Ilustrační foto. Murál proti Putinovi v polských Katovicích. Foto: Profimedia

Ondřej Neumann: Rusko má na dezinformace mustr. Jak v roce 1968, tak nyní

Napsal/a Ondřej Neumann 17. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Ruské a čínské zájmy v Česku se prosazují i na základě mnoha lží, polopravd a „informační mlhy“. Donedávna tato mlha vznikala i s požehnáním nejvyšších politických představitelů České republiky v čele s prezidentem Zemanem a jeho okolím a s účastí nejmocnějších finančních a byznysových tuzemských skupin…

Zejména od spolupráce s Číňany si část špiček tuzemského byznysu slibovala obchody za desítky až stovky miliard korun. A některé z těchto skupin dnes ovládají největší tuzemské mediální domy.

Totalitní vládci z Kremlu i Pekingu měli přímou linku na Pražský hrad a k českým oligarchům a s jejich pomocí vypouštěli do českého veřejného prostoru mnoho planých slibů i lží, či právě dezinformací. Tím byla Česká republika, bohužel, zcela unikátní.

Podoba s rokem 1968

Situace se ale vyvíjí a dnes lze za zásadní okruh dezinformací považovat zejména vše, co souvisí s ruskou agresí na Ukrajině. Je zjevné, že se Rusové snaží rozdělit Západ.

Paradoxem je, že zatím se jim ho podařilo spíše semknout, nicméně v Kremlu dobře vědí, že není všem dnům konec. Že dříve či později přijde únava z vlekoucího se konfliktu, že tisíckrát opakované řeči o tom, že Fialova vláda živí, šatí a vyzbrojuje Ukrajince a tím ožebračuje české důchodce, svobodné matky, Romy a sociálně potřebné dříve či později silněji zapustí své jedovaté kořeny.

Když k této únavě připočítáme občasné velmi neobratné vyjadřování špiček ukrajinské politické reprezentace na téma „měli byste pomáhat více“, nevidím to v tomto směru zrovna růžově.


HlídacíPes.org zve tímto své čtenáře na druhý ročník kulturně společenského festivalu NeverMore 68 Uskuteční se v den 55. výročí okupace tehdejšího Československa 21.8. od 16.00 do 22.00 hodin na pražském Výstavišti.

Vedle samotné připomínky vpádu vojsk Varšavské smlouvy na naše území budou jedním z hlavních letošních témat dezinformace. Nadcházející ročník připravilo Výstaviště Praha ve spolupráci s Ústavem nezávislé žurnalistiky, spolkem Díky, že můžem a Českým rozhlasem Radiožurnál s tím, že na akci přijala pozvání řada dalších významných médií a spolků spolupodílejících se na diskusních panelech i doprovodných aktivitách. Chybět nebude Deník N či týdeník Respekt, mladší generaci zastoupí magazín Refresher, z dalších spolků a organizací pak budou na místě projekty Gulag.cz, Proti ztrátě paměti, Dekomunizace, z.s., Muzeum na demarkační linii v Rokycanech nebo Političtí vězni.cz.


Dezinformace tu byly od počátku lidských dějin. To, co je zásadní a nové, je internet a sociální sítě. Informace (a dezinformace o to více) se šíří mnohem rychleji a jejich tvůrci a šiřitelé mohou zasáhnout daleko širší okruh adresátů.

Svou aktivní účastí na akci NeverMore 68 chceme jako redakce HlídacíPes.org upozornit na mnoho podobností mezi agresí pohrobků ruského impéria v roce 1968 a teď na Ukrajině. Staré moudro praví, že pravda je první obětí války. A věci je důležité nazývat pravými jmény.

Kreml se snažil Rusům i světu v roce 2022 vnutit svůj termín „speciální operace“. Což byl silný eufemismus pro regulérní válečný akt – napadení suverénního státu uznávaného celým světem. Z Moskvy se též šíří lži o „fašistech“ na Ukrajině, před kterými je potřeba uchránit ruský i ukrajinský „prostý lid“. Nikoli náhodou je tento pokřivený výklad často citován a šířen „užitečnými idioty“ v tuzemsku i z ruských trollích farem, které se zaměřují na Česko.

Bojovat – kvalitními informacemi

I to připomíná rok 1968, kdy tehdejší sovětská informační mašinerie za pomoci tuzemských kolaborantů šířila vymyšlené informace o kontrarevoluci, skladech zbraní či „fašistického“ Bundeswehru na západních hranicích ČSSR, která prý už už měla být „fašisty“ napadena.

Co s tím vším? Jedna věc jsou právní nástroje, druhá odolnost současného státu pod tlakem cizí mocností řízené dezinformační kampaně. Právních norem umožňujících postihovat lži a jejich záměrné šíření s cílem destabilizovat stát a společnost máme dostatek a není třeba je dále klonovat. S odolností státních institucí je to podstatně horší.

To nám potvrdila i analýza zadaná ještě za vlády Andreje Babiše: žijeme ve státě, který si oficiálně zkonstatoval, že má téměř nulovou odolnost proti nástrojům tzv. hybridní války a nic proti tomu neudělal. Současná Fialova vláda strčila hlavu do písku a doufá, že se to nějak vyřeší samo. Ideologická slepota „staré ODS“ vedla bohužel i k utnutí byť jen úvah o možné státní podpoře nezávislých médií, jejichž produkce je neúčinnější zbraní proti dezinformačním kampaním.

S dezinformacemi se dá nejúčinněji bojovat právě kvalitními, relevantními informacemi předkládanými hodnověrnými novináři, ale i odborníky, úředníky a politiky. Místo toho jsme svědky, jak jsou v Česku novináři nejdříve desítky let dehonestováni či zpochybňováni (Klaus, Zeman, Babiš, Okamura…) a nejnověji jim pod nohy hází klacky i Fialova vláda.

Vyplňme veřejný prostor informacemi, zbude méně prostoru pro dezinformace. Jinými slovy: demokratický stát by měl podpořit profesionální tvorbu zpráv, analýz, komentářů zleva doprava v rámci demokratického názorového spektra. Tak, aby si co nejvíce lidí našlo „svoje“ kvalitní informace a názory. O to méně pak budou naslouchat lžím a nesmyslům.

Pídit se, ptát se, odhalovat

Hlavní nebezpečí pro demokracii vidím v tom, že v USA Donald Trump, v Indii Naréndra Módí a u nás Miloš Zeman s Andrejem Babišem do veřejného prostoru zatáhli v dosud nevídané míře lži a populismus. Pravda – lidé si je zvolili.

Ovšem na základě nerealistických slibů a strašení bubáky všeho typu. Má otázka zní: co dělat, aby to takoví politici měli těžší? Aby jim polopravdy i vyložené lži tak snadno neprocházely? A odpovídám si: i to je úkol pro novináře.

Pídit se, ptát se, odhalovat, věcně a pravdivě informovat. Pak to budou mít populisté celého světa a koneckonců i „dezinformátoři“ složitější.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)