Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebookový profil Dagmar Havlové Veškrnové,

Ondřej Neumann: Čtyři miliony pro Dagmar Havlovou. Proč je to dobrá zpráva

IN MEDIAS RES. Bulvár je tak trochu novinařina a tak trochu show. Umí být nevinnou zábavou pro ty, kdo vědí, co od něho očekávat. Umí být ale také zlým pánem, pokud do hry vstoupí nečisté zájmy.

V březnu 2012 vyšel v časopisu Pestrý život článek nazvaný „Skandální zvěsti o Dáše Havlové. Šokující nařčení – Tajné rande v lázních“. Podle autorky herečka 16. prosince 2011 – dva dny před smrtí svého manžela, exprezidenta Václava Havla – vyrazila s milencem do zamluveného hotelu ve Františkových Lázních.

Informace ze čtvrté cenové

Havlová zažalovala vydavatele, tehdejší vydavatelství Bauer media, a u soudů vyšly najevo hrůzostrašné věci. K článku byla použita jako „důkaz“ fotografie údajných milenců nejspíše z doby natáčení seriálu Sanitka, zprávu o údajném pobytu Havlové s přítelem ve Františkových Lázních zaslechla autorka článku prý „někde v restauraci“.

 

 

Zkrátka, informace v Pestrém životě byly dle soudu „absolutně nepravdivé a neověřené“. Přesto spatřily světlo světa a těžce uškodily Dagmar Havlové. Žádný div, že pražský vrchní soud v úterý 20. srpna Havlové pravomocně přiznal čtyři miliony korun odškodného.

Suma je to značně vyšší, než ty, které soudy dosud obětem bulváru přiznávaly. Herec Karel Roden s rodinou sice na jaře 2018 vysoudil pět milionů od vydavatele Blesku a Aha!, ovšem nepravomocně. Od odvolacího soudu odešel s odškodným 1,8 milionu.

Vítaný přelom

Bulvár je tak trochu novinařina a tak trochu show. Umí být nevinnou zábavou pro ty, kdo vědí, co od něho očekávat. Zábavou, která pojednává o těch, kteří s ním tuto hru ochotně hrají. Umí být ale také zlým pánem, pokud do hry vstoupí nečisté zájmy. Ať už majitelů, vlivových skupin nebo psychopatických redaktorů.

Obecně se dá říct, že v posledních letech se situace lidí, kteří se cítili zásahem bulváru dotčeni, zlepšuje. A verdikt v kauze Havlová versus Pestrý svět je vítaným přelomem. Od této chvíle vydavatelé revolverových plátků (ale i další) musí počítat s citelným trestem za výmysly, které mají jediný cíl – vydělat peníze. A to je jedině dobře. Jak pro potenciální oběti bulváru, tak pro pověst české novinařiny.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) A o cem pak bude bulvar psat, kdyz budou za lzi/vymysly penalizovani? 2) Podle me existuje takova „ticha“ dohoda mezi tzv. celebritami a bulvarem. My o vas budem obcas psat nesmysly, vy se za odmenu dostanete na titulni strany nasich (nejctenejsich) novin a tim do povedomi lidi, kteri bez smirovani a zavisti nedokazou zit a proto si ten brak kupujou a ctou.

  • Pavel Liška napsal:

   Není možný pane Kaminsky. Já s Vámi souhlasím!

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  JE paradoxní, že se vymýšlení „senzací“ v bulváních tiskovinách nazývá také novinařinou.

Přidávání komentářů není povoleno