Světoví lídři a jejich vliv na Facebooku. Ani Miloš Zeman se (díky Ovčáčkovi) neztrácí

Napsal/a Robert Břešťan 22. února 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Kdo není na Facebooku, jako by nebyl, platí už dávno ve světové i tuzemské politice. Agentura Burson-Marsteller vydala nový žebříček nejaktivnějších politiků na Facebooku. Zastoupeno je i Česko. 

„Podle posledních údajů je na Facebooku alespoň jednou měsíčně aktivně přítomno 1,86 miliardy lidí, denně 1,23 miliardy. Žádný div, že na této sociální síti je aktivních 87 % vlád a politických představitelů  ze 193 členských zemí OSN,“ konstatuje Burson-Marsteller ve své analýze.

Příklad Donalda Trumpa

Data například o počtu interakcí, „lajků“ či počtu přátel jsou vztažena k 1. únoru 2017. Analyzováno bylo 590 facebookových stránek.

Kompletní žebříček World Leaders on Facebook zahrnuje politiky a vlády z celého světa, od Afriky, přes Evropu po Oceánii.

Česko je zastoupeno pěti politiky či institucemi – prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Sobotkou, ministrem zahraničí Zaorálkem, Úřadem vlády a ministerstvem zahraničí.

S počtem interakcí 398 360 si stránka českého prezidenta nestojí špatně i ve světové konkurenci (srovnatelně je na tom například předseda Evropské rady Donald Tusk, maltský prezident Marie-Louise Coleiro nebo polská premiérka Beata Szydłová).

Sociální sítě, především Facebook a Twitter, se stávají stále důležitějším prostředkem, jak politici přímo komunikují se svými voliči a jsou tak zásadním kanálem předvolebního boje.

Za příklad – nijak překvapivě – dává analýza Burson-Marsteller amerického prezidenta Donalda Trumpa:

ZDROJ: Burson-Marsteller

„Zpětně lze vysledovat, že volební úspěch Donalda Trumpa souvisí s jeho důrazem na sociální média. Na Facebooku se nyní už jako americký prezident stal druhým nejpopulárnějším světovým lídrem s 20 miliony followerů.“

Jedničkou je indický premiér Naréndra Módí s bezmála 40 miliony facebookovými následovníky.

Trumpova osobní facebooková stránka zaznamenala ohromující nárůst followerů už během jeho volební kampaně – v roce 2016 se počet „věrných“ ztrojnásobil z 5,1 milionu na 16,7 milionu (nyní jde již o 19,8 milionu followerů).

Nejúspěšnější post i video – Obamovi

Většina světových státníků si své facebookové stránky obvykle nespravuje sama. To je i případ oficiálního profilu českého prezidenta Miloše Zemana (výjimkou jsou například albánský premiér Edi Rama, dánský předseda vlády Lars Løkke Rasmussen nebo prezident Hondurasu Juan Orlando Hernández, který prostřednictvím svého mobilu na Facebooku občas i živě vysílá).

Administrátoři účtů zjevně sledují trendy. Posty podle údajů Burson-Marsteller v 55 % případů vždy provázejí obrázky, ve 22 % případů je součástí link na nějakou webovou stránku, 12 % postů je s videem a jen v osmi procentech případů jde o „pouhá slova“.

A jaký byl nejpopulárnější politický post roku 2016? „Šlo o stránku tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy – o rodinnou fotografii s přáním veselých Velikonoc. Reakcí bylo 3,2 milionu lajků, komentářů, sdílení či jiných reakcí,“ konstatuje analýza.

easterobama

Facebook Baracka Obamy

Nejsledovanějším „politickým“ videem byly záběry z návštěvy stošestileté Virginie McLaurinové v Bílém domě a její tanec s Obamovými z února 2016. Ke dni vydání studie mělo video 66 milionů shlédnutí, za necelý měsíc přibyly další dva miliony.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)