Foto: Profimedia

Ondřej Neumann: CZ.NIC ve středu „nahodí“ odstřihnuté weby. Poučení z vypínání dezinformátorů

Napsal/a Ondřej Neumann 24. května 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Správce českých domén – Sdružení CZ.NIC – zítra ukončí blokaci dezinformačních webů, které „vypnul“ krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu na doporučení české vlády. HlídacíPes.org to potvrdil tiskový mluvčí sdružení Vilém Sládek.

„V zájmu transparentnosti a předvídatelnosti svého rozhodování sdružení CZ.NIC po splnění účelu blokace oznamuje, že poté, co uplynou tři měsíce od zablokování uvedených dezinformačních webů, ponechá sdružení dotčené domény vyřazené ze zóny pouze na základě příkazu soudu, Policie ČR nebo jiného kompetentního orgánu státu, neboť důvody vyřazení ze zóny podle čl. 17 pravidel již pominuly,“ oznámilo sdružení na svých webových stránkách 12. května.

„Mohu potvrdil, že 25. května budou zmiňované weby vráceny do zóny,“ řekl dnes na dotaz HlídacíPes.org mluvčí CZ.NIC Vilém Sládek s tím, že zatím není přesně určené, v kolik hodin se tak stane.

Co nám příběh vypnutí proruských platforem ukázal?

1) Většina Čechů s tímto krokem provedeným kvůli ruské agresi souhlasí. Podle šetření provedeného STEM na přelomu března a dubna je to přes 70 procent oslovených lidí.

2) Konzumenti produkce dezinformačních platforem si cestu ke svým „informacím“ v průběhu týdnů dokázali znovu nalézt. Datový analytik Josef Šlerka vypočítal, že za duben už jsou zmíněné stránky podle odhadů Similar Webu na 71 procentech lednového stavu. Aeronet nebo Protiproud, které kvůli blokaci musely změnit doménu .cz na .news, respektive .info, byly v dubnu na původních číslech. Agregátor CZ24 dosáhl už na 120 procent, o polovinu ve srovnání s lednem vyrostly weby jako Outsidermedia nebo Pravdive.eu.

3) Vláda (konkrétně ministerstvo vnitra) nebyla za tři měsíce schopná připravit ani návrh legislativy, která by vypnutí uvedla v soulad s českým právním řádem.

Co naopak zjevné není a demagogové všech azimutů toho zneužívají? Vypnuté weby nejsou médii a nepracují v nich novináři, nýbrž aktivisté, případně placení propagandisté. Řeči o ohrožení novinářské svobody v Česku jsou proto úplně mimo mísu.


Verze komentáře vyšla i v tištěném Týdeníku Forum.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)