George Soros, častý terč konspiračních teorií v celé střední Evropě

Ondřej Neumann: Jak Parlamentní listy šíří dezinformace. Tentokráte o propojení George Sorose a českých novinářů

Napsal/a Ondřej Neumann 29. dubna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Parlamentní listy – médium vlastněné hazardním miliardářem a senátorem Ivo Valentou – se prezentují reklamním sloganem „Nikdo nám nediktuje, o čem smíme psát“. A nelibě nesou, když jsou označovány jako dezinformační platforma. Dovolím si na jednom případu z mnoha ukázat, jak Parlamentní listy (PL) dezinformace šíří.

Onen konkrétní článek nese mnoho z charakteristických znaků tzv. fake news. Vyšel pod titulkem „George Soros bude rozdávat ceny českým novinářům. Zde jsou jména a jejich tvorba“.

Titulek má zjevně sugerovat následující dojem: americký multimiliardář židovského původu, podporovatel „sluníčkářů“ a řízené migrace běženců do Evropy George Soros si „rozdáváním cen“ kupuje novináře z České televize, Českého rozhlasu, Bakalových médií a z nezávislých projektů. Žádný div, že pak nepíší „pravdu“, když jsou v žoldu zlosyna, který chce rozmetat tradiční Evropu.

Fakta? Kdo by se jimi zdržoval…

Již první věta článku přitom popírá hlavní informaci z titulku, že „Soros bude rozdávat novinářské ceny“. Zní: „Již podeváté se nadace amerického miliardáře George Sorose OSF (Open Society Fund) chystá rozdávat novinářské ceny.“ Takže nikoliv Soros osobně, ale „jeho nadace“. Ale pojďme dál.


OBCHODNÍCI SE STRACHEM

Nová publikace HlídacíPes.org mapující český i evropský POPULISMUS.

Více informací ZDE.


Co na tom, že konkrétně na Novinářskou cenu si musela pražská Nadace OSF sehnat peníze podle poslední zveřejněné výroční zprávy za rok 2017 jinde; ze Sorosovy kapsy – přesněji z prostředků jeho mezinárodní Open Society Foundations – nešel ani cent.

Kdo by se však obtěžoval zjišťováním faktů, že? Navíc by pak nešlo použít ten efektní titulek „Soros bude rozdávat ceny českým novinářům“. Dál v článku se už PL o Sorosovi ani pražské Nadaci OSF nezmiňují.

Když si to shrnu:

  • Ceny českým novinářům Soros rozdávat nebude
  • Na ceny Soros nijak – ani zprostředkovaně – nepřispěl
  • Na výběr oceněných neměl Soros žádný vliv

Nezávislost ano – na pravdě

Přesto se PL nerozpakují zasadit do podvědomí svých čtenářů informaci o spiknutí pisálků a zlosyna Sorose. A to nikoliv poprvé.

Například před rokem informaci o oceněných opatřily titulkem „Sorosovci rozdávali ceny novinářům. Neziskovka ocenila Kundru z Respektu, „zkorumpovanou pakáž“ nebo Rychlíkovou“.

Přístup PL vynikne i při srovnání s tím, jak informují o Krameriových cenách, které si jako trucpodnik a protiváhu Novinářské ceně (ta existuje od roku 2010) založila a v roce 2016 poprvé udělila česká dezinformační scéna. Viz loni v červnu titulek „Asociace nezávislých médií předávala Krameriovu cenu za nezávislou žurnalistiku za rok 2018“.

V jednom přesto dám PL za pravdu. Pokud se ohánějí svojí „nezávislostí“ – stejně jako Asociace nezávislých médií – nezbývá než přitakat. Jde však zcela zřetelně o nezávislost na faktech a na pravdě.

P.S. Autor je zakladatelem projektu HlídacíPes.org, jehož reportéři byli opakovaně oceněni Novinářskou cenou. A i letos získali hned tři nominace.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)