Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Tomio Okamura na předvolebním jarmarku. Muži v pozadí se od něj nehnou Foto: Tomio Okamura
,

Okamura přišel o image miláčka davu. Hlídá ho policie, ochranku mají i jarmarky a kamion SPD

Tomio Okamura má policejní ochranku. Místopředsedu Poslanecké sněmovny a šéfa SPD podle deníku Právo policisté hlídají už několik týdnů kvůli facebookovému videu, kde mu skupina Romů vyhrožovala pobodáním. Hnutí SPD přitom ještě nedávno tvrdilo, že Okamura ochranku nemá, navzdory tomu, že už tehdy na jeho předvolební akce Český jarmark dohlížela bezpečnostní agentura. Ta doprovází i volební kamion „Spďák“.

Tomio Okamura v posledních dvou měsících zaplavil své sociální sítě fotografiemi z kontaktní kampaně. Prezentuje je tak, že kamkoli přijede, má „obrovskou podporu“. Co už tolik vidět není, je fakt, že fotky s rozjásanými příznivci jsou pořizovány pod přísným dohledem Okamurova bezpečnostního doprovodu. Jak nyní popsal server Novinky.cz, vedle najaté soukromé služby, na niž upozornil HlídacíPes.org, jde i o příslušníky Policie ČR.

„Po dohodě s policií nemohu nic sdělovat,“ řekl Okamura na dotaz Práva, proč má dočasnou policejní ochranu. Dodal, že on o ni nežádal.

Jako místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura za normálních okolností nárok na trvalou policejní ochranu od státu nemá, jak HlídacíPes.org popsal už na konci srpna. Výjimkou je situace reálného nebezpečí nebo hrozby, kdy policie může poskytnout tzv. krátkodobou ochranu osoby.

„Tento způsob zajištění bezpečnosti se neváže k žádnému výkonu funkce, ale ke konkrétnímu ohrožení dané osoby,“ omezil se tehdy na obecné konstatování Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Muži se sluchátkem v uchu

Hnutí SPD však dlouho trvalo na tom, že Okamura žádnou ochranku, soukromou ani státem přidělenou, nevyužívá. „Nemá. Nevím o tom, že by ji měl,“ řekla koncem srpna na dotaz HlídacíPes.org mluvčí SPD Barbora Šťastná.

Na následné doplňující dotazy ohledně firmy Bulldog Security, která se na svém facebookovém profilu k ostraze předvolebních akcí SPD hlásí, už nereagovala.

Sám Okamura v červenci při zahájení volební kampaně SPD na Letné novinářům řekl, že „muži v černém“, kteří ho tam obklopovali, nejsou ochranka.

Zmiňované fotografie Tomia Okamury z davu jeho příznivců však mají i další opakující se aktéry. Jsou to dobře stavění muži v pozadí, kteří od šéfa SPD nikdy nejsou dál než na několik metrů, při focení s fanoušky mu doslova kryjí záda a občas jim zpod límce košile vykoukne kabel a do ucha vede sluchátko.

Jak snímky ukazují, stejní ochránci se po boku Okamury objevili třeba na tak vzájemně vzdálených místech jako jsou Brno, Ostrava či Prostějov. Těžko šlo tedy o příznivce SPD, kteří šli náhodou kolem.

Nedávné veřejné akce T. Okamury (Ostrava, Brno, Plumlov, Krnov), ochranka vždy v pozadí

„Ne, tady kolega je naším voličem. To je trošku jinak. To je táta od rodiny. Jsem rád, že mám kolem sebe spoustu lidí, kteří fandí SPD a kteří mě doprovodí. Oni mě třeba i doprovází a pomůžou,“ citoval tehdy Okamuru server Seznam Zprávy.

Faktem je, že minimálně jeden člen ochranky z Letné podle fotografií z Facebooku doprovázel Okamuru už při jeho výjezdech před rokem, loni v létě a v září. A letos znovu, na dalších akcích v létě.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Ve správný čas a na místě

Na image muže bez ochranky, který se nemusí bát davů, přitom Okamura dlouho stavěl. Příspěvky na jeho facebookovém profilu tak mají často podobný mustr: šéf SPD na fotkách mezi lidmi na náměstí některého z českých a moravských měst, na vesnické zábavě nebo na pivním festivalu obklopený skupinami příznivců a s popiskem „skvělá atmosféra“, „obrovská“ či „fantastická podpora“ a podobně.

Pohled na volební účet Okamurovců ukazuje, že za bezpečnostní služby během kampaně do konce srpna zaplatila SPD necelých 30 tisíc korun, většinu z toho firmě SP-Solutions, která se zabývá profesionální ostrahou objektů a osob – včetně politiků.

Majitel firmy Jiří Votápek v roce 2019 potvrdil, že jeho společnost zajišťuje ochranu i pro jednoho „nejmenovaného tuzemského politika“.

„Zkrátka jsem byl ve správný čas na správném místě a příležitost byla na světě,“ komentoval to v rozhovoru pro časopis Naše Praha. Ten mimochodem dlouhou dobu až do letoška vydával kandidát za SPD do sněmovních voleb v Praze a jeden z hlavních autorů volebního marketingu SPD Jan Čížek.

Na dotaz HlídacíPes.org nechtěl Votápek bezpečnostní služby poskytnuté SPD komentovat. Několik faktur pro SP-Solutions však obsahuje i zpráva SPD o financování krajských voleb 2020, zveřejněná na webu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

9 komentářů

 1. wenkovan napsal:

  No, miláček davů Bureš (30%?) má taky ochranku, a to mu ani cikáni nevyhrožují pobodáním. Kromě toho ochranka většinou není proti davům, stačí jeden odhodlaný.

 2. liberal shark napsal:

  Pan Berger se tak nějak zapomněl zmínit, že nenávistná kampaň proti Okamurovi přichází hlavně z jeho vlastních kruhů. A že mu veřejně vyhrožují smrtí naši nedotknutelní.

 3. švarc napsal:

  Bohužel, situace dospěla tak daleko, že slušní lidé musí mít ochranku před příznivci Antify a Pirátů.

 4. Pavel napsal:

  Kteří „slušní lidé“ musí mít ochranku?

 5. Martin napsal:

  Čemu se Vzteklý čokl diví,je to předseda strany,místopředseda PS a navíc mu cigáni vyhrožovali,tak má ochranku.Jestli se VČ divil ricinovým bohatýrům Kolářovi a Novotnému,že dostali ochranku i přesto,že to jsou dvě 00.

 6. Petr C. napsal:

  Autor článku by se měl stydět, pokud neumí nic jiného než psát tendenční články.
  Jestli má Okamura ochranku kvůli tomu, že mu cikáni vyhrožují pobodáním (video jsem viděl, ten cikán to myslel vážně), tak to nemá s jeho celkovou oblibou co společného a vyvozovat z toho, že přestal být miláčkem davů je naprosto mimo mísu.

  No, jestli jim zaplatili třicet tisíc, to není bůhvíco.
  To za pocit jistoty, že mi nějaký pošahanec nevrazí kudlu do žeber, stojí.

 7. Jan napsal:

  On byl maximálně kašpárkem davu..

 8. Ota napsal:

  Neměl by se pes raději veřejně zamýšlet proč Romové plánují “odstranit” a “bodat” místopředsedu Sněmovny jen proto, že chce omezit zneužívání dávek v hmotné nouzi? Pes raději opět jen kydá špínu na T.O., protože mu PČR přidělila ochranku? Jak by asi PČR vysvětlila svou pasivitu, kdyby nějaký pomatený Romák T.O. skutečně fyzicky napadl a oni přitom o vyhrožování místopředsedovi PS věděli.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost