Zahraniční reportérka a novinářka HlídacíPes.org Tereza Engelová v úterý převzala Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2021 za dlouhodobý přínos české zahraniční žurnalistice. V laureátském projevu popsala těžkosti nezávislých novinářů i médií a zdůraznila nutnost jejich vytrvalé podpory.
Společnost Ferdinanda Peroutky udělení ceny zdůvodnila mimo jiné i tím, že Engelová „dobře ví, že dnešní novinařina se posunula a je ohrožena novými trendy, které zpochybňují samu podstatu kvalitní žurnalistiky. Rozhodně však podle ní nelze rezignovat na dodržování základních principů této práce a je třeba je znovu a znovu připomínat“.
„Její práce je fundovaná, opřená o hluboké znalosti problému. Nemá potřebu komentovat všechno a vyjadřovat se k věcem, kterým nerozumí. Tereza Engelová se více než dvacet let zabývá zahraniční novinařinou. Žila v Pákistánu a v Turecku, díky čemuž má ojedinělý vhled nejen do tamního dění, ale i do muslimské společnosti a mentality,“ píše Jan Dražan v Laudaitu.
Cenu získal také zahraniční zpravodaj a moderátor České televize Martin Řezníček.