Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Joe K Gage on Foter.com, Satan's Santizer

Odbrzdíme, uvidíme, Mikuláš a čerti s rouškou a jak ministr Blatný zrušil místo Brna Prahu

PSÍ UŠI. Odbrzdíme a uvidíme, pravil počátkem týdne šílený ajznboňák a rozjel mašinu koronavirových opatření vstříc Vánocům a neodvratnému průšvihu. Na Vánoce se ochladí, mrznout ale nebude a sněhu se také nedočkáme, tvrdí měsíc před koncem roku meteorologové. Předpověď je to zhruba stejně přesná jako předpověď vývoje epidemie, čili prostě zahulíme, uvidíme. Zdá se, že to je jediná jistota, kterou poslední dobou máme.

 • Vládě národního marketingu se stala úplně nejhorší věc, která může populistický projekt potkat. Diskutující na Novinkách cé zet se nedokázali shodnout, zda od pondělí rozvolnit opatření, a do poslední chvíle tak nebylo jasné, na jakou stranu se vláda přikloní. Nakonec to dopadlo o pár desetinek procenta (na Aljašce ještě sčítají), čili se nerozvolňuje od pondělí, ale až od čtvrtka.

Zdroj: Novinky.cz, stav k nedělnímu ránu

Provázely to ovšem všelijaké okolnosti. Zatímco ještě nedávno bylo ve veřejném prostoru bráno za dobrý krok zrušení Brna, ministr Blatný překvapil cimrmanovským úkrokem stranou, když navrhl zrušit hlavní město. 

Zdroj: iDNES.cz, 27. listopadu

Podle zveřejněného a stále platného postupu podle tzv. PSA mělo být jasno v pátek, co bude od pondělí, vláda nakonec rozhodovala až v sobotu večer nebo v neděli ráno. Nevíme, co na tom komu není jasné. A co na to ministr zdravotnictví?

Novinky.cz, 28. listopadu

Tak určitě. A teď tu o Červené Karkulce. Ale je dobře, že vládě nedochází humor:

„Mikuláši i čerti budou muset dodržovat stejná opatření jako pozemské bytosti.“
(Jan Blatný na tiskové konferenci vlády, 29. listopadu)

Je zde ještě někdo, kdo věří, že vláda je soubor kompetentních bytostí, a nikoli potulný cirkus? Pokud by někdo potřeboval překlad k aktuálnímu dění, tady je: Udělejte si hezké Vánoce, až bude v lednu průšvih, zase to všechno zavřeme a svedeme to na vás. Vaše vláda.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Předsedy vlády Andreje Babiše se boj s koronavirem netýká. Správně pochopil, že je to pod jeho vedením průšvih, a tak se raději stáhl a po stopadesáté osmé otevírá dálnici D1.

Ano, tam, pane premiére. Tam někde leží Slovensko… (nechceme napovídat).

 • Dálnice D1 bude opravena tak, aby dokončení stavby padlo na začátek příštího podzimu, kdy jsou shodou podivných náhod zrovna sněmovní volby. Babiš už je v kampani, což hezky ukazuje i jeho sobotní rozhovor pro Právo, ve kterém si vyřizoval účty s Piráty, aktuálně svým nejsilnějším soupeřem.

„Podnikatele a živnostníky zase nesnášejí jako třídu. Teď zvedají daně z prodeje firem a vyhánějí tím všechny moderní startupy, technologické firmy, které u nás vznikají, a je to i negativní signál pro zahraniční investory a všechny podnikatele.“
(Andrej Babiš v Právu, 28. listopadu)

Předseda vlády naráží na zdanění prodeje firem, který sněmovna prohlasovala minulý týden v rámci balíčku daňových změn. Navrhli ho Piráti a hlasovala pro něj … tududumdum … valná většina přítomných poslanců hnutí ANO. Ano, takhle tu žijeme.

 • Covid se nevyhýbá ani prominentním kulichům, a tak má pozitivní test i ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. A pojal to velkolepě.

„Spíše bych řekl, že mám zápal plic. Ale ano, byl jsem pozitivně testován na covid-19.“
(Miloslav Ludvík pro Seznam Zprávy, 28. listopadu)

Ano, už se blíží doba, kdy v rámci všeobecné relativizace všeho a furt zazní třeba následující věta: „Spíše bych řekl, že u mě dochází k úplnému selhání imunitního systému. Ale ano, byl jsem pozitivně testován na HIV.“ Nebo tak něco. Konec už je vážně blízko.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Co je na PES tak skveleho? Zase cisla vycucana z prstu – pocet nove nakazenych klesa, protoze se min testuje. Jaky rad? Tak mozna Rad ulhaneho lva pro Prymulu a pristi rok i pro Blatneho. Totalni chaos, kdyz sama vlada nedokaze rozvolnovat/zprisnovat podle nastroje, ktery zavedla. Jaky je rozdil proti Vojtechovu semaforu? Vidite nejaky rozdil mezi 3 kazisvety – Vojtech, Prymula, Blatny? 2) Co se vam nelibi na otevirani D1? To vsechno zaridil osobne Babis. Dokonce po nocich, protoze nemuze spat, spolecne s Havlicek jezdi valcovat asfalt. 3) Prekvapuje nekoho jeste Babisuv permanentni marketing? Myslim, ze i jeho volice uz to prestava bavit. Treba se ho fakt pristi rok zbavime. Hura! 4) Pro me jediny „kulich“, kteremu bych to z celeho srdce pral, je Eman. Mozna prave proto jede Nejedly do Moskvy – pro ampuli Sputnik V. Jakozto osobe s diplomatickym pasem se nikdo nebude hrabat v zavazadle, tak se to nikdy nedozvime.

  • Oskar (hanák z Hanák) napsal:

   Koronavirus SARS-CoV-2 je zcela reálný a je mu jedno, jestli máte či nšmáte rád Babiše-Bureše a bude mu to dvakrát jedno, až na Vás natrefí, ten koronavirus, ale Vy konečně poznáte, že čísla prostě jsou, nevycucaná.

 2. Tom Klíčník napsal:

  Čistě formálně – směrem, kterým Babiš ukazuje, není Slovensko, ale Praha.

 3. Petra napsal:

  Vir tu je a nejspíš bude ještě hodně, hodně dlouho. Rozestupy v obchodech se v podstatě nedodržují, MHD nemluvě. Pokud se to někdo na místě snaží napravit, stejně se mu to nedaří. Lidé se scházejí, navštěvují, na pracovištích jsou v blízkém kontaktu. Tak to ve skutečnosti je a nic na tom nezmění nějaká vládní opatření. Už proto, že tato skutečnost je v tak velkém rozsahu, že to ani nejde účinným způsobem „napravovat“, a v podstatě už je ta nákaza tak rozšířená, že je už jen o čase, kdy to ten nebo onen dostane virovou náloží. Nějakých 15 m čtverečních to možná jen malilinko oddálí, ale nic to už nevyřeší. Na každého z nás to jednou dojde. A vakcína, na rychlo splácaná? Normálně vývoj a všechny testy, než se povolí používání, trvá i roky. Tak tohle bude asi zázrak, ale ty se v takových případech nestávají. Utahování šroubů to nevyřeší, je to celosvětově už moc rozšířené a přenáší se to nejen osobním kontaktem, ale i kontaktem z věcí, vzduchem, atd. Je těžké to reálně omezit, natož tomu přenášení zabránit. Prostě to tu je a dlouho, dlouho bude, a nejspíš až na mizivé vyjímky reálně je nejpravděpodobnější, že to budeme mít stejně všichni. I ti „Mikuláši a čerti…“

  • petrph napsal:

   Máte částečně pravdu, jenže v tom je celý ten problém společnosti a státu. Nemůže účinně chránit někoho, kdo o to sám nemá zájem. A jestli se o to stát (jako obvykle s bohulibým zájmem) snaží, tak na to musí použít masové a represivní prostředky, které zasáhnou mnohem víc i ostatní skupiny.
   Takže, když, jak sám uvádíte, (a je to vidět zřetelně). Kdo tvoří největší masu tlačenic v hypermarketech, kdo v MHD? Já to vidím jasně, každý den, důchodci. Při tom, by ale nemuseli, protože, a všude se to nabízí, tak právě jim, nějaká místní instituce ten objednaný nákup může dovézt pokud nemají blízké), a taky si můžou objednat, (ve většině měst) aby pro ně přijelo obecní auto a prakticky zadarmo dovezlo na důležitou potřebnou pochůzku (třeba k lékaři)..
   Kdo jsou – z hlediska rizika, těžkého průběhu nákazy covidu na tom nejhůř? Zase právě ti důchodci. Takže – a mělo by ro být v jejich zájmu, zůstávat doma, v dobrovolné karanténě, a vše si takto zařídit. Dělají to? Nedělají-
   Stát to – jenom jim pochopitelně nařídit nemůže (to by byla diskriminace), takže musí vyhlásit jak omezení všeho, zákazy vycházení a tvrdé omezení ústavních práv a svobod, pro všechny. Taky ukázka, jak někdy hloupě funguje demokracie v úzkých…

 4. Admirál napsal:

  Rozhlídněte se kolem sebe, stačí za hranice k sousedům. Můžete i kousek dál. Tam nemají Ježibabiše, Prymulu a jsou na tom + – stejně.

 5. Oskar (hanák z Hanák) napsal:

  Copak budete pane Malecký ironizovat příští týden, když s rozhodnutím přejít na 3 stupeň , oranžový, PES, jsou všichni více méně spokojeni a ČR není ani nejhorší ani nejlepší co se týká čísel kolem covid-19?
  Už Vám zbudou jenom ty daně, ale budete pro snížení, bude to špatně – nebudou peníze do státního rozpočtu, budete pro zvýšení, bude zase špatně, budete vypadat jako komunista a odpůrce našeho směrování na Západ. Nezávidím Vám.

 6. petrph napsal:

  Když už tedy mluvíme o nadpozemských bytostech, je třeba zmínit ten jadrný verš co nazpíval Tomáš Klus,
  Za co, Pane Bože,
  za co, trestáš tento prostý lid?
  Za co, Pane Bože,
  za co, nechals nás se napálit?
  Za co, Pane Bože, za co? Zas čtyři roky v **
  Za co, Pane Bože, za co? Omluv mě, že jsem tak smělý
  A že zrovna na tuhle vládu budeme vzpomínat dlouho…

 7. Estrella napsal:

  Doporučuji všem přečíst a zapamatovat. OMG!

 8. moje maličkost napsal:

  Na vlastní oči viděno:
  Potkaly se dvě důchodkyně na ulici, těsně u sebe, žádný dva metry, sundaly roušky a cca hodinu „plkaly“.
  Potkaly se dvě mladé matky s kočárky na ulici, těsně u sebe, žádný dva metry, sundaly roušky a cca hodinu „plkaly“.
  Tož tak! (místo událostí – Kroměříž a Bystřice p.Host.)

Přidávání komentářů není povoleno