Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
DAN MATERNA / MFDNES + LN / Profimedia, zdroj

Nikdy jsem nebyl novinářem více než teď, říká „nekompromisní psychopat“ Pavel Novotný

Kvůli plánu postavit pomník vlasovcům si starosta pražské městské části Řeporyje Pavel Novotný (ODS) získal větší pozornost než kdy dříve. Novotný je známý bývalý bulvární novinář, absolvent Vyšší odborné školy publicistiky. V roce 2019 se ale nebývale zviditelnil i mezi politiky.

Práci starosty si Pavel Novotný (38) užívá a jak tvrdí, dělá ji naplno. „Na roli nekompromisního psychopata už jsem zvyklý,“ říká v rozhovoru, který původně vyšel na studentském webu VOŠP Generace 20.

Ještě za studií jste začínal v MF Dnes. Nemrzí vás, že jste nakonec udělal kariéru v bulvárních médiích, přesněji v časopisu Spy a na webu eXtra.cz?

Nemrzí, i když jsem chtěl být původně investigativní novinář. Jenže pak jsem prošel reality show Bar a tehdy mě oslovili lidé z bulváru. Pakliže jste v bulváru úspěšný kauzař (ten, kdo přichází s vlastními tématy, pozn. red.), máte před sebou velkou kariéru. Najednou se mi rapidně zvýšil plat, měl jsem pětkrát více čtenářů a do roka jsem se stal šéfredaktorem. V této pozici jsem vydržel pět let, což byla neocenitelná zkušenost. Přijde mi ale, že jsem nebyl novinář nikdy více než teď.

Jak to myslíte? Teď jste především starosta.

Jen blázen by se domníval, že nejsem v kontaktu s médii. I v politice řeším některé situace jako novinář. Mnoho známých sem za mnou do Řeporyjí jezdí, protože nemají témata na články o komunální politice. Je fantastické být politikem a znát dobře lidi z mediální krajiny. Také s facebookovým a twitterovým účtem dokážu na poli komunální politiky neuvěřitelné věci. Například nedávno jsem konfrontoval podnik, který v Řeporyjích vedl černou skládku. Varoval jsem je, že na svůj Facebook s osmdesáti tisíci fanoušky napíšu to, že jsou zkrátka prasata. Další den bylo uklizeno. Na roli nekompromisního psychopata už jsem zvyklý.

Není právě ta image psychopata někdy nepříjemná?

Dříve jsem se tím trápil. Teď mi ale přijde, že mě za poslední rok mnoho lidí začalo brát konečně vážně. Místostarosta David Roznětinský mě občas krotí, ta symbióza vychází perfektně.

S kýmkoliv kromě komunistů

Zmínil jste svého kolegu, který pochází z koalice Strany zelených a Pirátů. Jak reaguje ODS na to, že zde vládnete s touto koalicí a jedním zastupitelem za ANO 2011?

ODS je to ukradené. Na komunální úrovni máme jednoduché pravidlo: spolupráce je možná s kýmkoliv kromě komunistů. Dál si myslím, že by si nikdo z naší strany netroufl jít do koalice s SPD (Okamurova strana se ale podílí například na vládnutí v Kladně právě s ODS, pozn. red.). ODS si navíc určitě povšimla, že se věci daly do pohybu. V roce 2014 byla strana v hluboké krizi, v Řeporyjích se rozpadla stranická buňka, byli jsme rozhádaní a já jsem s modře nabarvenou hlavou horko těžko obhájil jeden mandát. Naproti tomu jsme poslední volby vyhráli a já si upřímně mohl vybírat, s kým budu vládnout. Budu-li příští období stále na svobodě a při chuti, přál bych si zde ústavní většinu. Ale i teď mám pevnou koalici, a dokonce skvělou opozici.

Jak byste vyhodnotil svůj první rok na postu starosty?

Hned po zvolení jsem začal plnit volební sliby, což mnohé zaskočilo. Například slib s rozšířením otvírací doby úřadu. Oznámil jsem tedy, že bude otevřeno i ve čtvrtek ráno. Kolegové mi začali argumentovat tím, že lidé jsou sto let zvyklí chodit v pondělí a ve středu, tudíž mi sem ve čtvrtek nikdo nebude chodit. Já říkám, že je mi to ukradené, že prostě plním volební sliby. Po roce se ukazuje, že ve čtvrtek je tu nejvíc narváno. Lidé si často pochvalují, že úřad s nimi začal konečně komunikovat. Do role starosty jsem zapálen.

Jakou dostáváte zpětnou vazbu od lidí?

Většinou pozitivní, řekl bych, že si mě oblíbili. Například můj boj proti sprejerům lidé dost ocenili. Takže pokud všechno půjde nadále tak dobře, příští volební období tu můžeme udělat ještě lepší výsledek.

Potěšilo vás, že za vámi nedávno přijel na návštěvu předseda ODS Petr Fiala?

Neskutečně mě to zaskočilo a potěšilo zároveň. Z pohledu marketingu na to koukám tak, že to bylo den po tom, co Fiala oznámil nový program a PR oddělení mu řeklo: Udělej něco anarchistického, přitvrď! ODS se potřebuje zviditelnit i pomocí úspěšných komunálních politiků.

Na poslance jsem možná mladý

Pro web Forum24 jste řekl, že byste chtěl být poslancem. Přitom jste původně tuto myšlenku kategoricky odmítal. Jak tomu lidé mají rozumět?

Musím přiznat, že mám dny, kdy takzvaně vstanu upřímnou nohou. A ten den, kdy za mnou přijela reportérka z Forum24, se tak stalo. Ano, chtěl bych být poslancem, primátorem, předsedou vlády. Tím chci říct, že je rozdíl v tom, co člověk chce, a co je reálné.

Takže vám přijde nereálné, že byste se stal poslancem?

Reálné to je, ale nestane se to. I když se nechci vymlouvat na ODS, oni by něco takového nedovolili. Největší problém ale vidím v tzv. partajních hrátkách. Už teď mám minimum času na svou rodinu a právě na partajní hrátky nemám čas vůbec.

Co jsou to ty partajní hrátky?

Abych se mezi vlky prokousával kandidátkami. Člověk, co opravdu nevstoupí do politiky, tyto hry asi nikdy nepochopí. Proto myslím, že bude lepší, když zde dokončím svůj mandát a dám vše do toho, abych ho poté znovu obhájil. Možná jsem stále moc mladý na to, být poslancem. Můj sen to ale do budoucnosti je.

Dominik Feri (TOP 09) je o poznání mladší než vy, a přesto poslední místo na kandidátce proměnil v poslanecké křeslo. Co by se stalo, kdybyste byl na posledním místě kandidátky pražské ODS vy?

Určitě bych byl schopen předvést zajímavý výsledek, ale na poslance by to asi nestačilo. Navíc z etického hlediska má strana tahat za jeden provaz a osobitější kampaň před volbami mají vést hlavně lídři kandidátek. Musím se ale přiznat, že uvažuji o tom, že promluvím na příštím kongresu strany. To je snad jediná možnost, jak se vyhnout partajním hrátkám, a přesto stoupat v hierarchii ODS.

Pokud byste opravdu stoupal v hierarchii strany, nebylo by na místě vysvětlit, jak má člověk rozumět tomu, že jste v ODS, a přitom se vidíte jako levičák?

Nebral bych tento výrok zas tolik doslovně. Politické spektrum je strašně složitá věc, tudíž se nedá o politikovi přesně říct, kde se vlastně nachází. Je ale pravda, že některé moje postoje jsou v naprostém rozporu se zbytkem členů ODS. Například můj příznivější postoj k uprchlické krizi nebo trochu levicovější sociální cítění.

Spor s Ondráčkem si užívám

I přes některé vaše levicové názory se poslední dobou ostře navážíte do komunistů. Jak se vyvíjí váš spor s poslancem Zdeňkem Ondráčkem (KSČM)?

Nedávno mezi námi došlo k první konfrontaci od té doby, co jsem ho označil za vlastizrádce, a to na facebookové diskuzi. Po tom, co jsem trochu držkoval, mi pan Ondráček napsal, ať si nepřidělávám problémy. Tak jsem mu odpověděl slovy „bolševická píčo“. Za to mi Facebook na měsíc zablokoval účet.

V současnosti čelíte obvinění za podněcování k vraždě Zdeňka Ondráčka. Připravujete se nějak na případný soud?

Velmi pečlivě. Ondráčka se snažím ukázat ve světle, jaký skutečně je. Nejspíš dostanu pokutu nebo podmínku. To nic nemění na tom, že si to chci užít. Navíc poukazovat na tyto lidi má smysl. Cítím se nevinný.

Na policejní výslech jste přišel v uniformě SNB, kterou nosil Ondráček například během Palachova týdne, kdy se podílel na bití demonstrantů. Proč ta uniforma? 

Chtěl jsem tím ukázat, že se nebojím. I na policajtech bylo vidět, že byli pobaveni, jenže oni musí vykonávat svou práci. Je mi jich opravdu líto, což se o panu Ondráčkovi říct nedá. Znovu opakuji, že tento spor si hodlám užít se vším všudy.


Autor je studentem Vyšší odborné školy publicistiky

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

17 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Konečně se našla v ODS výrazná osoba, která není produkt Klause seniora, který ODS zničil. ODS není žádná pravicová strana , je to strana občanská , na kterou se v minulosti nalepilo řada dacanů, včetně dnešního Babiše. Dnešní ODS s snaží zničit Klaus junior za podpory svého otce a dalších odpadlíků. Jedině lidé kalibru Novotného tomu dokáží zabránit. Držím palce.

  • Odpověď napsal:

   Nic se nedá dělat,ale pokud budete takto neustále jednat a urážet své ostatní spoluobčany s kterými máte rozdílné názory tak to zde brzo budeme moci zabalit,vypadá to tak že zde musí být ve vedení státu tvrdší vedení,jinak se tu zachvíli povraždíme,pouze tu vzkvétá závist ,rozkradený stát a kdo to udělal jistě vědí všichni,ať je Babiš jaký chce.rozhodně nerozkrádá republiky jako řada jiných politiků a i pan Fiala by se měl vzpamatovat,pouze se tu snažíte čím dál tím víc rozvířit vody,to je podle mě za špatný konec

   • pepan napsal:

    Vy jste ale zabedněnec! Tak Babiš nerozkrádá republiku. Pokud patříte mezi ty kterým BabiŠ rozdává z daní druhých, nedivím se, že se ho zastáváte.

   • Tondach napsal:

    „ať je Babiš jaký chce.rozhodně nerozkrádá republiky“….? Chachachacha! Vždyť mu z daní už přes rok platíte dotace!

  • Jirka napsal:

   Jestliže se bude ODS zvýrazňovat osobami jako je koktavý primitiv Novotný tak držím palce k zániku této strany, která byla původně pravicová.

 2. Kerim napsal:

  Nikdy jsem nebyl novinářem více než teď, říká „nekompromisní psychopat“ Pavel Novotný
  ….jak psychopat….kdo to napsal !!!!
  já stále opakuji !!!
  Pana Novotného ŽERU MILUJI ZBOŽŇUJI
  ….pan Novotný není darebák ani hlupák ani blázen ani psychopat…..je to český árijský hrdina dnešních dnů s jasným účelovým promyšleným jednáním ke svému zviditelnění co touží být šéfem ODS
  …já bych z Novotného udělal okamžitě prezidenta ČR ať celý svět vidí jaké jsou v Čechách vzácné a hodnotné politické osobnosti…..NOVOTNÝ NA HRAD !!!
  Česká republika má stále nedostatek takovýchto vzácných řeporyjců….je zapotřebí, aby v ČR byly miliony takovýchto sametovou demokracií postižených osob…jinak se nehneme z místa, fakt nehneme
  Nápad českého génia pana Novotného….postavit pomník z peněz daňových poplatníků pro vlasovce není v žádném případě přitažený za vlasy a to ani za vlasy vlasovců
  ….je to úžasný nadčasový nápad Evropského a nebál bych se z tohoto místa napsat i světového rozsahu
  …….osobně jsem přesvědčen, že takováto ojedinělá vzácná osobnost pan Novotný nepatří v ČR v žádném případě do žádných Řeporyj !!!!!! ani do předsednictví ODS !!!!……to ani náhodou-ale patří rovnou na Hrad
  Pan Novotný naprosto koresponduje s dnešním politicko společenským krásným demokratickým spravedlivým sametovým stavem ČR
  Novotný….to je blbost bejt předseda ODS….lepšího a příkladnějšího prezidenta než je NOVOTNÝ češi mít nemohou…OKAMŽITĚ NA HRAD

  • franta napsal:

   Chápu váš obdiv, ale je to ten druh obdivu, který cítíme prakticky všichni k osobě Josefa Švejka. Což ovšem neznamená, že bychom chtěli, aby JŠ ve vysoké politické funkci rozhodoval o našich životech.

   • pepan napsal:

    Švejk i Novotný odhalují tupost kdysi rakousko-uherských oficírů a dnes komunistuických vládců.

  • Kony napsal:

   Tak dostat se do druhého kola proti Drahošovi , tak dá Novotnému dost lidi hlas snad i já. To si pak nedovedu představit ty projevy . Alespoň by z nás měly ve světě ještě větší srandu.

 3. Kerim napsal:

  PS….doufám že na té fotografii pan Novotný nehajluje….tím by si rozhodně (ani vlasovcům) neposloužil

 4. President? napsal:

  Ničemu nerozumí, jen bulváru a tomu jak nasírat lidi. To by byl president za všechny prachy! Jenže práce v řízení státu není jen sranda a provokace je tam i zodpovědnost. A dovedu si představit jakou by tenhle psychopat za sebou nechal ve všem jenom spoušť. A kolik let potom by se musely škody jím způsobené napravovat.

  • Ladič napsal:

   Novotný své schopnosti prokázal v dobrém řízení Řeporyjí. Ubožáci ho pomlouvají a špiní, protože mu závidí úspěch. Bohatě bude stačit dát dohromady tu hrůzu, co zůstane po řádění Bureše.

  • pepan napsal:

   Máte na mysli řízení státu a zodpovědnost prezidentů po roce 1948?

 5. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Psychopat? Omyl, typický produkt té dlouho postrádané „svobódy“.

 6. Premek napsal:

  Problém je v tom, že novinářem jste nebyl nikdy, takže více nebo méně = pořád 0 (slovy nula)

 7. Admirál napsal:

  Pan Novotný pracuje pro sebe, pro ODS už tak moc ne.

  Možná, že by to Pan Fiala měl nahlížet.

 8. pan Novotný napsal:

  Já myslím, že chování pana Novotného je natolik diagnostické, že ho lze zařadit do určité skupiny.
  Jeho politické straně bych chtěl vyjádřit soustrast.

Přidávání komentářů není povoleno