Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Senátor a miliardář Ivo Valenta.
Zdeněk Němec / MFDNES + LN / Profimedia, zdroj

Parlamentní listy už na prodej nejsou. Krize je šance, říká Valenta a plánuje mediální expanzi

I když většinový majitel Parlamentních listů Ivo Valenta už provedl některé kroky na cestě k prodeji tohoto webu, nástup krize spojené s koronavirem ho přiměl změnit názor. Své klíčové médium prodávat nechce, naopak uvažuje o dalším rozšíření.

Už na konci ledna se majetkově oddělila česká a slovenská část mateřské Our Media. Českou podnikatel v hazardním průmyslu a senátor Ivo Valenta vyčlenil a nabídl ji k prodeji, slovenské Parlamentné listy si chtěl nadále nechat a začlenil je pod své kyperské firmy. Okolnosti se ale změnily.

Velká síla internetových médií

„Oddělení české a slovenské části je přípravou pro vstup investora do českých Parlamentních listů,“ připustil v nedávném rozhovoru pro HlídacíPes.org mediální manažer Michal Voráček a menšinový akcionář společnosti Our Media, která web provozuje.

Zájem o Parlamentní listy, spolu s podíly v regionálních televizích Praha TV a Brno TV, podle něj na trhu je. „Jednání se vedou, jsou dva až tři zájemci,“ říká Voráček, který v Our Media aktuálně drží 19,97 %. Konkrétní jména zájemců či firem ale sdělovat nechtěl.

Situace se ale v mezičase změnila, jak plyne z odpovědi Iva Valenty na dotazy HlídacíPes.org.

„Jak jsem uvedl již dříve, evidujeme několik vážných zájemců o Parlamentní listy. V tuto chvíli jsem se však rozhodl, že pozastavím veškerá jednání vedoucí k jejich prodeji,“ říká Valenta a argumentuje aktuální situací:

„Právě v dnešních dnech se totiž ukazuje, jak velkou sílu mají internetová média, jejichž čtenost prudce roste. Proto naopak zvažuji další expanzi – například do internetových televizních stanic.“

Vedle Iva Valenty s 75,03 % má podíl v Our Media, vydavateli Parlamentních listů, také zmíněný Michal Voráček (19,98 %) a menšinovými vlastníky (dohromady mají 4,99 %) jsou předseda představenstva Jan Holoubek a klíčový IT manažer Jiří Čermák.

To, že Valenta nyní změnil názor, překvapilo i zkušeného mediálního matadora Voráčka. Podle něj ale i nadále platí to, že on sám ukončuje své aktivní angažmá na Slovensku, kde byl předsedou představenstva firmy Our Media SR. Ta vedle slovenského webu Parlamentné listy vydává i deník Pravda a jeho online a televizní podobu.

„Svou práci tam považuji za hotovou, rozpočet je vyrovnaný, rozjeli jsme úspěšný on-line projekt deníku Pravda i Pravda TV,“ říká Voráček. Ten zůstane členem dozorčí rady, šéfem představenstva slovenské Our Media má být od dubna Valentův manažer Ján Svoboda.

Svěřenské fondy? Zatím ne

O tom, že chce Parlamentní listy prodat, mluvil Ivo Valenta veřejně už vloni v listopadu. Hlavním důvodem bylo jeho rozhodnutí dále pokračovat v politické kariéře a v podzimních volbách obhajovat senátorské křeslo.

„Zájem o Parlamentní listy ze strany investorů je,“ potvrzoval ještě nedávno mediální manažer a menšinový vlastník firmy Our Media Michal Voráček. Ivo Valenta ale nyní změnil názor.

Zákon o střetu zájmů sice nedovoluje politikům a veřejným funkcionářům vlastnit média, konkrétně online média ale neřeší. Vloni v březnu mandátový a imunitní výbor Senátu rozhodl, že senátor Valenta nespáchal přestupek ani v souvislosti s ovládáním společnosti Brno TV s.r.o.

Své firmy také Valenta původně plánoval převést do svěřenského fondu, z dostupných údajů v obchodním rejstříku (viz graf výše) ale plyne, že se tak dosud nestalo.

I když jsou další jednání o prodeji – podle Valentova vyjádření – nyní již bezpředmětná, podle důvěryhodných informací HlídacíPes.org nebyl mezi potenciálními investory žádný ze stávajících velkých mediálních domů.

Vloni koncem roku do Praha TV majetkově vstoupil Richard Fuxa a jeho BigBoard Praha, ale ani on prý mezi zájemci není, respektive nebyl.

S projektem je spokojenost

V současné době omezení volného pohybu a událostí spojených s pandemií koronaviru výrazně roste čtenost internetových médií (jakkoli na druhé straně klesá zájem inzerentů a cena internetové reklamy). Jak se čtenost nyní změnila u Parlamentní listů, není známo. Web patří tak jako tak mezi hojně navštěvované.

„Zhruba 18 procent lidí v téhle zemi – internetové populace – říká, že je jednou týdně nějakou zprávou z Parlamentních listů zasaženo, takže si koupí vlastně tuto sílu,“ komentoval před časem v České televizi možný prodej Parlamentních listů ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka.

„Návštěvnost stále stoupá, s projektem je spokojenost,“ konstatuje Michal Voráček.

V Česku kontroverzní web působí přes deset let a vytvořil si poměrně stabilní publikum se zhruba 800 tisíci reálnými uživateli měsíčně, které vyhledává „alternativní informace“ a vyznačuje se nedůvěrou k mainstreamovým médiím.

Častým terčem Parlamentních listů je Česká televize, Český rozhlas, nezávislá média i neziskové organizace. Web je naopak pravidelně řazen mezi dezinformační média, či alespoň politický bulvár vyznačující se často vulgárními titulky i tím, že nabízí politikům publikační platformu bez jakékoli editační úpravy.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

 1. pablo41 napsal:

  Plánuje expanzi ? Jéžišmarjá !!!!!

 2. Admirál napsal:

  PL? S pár drobnými výhradami OK.

  „Uveřejňuje názory kritické k  Česká televizi, Český rozhlasu, nezávislým médiím a neziskoví organizacím.“

  Někdo kritizuje, jiný chválí. Mmj. jak se liší formálně nezávislá média od PL?

  “ nabízí politikům publikační platformu bez jakékoli editační úpravy“
  Úplně v pořádku. Pokud to nabízí zastáncům všech názorů. Čtenář si to přebere. Tak se projevuje nezávislost, tak vypadá svobodná diskuze.

  Omezovat svobodnou diskuzi je totalitní manýr.
  Kdo se o to snaží odhaluje své ledví.

Přidávání komentářů není povoleno