Ondřej Neumann: Kauza Xaver Veselý a pravidla lži
IN MEDIAS RES. Lež je typ klamu mající formu nepravdivého výroku, zpravidla s vědomým záměrem oklamat druhé za účelem získání nějaké výhody či vyhnutí se trestu. Tak praví definice. Ve známé kauze rozhovoru s Andrejem Babišem, který vedl na vlnách ČRo Region moderátor Lubomír Xaver Veselý, se nám „nepravdivé výroky“ moderátorových obhájců začaly až příliš množit.
A protože součástí těchto výroků – mimo jiné z úst generálního ředitele ČRo či člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání – je i zpochybňování práce HlídacíPes.org, dovolím si vedle sebe postavit fakta.
Jaká pravidla vlastně platí v ČRo?
Nejdříve citáty z odpovědi Rady Českého rozhlasu na mé dotazy:
„Vámi citované ustanovení Kodexu ČRo se týká explicitně zaměstnanců Českého rozhlasu, nikoli moderátorů zábavných pořadů spolupracujících s Českým rozhlasem na externí bázi.“
„Případ Janka Kroupy a Lubomíra Xavera Veselého jsou diametrálně odlišné. Dotaz na redaktora Janka Kroupu padnul, protože byl interním zaměstnancem Zpravodajství Českého rozhlasu. Lubomír Xaver Veselý je naproti tomu externím spolupracovníkem Českého rozhlasu, u kterých je běžné a legitimní, že mají i jiné pracovní závazky.“
Už DNES křtíme novou knihu. Všichni jsou zváni!
Přijďte si popovídat s redaktory HlídacíPes.org!
„Lubomír Xaver Veselý, jako externí spolupracovník Českého rozhlasu (na pozici moderátor zábavného pořadu), písemný souhlas nadřízeného (s působením v jiných médiích – poznámka redakce) dle bodu 25.6 Kodexu ČRo mít nemusí. Toto pravidlo uvedené v bodu 25.6 Kodexu ČRo se explicitně vztahuje na interní zaměstnance Českého rozhlasu.“
A teď citát generálního ředitele Zavorala z podcastu Info.cz (7. listopadu 2019):
„Já jsem četl v monitoringu, že snad rozhlasová rada konstatovala, že externista má rozvolněnější podmínky. To je dezinterpretace, kterou přinesl web Hlídací pes. To nepadlo ani na Radě Českého rozhlasu, ani v rámci vedení, ani v rámci jakékoliv naší reakce. Pro externisty i interní zaměstnance platí úplně stejná pravidla jako pro kohokoliv jiného.“
Jste profesionál. A tečka!
Teď stanovisko Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (22. října 2019):
„…host (Andrej Babiš – poznámka redakce) pořad (Xaver a host – poznámka redakce) využil pro propagaci svých osobních kvalit a politických úspěchů a cílů, a to v nadstandardní míře, neboť ho moderátor nijak neusměrňoval, přestože si uvědomoval, že zde tato propagace probíhá. Do roviny politické debaty rozhovor ovšem nesklouzával, protože moderátor prakticky vůbec nereagoval na vlastní obsah témat, k nimž host rychle odbočoval od původních otázek. Vždy pouze položil další otázku nepolitické povahy. Politizaci rozhovoru a zmaření původního záměru o nepolitické vyznění tohoto dílu tím však nezabránil.“
A Vadim Petrov, člen RRTV v pořadu Xavera Veselého na XTV (22. listopadu 2019):
„Naše stanovisko bylo, že jste neporušil, že jste pracoval profesionálně a tečka.“
Není zasedání jako zasedání
A ještě jednou René Zavoral, tentokráte v rozhovoru pro časopis Týden (18. listopadu 2019)
„Zaznamenal jsem ale, že vámi zmíněný Hlídací pes následně publikoval, že jeho kritice dala za pravdu Rada Českého rozhlasu. Netuším, na základě čeho tato interpretace vznikla. Faktem totiž je, že Rada ČRo vzala na vědomí naše vyjádření. (…) Takže netuším, po jakých zasedáních Hlídací pes jezdí, ale očividně byl na jiném, než kam jsem byl pozván já.“
A jak ve skutečnosti HlídacíPes.org o jednání Rady ČRo referoval? Zde začátek článku:
„Rada Českého rozhlasu nevidí problém v působení moderátora Luboše Xavera Veselého v soukromé televizi XTV či na jeho YouTube kanálu. Radním proto nevadí ani to, že v jednom ze svých pořadů slíbil Veselý i „jeden jistý hlas“ ve volbách Václavu Klausovi mladšímu. Rada konstatovala, že nejde o porušení Kodexu Českého rozhlasu – i proto, že se některá jeho ustanovení nevztahují na externisty, kterým je vedle řady dalších rozhlasových moderátorů i Xaver Veselý.“
Proč? Toť otázka!
Zatímco v případě generálního ředitele ČRo Reného Zavorala je pikantní popírání jasného stanoviska Rady ČRo – tedy orgánu, který na činnost Zavorala má dohlížet, člen RRTV Vadim Petrov staví na hlavu verdikt orgánu, jehož je sám členem.
Proč tak činí, zůstává otázkou.
Své vysvětlení jsem nabídl nedávno v podcastu pořadu Newsroom ČT: Jde o mnohem více, než se může na první pohled zdát.
Mimo jiné třeba i o to, jak budou do budoucna vypadat média veřejné služby. Zda jsou tu od toho, aby dávala volný prostor k sebeprezentaci vládnoucím politikům, nebo od toho, aby je v zájmu veřejnosti kontrolovala.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhlas zrušil vánoční večírek. Nechce dráždit před hlasováním o poplatcích
Poradci ředitele ČT Součka: mediální profesor Jirák i starý známý z Brna
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
18 komentářů
Zlatej Václav Kasík.
Proč prostě neřeknete, že nemáte rádi Andreje Babiše a tím pádem i Xavera když s ním udělal úplně normální rozhovor. Protože dělat s AB normální (neútočný) rozhovor se nenosí.
Dobrý den,
vám připadá normální vystoupení redaktorek ČT Tvarůžkové a Fridrichové na Václavském náměstí 17.11.? Svým způsobem přece propagovali odpor k naší vládě. A nezasáhli. Kdo se tím bude zabývat?
17. 11 se na Václavském náměstí slavil státní svátek. Nešlo o politickou akci.
Bohužel.
Čím víc protichůdných informací, tím větší problém se v tom zorientovat.
A tím snadněji pak v mnohých hlavách uvízne jednoduchý výrok toho kdo umí víc křičet.
Bez ohledu na pravdu, logiku či cokoliv jiného.
Nemusím snad jmenovat…
Pořád to samé a dokola.
Ano, média veřejné služby jsou tu vedle toho, aby v zájmu veřejnosti vládnoucí politiky kontrolovala, TAKÉ PROTO, aby vládnoucím politikům dávala volný prostor k sebeprezentaci.
Co je na tom divného ?! Je to bouře ve sklenici vody a hraní si se slovíčky.
Znovu píši, pokud by stejný rozhovor se stejným obsahem vedl tandem Tvarůžková vs. Rakušan ( ve funkci premiéra ), neštěknul by po něm ani Hlídací pes.
Zásadní chybou je, že premiérem je AB. Ale vše okolo toho je to pověstné hledání hole na bití psa ( tentokráte nikoliv toho Hlídacího )
To si pletete Liško. Veřejnoprávní média tu nejsou proto, aby sloužila k sebeprezentaci ministrů, premiera nebo prezidenta. Takhle to funguje v Rusku a Maďarsku, ale v demokracii to normální to není.
Ale redaktorka Tvarůžková v ČT24 včera večer jeden takový velmi milý a přátelský rozhovor vedla. S novou předsedkyní TOP 09.
Být na někoho milý není podpora politika. Jde o dvě zcela rozdílné záležitosti. A ve veřejnoprávních médiích by to měla být profesionální povinnost tazatele(-ky), pokud to sám dotazovaný nezruší svými odpověďmi.
Nesouhlasím. Mám na to jiný názor. Dovolíte mi jej říkat, prosím … ?
Omlouvám se, odpověď je určena panu Tomasi S.
A kdepak by se ti politici měli sebeprezentovat, když není přípustné vlastnictví médií politickými stranami? Po plotech?
Pokud Vám to není známo, tak lídr hnutí „ANO“ vlastní mediální dům ve kterém se sebeprezentuje denně.
Ve veřejnoprávních mediích slouźí k prezentaci politických stran a jejich programů přímo určené „Politické pořady“, které mají poskytovat vyvážený prostor všem stranám.
Jasně. A třeba takový Nečas si měl na to založit svoje noviny. Nebo si je měl pořídit přes Rittiga ? Neudělal to a jak dopadl, že …
Pane Hanáku, nesouhlasím. Vidím to jinak.
Z vaší analýzy kolem „rádia“ vyplývá, že by se braši z RRTV, RČRo a generála ČRo měli dohodnout, kdo z nich je více blbej, a že mezi nimi někdo takový je, není pochyb, zbývá dohoda o tom ( pro veřejnost), kdo nejvíce. Nenechal bych to na okamžik, až se toho chytne Milion chvilek.
Definice lži je chybná.
Lež je opak pravdy.
Podvod (lest) je využití lži k vlastnímu prospěchu nebo poškození jiného.
Jenomže – a bohužel, i tento popis ukazuje jak je koncept veřejně pŕávního média špatný a že by bylo nejlepší ho zrušit a nechat onu kontrolní povinnost výhradně na zcela nezávislých médiích.
Podle mě je Váš názor špatný! Koncept je v pořádku. Zvlášť v dnešní informačně mediální době. Kdy cca 70% celého internetového prostoru zahltily dezinformace a nepravdy. U Facebooku je toto číslo ještě vyšší. (to není můj názor, to je názor odborníka na inernetovou bezpečnost „konkrétně p.Špidly) Navíc zrovna v našich končinách vede Rusko proti EU zcela otevřeně dezinformační válku, to není žádné tajemství.
Vždy využiji rád možnost, prověřit si zásadní věci s odborníky, které si Česká televize nebo Český rozhlas pozve.