Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Vratislav Mynář. Foto: Tonda Tran / CNC / Profimedia
,

NKÚ prověří hospodaření Kanceláře prezidenta republiky. Kontrola začne už nyní v únoru

Nejvyšší kontrolní úřad zkontroluje to, jak hospodaří Kancelář prezidenta republiky (KPR) a její příspěvková organizace Správa Pražského hradu. „Vzhledem již k dlouhodobě probíhajícím právním úkonům ze strany orgánů činných v trestním řízení naopak nebude součástí kontroly Lesní správa Lány,“ upřesnil pro HlídacíPes.org mluvčí NKÚ Václav Kešner.

O tom, že do plánu kontrolní činnosti zařadí hospodaření Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu rozhodlo kolegium NKÚ na konci ledna. Informaci o plánované kontrolní akci právě dnes rozeslalo dotčeným institucím, samotná kontrola má začít již nyní v únoru.

Hospodaření Hradu chce NKÚ stihnout prověřit ještě během letošního roku, tedy ve funkčním období prezidenta Zemana a za působení vedoucího kanceláře Vratislav Mynáře.

„Systémová a záměrná porušení předpisů“

Podnět k provedení kontroly adresovala NKÚ už vloni v létě protikorupční organizace Transparency International (TI) „a to s ohledem na velké množství podezření na porušování zákona či nehospodárného nakládání s veřejnými prostředky ze strany KPR a jí podřízení příspěvkové organizaci Lesní správa Lany“.

„Problémy s hospodařením se v Kanceláři prezidenta republiky vyskytují dlouhodobě. Nejde o žádné nahodilé případy, ale systémová a záměrná porušení předpisů. U mnoha veřejných zakázek můžeme najít typické znaky korupce a klientelismu – střety zájmů nebo dělení zakázek a zadávání mimo režim zákona těsně pod stanoveným limitem. K tomu můžeme přidat i netransparentnost a záměrné obstruování při sdělování informací veřejnosti,“ vysvětlil důvody podání právník a ředitel TI Petr Leyer.

Mluvčí NKÚ Václav Kešner potvrdil, že na počátku rozhodnutí kontrolu v KPR vykonat byl i tento podnět. „Téma sledujeme dlouhodobě a ke kontrole jsme přistoupili na základě naší vlastní analýzy rizik. Jedním z podnětů byl i podnět od Transparency International. Kontrolu zahájíme v únoru 2022 a její ukončení předpokládáme do konce roku,“ řekl na dotaz HlídacíPes.org Václav Kešner.

Naposledy se NKÚ zaměřil na Kancelář prezidenta republiky v roce 2012, tedy ještě za Václava Klause. Kontroloři tehdy našli dílčí pochybení v oblasti veřejných zakázek, v účetní evidenci či inventarizaci majetku, nezjistili však „neúčelné nebo neoprávněné využití prostředků státního rozpočtu“. Nová kontrola nyní přichází s desetiletým odstupem.

Rozpočet značně narostl

Rozpočet Kanceláře prezidenta republiky pokrývá kromě vlastního provozu i zmíněnou Správu Pražského hradu nebo Lesní správu Lány. V posledních pěti letech vždy závěrečný účet výrazně překročil původně schválenou částku. Vloni se rozpočet Hradu vyšplhal téměř na 546 milionů (o 123 milionů více než předpokládal rozpočet), o rok dříve dokonce 654 milionů (o 215 milionů nad plán).

Pro srovnání – v roce 2013, kdy Zeman ve funkci začínal, byl rozpočet necelých 341 milionů Kč. V návrhu rozpočtu pro rok 2022 figuruje u KPR částka bezmála 420 milionů.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

28 komentářů

 1. Richard Šebesta napsal:

  To si NKÚ dovolil hodně ne ? Oni obyčejný pleps chtějí kontrolovat hospodaření kanceláře presidenta ? Tedy v podstatě hospodaření hradu ? To je “ vrchol drzosti “
  To jsem zvědav co zjistí vždyť pan Mynář je slušnost a serioznost sama ! Určitě bude vše v pořádku. Pánové Zeman,Mynář a Ovčáček jsou “ nejserioznější lidé v Česku „. Vo tom žádná !

  • Zdenek napsal:

   Na Hradě najdete všechny trestné činy, od vlastizrady, zlodějny, korupce atd. Z Hradu přímo na Bory, nejlepší řešení.

   • Pavel napsal:

    Mynář by moh začít kopat tunel, jako Monte Cristo. Kolik kilometrů je to asi z hradu vzdušnou čarou?

   • Josef II napsal:

    Nejhorší a nejvíce deprimující je to,že všichni politici ví,že Zeman je vlastizrádce a nikdo nic nepodnikne.

  • petrph napsal:

   Proč by si to nemohli dovolit? je to přece sotva pár týdnů co byla jmenovaná nová nová vláďa, která Zemana nemusí. Co je asi pro úslužné státní úředníčky větší příležitost jak se nové vrchnosti zavděčit, než vyrazí zkontrolovať akurát a právě toho Zemana na Hradě? A jak se to říká, Vždycky se něco najde..

  • toky napsal:

   Teď jenom jestli budou mít tu odvahu to opravdu vyšetřit a zveřejnit!!

  • Josef II napsal:

   Jako humor dobré.

  • toky napsal:

   Jenom aby NKU měla dost odvahy!!

 2. Petr Procházka napsal:

  Tak to je velmi a velmi zajímavá zpráva, a co tak kontrola na př. ČT???

  • Miloš Kadlec napsal:

   Klasická ukázka whataboutismu.

   • Josef II napsal:

    Prosím pro méně chápavé co tím pan chtěl říct.Podle Wikipedie to znamená úhybný manévr.

    • Tondach napsal:

     A ne snad? Článek je o prasárnách Hradu a ne o České televizi!

  • Tondach napsal:

   nemějte zbytečný starosti, ta je kontrolovaná sněmovnou!

 3. Rita napsal:

  Včera už bylo na proštřená zmíněné instituce pozdě.Mynář,Nejedlý a spol. si ze státních peněz udělali ,,dojnou krávu “ a prezident do tiše zaštiťuje.

  • Stanislav napsal:

   I když si o MZ nemyslím nic dobrýho, on už nic nezaštiťuje, ten už několik let vůbec neví která bije.

   • Petr napsal:

    Vždyť je kreje a možná i proto, že v případě, kdy by nekryl, tak na něho stopro mají nějaký kompro.

   • Richard Šebesta napsal:

    Souhlas proto neměl ten opilec znovu v roce 2018 kandidovat. Trolové ho opět zvolili a je to tragedie !

 4. Vladislav Rohr napsal:

  Mě už se nechce žít v této zemi a na zeměkouli, nejradší bych se odstěhovál na jinou přívětivější a svobodnou planetu.

 5. petrph napsal:

  Nějak to nedává smysl. jestli jak píšou “ její ukončení předpokládají do konce roku,“, než to pak sesumírujou, tak už Zeman se svými lidmi bude bezpečně mimo hru, a k těm výsledkům a nepravostem se bude vyjadřovať nově zvolený prezident? To asi těžko..
  Tak jediné vysvětlení, že budou z průběhu kontroly unikat do médii „předběžné informace“, po celý rok. Ať si ještě národ ty bulvární titulky proti Zemanovi užije

  • Tondach napsal:

   Na prezidenta stejně policie nemůže a Mynáře i Ovčáčka si klidně podají i po březnu roku 2023!

 6. Jarmila napsal:

  Doufám, že až bude zvolen nový president, budou jeho přátelé řádně odměněni, ale až už nebude mít president právo trest prominout. Aby si soudy nepřidávaly práci. President se chová jak středověký velmož. Kam až může člověk upadnout.

  • petrph napsal:

   Prosím nepleťte si kontrolu NkÚ s vyšetřováním. V naprosté většině případů vláda její závěrečnou zprávu hodí pod stůl.

   To by si potom někdo musel dát tu práci navíc, podat policii podnět k vyšetřování, a ta to začne vyšetřovat zase od nuly. A aby pak nezjistila, někdy za dva roky že většinu těch materiálů někdo omylem skartoval.
   Což prosím neberte jako obranu Zemana a jeho lidí, takhle naše spravedlnost a právě vůči státním institucím funguje obecně.

 7. Miroslav Růžička napsal:

  No konečně,aspoň malá kapka na začátek…

 8. Tondach napsal:

  Mám pocit, že když si tenhle „zblblej národ“ dokázal dvakrát po sobě zvolit za prezidenta Zemana, že si dokáže zvolit Babiše a ten to všechno ze samé vděčnosti zamete pod koberec …

 9. Blažej Vráb napsal:

  Kdo to je ten zeman miloš??

 10. kábub napsal:

  Nic proti tomu,
  ale mám návrh – jestli by náhodou nejdříve neměl NKŮ prověřit sám sebe.
  Jak se opakovaně dozvídáme jeho president si dělá z instituce cestovní kancelář a výdělečný podnik. Aby to přikryl, bere si sebou poslance a senátory.

  Potom s čistým štítem a novým presidentem NKÚ ať se do toho pustí.
  kábub

  • Tondach napsal:

   Já se to ještě nedozvěděl, kde se o tom píše, dokonce opakovaně?

Přidávání komentářů není povoleno