Na prodej jsou i některé řopíky, někdejší součást předválečného opevnění Československa.

Od státu na prodej. Všechny nabídky mají být nově na jednom webu

Napsal/a Robert Břešťan 1. května 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Už za měsíc bude muset začít stát prodávat svůj nepotřebný majetek transparentně, přes jeden systém pod správou Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Dosud se mohl majetku zbavovat v podstatě jak chtěl, třeba přes soukromé aukční portály.

Od 1. června 2019 vzniká všem státním úřadům a ministerstvům, celkem 471 institucím, povinnost prodávat státní nemovitý a movitý majetek výhradně přes k tomu určený web ÚZSVM.

Na webu nabidkamajetku.cz budou k dohledání i informace o tom, co si prodávají státní instituce samy mezi sebou.

Kupte si řopík

Bezmála pět set úřadů má takto, prostřednictvím elektronické aukce, nabízet ke koupi veškerý svůj nepotřebný movitý i nemovitý majetek. Zatím to každá složka státu řeší po svém.

Ministerstvo vnitra prodává nepotřebný majetek například prostřednictvím stránek Aukro. Ministerstvo obrany například na svém webu prodává nepotřebné řopíky – malá opevnění z 30. let minulého století. Celkem 150 staveb někdejšího lehkého opevnění Československa nyní převádí právě na ÚZSVM.


OBCHODNÍCI SE STRACHEM

Nová publikace HlídacíPes.org mapující český i evropský POPULISMUS.

Více informací ZDE.


Doména nabidkamajetku.cz už funguje delší dobu, zatím však jen výhradně pro účely úřadu. Nejčastěji jde zatím o prodej takzvané odúmrtě, tedy majetku zemřelých bez dědice.

„Je o to mimořádný zájem. Prodáváme formou elektronických aukcí. Když je příhoz v posledních dvou minutách, automaticky se doba aukce prodlužuje o další dvě minuty, aby nikdo nespekuloval na čas,“ vysvětluje mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Jak říká, rekord byl zatím 109 příhozů, největší navýšení o 15 000 % vyvolávací ceny. Konkrétně šlo o grafický list s vyobrazením Českého Krumlova, který z původní ceny 50 Kč skončil po 98 příhozech na částce 7700 Kč.

Zájem o Čtyřlístek

Za rok 2018 se podařilo dokončit 1100 aukcí. „Bude tu vidět i to, co si prodávají složky státu mezi sebou. Takže půjde o další prvek veřejné kontroly,“ je přesvědčen Ležatka.

Občas se v systému dají objevit i nezvyklé položky. Nedávno se takto stát zbavoval třeba 16 tun měděného drátu. Z vyvolávací ceny dva miliony korun se po 35 příhozech cena dostala o 300 tisíc výše.

Velký zájem byl například o sbírku časopisů Čtyřlístek z 80. a 90. let., prodaly se za 7401 Kč.

Aktuálně je k mání třeba baseballová pálka, železný hasák modré barvy nebo ojetá Škoda Octavia.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)