Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Otázky války a míru, svobody a cenzury, demokracie a fašismu. A co to vlastně byla totalita

Napsal/a Robert Malecký 11. března 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Celkem rozumíme, jak je těžké konkurovat Českým lvům a vysoce odborné debatě na katedře režie živých televizních přenosů Vysoké školy života. Přesto se dnes pokusíme obrátit vaši pozornost i k jiným, přirozeně méně podstatným jevům, jako je cenzura, svoboda slova a otázky války, míru nebo toho fašismusu. Pojďme tedy rychle ke strojům.

  • Rozmohl se nám tu takový nešvar, nepěkná věc. Politici, kteří mají sami řekněme rozvolněný vztah k demokracii, zejména jak jde o řízení jejich komerčně-politických projektů, nám tu šermují totalitou. A omezováním svobody slova, cenzurou, fašismem a podobně. Naposledy vykřikoval minulý týden ve sněmovně šéf SPD Tomio Okamura, když navrhoval zařazení proticenzurního bodu na pořad schůze.

„Bod bude mít název Fialova vláda zavádí policejní opatření proti skupinám občanů s odlišnými ideovými postoji.
(…)
Vy jste tak drzí, vy prosazuje tak totalitní metody, novodobí fašisti prostě.
(…)
Každý, kdo má jiný názor, než máte vy, tak je pro vás dezolát, populista, proruskej, prokremelskej, Putinův agent. To je přesně nástup totality.“
(Tomio Okamura ve sněmovně, 5. března)

Už to tu všechno bylo, o nové totalitě prská prakticky kontinuálně od loňského podzimu Andrej Babiš. A surikaty z holdingu mu povinně-dobrovolně přizvukují. Vtipné na tom tedy je, že o totalitě a cenzuře křičí v parlamentu a ve všech různých médiích, která jim ještě ochotně naslouchají. Dokonce na to mají i svoje vlastní noviny. Ale co už, že si to s definicí totality a cenzury tak úplně nepovídá. Do médií se minulý týden vydal vyprávět vyprávěnky také Václav Klaus, kterého trápí nedostatek svobody slova.

„Míra toho, co se děje s našimi dětmi ve školách, co se smí a nesmí, opatrnost, že rodiče říkají: tohle neříkej ve škole, už se začíná blížit tomu měkkému, úplně závěrečnému komunismu.“
(Václav Klaus v podcastu Chuť moci, 6. března)

Tak abychom si trochu spravili mířidla, co to byla totalita. Bez dalšího komentáře:


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Političtí prodavači holdingových hrnců umějí jedinou věc dokonale: propásnou dobrou příležitost mlčet, kdykoli je to možné. A tak se stalo, že když vláda v reakci na podvratné kroky slovenské vlády směrem ke kremelským vrahům vypověděla společná jednání, politici hnutí ANO nezaváhali a vytvořili jednotnou frontu na podporu Fica a spol.

V pořádku, česká politická krajina zůstává zcela přehledná. Prodavači levných populistických cetek si vybrali stranu, z Evropy nás vlečou kamsi do maďarské pusty a slovenských podunajských lánů. Za pár očekávaných desetin procenta prodali vlastní čest. Samo o sobě nám do této jejich komodity není, ani co by se za separovaný kuřecí pařátek vešlo. Poněkud blbé je, že má tahle parta ambici nás do hnoje vláčet z pozice vládní strany. Zdá se, že jsme nepoučitelní, asi si to musíme prožít znovu. 


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Měli kdysi v hnutí ANO poslankyni, jmenovala se Marcela Melková a byla i na jejich poměry natolik příliš, že ji kádrové oddělení Agrohnutí na další volební období již nenominovalo. Většina z nás o ní slyšela poprvé, až když to bylo naposledy: se sněmovnou se rozloučila fotografií vlastního zadku. Paní chce ovšem mocí mermo zpátky, a tak se na sítích snaží, aby si jí všimli. A snaží se vydatně.

Text je celkově delší, z ohleduplnosti k našemu čtenáři jsme proto klíčové pasáže přečetli za něho:

„Tak například, dříve zprávy probíhaly v blocích, zprávy z domova, ze světa, z regionů, tematicky logicky navazující. Když se však podíváte na ČT zprávy dnes, jsou mezi zprávami z domova implementovány ty z Ukrajiny, z Izraele, v pravidelných intervalech nelogicky po jednom na střídačku, zřejmě, aby v divákovi po celou dobu vysílání zanechali jakýsi pocit spoluzodpovědnosti ze zpráv negativních.
(…)
Platí zde tedy více, než kdy jindy: Uč se, vzdělávej, používej kritické myšlení a nespoléhej se pouze na jeden zdroj informací.“

Ale to paní objevila Ameriku, pardon – Ukrajinu. Tenhle model Událostí funguje přesně od dubna 2012, což víme proto, že ho autor těchto řádek osobně zaváděl. A důvody nebyly „ukrajinské“ ani „izraelské“, ostatně psal se rok 2012 a Putin se na anexi Krymu teprve chystal. Ve skutečnosti šlo o zcela pragmatickou snahu dávat zajímavé reportáže proti slabým časům Novy a Primy, kdy konkurenční televize vysílaly reklamu a lidé přepínali. Čili stará dobrá sledovanost. „Používej kritické myšlení a nespoléhej se pouze na jeden zdroj informací,“ píše správně paní exposlankyně. Škoda, že se při naslouchání konspiračním teoriím sama svým mottem neřídí.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)