. Pokud to nabízí zastáncům všech názorů. Čtenář si to přebere. Tak se projevuje nezávislost, tak vypadá svobodná diskuze.
Omezovat svobodnou diskuzi je totalitní manýr.
Kdo se o to snaží odhaluje své ledví.