Papež, pak dlouho nic a Trump: „Nepotřebuji falešná média, když mám Twitter.“

Napsal/a -pes- 11. června 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Světová politika i diplomacie má svou druhou tvář – na sociálních sítích. Mnohdy však vypadá spíše jako tvář první a jediná. Dokonalou ukázkou je twitterový účet amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Americká společnost Burson-Marsteller ve své studii Twiplomacy 2017 ukazuje, jak je stočtyřicetiznaková sociální síť pro světové politiky důležitá.

A to přesto, že co do počtu uživatelů zůstává ve stínu Facebooku – v prvním čtvrtletí roku 2017 vykazuje „jen“ 328 milionů aktivních uživatelů.

PSALI JSME: Světoví lídři a jejich vliv na Facebooku. Ani Miloš Zeman se (díky Ovčáčkovi) neztrácí

Zatímco někteří politici stále zvažují klady a zápory svého účinkování na sociálních sítích, jiní jdou s dobou a vedle Facebooku a Twitteru už s voliči komunikují i přes Instagram, Snapchat, WhatsApp a Telegram.

Nejpopulárnější osobností, jež v posledních letech stále navyšuje řady svých followerů, je mezi světovými lídry papež František či indický premiér Narendra Modi. Za tabulky hlavních politických hvězd Twitteru (tabulka níže) v analýze Burson-Marsteller již s ohledem na konec funkčního období vypadla do té doby jasná jednička – bývalý americký prezident Barack Obama.

Raketový nástup naopak zažil americký prezident Donald Trump, během několika měsíců své kampaně získal miliony followerů a je aktuálně druhým nejsledovanějším světovým lídrem.

“Bez twítů bych tu nebyl. Mám více než 100 milionů followerů na Facebooku, Twitteru a Instagramu. Přes 100 milonů! Nepotřebuju chodit do prolhaných médií,“ svěřil se v rozhovoru pro Financial Times letos v dubnu.

Trump zjevně inspiruje i další politiky (a jejich mluvčí). Patrné je to i na českých sociálních sítích, konkrétně na účtech spravovaných hradním mluvčím Jiřím Ovčáčkem. Ten Trumpa pravidelně a často cituje a retwítuje.

Americký prezident však inspiruje i skutečné politiky: argentinského prezidenta @MauricioMacri, kanadského premiéra @JustinTrudeau, jordánského i saúdského krále  @KingAbdullahII respektive @KingSalman i tureckého prezidenta @RT_Erdogan.

twiplomacy1

Pokud jde o vliv – měřený množstvím interakcí na Twitteru, jednoznačně vítězí Donald Trump. Za posledních 12 měsíců jich měl 166 milionů, skoro pětkrát více než druhý muž – indický premiér Narendra Modi a dvanáctkrát více než třetí v pořadí – turecký prezident Erdogan.

twiplomacy2

©©

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)