Senátor a miliardář Ivo Valenta.

Parlamentní listy už na prodej nejsou. Krize je šance, říká Valenta a plánuje mediální expanzi

Napsal/a Robert Břešťan 25. března 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

I když většinový majitel Parlamentních listů Ivo Valenta už provedl některé kroky na cestě k prodeji tohoto webu, nástup krize spojené s koronavirem ho přiměl změnit názor. Své klíčové médium prodávat nechce, naopak uvažuje o dalším rozšíření.

Už na konci ledna se majetkově oddělila česká a slovenská část mateřské Our Media. Českou podnikatel v hazardním průmyslu a senátor Ivo Valenta vyčlenil a nabídl ji k prodeji, slovenské Parlamentné listy si chtěl nadále nechat a začlenil je pod své kyperské firmy. Okolnosti se ale změnily.

Velká síla internetových médií

„Oddělení české a slovenské části je přípravou pro vstup investora do českých Parlamentních listů,“ připustil v nedávném rozhovoru pro HlídacíPes.org mediální manažer Michal Voráček a menšinový akcionář společnosti Our Media, která web provozuje.

Zájem o Parlamentní listy, spolu s podíly v regionálních televizích Praha TV a Brno TV, podle něj na trhu je. „Jednání se vedou, jsou dva až tři zájemci,“ říká Voráček, který v Our Media aktuálně drží 19,97 %. Konkrétní jména zájemců či firem ale sdělovat nechtěl.

Situace se ale v mezičase změnila, jak plyne z odpovědi Iva Valenty na dotazy HlídacíPes.org.

„Jak jsem uvedl již dříve, evidujeme několik vážných zájemců o Parlamentní listy. V tuto chvíli jsem se však rozhodl, že pozastavím veškerá jednání vedoucí k jejich prodeji,“ říká Valenta a argumentuje aktuální situací:

„Právě v dnešních dnech se totiž ukazuje, jak velkou sílu mají internetová média, jejichž čtenost prudce roste. Proto naopak zvažuji další expanzi – například do internetových televizních stanic.“

Vedle Iva Valenty s 75,03 % má podíl v Our Media, vydavateli Parlamentních listů, také zmíněný Michal Voráček (19,98 %) a menšinovými vlastníky (dohromady mají 4,99 %) jsou předseda představenstva Jan Holoubek a klíčový IT manažer Jiří Čermák.

To, že Valenta nyní změnil názor, překvapilo i zkušeného mediálního matadora Voráčka. Podle něj ale i nadále platí to, že on sám ukončuje své aktivní angažmá na Slovensku, kde byl předsedou představenstva firmy Our Media SR. Ta vedle slovenského webu Parlamentné listy vydává i deník Pravda a jeho online a televizní podobu.

„Svou práci tam považuji za hotovou, rozpočet je vyrovnaný, rozjeli jsme úspěšný on-line projekt deníku Pravda i Pravda TV,“ říká Voráček. Ten zůstane členem dozorčí rady, šéfem představenstva slovenské Our Media má být od dubna Valentův manažer Ján Svoboda.

Svěřenské fondy? Zatím ne

O tom, že chce Parlamentní listy prodat, mluvil Ivo Valenta veřejně už vloni v listopadu. Hlavním důvodem bylo jeho rozhodnutí dále pokračovat v politické kariéře a v podzimních volbách obhajovat senátorské křeslo.

„Zájem o Parlamentní listy ze strany investorů je,“ potvrzoval ještě nedávno mediální manažer a menšinový vlastník firmy Our Media Michal Voráček. Ivo Valenta ale nyní změnil názor.

Zákon o střetu zájmů sice nedovoluje politikům a veřejným funkcionářům vlastnit média, konkrétně online média ale neřeší. Vloni v březnu mandátový a imunitní výbor Senátu rozhodl, že senátor Valenta nespáchal přestupek ani v souvislosti s ovládáním společnosti Brno TV s.r.o.

Své firmy také Valenta původně plánoval převést do svěřenského fondu, z dostupných údajů v obchodním rejstříku (viz graf výše) ale plyne, že se tak dosud nestalo.

I když jsou další jednání o prodeji – podle Valentova vyjádření – nyní již bezpředmětná, podle důvěryhodných informací HlídacíPes.org nebyl mezi potenciálními investory žádný ze stávajících velkých mediálních domů.

Vloni koncem roku do Praha TV majetkově vstoupil Richard Fuxa a jeho BigBoard Praha, ale ani on prý mezi zájemci není, respektive nebyl.

S projektem je spokojenost

V současné době omezení volného pohybu a událostí spojených s pandemií koronaviru výrazně roste čtenost internetových médií (jakkoli na druhé straně klesá zájem inzerentů a cena internetové reklamy). Jak se čtenost nyní změnila u Parlamentní listů, není známo. Web patří tak jako tak mezi hojně navštěvované.

„Zhruba 18 procent lidí v téhle zemi – internetové populace – říká, že je jednou týdně nějakou zprávou z Parlamentních listů zasaženo, takže si koupí vlastně tuto sílu,“ komentoval před časem v České televizi možný prodej Parlamentních listů ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka.

„Návštěvnost stále stoupá, s projektem je spokojenost,“ konstatuje Michal Voráček.

V Česku kontroverzní web působí přes deset let a vytvořil si poměrně stabilní publikum se zhruba 800 tisíci reálnými uživateli měsíčně, které vyhledává „alternativní informace“ a vyznačuje se nedůvěrou k mainstreamovým médiím.

Častým terčem Parlamentních listů je Česká televize, Český rozhlas, nezávislá média i neziskové organizace. Web je naopak pravidelně řazen mezi dezinformační média, či alespoň politický bulvár vyznačující se často vulgárními titulky i tím, že nabízí politikům publikační platformu bez jakékoli editační úpravy.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)