Pane šiditelí, pane šiditelí, musíme vyřešit to pivo. Jak cirkusoví Augusti psali vládní uzněsení

Napsal/a Robert Malecký 11. prosince 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Na první pohled to všechno vypadá jako prvotřídní legrace. Někdy na začátku podzimu nám mistři satiry z Monty Pythonů nepozorovaně vyměnili už tak unaveného Andreje Babiše a jeho nohsledy, navlékli se do jejich masek a od té doby se nestačíme divit. Kaleidoskop vtipných obrazů ze současného Česka (prakticky jde o jakési virtuální memy) ovšem skrývá i řadu nebezpečných myšlenek. A ty zase odkazují k prověřeným, starým dobrým totalitním móresům.

Na úvod pár slíbených obrazů ze zmíněného katalogu.

Obraz první: Babiš odlétá do Bruselu (antická tragédie)

Andrej Babiš rozhodně popírá „fámu“, že se chystá zdekovat z jednání Senátu o daňovém balíčku. Jednání Senátu je zde expozicí, údajná fáma představuje kýženou kolizi, bez níž by drama nebylo dramatem.

Sliby Andreje Babiše se setkávají s realitou… Nastává kritická fáze dramatu, Babišův náhlý odchod je jeho peripetií.

Zdroj: Novinky.cz, 10. prosince

A konečně: Andrej Babiš mizí v dál… Katastrofa ovšem přináší i očistnou katarzi.

Obraz druhý: Pane šiditelí, pane šiditelí, musíme něco udělat s tím pivem aneb Augusti sepisují uzněsení (fraška)

Motto: Dělali jsme, co jsme mohli, dopadlo to jako vždycky (bývalý ruský premiér Viktor Černomyrdin)

Vláda ve čtvrtek oznámila, že od pátku napraví své zaváhání, kdy od středy zakázala v hospodách prodej piva s sebou. Proč? Hospody musí nově zavírat v osm večer, vedle ve večerce ovšem piva koupíte, kolik libo.

Vláda se přísně podržela pravidel frašky: Objevují se ustálené situace a gagy. Humor těží především z vnějších opět stálých, obvyklých a výrazných skutečností, jako je koktání, hloupost a podobně. Abychom se v případu zorientovali – vláda chtěla povolit pivo s sebou, které přetím zakázala, místo toho omylem zakázala všechno.

Zde malý exkurs ukončíme konstatováním, že ze středověké frašky se postupně plynule vyvinulo i absurdní drama. Víc vědět nepotřebujeme.

Státní šikana podnikatelů

Když jsme se dostatečně vysmáli, uvidíme, že se pod povrchem neschopnosti lidí zjevně stižených Dunning-Krugerovým efektem skrývají i temnější proudy. A v těch už nejde jen o milé přežblebty cirkusových klaunů, ale o zneužívání státní moci typické pro totalitní režimy.

Jako příklad nám poslouží třeba ministr zdravotnictví Jan Blatný. Už když nastupoval před pár týdny do úřadu, působil trochu jako zmíněný August, který neumí do pěti počítat, nepamatuje si, jestli někde něco podepsal, a vlastně neví, jestli má Babiše rád. A vida, jak se vybarvil.

Ano, třeba v Tádžikistánu to nejspíš funguje tak, že o trestech rozhoduje ministr. Jak by si to Blatný představoval v praxi, není úplně jasné. Připojí se jako strana ke správnímu řízení a v něm bude požadovat exemplární tresty? Zvedne telefon a zavolá nezávislým úředníkům? Nebo si mají provinilí restauratéři sami připravit návrhy svých trestů a požadovat své co nejpřísnější potrestání? Poučení z vývoje postupuje mílovými kroky.

Druhý příklad – ministr kultury (sic!) Lubomír Zaorálek.

„Když policisté přijdou do restaurace, která má být zavřená, nejsou úplně bezmocní. Hospodský jim sice často řekne, že stejně otevře, až odejdou, ale těm ‚vzdorujícím‘ policisté odpoví, že ho mohou zadržet až na 48 hodin, jelikož neuposlechl příkaz, který dostal od veřejné moci. Takže když mu takto pohrozí, zavře to.“ (zdroj: Novinky.cz, 8. prosince)

Zneužívání trestního řádu nebo zákona o policii je klasickou ukázkou státní šikany. Vyprávět by mohly „máničky“ ze 70. a 80. let, které bez hrozby, že stráví desítky hodin na služebně, prakticky nemohly vylézt na ulici. Přetrvává to ovšem dodnes. Legendy se vyprávějí o tom, že vedle tří základních a zákonných vazebních důvodů (útěková, koluzní a předstižná) existuje ještě čtvrtý: vazba k vyměknutí sprostého podezřelého. Samozřejmě je to nezákonné.

Zaorálek svůj výrok zjemnil stylem slona v porcelánu.

Ministr kultury demokratického státu nám pouze vysvětluje, že policie to, co navrhoval, nečiní. Omluvy za navrhované zneužití zákona jsme se ovšem nedočkali, o okamžité demisi nemluvě.

Hospody na šikmé ploše

Štvanice na hospody a hospodské, nerovné podmínky pro jejich podnikání, zastrašování, výzvy k exemplárním trestům jsou ze strany vládních činitelů tak zjevné, že těžko může jít o náhodu. Jako by se měli stát oním obětním beránkem, na kterého se vládní strany ve vhodnou chvíli pokusí shodit odpovědnost za vlastní průšvihy. Ta vhodná chvíle nastane v plné míře před volbami, nyní vidíme jen náznaky toho, co nás čeká.

Hospodští a lidé, co do hospod chodí, se dostanou na šikmou plochu. Jde o oblíbený argumentační klam, který vyvolává strach z domněle posloupných a nevyhnutelných událostí. Lidé chodili do hospody, tam se ožrali, kvůli tomu máme čísla, jaká máme. Problém je v tom, že pro takové tvrzení (v tuto chvíli) nejsou důkazy.

 

 

Naopak proti tomu stojí tvrdá fakta. Vláda z vánočních marketingových důvodů rozvolnila v době, kdy tomu epidemiologická situace neodpovídala. Znásilnila vlastní index PES. Útočí na restaurace v době, kdy se ještě nemohly projevit důsledky jejich znovuotevření (to nás mimochodem čeká do dvou, tří dnů). A je třeba říct, že občanská nebo podnikatelská neposlušnost některých restauratérů je sice lidsky pochopitelná, vytváří ale přesně ten příběh, který vládní koalice potřebuje. A buďme si jisti, že ho využije. Nejpozději v lednu bude Andrej Babiš sedět ve studiu FTV Prima CNN Super News (bez oponenta, samozřejmě) a v ruce bude mít vytištěné obrázky hospod, které odmítly zavřít.

Na toto je třeba myslet vždy, když nám Augusti budou připadat zábavní nebo směšní. Někde tam vzadu je principál, jehož jediným cílem je vybrat od nás znovu předražené vstupné.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)