Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Printscreen ČT,

Ondřej Neumann: Bere víc Moravec, nebo Babiš? Proč by ČT a ČRo měly zveřejnit platy novinářů

IN MEDIAS RES. Jediným konkrétnějším údajem o výši platů ve veřejnoprávních médiích zůstává uřeknutí šéfa Českého rozhlasu Zavorala, který se v argumentační bitvě s „odejitým“ šéfredaktorem stanice Vltava Fischerem zmínil o jeho platu „skoro 100 tisíc korun měsíčně“. Na šéfredaktora důležité kulturní instituce to nejsou nijak oslňující peníze, podotýkám.

Když se mě studenti ptají, zda se mají rozhodnout pro novinařinu, má odpověď zní: Práce je to zajímavá, na zbohatnutí to není. Ale v porovnání se zbytkem národa si budete si žít docela slušně.

Bonusem pro novinářky je fakt, že se dostanou do blízkosti velmi bohatých a vlivných mužů. A pokud chytnou příležitost za pačesy, příjem ze zaměstnaneckého poměru dejme tomu v České televizi už nebude hrát v jejich životě významnější roli.

I pro novináře – muže – je bonusem skutečnost, že se dostanou do blízkého kontaktu s bohatými a mocnými. A pokud zaujmou, mají šanci přeskočit „na druhou stranu“ do pozic, na které se ve firmách jejich nových šéfů čeká mnohdy dlouhá desetiletí.

Tolik mé rady studentkám a studentům.

Kolik se bere na Vltavě

Vždy, když kritikům novinářů veřejnoprávní televize nebo rozhlasu dojdou argumenty, začnou křičet něco ve smyslu: kolik tam ti novináři berou? S tím, že jsou přeci placeni z koncesionářských poplatků – tedy veřejných peněz.

Mistry této disciplíny jsou komunisté, okamurovci, částečně ANOisti a velmistrem Jaromír Soukup. „Moderátorům ČT platy nezávidím, ale občané by měli vědět, kolik berou,“ shrnuje za všechny poslanec KSČM Jiří Valenta.

Kdo by nechtěl vědět, kolik bere Nora Fridrichová, Václav Moravec či Jan Pokorný, že?


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Dostupné jsou však pouze údaje o platu a odměnách veřejnoprávních generálů Dvořáka a Zavorala a pak průměrná mzda. Pro zajímavost, v České televizi v průměru v roce 2018 zaměstnanci (pozor, všichni zaměstnanci, nejen novináři) brali 42 284 korun měsíčně, v Českém rozhlase 39 394 korun. Vše ostatní se pečlivě tají.

Jediným konkrétnějším údajem tak zůstává uřeknutí šéfa ČRo Zavorala, který se v argumentační bitvě s „odejitým“ šéfredaktorem stanice Vltava Fischerem zmínil o jeho platu „skoro 100 tisíc korun měsíčně“. Na šéfredaktora důležité kulturní instituce to nejsou nijak oslňující peníze.

Ať se lidi zdravě „naserou“

Vzor našich veřejnoprávních novinářů, britská BBC, odměny hvězd pobírajících více než předseda britské vlády zveřejnila již v roce 2017 (celkem to bylo 96 lidí). Svět se nezbořil a lidé kvůli hvězdným platům nepřeladili na soukromou konkurenci. A jako exzaměstnanec ČT si troufnu tvrdit, že žádný z novinářů v ČT a ČRo nebere více než Andrej Babiš (po posledním navýšení 221 200 Kč + náhrady).

Jakkoliv je volání politiků po zveřejnění platů moderátorských hvězd veřejnoprávních médií motivováno kalkulem: „Lidi se naserou a budou řešit ty platy, a ne naše průšvihy“, přimlouvám se za odkrytí karet.

Jednak jsem si jistý, že nejde o žádné ohromující sumy, druhak takový krok může výrazně pročistit vzduch. A faktem je, že ty peníze jsou v drtivé většině z veřejných zdrojů. Z daně skrývající se pod eufemismem „koncesionářský poplatek“.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

27 komentářů

 1. petrph napsal:

  Vskutku zajímavé, že sice pan generální ředitel platy svých protege nezveřenuje , leč když šlo o jím vyhozeného Fischera, neopominul se zmínit o jeho platu „skoro 100 tisíc korun měsíčně“, aby ho tím ještě na dehonestoval.

  Není tedy vůbec pravda že by snad – jak uvedeno „..Mistry této disciplíny jsou komunisté, okamurovci, částečně ANOisti a velmistrem Jaromír Soukup“– (ba dokonce ani jen ruští trolové), leč , že tyto mediální metody propagandy jsou široce používané na všech stranách, a na všech pozicích.

  A v čem je spíše zásadní problém, když už se tedy hovoří o možnosti nas*anosti občanů, že nejde tak ani o absolutní výši těch platů (pokud u nás, doufejme, nejde o tak horentní sumy v desítkách milionů jako v BBC) , leč o míru obtížnosti a naplňované zodpovědnosti té práce ve veřejnoprávném médiu – jehož jedinou odváděnou kvalitou by měla být skutečně nezávislá a široká informovanost posluchačů. Což by měli garantovat a a bránit právě vyšší řídící pracovníci. A když zjistíme že jedním z důvodů vyhození pana Fischera (po udání našich tzv kulturních elit), že na Vltavě bylo v jednom literárním pořadu použito slovo penis,… tak ti na..aní občané nutně musí dojít k názoru, že si svůj plat nezaslouží ani sám pan generální ředitel Zavoral (pro kterého – jak se píše ve vedlejším článku, ČRo zakoupil z jejich peněz luxusní Volvo za 1,35 milionu.—

  Jen tak mimochodem, jak se nyní profláklo, tak z ČRo byl „z úsporných důvodů“ nedávno vyhozen i hudební publicista Jiří Černý. Takže lze předpokládat, že i v jeho případě se brzy – jakoby náhodou nechtěně prořekne, „jak nechutné sumy“ mu ČRo musel s pláčem v srdci vyplácet:))))

  • Karel Vonásek napsal:

   Čemu říkáte luxusní na autě za 1,35 milionu? Řekněme že jde slušný bezpečný vůz.

   • Penoha napsal:

    Pro někoho slušný bezpečný vůz, pro většinu národa (která nežije a nepracuje v Praze) luxusní automobil. Pane Vonásku, chápu, že Vy byste asi v novém autě za 500tisíc nejezdil, jenže realita je jiná. Průměrné stáří vozového parku v ČR vypovídá o tom, že většina občanů si nemůže dovolit nové auto ani za 200 tisíc a proto je pro ně luxusem auto za1,35 milionu. Vás to možná překvapí, ale takové auto je pro převážnou část občanů znakem luxusu a prezentace majitele, že „na to má“. Předem, ale píšu, že řeči o české malosti a závisti nejsou v tomto případě na místě. Tady jde totiž o to, jak se hospodaří s veřejnými prostředky. Pokud si soukromá osoba nebo podnikatel na auto za 1,35 milionu vydělá a je ochotna do toho ty peníze dát, je to jeho věc a je to tak v pořádku. Jen nevidím důvod, proč by ředitel veřejné instituce nemohl jezdit referentským vozidlem, zrovna jako další zaměstnanci? Až se úroveň života v ČR zvedne natolik, že bude reálné jít a koupit si z průměrných příjmů auto za 1,35 milionu, ať jimi jezdí i úředníci a manažeři veřejných institucí a podniků. V dnešní době je to akceptovatelné pouze u osob, které nějakým způsobem reprezentují zemi nebo řídí státní firmy se zisky (asi by nebylo pěkné, kdyby např. prezident jezdil ve Fábii). Nicméně v době, kdy se v ČRo hledají úspory a propouští lidi, koupě auta za 1,35 milionů působí spíše jako výsměch a manažerská neschopnost. Vypovídá to o absolutním odtržení od reality života nebo o asociálním a arogantním jednání mocných. Jak má vypadat hospodaření s veřejnými prostředky, když ti, kteří je mají spravovat, nemají představu o tom, co je standard a co je luxus pro většinu ve společnosti? Na večírcích pro VIP to zřejmě nezjistí…A nebo to ví a pak je to alarmující informace o nezdravém stavu naší společnosti. Je cosi shnilého ve státě českém.
    Osobně se nedivím, že občané dnes slyší na nereálné sliby populistů, ale obávám se, že toto vše jednou špatně skončí. Bohužel rozdíly mezi bohatými a chudými jsou stále větší a chudých je čím dál víc…

 2. Petr Kaminsky napsal:

  No, nevim, jestli je to uplne dobry napad. Cesi jsou prosluli svou zavisti. Takze kdyz nejaky bolsevik zabrnka na strunku, tak pokladni v Kauflandu (s platem nejakych 25000) si polozi otazku: proc berou tolik, kdyz nic poradneho nedelaji?

 3. jkhg napsal:

  Tak je to především ČT, která stále brojí za zvěřejnění platů zaměstanců hradní kanceláře, ale samé se jí do stejného nechce. Proč?

 4. Popelková napsal:

  Takový pan Václav Moravec je velmi špatný moderátor, podle mého názoru diskusi vést neumí, snaží se prosazovat svoje postoje, zbytečně diskusi „šponuje“, velmi rád zesměšňuje. Celkově je trapný. líný si cokoliv detailně nastudovat, povrchní, sebestředný. ČT měla V.M. již dávno vystřídat (tj. odklidit z obrazovky). Takový moderátor si nezaslouží vůbec žádný plat. Měl by zkusit se jít živit něčím jiným, Platit V.M. z peněz daňových poplatníků je trestuhodné.

  • Věra Růžičková napsal:

   Moravec Je dobrý, ale ne výborný. Chce to změnu.

  • Margit Vaňková napsal:

   Vážená paní a víte, kolik lidí se dívá na toho“špatného moderátora“. Já jsem jedna z nich. Omylem jsem přepnula na stanici Barandov a nevěřila jsem svých uším a očím.

  • Jarda napsal:

   Ano, vidím to stejně. Zpočátku se mi pořad líbil. Ale to už je hodně dávno. Peníze nikomu nezávidím. Nakonec, nic netrvá věčně a žádný strom neroste do nebe.

  • PM napsal:

   Takový pan moderátor Václav Moravec je vždy perfektně připravený a diskusi vede tak aby dostal odpověď na položenou otázku a pokud ji nedostane, je to pro diváky také důležitá informace. Odpověď: „Účelovka a kampaň“, nemůže trvale obstát, tedy alespoň u přemýšlejících lidí.
   V současné době probíhající normalizace (Babišo agrofertistánismu), se stále Václav Moravec snaží pokládat i nepříjemné otázky. Dokud budou v ČT Moderátoři a investigativci jako je Marek Volner, Nora Fridrichová nebo Václav Moravec je dosud naděje.
   Pokud začnou být vyhazování a nahrazováni, normalizačními kádry bude to doufám signálem pro naplnění ulic demonstranty.

   • petrph napsal:

    Sice by se mohlo zdát, že je spravné,“ že .pan Václav Moravec je vždy perfektně připravený a diskusi vede tak aby dostal odpověď na položenou otázku a pokud ji nedostane, je to pro diváky také důležitá informace.“
    Leč – každému rozumně uvažujícímu člověku musí dojít, že je naprosto nemožné aby pozvaní politici měli ve své hlavě veškerou agendu svého resortu tak dopodrobna aby na různorodé položené otázky hned citovali přesně důvody rozhodnutí v konkrétních kauzách, popřípadě sypali z úst kvantitativní údaje na plnou přesnost.
    Čili – jedna možnost tu je, že jim pan Moravec ty otázky sdělí předem, aby se na ně připravili – čili celý ten pořad je vlastně jen secvičené show.. Nebo?
    Mimochodem, už jsem to tu uváděl nedávno, v době kdy státní zástupci dokáží jít i po velkých rybách, se zase nedá očekávat, že se by se politici pod tíhou otázek pana ˇMoravce „přiznali“ a uvedli nějaké skutečné důvody, pokud jsou jen trochu nelegitimní…To by je taky hned při východu ze studia mohla čekat policie se zatykačem,.

  • Tomáš napsal:

   Popelková, zkuste se připravit každý týden na jiné téma a na jiné hosty, kteří většinou“argumentují“ svými domnělými úspěchy. Ať se vám líbí, nebo nelíbí pan Moravec, tak je to určitě profesionál, který je vždy připraven bavit se k tématu a vést diskuzi. Jestli jste někdy byla na domovní, nebo pracovní schůzi, tak musíte vědět, že to opravdu není jednoduché. A to, že vám se pan Moravec nelíbí, neznamená, že nic neumí. Zkuste si to frajerko!!!

 5. Nemec napsal:

  Zveřejněním platů všech státních zaměstnanců lidé nebudou řešit výši platu. Ale budou řešit za jakou práci státní zaměstnanci peníze dostávají a odkud se ty peníze berou. Ale pro mne je popelář důležitější než šéf kulturní instituce.

 6. Tomas Nowy napsal:

  Moravec je skvělý syn našeho národa. Samozřejmě jeho práce není lehká: neustále vyvažovat diskutovat studovat atd. Chtěl bych vidět většího kritika na jeho místě. Jen by si měl najít nástupce, aby mohl mít více času na regeneraci a časem měla jeho novinařina pokračování…

 7. pavelpavel napsal:

  Moravec býval lepší. Připadá mně, že si myslí, že nad něj není. Mýlí se. Nutno přiznat, že pokud se kvality novinářů ( oni jsou však většinou vzděláním a znalostmi více než novináři )týká, ČT nemá konkurenci. Chce snad někdo srovnávat někoho z jiných stanic s pány Kubalem, Takáčem, Borkem, Řezníčkem, Železným Szántó …? Počínaje jazykovými znalostmi a znalostmi a přehledem nekonče.

  • Franta Spáčil napsal:

   Býval jsem od stálým voličem ODS ale díky česká televizi a hlavně pana Moravce jsem se nakonec stal voličem ANO. Ta obrovská kampaň proti Babišovi už na mě byla moc. A to jak se snaží zdůvodňovat vysoké preference hnutí ANO tím, že berou hlasy hlavně komunistům, tak to je úplná hloupost. Ale to je taktika pánů Kalousků a ČT. Takže pan Babiš by mohl poděkovat panu Moravcovi, že se mu tak daří.

   • Penoha napsal:

    Pane Spáčile, Váš příspěvek svědčí o tom, že jste poměrně snadno manipulovatelný volič, a za takové může být pan Babiš rád. A co se týče Kalouska…nedělá nic jiného, než co dělal Babiš před volbami… dělá „kampáň“ a upozorňuje na chyby a nešvary politického protivníka. Jen nerozdává koblihy a neslibuje zlaté tele. Je to naprosto legitimní a važme si toho, že ještě existují političtí protivníci pana Babiše a že mají možnost se veřejně vyjadřovat, a že my občané máme možnost si udělat vlastní názor.
    Ale k článku obecně: je mi vcelku jedno kolik bere novinář v soukromých médiích, pokud má sledovanost, čtenost, je populární, ať má třeba plat jako prezident, pokud si na to vydělá. Ale nepřipadá mi normální, aby novináři veřejnoprávní televize, placení z veřejného rozpočtu měli plat jako premiér země (pokud je tomu skutečně tak). Když nic jiného, tak míra odpovědnosti za svoje jednání, novinář vs. premiér, je někde úplně jinde. A tomu by mělo odpovídat i ohodnocení. Bohužel, služba veřejnosti ve veřejnoprávní televizi by měla být asi více z přesvědčení než kvůli vlastní popularitě. A v tomto konkrétním případě už pan Moravec se svými kouzelnými kapesníčky dělá spíše svoje divadlo než seriózní novinařinu…

 8. Jaroslav napsal:

  Za 30 let lží, je každý jejich plat přemrštěný…jestli jsem si myslel ,že se po roce 89 něco změní …nezměnilo se vůbec nic..

  • nováček napsal:

   Změnili se páni, nikoliv metody, které se používaly. Dříve jsme mohli aspoň doufat …

 9. Jana napsal:

  „Bonusem pro novinářky je fakt, že se dostanou do blízkosti velmi bohatých a vlivných mužů. A pokud chytnou příležitost za pačesy, příjem ze zaměstnaneckého poměru dejme tomu v České televizi už nebude hrát v jejich životě významnější roli.“ To myslel autor vážně? Co si myslí o motivaci žen studovat žirnalistiku? Co si myslí o ženách vůbec? Na které žije planetě mimo tuto soustavu? Proč uráží ženy? Nechtěl by se omluvit?

  • Ondřej Neumann napsal:

   Prosím, přečtěte si předchozí i navazující věty. A nehledejte v textu něco, co tam není.

   • Adam napsal:

    Stejně by mě zajímalo kolik novinářek žen chytlo „příležitost za pačesy“ … Jestli je to aluze na Alex Mynářovou, tak dobrá, ale je to skutečně obecnější jev? Aspoň dva, tři příklady prosím. Jinak to vypadá … divně :).

    • Ondřej Neumann napsal:

     🙂 Těch případů je daleko více. Ono „příležitost za pačesy“ není myšleno negativně. Mnohým párům to skvěle klape. Kohokoliv jmenovat by dle mého bylo velmi nefér. Ani Alex pro mě není jasný případ. Neznám ji, neznám jejího muže, nevidím do jejich srdcí. Konstatoval jsem, že novinařina s sebou z podstaty profese nese možnost poznat bohaté a mocné. Pro ženy – novinářky i muže – novináře. A bohatí a mocní zas mezi novináři (obou pohlaví) poznají lidi, kteří jsou inteligentní, schopní, rozhodní… Toť vše.

     • Pavel Liška napsal:

      Ať čtu řádky nad i pod textem, i celý článek , …. stejně mi vychází, že jste se podle mne bezděčně dopustil genderové nekorektnosti. ( co na to Freud ? ) . Pozor na to. Vstupujete na tenký led. Progresivisté by z Vás neměli radost ….
      V USA byste se už mohl ocitnout za takový výrok na nějakém „black listu“ šovinistů …

     • Adam napsal:

      Politicky korektně by se tedy mohlo napsat, že překážky vstupu na sňatečný trh s vlivnými a bohatými lidmi jsou v žurnalistice výrazně sníženy.

  • petrph napsal:

   Pravda, taky to mohl pan Neumann otočit a doplnit „..„Bonusem pro novináře je fakt, že se dostanou do blízkosti velmi bohatých a vlivných žen. (No vlastně díky dnešní teorii genderu v jakékoliv kombinaci :)))

 10. Tomáš napsal:

  Politická korektnost od Adama mě velice pobavila. Pěkně napsané……musel jsem si to přečíst dvakrát, abych správně pochopil význam. Ale opravdu hodně dobré, nebo smutné?!?😂

Přidávání komentářů není povoleno