Kdo chce Putina v Praze, kdo ho nechce a co z toho plyne

Napsal/a Josef Šlerka 7. ledna 2015

V minulých měsících jsem se opakovaně vracel v médiích k otázce, kdo jsou čeští uživatelé sociálních sítí, kteří podporují politiku ruského prezidenta Vladimíra Putina. Vyjádřil jsem názor, že tito lidé jsou často nespokojeni s domácí politikou a jejich podpora Putinovi je spíše vyjádřením jejich frustrace.

V komentáři pro měsíčník Reportér jsem se pokusil nastínit politické rozdělení české společnosti nejen na “vítěze a poražené Listopadu 89” (kteří se podle mne velmi pěkně polarizují v názoru na Vladimíra Putina), ale také na “neviditelnou” skupinu lidí, kterým je to prostě jedno a kteří jsou pro mne ukázkovými voliči Andreje Babiše.

V následující sérii článků (další budou přibývat, najdete je jak na blogu databoutique.cz, tak na HlídacíPes.org) bych chtěl ukázat několik drobných datových miniatur, které mne k tomu vedou.

Dnes začněme otázkou: jací jsou fanoušci stránek Chceme Putina v Praze a Nechceme Putina v Praze.

Krátce po Vánocích jste mohli na Facebooku najít dvě stránky se skoro totožným názvem. První se jmenovala Nechceme Putina v Praze, druhá pak Chceme Putina v Praze. Dnes již druhou na Facebooku nenajdete, byla zřejmě zrušena na základě hlášení uživatelů (ano, existuje pořád stránka se stejným názvem, ale je to jiná stránka a je prakticky neaktivní).

Obě stránky svým názvem vyjadřují jednoznačný postoj a hodí se tak pro analýzu fanoušků. Pro začátek můžeme vystačit s analýzou toho, kde ještě lajkují lidé, kteří lajkovali posty těchto stránek.

Pouhý počet stránek kde lidé ještě lajkovali nějaký post by ovšem zvýhodňoval velké stránky, je tedy třeba ještě přepočítat poměr mezi počty lajků na jednotlivých stránkách.

Výsledkem je seznam stránek, které atypicky častěji lajkují fanoušci analyzovaných stránek. Jinými slovy jaká je jejich afinita k těmto stránkám. (Podrobnosti najdete předchozích blogpostech: Kdo jsou na Facebooku “štváči a rozvraceči” v ČSSD? a Profil stránek politických stran z pohledu zájmů jejich aktivních fanoušků)

V našem případě najdete v seznamu stránky, u nichž byl průnik mezi fanoušky alespoň 5% a velmi vysoká afinita. Jak to celé tedy dopadlo?

Seznam velmi blízkých stránek ke stránce Chceme Putina v Praze

Slované nezapomeňme, odkud pochází naše kořeny 450x
Československá socialistická republika (ČSSR) 347x
Chceme zpět Československou Republiku 281x
Hlas Ruska 214x
Přátelé Novoruska 212x
Save Donbass People Czech Republic 202x
PRAVDA o TERORISMU 165x
Kalouskovo kníže – Knížetovo Kalousek /česká fraška 146x
Svobodný vysílač 144x
Utajované pravdy a oficiální lži 139x
Milujeme Rusko 135x
Alexander Ivanovič Možajev 130x
Slované Славяне Słowianie 102x
Konec Kalouska v Čechách 101x
Miloš Zeman – prezident České republiky 83x
Holešovská výzva 72x

Bez politické korektnosti

71x

RADIO Jerevan

71x
New World Order Opposition Organization 65x
STOP mediální manipulaci 60x
ProtiSystém 59x

Pozn.: Přes 60 % uživatelů, kteří olajkovali post na stránce Chceme Putina v Praze, také olajkovalo alespoň jeden post na těchto stránkách.

 

Seznam velmi blízkých stránek k stránce Nechceme Putina v Praze

Festival Svobody 113x
Bez komunistů.cz 95x
Znovu 89 62x
Echo24.cz 59x
ProtiAlt 55x
lidovky.cz 45x
DVTV 44x
Klub přátel Člověka v tísni 42x
Tomáš Hudeček (TOP 09) 40x
Časopis Respekt 37x
Miroslav Kalousek 29x
TOP 09 28x
Strana zelených 27x
KDU-ČSL 27x

Pozn.: Přes 50 % uživatelů, kteří olajkovali post na stránce Nechceme Putina v Praze, také olajkovalo alespoň jeden post na těchto stránkách.

Pokud oba seznamy jen letmo projdete, myslím, že bude zřetelné, proč si myslím, že příznivci Putina patří k lidem, kteří jsou nespokojeni s domácí politikou, a naopak jeho odpůrci jsou víceméně spokojeni. V příštím díle se ale podíváme na podrobnější analýzu toho, jak jsou obě skupiny strukturovány.

Publikováno se souhlasem autora. Původní zdroj: databoutique.cz

Čtěte též

1 komentář

  1. Michal napsal:

    To se mi nějak nezdá já osobně Lajk Nechceme Putina v Praze ale zároveň i ProtiSystém

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies