Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
George Soros, častý terč konspiračních teorií v celé střední Evropě
,

Ondřej Neumann: Jak Parlamentní listy šíří dezinformace. Tentokráte o propojení George Sorose a českých novinářů

IN MEDIAS RES. Parlamentní listy – médium vlastněné hazardním miliardářem a senátorem Ivo Valentou – se prezentují reklamním sloganem „Nikdo nám nediktuje, o čem smíme psát“. A nelibě nesou, když jsou označovány jako dezinformační platforma. Dovolím si na jednom případu z mnoha ukázat, jak Parlamentní listy (PL) dezinformace šíří.

Onen konkrétní článek nese mnoho z charakteristických znaků tzv. fake news. Vyšel pod titulkem „George Soros bude rozdávat ceny českým novinářům. Zde jsou jména a jejich tvorba“.

Titulek má zjevně sugerovat následující dojem: americký multimiliardář židovského původu, podporovatel „sluníčkářů“ a řízené migrace běženců do Evropy George Soros si „rozdáváním cen“ kupuje novináře z České televize, Českého rozhlasu, Bakalových médií a z nezávislých projektů. Žádný div, že pak nepíší „pravdu“, když jsou v žoldu zlosyna, který chce rozmetat tradiční Evropu.

Fakta? Kdo by se jimi zdržoval…

Již první věta článku přitom popírá hlavní informaci z titulku, že „Soros bude rozdávat novinářské ceny“. Zní: „Již podeváté se nadace amerického miliardáře George Sorose OSF (Open Society Fund) chystá rozdávat novinářské ceny.“ Takže nikoliv Soros osobně, ale „jeho nadace“. Ale pojďme dál.


OBCHODNÍCI SE STRACHEM

Nová publikace HlídacíPes.org mapující český i evropský POPULISMUS.

Více informací ZDE.


Co na tom, že konkrétně na Novinářskou cenu si musela pražská Nadace OSF sehnat peníze podle poslední zveřejněné výroční zprávy za rok 2017 jinde; ze Sorosovy kapsy – přesněji z prostředků jeho mezinárodní Open Society Foundations – nešel ani cent.

Kdo by se však obtěžoval zjišťováním faktů, že? Navíc by pak nešlo použít ten efektní titulek „Soros bude rozdávat ceny českým novinářům“. Dál v článku se už PL o Sorosovi ani pražské Nadaci OSF nezmiňují.

Když si to shrnu:

 • Ceny českým novinářům Soros rozdávat nebude
 • Na ceny Soros nijak – ani zprostředkovaně – nepřispěl
 • Na výběr oceněných neměl Soros žádný vliv

Nezávislost ano – na pravdě

Přesto se PL nerozpakují zasadit do podvědomí svých čtenářů informaci o spiknutí pisálků a zlosyna Sorose. A to nikoliv poprvé.

Například před rokem informaci o oceněných opatřily titulkem „Sorosovci rozdávali ceny novinářům. Neziskovka ocenila Kundru z Respektu, „zkorumpovanou pakáž“ nebo Rychlíkovou“.

Přístup PL vynikne i při srovnání s tím, jak informují o Krameriových cenách, které si jako trucpodnik a protiváhu Novinářské ceně (ta existuje od roku 2010) založila a v roce 2016 poprvé udělila česká dezinformační scéna. Viz loni v červnu titulek „Asociace nezávislých médií předávala Krameriovu cenu za nezávislou žurnalistiku za rok 2018“.

V jednom přesto dám PL za pravdu. Pokud se ohánějí svojí „nezávislostí“ – stejně jako Asociace nezávislých médií – nezbývá než přitakat. Jde však zcela zřetelně o nezávislost na faktech a na pravdě.

P.S. Autor je zakladatelem projektu HlídacíPes.org, jehož reportéři byli opakovaně oceněni Novinářskou cenou. A i letos získali hned tři nominace.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

15 komentářů

 1. Karel Novotný napsal:

  Vše je o titulku. Zvlášť při srovnání s článkem o udílení Krameriovy ceny. Závěr je jediný: dokud nebudou PL používat normální titulky, není je možné považovat za normální médium. A nemá to nic společné s obsahem nebo názorovým zaměřením.

 2. Pavel Liška napsal:

  No tak já se tím zjišťováním faktů zdržoval pane Neumanne – viz můj komentář pod předešlým článkem na toto téma – a tím pádem s Vámi fakticky souhlasím.
  Tuším, že jsem v reakci na nick „Tondach“ napsal, že Soros je čučkař a skoro nic serveru HP nezasponzoroval …. Při té příležitosti sem sjel i výroční zprávy té Nadace OSF.
  Jojo…. to je to krásné umění zkratky, nadsázka a jemná , sofistikovaná manipulace s fakty.
  Ovšem, třeba Forum24 nebo Seznam to ovládají taky… Nemějme iluze.

  • skeptik napsal:

   Do Parlamentních listů byste se svými nekonkrétními blafy znamenitě hodil. Pokud tam už nepracujete.

   • Pavel Liška napsal:

    Prosím, jaké „nekonkrétní blafy“ máte konkrétně na mysli ?
    Naopak se snažím vše ověřovat. Viz i ty zmíněné výroční zprávy Nadačních fondů, vlastnické struktury nejen HP, portfolio přispěvatelů a spolupracujících organizací apod.
    A chcete příklad sugestivního titulku z Fora24 ? Tak třeba co tento : „Kocáb: Kreml řídí prezidenta, komunisté určují, co bude dělat vláda. Tohle nechceme.“
    Jasně, tím, že se to prezentuje jako výrok p. Kocába ( mimochodem ujížděl jsem na Pražském výběru v 80-tých letech … ) , tak je redakce Fora24 lehce z obliga – činí to takto často, prostudujte si to .
    Ale, opravdu si myslíte, že pan Kocáb má důkazy o tom, že prezidenta ČR řídí Kreml ?

    • skeptik napsal:

     Tak tedy po lopatě: mám konkrétně na mysli váš příspěvek, na který jsem reagoval.

     • Pavel Liska napsal:

      Takže nic. Jen nálepky a emoce.

     • skeptik napsal:

      Jestliže máte problém s chápáním napsaného textu, je to problém váš, ne můj, Pavle Liško.

  • Tondach napsal:

   Nemyslím, že bych já byl o Sörösovi napsal něco jiného, než vy….pokud jsem o něm vůbec psal!

   • Pavel Liška napsal:

    Přijměte moji omluvu. Byl to nick „Petr Kaminsky“ na kterého jsem reagoval.

 3. petrph napsal:

  Což o to, že ty peníze nepředává Soros českým novinářům osobně, ale dělají to za něj místní správci jím založené nadace, to i obyčejný čtenář pochopí i bez agitky. Horší je to s oním vehementním tvrzením v článku že „..že konkrétně na Novinářskou cenu si musela pražská Nadace OSF sehnat peníze podle poslední zveřejněné výroční zprávy za rok 2017 ze Sorosovy kapsy – přesněji z prostředků jeho mezinárodní Open Society Foundations – nešel ani cent.“
  Protože, pokud tedy hovoříme o faktech (a ne dojmech), tak tuto přesnou formulaci nemohu nějak v té výroční zprávě najít. Sice je v kapitole „..Jak získáváme
  prostředky“ květnatě uvedeno “ ..jsme byli podporováni z prostředků mezinárodní sítě Open Society Foundations, kterou založil filantrop George Soros… Posledních pět let si ale hledáme prostředky na fungování nadace sami..“
  Jenomže, pohledem do finanční části té zprávy zjistíme něco jiného. Za prvé, že nadace drží dosud dlouhodobě poměrně vysoké prostředky ve své nadační jistině nemovitosti, i finančních fondech, a tyto prostředky jak předpokládám dostala dříve od Sarose, a z nich se tedy financuje i nadále.
  Ovšem věc druhá, že v seznamu dárců za onen rok 2017 je na prvním místě a s největší sumou uvedena Open Society Foundations… Což tedy (jak předpokládám) je zahraniční (nadnárodní) Sarosova nadace Nebo mám chápat ten výklad, že si účetně pražská Nadace OSF darovala 12 melounů sama sobě? :)))))) To by jim nezbaštil ani finančák,,,

  • Ondřej Neumann napsal:

   Běžte ve zprávě ještě hlouběji. Jsou tam vyjmenováni dárci na jednotlivé projekty…. Včetně Novinářské ceny. A pro úplnost – vítěz kategorie dostane (kromě prestižního ocenění) CELÝCH 20.000 korun 🙂

 4. petrph napsal:

  Asi bych se Vám měl omluvit, když se podívám do těch konkrétních příspěvků na jednotlivé projekty, tak zjistím že skutečně tento konkrétní projekt Novinářská cena pan Soros nefinacoval. Je otázka, zda to dokazuje že neměl vliv na jeho výsledky když si současně objednal u pražské OSF jiné projekty za ca 12 milionů.. Ale – samozřejmě a v tom souhlas, to není žádné o tom, že by pan Soros uplácel a tím přímo ovlivňoval konkrétní české novináře- ergo ten vliv (pokud je) je mnohem jemnější, ve výběru a honestaci určitých publikovaných témat a problematik ..Ale to je věc názoru.
  Nicméně, ono je asi lepší, že si v Parlamentních listech tu výroční zprávu pražské OSF pořádně nepřečetli a skočili na první špek o Sorosovi. Přečíst si jí pozorně, tak zjistí, že poměrně vysokou část z těch odměn pro české novináře zaplatilo Velvyslanectví USA, Velvyslanecttví GB, a pak taky německá politická nadace Konráda Adenaura . Kdyby tohle v PL zjistili, tak to budou mít teprve druhé Vánoce.. jenže, když fakta, tak potom fakta…

  • Ondřej Neumann napsal:

   Kouzlo je v tom, že je to vše veřejné, dohledatelné, transparentní. nikdo nemlží, nikdo se za nikoho neschovává… Každý se může podívat, co novináři psali, kdo cenu pořádá, kdo ji podporuje a sám si udělat obrázek, zda je o ocenění kvality nebo „úplatek“…

 5. Jan František napsal:

  Ceny českým novinářům Soros rozdávat nebude
  Na ceny Soros nijak – ani zprostředkovaně – nepřispěl
  Na výběr oceněných neměl Soros žádný vliv. – Nepochybně. (sarkasmus)

Přidávání komentářů není povoleno