Vratislav Mynář. Foto: Tonda Tran / CNC / Profimedia

NKÚ prověří hospodaření Kanceláře prezidenta republiky. Kontrola začne už nyní v únoru

Napsal/a Robert Břešťan 3. února 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Nejvyšší kontrolní úřad zkontroluje to, jak hospodaří Kancelář prezidenta republiky (KPR) a její příspěvková organizace Správa Pražského hradu. „Vzhledem již k dlouhodobě probíhajícím právním úkonům ze strany orgánů činných v trestním řízení naopak nebude součástí kontroly Lesní správa Lány,“ upřesnil pro HlídacíPes.org mluvčí NKÚ Václav Kešner.

O tom, že do plánu kontrolní činnosti zařadí hospodaření Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu rozhodlo kolegium NKÚ na konci ledna. Informaci o plánované kontrolní akci právě dnes rozeslalo dotčeným institucím, samotná kontrola má začít již nyní v únoru.

Hospodaření Hradu chce NKÚ stihnout prověřit ještě během letošního roku, tedy ve funkčním období prezidenta Zemana a za působení vedoucího kanceláře Vratislav Mynáře.

„Systémová a záměrná porušení předpisů“

Podnět k provedení kontroly adresovala NKÚ už vloni v létě protikorupční organizace Transparency International (TI) „a to s ohledem na velké množství podezření na porušování zákona či nehospodárného nakládání s veřejnými prostředky ze strany KPR a jí podřízení příspěvkové organizaci Lesní správa Lany“.

„Problémy s hospodařením se v Kanceláři prezidenta republiky vyskytují dlouhodobě. Nejde o žádné nahodilé případy, ale systémová a záměrná porušení předpisů. U mnoha veřejných zakázek můžeme najít typické znaky korupce a klientelismu – střety zájmů nebo dělení zakázek a zadávání mimo režim zákona těsně pod stanoveným limitem. K tomu můžeme přidat i netransparentnost a záměrné obstruování při sdělování informací veřejnosti,“ vysvětlil důvody podání právník a ředitel TI Petr Leyer.

Mluvčí NKÚ Václav Kešner potvrdil, že na počátku rozhodnutí kontrolu v KPR vykonat byl i tento podnět. „Téma sledujeme dlouhodobě a ke kontrole jsme přistoupili na základě naší vlastní analýzy rizik. Jedním z podnětů byl i podnět od Transparency International. Kontrolu zahájíme v únoru 2022 a její ukončení předpokládáme do konce roku,“ řekl na dotaz HlídacíPes.org Václav Kešner.

Naposledy se NKÚ zaměřil na Kancelář prezidenta republiky v roce 2012, tedy ještě za Václava Klause. Kontroloři tehdy našli dílčí pochybení v oblasti veřejných zakázek, v účetní evidenci či inventarizaci majetku, nezjistili však „neúčelné nebo neoprávněné využití prostředků státního rozpočtu“. Nová kontrola nyní přichází s desetiletým odstupem.

Rozpočet značně narostl

Rozpočet Kanceláře prezidenta republiky pokrývá kromě vlastního provozu i zmíněnou Správu Pražského hradu nebo Lesní správu Lány. V posledních pěti letech vždy závěrečný účet výrazně překročil původně schválenou částku. Vloni se rozpočet Hradu vyšplhal téměř na 546 milionů (o 123 milionů více než předpokládal rozpočet), o rok dříve dokonce 654 milionů (o 215 milionů nad plán).

Pro srovnání – v roce 2013, kdy Zeman ve funkci začínal, byl rozpočet necelých 341 milionů Kč. V návrhu rozpočtu pro rok 2022 figuruje u KPR částka bezmála 420 milionů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)