Odvolejte ministryni Novákovou, žádají politici trest za přešlap s Tchaj-wanem

Napsal/a Robert Břešťan 29. března 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

K tomu, aby ministryně průmyslu Marta Nováková složila funkci, či z ní byla odvolána, vyzval senátorský klub Starostů a nezávislých i poslanci ODS. Důvodem je incident ze středečního setkání s diplomaty, z nějž byl na žádost čínského velvyslance vykázán zástupce Tchaj-wanu.

Na případ jako první upozornil HlídacíPes.org.

„Na setkání zástupců zahraničních misí ministryně Nováková akceptovala nepřijatelný nátlak čínského velvyslance a ze zasedání nechala vyhodit zástupce Tchaj-wanu. To nelze přehlédnout a tolerovat. Vyzýváme proto předsedu vlády, aby z této situace vyvodil důsledky a paní ministryni neprodleně z funkce odvolal,“ říká poslankyně ODS Miroslava Němcová.

„Událost nás velmi mrzí“

Podle senátora Marka Hilšera, který otevřený dopis senátorského klubu inicioval, je jednání ministryně hrubým porušením suverenity české zahraniční politiky. Česká vláda by měla podle senátorů toto jednání odsoudit a Tchaj-wanu se omluvit.

Středeční událost má v plánu s ministryní Novákovou probrat i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD).

Tchaj-wan nemá v Česku, podobně jako v dalších zemích EU, velvyslanectví, ale hospodářskou a kulturní kancelář. Její ředitel Chung-I Wang je ale považován za člena diplomatického sboru a je běžně zván například na jednání s Ministerstvem zahraničí.

„Velmi si vážím dlouhodobého přátelství a ekonomických vztahů mezi našimi zeměmi. Středeční událost nás velmi mrzí,“ řekl pro HlídacíPes.org Wang.

Čínský velvyslanec o odchod zástupce Tchaj-wanu požádal s tím, že je to v zájmu České republiky, respektive v zájmu hladké cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny, jež je naplánována na 24. až 28. dubna.

Nováková pak prostřednictvím svého náměstka Vladimíra Bärtla požádala zástupce Tchaj-wanu o to, aby setkání opustili. Podle svých slov tím „zabránila diplomatickému konfliktu“.

Samo Ministerstvo průmyslu přitom připouští, že tradičního setkání se zástupci Tchaj-wanu účastní posledních 19 let.

Přešlapy směrem k Číně

Poslanci ODS, kteří vyzvali Andreje Babiše k tomu,aby Novákovou odvolal, ve svém stanovisku vypočítávají hned několik událostí, jež ve vztahu k české politice vůči Číně v minulosti kritizovali:

„Jednalo se o prohlášení hlavy státu o tom, že se jezdí do Číny učit, jak stabilizovat společnost.

Jednalo se o ‚Prohlášení  čtyř‘ –  prezidenta Miloše Zemana, předsedy Senátu Milana Štěcha, předsedy Sněmovny Jana Hamáčka a předsedy vlády Bohuslava Sobotky, kterým ostudně upřednostnili zájmy Číny před zájmy naší země.

Jednalo se o návštěvu čínského prezidenta v České republice, kdy prezident a vláda nereagovali na represivní postup proti našim občanům a dodnes se za to nikdo z nich neomluvil.

Jsme v těchto postojích konzistentní. Proto se zásadně vymezujeme proti poslednímu selhání ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové,“ shrnuje poslankyně ODS Miroslava Němcová.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)