Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Jiřího Ovčáčka,

Od Michala Davida k pendrekovi Ondráčkovi a zase zpátky, medaile pro ruské šváby a proč Bob Dylan mečí jako koza

PSÍ UŠI. Nebudeme si nic nalhávat, hlavní událostí uplynulých dní je stále ještě státní vyznamenání pro Vladimíra Štancla, v uměleckých kruzích známého jako Michal David. Proto i my, jakkoli bychom rádi předstírali určitou intelektuální hloubku, své povídání zarámujeme odkazy na tohoto velikána populární hudby. 

 • Na veřejné debatě o vyznamenání génia kolovrátkového popu je smutné, že on sám medaili zjevně považuje za skutečné ocenění své kariéry. Nic proti, když už taková chvíle přišla, pochopitelně si ji užívá a není úplně snadné vidět ji v širších souvislostech. Ty jsou následující: Vedle Davida si příští neděli na Hrad pro medaili přijde třeba bývalá šéfka ERÚ Alena Vitásková, která do čela svého soukromého institutu, za který byla loni s prezidentem v Rusku, postavila Nelu Liskovou. Tedy hlavní tvář tzv. národních domobran, konzulku samozvaného doněckého konzulátu v Ostravě, který nedávno na návrh ministerstva zahraničí zrušil soud.

„Nela Lisková má zájem o dění nejen v České republice, ale i ve světě. Nechce nečinně přihlížet bezpráví, které se děje.“
(z oficiálního zdůvodnění jmenování Nely Liskové, iDNES.cz, 19. října)

A jdeme o dům dál – medaile nerozdává ke 100. výročí vzniku republiky jen prezident, ale i jeho kamarád, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.

Kontext vzápětí připomněl spisovatel Jiří Padevět: „Konfident Veřejné bezpečnosti a člen normalizační KSČ, zároveň předseda Svazu bojovníků za svobodu soudruh Vodička předal pamětní medaili Za svobodu bývalému příslušníkovi Pohotovostního pluku SNB, poslanci KSČM a podporovateli proruských teroristů soudruhovi Zdeňkovi Ondráčkovi. Připadá to členům spolku, který má v názvu slovo svoboda normální?“ Ondráčkova reakce přišla obratem.

I poslanec Ondráček pochopil skutečný význam všeho toho vyznamenávání (což se oklikou týká i v úvodu zmíněného Michala Davida). Škodit, jak se dnes říká trollit, hlavně ať těm druhým prdne cévka. Pro nás je v tom všem následující sdělení. Existuje zde skupina proruských švábů, často spojených komunistickou minulostí nebo přítomností, a uprostřed této skupiny stojí Pražský hrad. A druhá zpráva: už se ani nemaskují. Dobré vědět.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • ČSSD konečně našla vhodného kandidáta na post ministra zahraničí, stal se jím prezident Miloš Zeman. Formálně pak bude chod úřadu vhodně brzdit loutka jménem Tomáš Petříček, který se v úřadu hned uvedl zastavením kritiky vůči cestě předsedy sněmovny do Ruska. Radiožurnálu pak poskytl pozoruhodný rozhovor, ze kterého si výpisky udělal a na sociálních sítích se pak s výtahem pochlubil europoslanec Jan Zahradil.

Není k tomu moc co dodat, na Hradě musí mít z výběru ČSSD radost.

 • Když je řeč o Hradu, Kancelář prezidenta republiky odmítá zaplatit škodu za obstrukce úředníků, kteří odmítali zveřejnit platy hradních zaměstnanců. Ministerstvo financí muselo zaplatit přes 47 tisíc korun a dalších 26 tisíc na nákladech řízení Luďku Maděrovi, který několik let neúspěšně o informace žádal. A teď by peníze mělo vymáhat právě po hradní kanceláři. Jenže ta se brání.

„Kancelář prezidenta republiky nepovažuje rozsudek za spravedlivý, protože nezohledňuje naše relevantní argumenty.“
(reakce Kanceláře prezidenta republiky, Aktuálně.cz, 19. října)

Mohli bychom zde rozehrát argumentační hru o nerespektování práva a spravedlnosti, ale neuděláme to. Naopak, vidíme v tom pozitivní signál, jak se v době postfaktické stavět k soudním verdiktům obecně, dejme tomu v případě vraždy: Obžalovaný nepovažuje rozsudek za spravedlivý, protože nezohledňuje jeho relevantní argumenty. Je to univerzálně použitelné, zkuste to, až přijde vaše chvíle.

 • Končit budeme kulturně, opět s Michalem Davidem. Ten poskytl týdeníku Reflex rozhovor, v němž se vyjádřil i k některým méně úspěšným interpretům z kapitalistické ciziny.

„Boba Dylana nemám moc rád. Přijde mi, že mečí jako koza, přesto je slavný po celém světě.“

A tím bychom naše dnešní povídání ukončili, protože dál už není nic. Tak si protřiďte svou domácí diskotéku, klidnou mysl.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

8 komentářů

 1. marousek napsal:

  Jestli Vodička Ondráčkovi, tak už klidně Mengelemu in memoriam za přínos v oblasti dětského zdravotnictví.
  To už není legrace.

 2. Richard Fiala napsal:

  Jeden z mnoha preferovaných židovských umělců Bob Dylan, jehož skutečné jméno je také jiné, spíš huhňá. Omlouvám se ale na váš obskurní webplátek rozhodně přispívat nebudu – od toho jsou jiní.

 3. Nemec napsal:

  Prezident Zeman jako prognostik jistě dobře ví co dělá . Já bych řekl, že nás připravuje na horší časy. Zatím v Rusku falšují naši historii pro svoji nastupující generaci aby nás zase mohli osvobodit. Lísková se svoji domobranou je jistě už toužebně očekává. Nebo se pletu?

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Dotaz : Kdo jsou ti proruští teroristé (jsou to Češi?), které podporuje vyznamenaný Zdeněk Ondráček, poslanec za KSČM? A kolik těch teroristických činů spáchali a kde, kolik bylo při nich obětí a kdy budou ti proruští teroristé postaveni před soud? Ví to snad i někdo jiný než spisovatel Jiří Padevět? Třeba snad i někdo z HP.org? A ví to vůbec ten Jiří Padevět?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Nezbývá, než si odpovědět sám. Tedy – proruští teroristé jsou „fake news“ šířené Jiřím Padevětem a publikované na HlídacíPes. org.

 5. Ivan Hýl napsal:

  Pan Ondráček je charakterní člověk. Před rokem 1989 řádně plnil své povinnosti příslušníka SNB. To je chvályhodné chování. Ostudné je pro ČR chování současné české žoldnéřské armády, která v Afghanistánu vraždí afghánské partyzány bojující za osvobození své země od okupantů z USA a NATO. Přísaha některých českých generálů přísahajících bývalému režimu a teď přísahajících NATO naproti tomu svědčí o naprosté bezcharakternosti těchto kreatur. Mimochodem, ruští teroristé jsou ruskou vládou pronásledování a v Syrii dostali od vládních sil a ruských vojáků pořádně na frak.

 6. Baron napsal:

  je tu s vama legrace 😀 soudruh Ivan Hýl se urcite preklep, kdyz o soudruhu obušku s pytle ven Ondračkovi pise, jako o „panu“. Urcite temto soudruhum padaji vlasy a praskaji zilky kdyz jen zaslechnou slova NATO nebo pripadne Donald Trump a USA 🙂 chudinkove ha ha, ale uznejte maj se dobre 🙂 jak dlouho, to dnes s padajicima preferencema nikdo nevi, no a hradni mafie? Bude zajimave, az pana prezidenta povezou na laufu jak dopadnou na hrade. Treba se Cesky narod vzchopi a uvrhne je do satlavy, nebo udelaji patou defenestraci, kdo vi, treba ne…treba se Putin rozhodne stejne jako na Krymu ze v Cechach je pocetna Ruska mensina a ze je ji nutno branit 🙁 neco jako Hitler snil o Lebensraum 🙂

 7. Pavel Liska napsal:

  Mám pocit, že se už všichni zblaznili. Připadám si jako mezi dvěma mlýnskými kameny. Z jedné strany neomarxističtí šašci a banda nesvéprávných a tím nebezpečných „elit“ z Bruselu, a z druhé strany tahle post stalinistická komunistická ožívající zombie . Těžká doba pro konzervativněji založeného libertariána. A kulisou je propagandistický levicový neoliberalismus valící se ze všech stran. I odtud. Ondráček má namířeno asi na Hrad. Vůbec bych se tomu už u nás nedivil. Nevím proč oslavovat samostatnou ČR. Její dnešní stav je více než tristní . Všimněme si, že oslavy se týkají zejména vzniku ČR, který nám laskavě schválili v USA ( ó jakýžto velký projev naší sebedůvěry a pevné vůle a výsledek těžkých bojů …. ) anebo První Republiky. Dále už nemáme být na co pyšní. Již téměř 80 let. Smutné. Nikoliv slavné.

Přidávání komentářů není povoleno