Hradní kancléř Vratislav Mynář

Ondřej Neumann: Přepišme pravidla novinařiny!

Napsal/a Ondřej Neumann 18. února 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Rozmohl se nám tady takový nešvar. Papaláši nachytaní novináři na švestkách odmítají konfrontaci s fakty. Místo toho natočí kupříkladu vlastní video a vypustí ho do éteru. A zaútočí na „zkorumpované“ novináře, pochopitelně.

„Když jsme v @RESPEKT_CZ zjistili, že kancléř Mynář ovlivňuje soudy, natočil emotivní video. Když Reportéři zjistili, že má černou stavbu, natočil odpověď na video. Když MFD zjistila, že v Lánech se podezřele dávají zakázky, přišlo zase video. Konfrontace s novináři se Hrad bojí,“ všímá si na svém Twitteru reportér Respektu Ondřej Kundra.


Bingo! Až na to, že kancléř Miloše Zemana se novinářů nebojí. On je nepotřebuje. Zjistil to už dávno jeho pán a Mynář jen přebral jeho móresy. Co chtějí říci „svým“, sdělí jim přes sociální sítě, případně přes mediální služebnictvo, viz Soukupovský Týden s prezidentem na TV Barrandov.

My do nich chlebem, oni do nás krosčekem

Oč méně mluví s neposluhujícími žurnalisty, o to vehementněji se dožadují zveřejnění svých předtočených videí či tweetů. S odkazem na vyváženost, na fér hru, přestože oni sami od počátku vrství jeden faul na druhý.

Řeč samozřejmě není jen o Hradu. Podle zásady „řeknu jen co chci a komu já chci“ komunikuje i Andrej Babiš, Tomio Okamura či koneckonců i Donald Trump. Co s tím?


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Uvědomit si, jaká hra se hraje. Novinářské dilema skvěle zformulovala Saša Uhlová v úvaze „Budeme-li papouškovat tiskové mluvčí, půjdeme jako první“ s podtitulem: Nejnovější kauza Andreje Babiše ukazuje limity zpravodajství založeného na zdánlivě funkčních pravidlech.

Cituji: „Často papouškujeme výroky, o kterých tušíme, že nejsou pravdivé, ale musíme to dělat. Musíme totiž dát hlas druhé straně. (…) Nemám žádný recept, jak přesně dělat zpravodajství, aby méně podléhalo propagandě nejen tiskových mluvčí. Měli bychom však v novinářské obci vést debatu o tom, zda mechanické přebírání výroků „dvou stran“ vede ke kýženému výsledku.“

Výzva Saši Uhlové

Ok, hozenou rukavici přijímám. Stačí začít od maličkostí. Neboť vedle sebe neleží „dvě pravdy“. Pokud na jedné straně je vyfutrované investigativní zjištění, nelze mu na roveň klást výkřiky typu „účelovka či kampáááň“.

Ne, nevyzývám k nefér novinářským postupům. Jen tvrdím, že dosud přijímané zákony žurnalistiky se přežily. A je třeba uvést v život nové. Je-li prezident (pardon, král) nahý, není důvod vyvažovat to Ovčáčkovým tvrzením, že je oděn v skvostném brokátu a výlevem o „bolševické novinařině v praxi“.

P.S. Těším se na vaše názory na výzvu Saši Uhlové.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)