Televizní diskusní pořad České televize Otázky Václava Moravce. Na snímku (z roku 2019) Andrej Babiš, Václav Moravec a Petr Fiala. Foto: Milan Malíček/ Právo/ Profimedia

Ondřej Neumann: Kolik bere Václav Moravec? Budete překvapeni!

Napsal/a Ondřej Neumann 1. února 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Jisté lidi napojené na jisté politiky zajímá, kolik Česká televize utrácí za pořady Václava Moravce. Zaštiťují se veřejným zájmem. Stejným lidem je zcela jedno, kolik se utrácí kupříkladu za pořad Michaely Jílkové. Náhoda? Nemyslím. A pozor! Informaci, kolik Moravec bere měsíčně, se při pozorném čtení též dozvíte. 

„Úřad pro ochranu osobních údajů vydal 26. 1. 2024 informační příkaz České televizi, aby do 15 dnů sdělila, komu a kolik zaplatila za pořady Václava Moravce v roce 2022. Proti příkazu se nelze odvolat,“ napsal v neděli  na svém blogu právník Zdeněk Koudelka.

„Česká televize obdržela (29. 1. 2024) od Úřadu pro ochranu osobních údajů předmětné rozhodnutí o odvolání, jehož součástí je i zmiňovaný informační příkaz, doposud však nebyl doručen stejnopis rozhodnutí s vyznačenou doložkou právní moci. Teprve právní moc vyvolává účinky rozhodnutí, takže z tohoto pohledu ještě Česká televize rozhodnutí neobdržela,“ upřesnila ve středu na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ČT Vendula Krejčová.

Zarputilý chráněnec dvou prezidentů

Zdeněk Koudelka, bývalý poslanec ČSSD a bývalý náměstek nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké se v posledních letech politicky angažuje v dresu Trikolory. Zájem o to, „kolik stojí Václav Moravec“, je u něj pozorovatelný dlouhodobě.

Již v roce 2018 se zeptal ČT, kolik platí externím subjektům za pořady Otázky Václava Moravce a Fokus Václava Moravce. Po pěti letech vysoudil informaci, že v roce 2017 to bylo 8,9 milionu korun.

„Ihned jsem požádal o informaci, kolik činily externí náklady za Moravcovy pořady v roce 2022 a kdo byl příjemce těchto prostředků. Česká televize po další právní bitvě v září 2023 odmítla uvést konkrétní podnikatele, kteří dostali peníze. Jen řekla, že jich bylo 111,“ popisuje teď Koudelka.

Koudelkova zarputilost je svým způsobem obdivuhodná, v každém případě je ovšem pozoruhodná. Vypovídací hodnota informace, že za externí služby v souvislosti s výrobou pořadů nesoucích v názvu jméno Václava Moravce ČT zaplatila v roce 2017 téměř devět milionů korun, se limitně blíží nule.

V částce totiž nejsou obsaženy interní náklady – platy zaměstnanců, užívání nemovitostí a techniky České televize, které byly a jsou součástí provozních nákladů a užívají se i pro výrobu jiných pořadů.

Proč se tedy chráněnec Václava Klause a Miloše Zemana (první ho neúspěšně tlačil na Ústavní soud, druhý do funkce zástupce ombudsmana) vlastně zajímá o externí náklady pořadů, které moderuje Václav Moravec?

Proč ne Jílková?

Koudelka to zdůvodňuje svojí péčí o transparentní nakládání s veřejnými prostředky (koncesionářské poplatky), případně kritikou (nejen) v České televizi bujícímu „švarcsystému“.

A má i jedno „politické“ vysvětlení: „Pořady V. Moravce jsou pořady, které vstupují do politiky a mohou ovlivnit volební rozhodnutí voličů. Tím spíše je dán veřejný zájem na veřejnosti jejich přípravy, včetně financování. Nejde o nějaký hudební koncert či sportovní přenos. Pakliže nějakými pořady ČT vstupuje do politiky, musí snést veřejnou kontrolu nákladů takového vstupu do politiky.“

Vše zmíněné zní vesměs úctyhodně. Ona úctyhodnost ovšem poněkud klesá při otázce, proč se stejnou zarputilostí nežádá Koudelka přehled externích nákladů ČT na výrobu kupříkladu pořadu Máte slovo moderovaného Michaelou Jílkovou?

I tento pořad totiž „vstupuje do politiky“ a může „ovlivnit volební rozhodnutí voličů“. Nebo proč nežádá nákladů pořadů dalších?

Pod zorným úhlem předchozích otázek začíná být zřetelně viditelnou účelovost Koudelkova usilování. Je totiž variantou smutně proslulého Jakešovského „žádnej z nás nebere takový platy, prostě, jako berou oni“.

Ostatně – vedlejším produktem zveřejněné informace o bezmála devítimilionových externích nákladech na pořady moderované Moravcem v roce 2017 byly „zaručené propočty“, že snad moderátor dostává za hodinu práce 141 000 korun. A to přesto, že mezi náklady na externí služby a výší mzdy zaměstnance České televize Václava Moravce neexistuje žádná relevantní souvislost.

Kolik tedy bere Václav Moravec?

V úvodu svého komentáře slibuji informaci (s překvapením), kolik že tedy Václav Moravec bere.

Začnu citátem jeho odpovědi z rozhovoru pro Deník z března 2018: „Statisíce měsíčně věru neberu. Aniž bych porušil zaměstnaneckou smlouvu, mohu říci, že můj plat nedosahuje ani výše platu jednoho z posledních žadatelů o zveřejnění mého platu Zdeňka Koudelky (bývalý náměstek nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké, hlavní autor amnestie Václava Klause – pozn. red.), který pobíral na státním zastupitelství ať už jako řadový státní zástupce, nebo náměstek (plat státního zástupce na Nejvyšším státním zastupitelství v roce 2006 činil 88 300 korun a náměstka 105 700 korun v roce 2011 – pozn. red.).“

Ve středu podvečer Václav Moravec na můj dotaz uvedl, že jeho tehdejší výrok platí do současnosti.

Z osobní zkušenosti bývalého zaměstnance ČT na pozici zástupce šéfredaktora zpravodajství mohu říci, že nemám důvod o jeho slovech pochybovat. Jen odhaduji, že současný základní plat zaměstnance ČT Václava Moravce plus minus odpovídá základnímu hrubému měsíčnímu příjmu českého poslance. Ten činí 102 tisíc korun (bez příplatků za funkce a nejrůznějších náhrad).

Pro srovnání – když britská BBC v roce 2017 pod veřejným tlakem zveřejnila odměny moderátorských a reportérských hvězd pobírajících více než předseda britské vlády, týkalo se to tehdy celkem 96 lidí.

Václav Moravec se svým základním příjmem pohybuje na úrovni poslance bez sněmovních funkcí; o platu českého premiéra ve výši  274 800 korun měsíčně si může jako zaměstnanec ČT nechat jen zdát.

Více informací o BBC a mém názoru na zveřejňování platů v ČT a ČRo k přečtení zde:

Ondřej Neumann: Bere víc Moravec, nebo Babiš? Proč by ČT a ČRo měly zveřejnit platy novinářů

Zveřejňovat? Zapomeňte – konkurence nespí!

A jak se vedení Kavčích hor postaví k čerstvě Úřadem pro ochranu osobních údajů vydanému informačnímu příkazu? „Česká televize se s obsahem rozhodnutí seznámí a rozhodne se o dalším postupu,“ odepsala HlídacíPes.org mluvčí Krejčová.

Faktem je, že bývalý generální ředitel ČT Petr Dvořák byl požadované údaje o externích nákladech  donucen Zdeňku Koudelkovi „vydat“ po tuhé pětileté právní bitvě. Zeptal jsem se proto, zda jeho nástupce Jan Souček bude postupovat obdobně jako Dvořák, nebo zda se od něj – i na základě soudních rozhodnutí a aktuálního příkazu Úřad pro ochranu osobních údajů – da očekávat jiný přístup.

Zde odpověď mluvčí Krejčové: „Jan Souček opakovaně říká a zastává názor, že komunikovat se má co nejotevřeněji. Na druhou stranu si ale v tomto případě musíme uvědomit, že se i Česká televize pohybuje na volném trhu a zveřejnění těchto informací by ji stavělo vůči konkurenci do dost obtížné pozice. A konkurenční prostor to v tento moment opravdu je“.

Čtu to tak, že těšit se na blízké zveřejňování nákladů (či platů) na konkrétní pořady (lidi) v České televizi by bylo pošetilé.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)