Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Pixabay, zdroj

Pandemie překreslila evropský drogový trh. Z ulic a klubů ale jen přešel na internet

Europol v posledních měsících zpracovává řadu analýz, jak pandemie a s ní spojená opatření ovlivňují kriminalitu v evropských zemích. Společně s Evropským monitorovacím centrem pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) na konci května publikoval zprávu o tom, jak se v důsledku současné krize proměnily evropské trhy s drogami.

Analýza poukázala na to, že restrikce v dopravě a další opatření měly dočasný dopad na evropský drogový trh a vedly ke snížení nabídky a kvality drog, a také k vyšším cenám. Narušení dodavatelského řetězce je pak patrné především na úrovni distribuce zákazníkům, a to kvůli karanténním opatřením.


Text Ondřeje Pleváka vyšel původně na serveru Euractiv.cz, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.


Přeprava velkých dodávek drog napříč členskými státy EU přesto pokračuje, protože komerční nákladní doprava narozdíl od té osobní nebyla zdaleka tak omezena. Organizovaný zločin se přizpůsobil a upravil své přepravní modely, trasy a způsoby ukrývání nelegálních látek.

„Někteří lidé budou kvůli ekonomickým dopadům krize patrně zranitelnější vůči problémům s drogami a s nimi spojeným obchodem. Nárůst online distribuce drog navíc zatíží policii a úřady. V době po pandemii nejspíš uvidíme větší nestálost, konkurenci a násilí v obchodu s drogami,“ prohlásil ředitel EMCDDA Alexis Goosdeel s tím, že právě proto je současnou situaci nutné důkladně analyzovat.

Dražší prekurzory i drogy

Ze zprávy vyplývá, že Česká republika v souvislosti s koronavirovou pandemií zatím nezaznamenala žádné výrazné změny na drogových trzích. Z aktuálních průzkumů uskutečněných v ČR lze podle ministerstva vnitra konstatovat, že výrobci drog a distributoři se snažili a nadále snaží přizpůsobit trhu a poptávce.

„Není tedy vyloučeno navýšení ceny drog a prekurzorů (předstupeň konečného stadia chemické látky – drogy, pozn. red.) a pravděpodobně i omezení masivní dostupnosti některých látek vlivem státních restriktivních opatření v souvislosti s pandemií covid-19 (uzavření hranic, prodejen, restaurací a zábavních podniků),“ uvedla pro Euractiv.cz Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Někteří odborníci jsou konkrétnější a poukazují například na dočasné snížení dostupnosti heroinu.

Zpráva Europolu hovoří o tom, že nedostatek prekurzorů vede ke zvýšení ceny a v některých oblastech se může promítnout i do snížení kvality látky. „Některé regionální zdroje hovoří až o 20% navýšení ceny u metamfetaminu. U opiátových produktů, zejména s obsahem buprenorfinu, je v oblasti zneužívání situace relativně konzervativní,“ popsala současnost Malá.

Krádeže a násilí zatím beze změn

Ministerstvo vnitra předpokládá, že nabídka a distribuce drog se kvůli současným opatřením z tzv. pouliční scény ve větší míře přesunula do prostředí internetu, skrytých webů a sociálních sítí. „Stejně tak může být předpokládán i sílící trend zneužívání nových psychoaktivních látek, které jsou právě prostřednictvím deepwebů nabízeny a distribuovány ze zahraničí do České republiky,“ vysvětlila Malá.

Skutečně znatelný dopad má pandemie na noční zábavu, která v souvislosti nouzovými opatřeními „utrpěla“. Snížil se prodej a distribuce syntetických drog. Se zakázanými látkami je spojená i tzv. sekundární drogová kriminalita, kam patří mimo jiné majetková a násilná trestná činnost. Ministerstvo vnitra zatím nezaznamenalo žádné znatelné změny v této oblasti.

Co ale není, může být. Jak na začátku května upozornil v rozhovoru pro iDNES.cz expert na problematiku závislostí Jindřich Vobořil, počet drogově závislých v České republice během současné koronavirové krize vzroste. S tím se podle něj může objevit i zvýšený výskyt kriminality.

Koronavirus mezi závislými

Dalším aspektem dopadu krize na český drogový trh je i samotné šíření viru mezi závislými. Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti (NMS) spustilo v dubnu studii nazvanou ADI-COVID-19, která má zjistit míru a dynamiku šíření nákazy koronavirem mezi klienty (narkomany) a pracovníky adiktologických služeb či center.

Součástí studie je testování rychlým testem na detekci protilátek proti SARS-CoV-2 a sběr údajů pomocí dotazníku. Zatím není jasné, kdy budou k dispozici výsledky.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno