Parazitování versus důstojná vzpomínka na Osvětim

Napsal/a Věra Tydlitátová 26. ledna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Antisemitismus je v České republice prozatím slabé volební téma, ale jak se zdá, výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi oživuje pokusy některých stran o zviditelnění se a průnik do médií.

Připomínka osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětimi (27. ledna 1945) se u příležitosti 70. výročí této události stala mnohem více než v jiných letech předmětem manipulací a dezinterpretací.

O Putina už nejde

Jak známo, mezi ostatními prezidenty vítězných mocností dostal oficiální pozvánku do Prahy od Miloše Zemana i Vladimir Putin. Zpráva přišla jen krátce po výročí 17. listopadu spojeného s protizemanovskými protesty a vidina, že by mohl přijet ruský prezident (ne jako představitel velmoci, která se výrazně podílela na vítězství nad nacismem před 70. lety, ale jako hlava agresivní velmoci, která v současnosti vede válku na území sousedního státu) byla pro řadu lidí nepřijatelná.

Do sporu o pozvání Putina vstoupily i židovské organizace. Zatímco osvětimskou připomínku pořádá Světový židovský kongres, který Putina na akci nechtěl, pietní akce v Praze a v Terezíně organizuje Evropský židovský kongres, v jehož vedení je ruský miliardář Vjačeslav Moše Kantor, jenž má k ruskému prezidentovi blízko.

Česká Federace židovských obcí označila možnou návštěvu Putina za nevhodnou a od pozvání se distancovala. Toto prohlášení bylo opakovaně překrucováno a vykládáno jako nevděk židovské reprezentace vůči Rudé armádě, ne-li dokonce jako otevřená podpora ukrajinským „banderovcům“.

Nyní se zdá, že pietní akce v České republice nakonec proběhnou v důstojné atmosféře. Nicméně ve hře je ještě skupina, která se na tématu Osvětimi snaží politicky parazitovat.

Role společenského odpadu

Jinak bezvýznamná strana Národní demokracie (do voleb šla pod hlavičkou Ne Bruselu) po delší odmlce vydala 21. ledna 2015 otevřený dopis Moše Kantorovi nazvaný „Požadujeme omluvu za historická příkoří spáchaná Židy na českém národě.“

1. ABB žádá Židy o omluvu, ND 21.1.2015

Kdo tuto mnohokrát přejmenovanou nepatrnou stranu aspoň trochu sleduje, musel zaznamenat i dřívější pokusy o zviditelnění, a nemůže být překvapen ani vyloženě paranoickým a hloupým projevem.

Strana nakrátko vzbudila pozornost médií svým xenofobním volebním klipem, v němž je Evropa a západní civilizace představována plazícím se hadem. Česká televize tento předvolební spot strany Ne Bruselu – národní demokracie odmítla odvysílat.

 

2. Spot Ne Bruselu - Národní demokracie

©©

 

Na pondělí 26. ledna svolává Národní demokracie shromáždění: „Přivítáme špičky evropského židovstva. Připojte se k nám. Národní demokracie proti zločinům sionismu, pondělí 26. ledna, 16:00, Hradčanské náměstí.“

 

3. Ne Bruselu - proti Židům 21.1.2015

©©

Dá se očekávat, že půjde o shromáždění několika jedinců s typickými vlajkami s okrovými lvy a pár transparenty a proběhne bez zájmu veřejnosti i médií.

Sedmdesát let po konci hromadného vraždění nacházíme různé možnosti, jak se s touto traumatickou vzpomínkou vyrovnat. Zatím vítězí spíše slušná míra a důstojná připomínka této tragédie, která snad otevře i téma současných projevů antisemitismu.

Jiní se i v souvislosti s holocaustem opakovaně spokojují s rolí společenského odpadu.

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)