Nikdy jsem nebyl novinářem více než teď, říká „nekompromisní psychopat“ Pavel Novotný

Napsal/a Marek Veselý 29. prosince 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Kvůli plánu postavit pomník vlasovcům si starosta pražské městské části Řeporyje Pavel Novotný (ODS) získal větší pozornost než kdy dříve. Novotný je známý bývalý bulvární novinář, absolvent Vyšší odborné školy publicistiky. V roce 2019 se ale nebývale zviditelnil i mezi politiky.

Práci starosty si Pavel Novotný (38) užívá a jak tvrdí, dělá ji naplno. „Na roli nekompromisního psychopata už jsem zvyklý,“ říká v rozhovoru, který původně vyšel na studentském webu VOŠP Generace 20.

Ještě za studií jste začínal v MF Dnes. Nemrzí vás, že jste nakonec udělal kariéru v bulvárních médiích, přesněji v časopisu Spy a na webu eXtra.cz?

Nemrzí, i když jsem chtěl být původně investigativní novinář. Jenže pak jsem prošel reality show Bar a tehdy mě oslovili lidé z bulváru. Pakliže jste v bulváru úspěšný kauzař (ten, kdo přichází s vlastními tématy, pozn. red.), máte před sebou velkou kariéru. Najednou se mi rapidně zvýšil plat, měl jsem pětkrát více čtenářů a do roka jsem se stal šéfredaktorem. V této pozici jsem vydržel pět let, což byla neocenitelná zkušenost. Přijde mi ale, že jsem nebyl novinář nikdy více než teď.

Jak to myslíte? Teď jste především starosta.

Jen blázen by se domníval, že nejsem v kontaktu s médii. I v politice řeším některé situace jako novinář. Mnoho známých sem za mnou do Řeporyjí jezdí, protože nemají témata na články o komunální politice. Je fantastické být politikem a znát dobře lidi z mediální krajiny. Také s facebookovým a twitterovým účtem dokážu na poli komunální politiky neuvěřitelné věci. Například nedávno jsem konfrontoval podnik, který v Řeporyjích vedl černou skládku. Varoval jsem je, že na svůj Facebook s osmdesáti tisíci fanoušky napíšu to, že jsou zkrátka prasata. Další den bylo uklizeno. Na roli nekompromisního psychopata už jsem zvyklý.

Není právě ta image psychopata někdy nepříjemná?

Dříve jsem se tím trápil. Teď mi ale přijde, že mě za poslední rok mnoho lidí začalo brát konečně vážně. Místostarosta David Roznětinský mě občas krotí, ta symbióza vychází perfektně.

S kýmkoliv kromě komunistů

Zmínil jste svého kolegu, který pochází z koalice Strany zelených a Pirátů. Jak reaguje ODS na to, že zde vládnete s touto koalicí a jedním zastupitelem za ANO 2011?

ODS je to ukradené. Na komunální úrovni máme jednoduché pravidlo: spolupráce je možná s kýmkoliv kromě komunistů. Dál si myslím, že by si nikdo z naší strany netroufl jít do koalice s SPD (Okamurova strana se ale podílí například na vládnutí v Kladně právě s ODS, pozn. red.). ODS si navíc určitě povšimla, že se věci daly do pohybu. V roce 2014 byla strana v hluboké krizi, v Řeporyjích se rozpadla stranická buňka, byli jsme rozhádaní a já jsem s modře nabarvenou hlavou horko těžko obhájil jeden mandát. Naproti tomu jsme poslední volby vyhráli a já si upřímně mohl vybírat, s kým budu vládnout. Budu-li příští období stále na svobodě a při chuti, přál bych si zde ústavní většinu. Ale i teď mám pevnou koalici, a dokonce skvělou opozici.

Jak byste vyhodnotil svůj první rok na postu starosty?

Hned po zvolení jsem začal plnit volební sliby, což mnohé zaskočilo. Například slib s rozšířením otvírací doby úřadu. Oznámil jsem tedy, že bude otevřeno i ve čtvrtek ráno. Kolegové mi začali argumentovat tím, že lidé jsou sto let zvyklí chodit v pondělí a ve středu, tudíž mi sem ve čtvrtek nikdo nebude chodit. Já říkám, že je mi to ukradené, že prostě plním volební sliby. Po roce se ukazuje, že ve čtvrtek je tu nejvíc narváno. Lidé si často pochvalují, že úřad s nimi začal konečně komunikovat. Do role starosty jsem zapálen.

Jakou dostáváte zpětnou vazbu od lidí?

Většinou pozitivní, řekl bych, že si mě oblíbili. Například můj boj proti sprejerům lidé dost ocenili. Takže pokud všechno půjde nadále tak dobře, příští volební období tu můžeme udělat ještě lepší výsledek.

Potěšilo vás, že za vámi nedávno přijel na návštěvu předseda ODS Petr Fiala?

Neskutečně mě to zaskočilo a potěšilo zároveň. Z pohledu marketingu na to koukám tak, že to bylo den po tom, co Fiala oznámil nový program a PR oddělení mu řeklo: Udělej něco anarchistického, přitvrď! ODS se potřebuje zviditelnit i pomocí úspěšných komunálních politiků.

Na poslance jsem možná mladý

Pro web Forum24 jste řekl, že byste chtěl být poslancem. Přitom jste původně tuto myšlenku kategoricky odmítal. Jak tomu lidé mají rozumět?

Musím přiznat, že mám dny, kdy takzvaně vstanu upřímnou nohou. A ten den, kdy za mnou přijela reportérka z Forum24, se tak stalo. Ano, chtěl bych být poslancem, primátorem, předsedou vlády. Tím chci říct, že je rozdíl v tom, co člověk chce, a co je reálné.

Takže vám přijde nereálné, že byste se stal poslancem?

Reálné to je, ale nestane se to. I když se nechci vymlouvat na ODS, oni by něco takového nedovolili. Největší problém ale vidím v tzv. partajních hrátkách. Už teď mám minimum času na svou rodinu a právě na partajní hrátky nemám čas vůbec.

Co jsou to ty partajní hrátky?

Abych se mezi vlky prokousával kandidátkami. Člověk, co opravdu nevstoupí do politiky, tyto hry asi nikdy nepochopí. Proto myslím, že bude lepší, když zde dokončím svůj mandát a dám vše do toho, abych ho poté znovu obhájil. Možná jsem stále moc mladý na to, být poslancem. Můj sen to ale do budoucnosti je.

Dominik Feri (TOP 09) je o poznání mladší než vy, a přesto poslední místo na kandidátce proměnil v poslanecké křeslo. Co by se stalo, kdybyste byl na posledním místě kandidátky pražské ODS vy?

Určitě bych byl schopen předvést zajímavý výsledek, ale na poslance by to asi nestačilo. Navíc z etického hlediska má strana tahat za jeden provaz a osobitější kampaň před volbami mají vést hlavně lídři kandidátek. Musím se ale přiznat, že uvažuji o tom, že promluvím na příštím kongresu strany. To je snad jediná možnost, jak se vyhnout partajním hrátkám, a přesto stoupat v hierarchii ODS.

Pokud byste opravdu stoupal v hierarchii strany, nebylo by na místě vysvětlit, jak má člověk rozumět tomu, že jste v ODS, a přitom se vidíte jako levičák?

Nebral bych tento výrok zas tolik doslovně. Politické spektrum je strašně složitá věc, tudíž se nedá o politikovi přesně říct, kde se vlastně nachází. Je ale pravda, že některé moje postoje jsou v naprostém rozporu se zbytkem členů ODS. Například můj příznivější postoj k uprchlické krizi nebo trochu levicovější sociální cítění.

Spor s Ondráčkem si užívám

I přes některé vaše levicové názory se poslední dobou ostře navážíte do komunistů. Jak se vyvíjí váš spor s poslancem Zdeňkem Ondráčkem (KSČM)?

Nedávno mezi námi došlo k první konfrontaci od té doby, co jsem ho označil za vlastizrádce, a to na facebookové diskuzi. Po tom, co jsem trochu držkoval, mi pan Ondráček napsal, ať si nepřidělávám problémy. Tak jsem mu odpověděl slovy „bolševická píčo“. Za to mi Facebook na měsíc zablokoval účet.

V současnosti čelíte obvinění za podněcování k vraždě Zdeňka Ondráčka. Připravujete se nějak na případný soud?

Velmi pečlivě. Ondráčka se snažím ukázat ve světle, jaký skutečně je. Nejspíš dostanu pokutu nebo podmínku. To nic nemění na tom, že si to chci užít. Navíc poukazovat na tyto lidi má smysl. Cítím se nevinný.

Na policejní výslech jste přišel v uniformě SNB, kterou nosil Ondráček například během Palachova týdne, kdy se podílel na bití demonstrantů. Proč ta uniforma? 

Chtěl jsem tím ukázat, že se nebojím. I na policajtech bylo vidět, že byli pobaveni, jenže oni musí vykonávat svou práci. Je mi jich opravdu líto, což se o panu Ondráčkovi říct nedá. Znovu opakuji, že tento spor si hodlám užít se vším všudy.


Autor je studentem Vyšší odborné školy publicistiky

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)