Od Michala Davida k pendrekovi Ondráčkovi a zase zpátky, medaile pro ruské šváby a proč Bob Dylan mečí jako koza

Napsal/a Robert Malecký 21. října 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Nebudeme si nic nalhávat, hlavní událostí uplynulých dní je stále ještě státní vyznamenání pro Vladimíra Štancla, v uměleckých kruzích známého jako Michal David. Proto i my, jakkoli bychom rádi předstírali určitou intelektuální hloubku, své povídání zarámujeme odkazy na tohoto velikána populární hudby. 

  • Na veřejné debatě o vyznamenání génia kolovrátkového popu je smutné, že on sám medaili zjevně považuje za skutečné ocenění své kariéry. Nic proti, když už taková chvíle přišla, pochopitelně si ji užívá a není úplně snadné vidět ji v širších souvislostech. Ty jsou následující: Vedle Davida si příští neděli na Hrad pro medaili přijde třeba bývalá šéfka ERÚ Alena Vitásková, která do čela svého soukromého institutu, za který byla loni s prezidentem v Rusku, postavila Nelu Liskovou. Tedy hlavní tvář tzv. národních domobran, konzulku samozvaného doněckého konzulátu v Ostravě, který nedávno na návrh ministerstva zahraničí zrušil soud.

„Nela Lisková má zájem o dění nejen v České republice, ale i ve světě. Nechce nečinně přihlížet bezpráví, které se děje.“
(z oficiálního zdůvodnění jmenování Nely Liskové, iDNES.cz, 19. října)

A jdeme o dům dál – medaile nerozdává ke 100. výročí vzniku republiky jen prezident, ale i jeho kamarád, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.

Kontext vzápětí připomněl spisovatel Jiří Padevět: „Konfident Veřejné bezpečnosti a člen normalizační KSČ, zároveň předseda Svazu bojovníků za svobodu soudruh Vodička předal pamětní medaili Za svobodu bývalému příslušníkovi Pohotovostního pluku SNB, poslanci KSČM a podporovateli proruských teroristů soudruhovi Zdeňkovi Ondráčkovi. Připadá to členům spolku, který má v názvu slovo svoboda normální?“ Ondráčkova reakce přišla obratem.

I poslanec Ondráček pochopil skutečný význam všeho toho vyznamenávání (což se oklikou týká i v úvodu zmíněného Michala Davida). Škodit, jak se dnes říká trollit, hlavně ať těm druhým prdne cévka. Pro nás je v tom všem následující sdělení. Existuje zde skupina proruských švábů, často spojených komunistickou minulostí nebo přítomností, a uprostřed této skupiny stojí Pražský hrad. A druhá zpráva: už se ani nemaskují. Dobré vědět.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • ČSSD konečně našla vhodného kandidáta na post ministra zahraničí, stal se jím prezident Miloš Zeman. Formálně pak bude chod úřadu vhodně brzdit loutka jménem Tomáš Petříček, který se v úřadu hned uvedl zastavením kritiky vůči cestě předsedy sněmovny do Ruska. Radiožurnálu pak poskytl pozoruhodný rozhovor, ze kterého si výpisky udělal a na sociálních sítích se pak s výtahem pochlubil europoslanec Jan Zahradil.

Není k tomu moc co dodat, na Hradě musí mít z výběru ČSSD radost.

  • Když je řeč o Hradu, Kancelář prezidenta republiky odmítá zaplatit škodu za obstrukce úředníků, kteří odmítali zveřejnit platy hradních zaměstnanců. Ministerstvo financí muselo zaplatit přes 47 tisíc korun a dalších 26 tisíc na nákladech řízení Luďku Maděrovi, který několik let neúspěšně o informace žádal. A teď by peníze mělo vymáhat právě po hradní kanceláři. Jenže ta se brání.

„Kancelář prezidenta republiky nepovažuje rozsudek za spravedlivý, protože nezohledňuje naše relevantní argumenty.“
(reakce Kanceláře prezidenta republiky, Aktuálně.cz, 19. října)

Mohli bychom zde rozehrát argumentační hru o nerespektování práva a spravedlnosti, ale neuděláme to. Naopak, vidíme v tom pozitivní signál, jak se v době postfaktické stavět k soudním verdiktům obecně, dejme tomu v případě vraždy: Obžalovaný nepovažuje rozsudek za spravedlivý, protože nezohledňuje jeho relevantní argumenty. Je to univerzálně použitelné, zkuste to, až přijde vaše chvíle.

  • Končit budeme kulturně, opět s Michalem Davidem. Ten poskytl týdeníku Reflex rozhovor, v němž se vyjádřil i k některým méně úspěšným interpretům z kapitalistické ciziny.

„Boba Dylana nemám moc rád. Přijde mi, že mečí jako koza, přesto je slavný po celém světě.“

A tím bychom naše dnešní povídání ukončili, protože dál už není nic. Tak si protřiďte svou domácí diskotéku, klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)