Olomoucký hejtman pořád nevidí v napadení černocha rasismus. Kritizuje i vstřícnost k transsexuálům

Napsal/a Jakub Mikel 16. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) na Facebooku odmítnul snahy některých měst v USA a Evropě vyjít vstříc transsexuálům, například genderově neutrálním oslovením v městské hromadné dopravě. Okleštěk už minulý týden vzbudil pozornost výrokem, že napadení černocha fanoušky Sigmy Olomouc v pražské tramvaji nemusel být rasismus. Na tom hejtman stále trvá.

Jen pár dní po útoku na muže tmavé barvy pleti olomouckými fanoušky v Praze se hejtman nad soužitím různých kultur a menšin zamyslel znovu.

Screenshot z facebookového profilu Ladislava Oklešťka

„Jsme v prdeli, zpívá v jedné písni David Koller a Bára Poláková. Věřím, že tam ještě nejsme, ale svět se tam blíží, pokud je teda pravda (nemůžu tomu pořád uvěřit), že ve světových metropolích zakázali oslovení „dámy a pánové“, aby se transsexuálové necítili diskriminovaní,“ píše na Facebooku Okleštěk.

„Mě to strašně zlobí. Bavili jsme se o tom v sobotu. Kam spějeme? Přijde mi nestandardní, že už se nemůžeme oslovit dámy a pánové,“ uvedl pro HlídacíPes.org Okleštěk. „Myslel jsem, že by bylo by dobré dát veřejnosti signál,“ vysvětluje status hejtman.

Okleštěk mluví o novém postupu z Londýna a New Yorku, kde dopravní podniky ve svých vozidlech změnily oslovení „dámy a pánové“, aby se cestující cítili v metru pohodlněji. Londýnský dopravní podnik zvolil oslovení cestujících „Dobrý den, všem,“ a v New Yorku nastupuje genderově neutrální označení pasažéři („passengers“, „riders“, nebo zkrátka „everyone“).

Napadnout černocha nemusí být rasismus

Hejtman Okleštěk se před týdnem vyjádřil i k útoku v Praze. K napadení došlo v tramvaji číslo 6. „Na I. P. Pavlova přistoupilo asi dvacet mladých mužů, kteří na mě okamžitě začali řvát, že jsem černá huba a špinavej negr. Taky křičeli, že bych se měl vrátit do Afriky a že černoši a Židi by měli jít do plynu,“ uvedl napadený muž pro Aktuálně.cz.

Fotbalový klub Sigma Olomouc se od chování fanoušků distancoval. Tou dobou byl na návštěvě Olomouckého kraje prezident Miloš Zeman, který poskytl rozhovor pro Parlamentní listy. V něm se Zeman věnuje i případu napadeného černocha a dává krátký prostor pro vyjádření hejtmanu Okleštkovi.

„Takový čin určitě neschvaluji, ale fotbaloví fanoušci jsou různí a stávají se situace, kde se fanoušci mezi sebou nepohodnou. U toho incidentu jsem nebyl a nevím, co bylo příčinou. Nemyslím si, že by to byla barva pleti. Mohlo tam být i nějaké vyjádření k příznivcům fotbalového klubu. Jinak je ale takový čin špatně, ať k němu dojde na jakékoli půdě. Takový čin je třeba vždycky odsoudit,“ uvedl pro Parlamentní listy Okleštěk.

Hejtman za svými slovy „celkem“ stojí

HlídacíPes.org se hejtmana zeptal, zda měl možnost se s případem seznámit a zda by své původní vyjádření nějak upravil. „Já celkem stojím za tím, co jsem řekl,“ trvá na svém vyjádření Okleštěk a opakuje, že nebyl na místě incidentu a stále neví, co bylo motivem útoku. „V každém případě jsem řekl, že je to špatně. Za chvilku bude napadat někdo bůh ví koho. To je špatně,“ dodává Okleštěk.

„Svojí reakcí, plnou frází a zpochybňování podstaty incidentu, kterou je otevřený rasismus, zprůhlednil svůj charakter a potvrdil malost svého rozhledu,“ kritizuje Oklešťka Ivo Lužný, spolupředseda krajské organizace Strany Zelených.

„V této souvislosti nepřekvapuje podlézavá ochota hostit prezidenta Zemana při nedávné návštěvě, ten má shodný názor když bez zaváhání říká, že takové činy se občas stávají. Hluboce se stydím za oba,“ dodává Lužný.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)