Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebookový profil Jiřího Ovčáčka, Vzpomínka na Mikulov

Ondřej Neumann: Kancléř Mynář okřikuje Železného a Hřiba. Peskovat by však měl především Zemana a Ovčáčka

IN MEDIAS RES. Hradní kancléř Vratislav Mynář vytáhl do boje za čest osob, které se rozhodl jeho šéf Miloš Zeman vyznamenat některým z řádů či medailí. Za jejich domnělou urážku vyzval k rezignaci pražského primátora Zdeňka Hřiba a dopisem adresovaným generálnímu řediteli České televize si stěžoval i na moderátora Jakuba Železného. Mynářova náhlá mravopočestnost má hned tři zásadní vady na kráse.    

„Považuji za velmi nepatřičné, aby jeden z hlavních moderátorů České televize na sociální síti Twitter hrubým a neomluvitelným způsobem ponižoval vyznamenané osobnosti,“ uvedl mimo jiné v dopise zaslaném na Kavčí hory Petru Dvořákovi kancléř Mynář. Reagoval při tom na tento tweet, ve kterém si Železný pohrál s krycími jmény, pod kterými komunistická Státní bezpečnost vedla lidi vyznamenané v posledních letech Zemanem.

Rozklíčování Železného vtípku nabídl třeba server iDnes.cz:

Printscreen iDnes.cz

Ještě před Železným kancléř kritizoval pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) za jeho vyjádření o původně plánovaném předávání státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě. „Slavnostní akt předávání vyznamenání nazval party na Hradě pro papalášskou smetánku,“ prohlásil Mynář s tím, že Hřib nazval vyznamenané hladovými prasaty.

„Je to nejstrašnější urážka všech vyznamenaných v téměř stoleté historii udělování státních vyznamenání. Kdyby pan primátor Hřib měl v sobě aspoň trochu slušnosti, tak se všem omluví, okamžitě odstoupí a někde v soukromí si nafackuje,“ prohlásil Mynář.

A co přesně kancléře tak rozohnilo?

Z primátorova tweetu je zřejmé, že vyznamenávané lidi rozhodně hladovými prasaty nenazval a vymezoval se pouze proti faktu, že v té době navzdory všeobecnému zákazu hromadných akcí prezident Zeman trval na udělení výjimky pro slavnostní večer k výročí založení republiky.

První „vada na kráse“ Mynářových ataků je tedy zřejmá. Podsouvá Železnému či Hřibovi urážky či ponižování vyznamenaných. Přitom první z nich vlastně jen upozornil na fakt, že někteří z nich byli vedeni jako agenti komunistické tajné služby a měli donášet na své kolegy.

Druhý pak narážel především na fakt, že na jaře, též v době všeobecného zákazu podobných akcí, Mynář uspořádal zabíjačku a jeho šéf – prezident republiky Zeman – ho namísto trestu hájil slovy: Prase bylo hladové.

Vyznamenání od Havla, urážky od Zemana

Jinými slovy: žádné urážení vyznamenaných se nekonalo, kritika mířila na „hradní posádku“. A druhá vada na kráse?

Tím, kdo historicky urazil někoho z vyznamenaných, je paradoxně Mynářův hradní chlebodárce Zeman. Narážím teď na jeho nařčení Ferdinanda Peroutky (v roce 1991 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. stupně, in memoriam), že Peroutka měl slabost pro nacismus a Adolfa Hitlera a měl napsat článek „Hitler je gentleman“.

Za své – nikdy nedokázané – nařčení z ledna 2015 se Zeman nikdy neomluvil. Prohrál soudy s Peroutkovou vnučkou a teď by se za jeho výroky o jednom z držitelů vysokého státního vyznamenání měl omluvit český stát prostřednictvím ministerstva financí.

Dalším z vyznamenaných, jehož současný prezident veřejně ponížil, je zpěvák Daniel Hůlka. Svého přítele, který se angažoval v jeho volebních kampaních, Zeman přitom sám vyznamenal medailí za zásluhy v roce 2016. Letos v říjnu však Hůlku veřejně vyplísnil za účast na demonstracích proti rouškám. „Dostal vyznamenání za svůj pěvecký výkon. Pokud jde o jeho účast na protirouškové demonstraci, doporučuji mu, aby si dal studený a mokrý hadr na hlavu a stáhl se na nějakou dobu do soukromí,“ řekl Zeman letos v říjnu Mladé frontě Dnes.

Dotčený zpěvák poté veřejně oznámil konec přátelství a deklaroval, že medaili osobně vrátí. K tomu zatím nedošlo, protože ji plánoval vrátit právě na Hřibem kritizovaném a nakonec zrušeném večeru na Pražském hradě k výročí vzniku republiky.

Myš, která řvala

Představa, že by Mynář dokázal korigovat způsoby a slovník svého šéfa, patří do říše fantazie. Koho ovšem korigovat může (a měl by), je jeho podřízený Jiří Ovčáček. Tento státní úředník totiž na sociálních sítích dlouhodobě a hrubě uráží ústavní činitele.

Potvrdila to mimo jiné analýza serveru Lidovky.cz publikovaná již koncem roku 2016. Autoři tehdy prošli 2606 tweetů, které Ovčáček napsal od začátku své twitterové „kariéry“ do 31. října 2016. A zjistili, že na Twitteru hradního mluvčího se se objevilo 473 kontroverzních tweetů. „To znamená, že každý pátý Ovčáčkův tweet je útočný, urážlivý a není jasné, jestli jde o stanovisko hlavy státu“, konstatovaly Lidovky.cz.

Ovčáček i poté pokračoval ve své sérii urážek, kde stranou nezůstali ani ústavní činitelé.

Třeba poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL) se tak dozvěděl, že je prase…

… a to dokonce opakovaně.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský zase zjistil, že se za něj mluvčí Hradu stydí…

Dehonestaci se nevyhnul ani poslanec Petr Fiala (ODS)…

Samotný kancléř zatím ústavní činitele veřejně neuráží. Na to mají on a Miloš Zeman ostatně Ovčáčka. Přesto i Mynář už začíná ztrácet nervy, obzvláště v souvislosti se zájmem médií o jeho problémy s policií, které má kvůli některým veřejným zakázkám či dotacím.

Nedávno neváhal veřejně urazit Marka Wollnera a Noru Fridrichovou z České televize: „Jde o osobní nenávist, zášť vůči prezidentu republiky a všem lidem v jeho okolí, což je vidět i na těch nedávných pořadech, které se mě dotýkají. Ať už jde o pořad Reportéři ČT, který dělá ten malý pán s napoleonským komplexem. U nás na vesnici se takovým lidem říká ‚zapařenec‘. Nebo ta starší paní, co moderuje pořad 168 hodin.“ Teď si Mynář stěžuje kvůli údajným urážkám vyznamenaných na třetí tvář ČT – Jakuba Železného.

Urážky přichází z Hradu

Tweety jeho přímého podřízeného Jiřího Ovčáčka, i vlastní urážky na adresu novinářů, jsou třetí „vadou na kráse“ náhlé útlocitnosti Vratislava Mynáře.

Státní úředník Ovčáček by v normální zemi, za normálního prezidenta v žádném případě nemohl mluvit za Hrad. Můžeme dohledat stovky jeho příspěvků na sociálních sítích, za které by v normálních poměrech okamžitě skončil.

Loni v srpnu jsem na adresu Jiřího Ovčáčka napsal následující slova: „Zatímco druhý jmenovaný (Marek Prchal) je víceméně normálním fachmanem v oboru public relations (s vychýleným vnímáním pojmů jako morálka či mravnost), Jiří Ovčáček je vším možným, nejméně ze všeho však tiskovým mluvčím prezidenta republiky. Je tragikomickou, veskrze ve všech ohledech průměrnou figurkou, se zbytnělým egem. Chvíle těchto postav přichází v nestandardních časech, kdy mocní poptávají nestandardní služby. Z té šance a nabyté „důležitosti“ se fámulům snadno zatočí hlava. Sami sebe pak vidí v rolích, jež jim nepřísluší.“

To samé platí i o jeho šéfovi. V normální zemi by kancléřem nemohl být ani Vratislav Mynář, muž bez bezpečnostní prověrky. Jeho kritika údajných urážek na adresu vyznamenaných není ničím jiným, než snahou odvést pozornost.

Smutnou realitou je totiž fakt, že z Pražského hradu se linou urážky na všechny světové strany (se vzácnou výjimkou Východu). A že muziku tvrdí samotný hradní pán – Miloš Zeman.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

10 komentářů

 1. Tondach napsal:

  V normální zemi by nemohl být Ovčáček mluvčím hlavy státu a Mynář kancléřem, ale hlavně by nikdy nemohl být Zeman prezidentem … a dokonce dvakrát po sobě!

  • skeptik napsal:

   Jistě. Naprosto souhlasím. Ovšem abychom se stali normální zemí, budeme muset mít nejprve normální voliče a ne voliče, kteří skáčí na špek Kremlu a volí figurky Kremlem protěžované a financované.

  • jirka napsal:

   Třeba u Havla to šlo i víckrát, to si nepamatujete??

 2. skeptik napsal:

  Ten snímek Ovčáčka se fotografovi velmi povedl. Škoda, že tam někde na zdi neviseli oslí uši.

 3. Srneček napsal:

  Pane Tondachu, to jsem si myslel taky, dokud si v USA nezvolili Trumpa a v Británii brexit. Nicméně dovolte mi nastínit ruské „šachmaty“.
  Ruské šachy
  Kam vstoupila holínka vojáka rudé armády, tam je výsostné území Ruska a jejich především vojenských, strategických cílů.
  Pokud jsou někde území jiných národů……
  ….všeho do času !

  Tah střelcem vyvraždění celé polské vlády 2010
  Tah věží násilné obsazení Krymu 2014
  Tah koněm Brexit 2016
  Šach dámou Trump prezidentem USA 2017

 4. josef napsal:

  Máte v tom menší nepořádek : Na území býv NDR už skoro 30 let není armáda SSSR, ale v kasárnách po nich jsou „spojenci“ z USA, dále z Rakouska odešla armáda SSSR v roce 1955, to z území bývalé NSR neodešla armáda USA nikdy a ještě odsud provádí různé humanitární nálety (tj. i třeba bombardování)… A v celém bývalém LIdo-demo už také skoro 30 let nejsou žádná kasárna SSSR, ale v mnohých kasárnách po nich jsou naši spojenci z USA …
  Dále pak „vyvraždění“ celé polské vlády v r.2010 se zdaleka nestalo, ale letěl tam tehdy zejména prezident Kaczynski a ministr obrany, ale zdaleka ne celá vláda Polska. Navíc letadlo mohlo kvůli nepřízni počasí pžistát v Bělorusku – to ale Kaczynski nechtěl, protože nechtěl „žádat“ u Lukašenka o povolení přistání.. „Násilné obsazení“ Krymu v r.2014 – zřejmě od té doby tam probíhá záškodnický odboj, že ? A nakonec Trump byl zvolen před 4 roky tj.2016 !!!

  • fanda napsal:

   josefe – Donald Trump do Bílého domu nastoupil roku 2017 ve věku 70 let jako nejstarší zvolený prezident, když ve volbách roku 2016 zvítězil nad kandidátkou Demokratické strany Hillary Clintonovou. Dále, vy se opravdu domníváte, že trollové nezasahují i nadále do dění bývalého RVHP a nejen tam ?! Josefe vy nevíte, že jsou vyzbrojováni přroruští nejen v bývalé RVHP ? Ó jak jste naivní.

   • oponent napsal:

    Přesně, souhlasím s Fandou. Jen slepý, hluchý a bl.. nevidí, jak ruští trollové zasahují hoaxy do voleb, politiky atd. Že jsou nejen u nás vyzbrojováni proruští, a že „noční vlci“ nejezdí jen tak na výlety po Evropě. Josefe to už není jen naivita !!!

 5. Václav Čech napsal:

  Srnečku máte pravdu, kam vstoupila holínka vojáka rudé armády, tam si činí Rusko nároky na vliv stále. Proto mají Rusové v oblibě spíše šachy, než domino, protože tam je každý krok útok, stejně jako jejich politika. Souvisí to i s imigrací do Evropy, válkou v Sýrii, teroristickými útoky i útoky trollů.

Přidávání komentářů není povoleno