Lászlo Kövér, Viktor Orbán (2017). Foto: Profimedia

Orbánův muž vzkazuje tajným službám: Opozice je riziko. Máte před ní chránit zemi

Napsal/a Vojtěch Berger 1. prosince 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Pět měsíců před parlamentními volbami se Maďarsko chystá na souboj premiéra Viktora Orbána a nebývale jednotné opozice. Otázkou zůstává, kam až bude Orbán po dvanácti letech nepřetržité vlády ochoten kvůli dalšímu vítězství zajít. Leccos teď naznačila uniklá nahrávka, na níž předseda maďarského parlamentu před šéfy tajných služeb mluví nepřímo o opozičních stranách jako o „největším bezpečnostním riziku pro stát“.

Když letos vyšlo najevo, že někteří maďarští novináři byli sledováni izraelským systémem Pegasus, maďarská vláda popřela, že by s tím měla něco společného. Po pár měsících však jeden z vládních poslanců Lajos Kósa přece jen, zřejmě mimoděk, potvrdil, že si vláda sledovací systém pořídila. Šéf Orbánova úřadu vlády Gergely Gulyás také připustil, že některé zprávy o systému Pegasus v Maďarsku „měly reálný základ“.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Vláda strany Fidesz Viktora Orbána válčí s nezávislými médii dlouhodobě. Tedy s těmi, která v Maďarsku ještě zbyla. Většinu audiovizuálních i tištěných médií si totiž Orbán přes síť spřátelených podnikatelů a provládní mediální nadaci Kesma dokázal podmanit. Kauza Pegasus však překvapila i ostřílené investigativní reportéry.

Jedním ze sledovaných novinářů byl i Szabolcs Panyi, člen redakce webu Direkt 36. Právě ten teď přišel s nahrávkou, která ukazuje, že maďarská vláda už při potírání politické i mediální opozice ztratila zřejmě veškeré zábrany.

Aby Maďarsko už nikdy nepadlo

Na záznamu z února 2020 mluví předseda maďarského parlamentu Lászlo Kövér k šéfům tajných služeb. Mimo jiné říká, že maďarští politici „nemají společné chápání státu a národa“. I když opozici přímo nejmenoval, mimo jiné prohlásil, že „ta druhá část politické třídy jedná v duchu opuštění státu a vlastního znevažování jako národa“.

Klíčová pasáž Kövérovy řeči zní: „Tuto politickou situaci chápu jako nejnebezpečnější hrozbu pro národní bezpečnost dnešního Maďarska.“

Direkt 36 jeho slova interpretuje jako výzvu maďarským tajným službám, aby „byly součástí řešení tohoto problému“. „Maďaři, kteří chtějí udržet suverénní stát a národ, ve vás mají důvěru,“ řekl Kövér a dodal: „Doufáme, že využijete všechny své znalosti a sílu, aby maďarský stát a národ už nikdy nepadly.“

Server upozorňuje, že Kövér pronesl řeč na uzavřené akci, a dosud se nikde neobjevila ani jako text, natož její nahrávka. Teprve když koncem listopadu novináři kontaktovali Kövérovu kancelář a konfrontovali ji s přepisem i audiozáznamem, objevil se vzápětí přepis projevu na webu provládního publicisty Zsolta Bayera.

Bězdětní lidé „nejsou normální“

Lászlo Kövér přitom pozornost rozhodně neupoutal poprvé. Za posledních několik let proslul několika výroky, které ho dostaly i do titulků médií za hranicemi Maďarska.

V roce 2015 si český i slovenský ministr zahraničí předvolali maďarské velvyslance po Kövérově výroku, že Česko a Slovensko neměly být kvůli Benešovým dekretům přijaty do Evropské unie.

Předloni na demografické konferenci v Budapešti Kövér prohlásil, že „bezdětní lidé nejsou normální“. Akce se tehdy účastnil i dosluhující český premiér Andrej Babiš, který Viktora Orbána dlouhodobě označuje za přítele. Letos Babiš z Orbána také udělal jeden z taháků závěru své předvolební kampaně, když maďarského premiéra přivezl do Ústeckého kraje, kde sám kandidoval.

Když byl letos v létě Kövér na Slovensku v Šamoríně odhalovat památník Maďarů deportovaných po 2. světové válce, vyvolal svou tamní řečí konflikt se slovenským ministrem zahraničí.

To, co spáchali vůči Maďarům žijícím na Slovensku v letech 1945 až 1947, bylo hříchem před Bohem a před lidmi,“ řekl Kövér s tím, že „není odpuštění bez omluvy, a Maďaři neodpustili tyto hříchy, protože se jim nikdo neomluvil“. Znovu mluvil také o Benešových dekretech.

Slovenskému šéfovi diplomacie Ivanu Korčokovi se nelíbilo, že předseda parlamentu sousední země otevírá citlivé otázky právě na jižním Slovensku v oblasti se silnou maďarskou menšinou. Kövérovi vzkázal, že „nijak neupírá Maďarsku právo vidět historii po svém“, ale ať se „s historickými událostmi vypořádá s respektem vůči Slovensku“.

Přetlačí opozice Orbána?

Kövér také v minulosti opakovaně připomněl údajnou „hrozbu globalistických neviditelných mocností“, proti nimž se národní státy podle něj musí postavit kvůli zachování své národní či náboženské identity. Podobně ostatně mluvil i v jednom z loňských rozhovorů také o maďarské opozici. Označil ji za „součást globalistické, anti-národní sítě“.

Verbální útoky na opozici však teď zastínila zmiňovaná nahrávka, kde Kövér naznačuje, že by se do boje vládního Fideszu s opozičními stranami měly zapojit i tajné služby.

Jarní parlamentní volby v Maďarsku budou zřejmě nejvyrovnanější od roku 2010. Proti Viktoru Orbánovi a jeho straně Fidesz bude kandidovat vyzyvatel ze sjednocené opozice Péter Márki-Zay. Oběma blokům teď průzkumy dávají zhruba vyrovnané šance.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)