Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Tomia Okamury, zdroj

„Okamurova“ frakce v europarlamentu neoprávněně utratila přes 10 milionů korun. I za bublinky

AKTUALIZOVÁNO. Nejmenší frakce v Evropském parlamentu Evropa národů a Svobody (ENF), se kterou spolupracuje i hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, musí vysvětlovat neoprávněné použití náhrad vyplácených jejím europoslancům. V roce 2016 frakce podle vedení europarlamentu utratila v rozporu s pravidly 427 tisíc eur (přes 10 a půl milionu korun). Třeba za stovky lahví šampaňského.

Frakce ENF má jen 36 europoslanců. Jejich náklady v roce 2016 byly ale tak vysoké, že teď vedení europarlamentu požaduje jasné vysvětlení. Pokud ho od ENF nedostane, strhne frakci neoprávněně vyplacené náhrady z těch peněz, které na svůj provoz teprve měla dostat v budoucnu.

V roce 2016 si z paušálu vypláceného europarlamentem chtěla ENF odečíst celkem 234 lahví šampaňského (některé lahve stály i 81 eur), gurmánská menu v ceně 400 eur za osobu a také drahé dárky pro spolupracovníky.

Pro některé položky neměla frakce doložitelné účtenky nebo při nich obešla pravidla pro zadávání veřejných zakázek. Paušál pro frakce je určen především na pokrytí personálních nákladů, na odměny pro tlumočníky a na chod kanceláří.

Podle pravidel sice můžou frakce peníze z paušálu využít i na pohoštění pro své členy nebo hosty, tohle pohoštění se ale očividně vymykalo zvyklostem.

Klíčovou silou frakce ENF je francouzská pravicová populistická Národní fronta. Okamurovo hnutí SPD nemá zastoupení v europarlamentu, s EFN ale úzce spolupracuje. SPD i Okamura také o ENF mluví jako o „naší frakci“. Šéfku Národní fronty Marine Le Penovou označuje Okamura za kamarádku.

SPD dlouhodobě bojuje za hmotnou odpovědnost politiků a jejich odvolatelnost. Chce také „přidat peníze všem řádným a slušným občanům“.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

13 komentářů

 1. Frenki Hunter napsal:

  Trapný článek. Okamura něco „zpronevěřil“? Okamurova SPD patří mj. i do české PS a v ní nic také nezpronevěřil -za bublinky. Fakt hloupý článek.

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Kdo chce psa bít, hůl si najde.

 3. PM napsal:

  Čekal snad někdo něco jiného? Na Okamuru se stačí zeptat jeho bratra.
  Typičtí populisté, já jen nechápu, kdo tomu zločinci může věřit i byť jen pozdrav.
  Ono toho časem vypluje, to budeme teprve koukat.
  Redakci děkuji za krásný článek.

 4. PM napsal:

  Zvláštní to bytost ten Okamura. Hůl? Na něj? to by nepomohlo, musel by to býti větší kalibr.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Tomio_Okamura
  Slunce v duši.

  • Admirál napsal:

   To pokud je Okamůra takovej tvrďas, že je na něj hůl málo, tak mu to příště možná hodím, na potírání pravdyalásky musí být odpovídající kalibr.

   • PM napsal:

    Člověče jste normální? Pravdu a lásku chcete potírat?
    A čím ji chcete nahradit?
    Máte asi dost smutný a těžký život, nepotřebujete nějak pomoct?
    Volte si koho chcete naštěstí, zatím ještě můžete.
    Omlouvám se, jsem zase tam, kde být nechci, reaguji na pitomosti, na které bych neměl. Polepším se.

 5. nováček napsal:

  Článek záměrně vytváří u publika dojem, že okamurovci v EP hýří a utrácí peníze daňových poplatníků za chlast a podobně a tak podvádí ty kteří je volili. Má to ale háček, nebo spíš hák. Okamura ani nikdo z jeho SPD v europarlamentu nesedí. České zastoupení v EP viz zde : „Češi každých pět let chodí také k volbám do Evropského parlamentu. V nich rozhodují o tom, kdo z kandidátů obsadí celkem 21 mandátů určených pro Českou republiku. Po posledních evropských volbách, které se uskutečnily v roce 2014, získalo čtyři křesla hnutí ANO, koalice TOP 09 a STAN a strana ČSSD. Celkem tři mandáty ulovili komunisté a KDU-ČSL, dva občanští demokraté a jeden Strana svobodných občanů. Patříte mezi ty, kteří mají ve jménech českých europoslanců zmatek? Podívejte se na jejich přehledný seznam, který pro vás redakce INFO.CZ připravila“.

  Takže, fake news vyrábí i Hlídacípes.org a jeho autoři o stošest..

  • Vojtěch Berger napsal:

   Dobrý den, děkujeme, že „hlídáte“ Hlídacího Psa. Ještě, že všechno to, o čem tvrdíte, že v článku není, tam přesně je. Mimochodem, když už jsme u těch „dojmů“. Okamurova SPD pro frakci ENF sama používá termín „naše parlamentní frakce“.

 6. nováček napsal:

  Byl bych Vám vděčen, kdybyste popsal na základě čeho je Okamurovo hnutí členem nějaké europarlamentní frakce, když nemá v tom europarlamentu zastoupení,. Není podle tohoto Vašeho „principu“ ČR členem Ruské federace, i když tam nemá zastoupení.

  • Vojtěch Berger napsal:

   Máte pravdu, není formálním členem, s EFN pouze (velmi) úzce spolupracuje, SPD podepsala například s Národní frontou memorandum o spolupráci a o EFN mluví jako o „naší frakci“. Z mého pohledu to na podstatě sdělení nic nemění, ale to formální členství jsme v článku opravili na úzkou spolupráci. Za nepřesnost se omlouváme. Rozhodně tu ale nejde o vytváření fake news, jak píšete.

 7. nováček napsal:

  Dodávám, že používání slov „naše parlamentní frakce“, ano z obecného, materiálního a ani z právního hlediska, vztah příslušnosti k něčemu nevytváří.

 8. Pavel Liska napsal:

  Jen bych zcela pokorne pripomenul velmi problematicke chovani ve vztahu k prostredkum EP treba pana Schultze ….. Takze clanek by mohl mit v titulku i jine ceske proevropske strany, pokud bychom pouzili stejnou logiku. Ale jak uz tu nekolikrat zaznelo , kdo chce psa bit ….. Smutne, velmi smutne …. Demagogie par excellance. Komu tim prospejete ??!! Presne takhle si mainstream vytvari nepratele pane Berger.

Přidávání komentářů není povoleno