Ústecký hejtman Jan Schiller / foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Neoprávněné odměny v Krajské zdravotní u soudu. Pro hejtmana je prý už kauza uzavřena

Napsal/a Robert Malecký 16. února 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Ústecký okresní soud zatím odmítl zveřejnit obžalobu na bývalou poradkyni hejtmana Jana Schillera Vladislavu Marschallovou. A to i přesto, že poskytnutí textu obžaloby v anonymizované podobě je běžné v době jejího podání, v tomto případě to bylo již v polovině ledna. Pro hejtmana, který si Marschallovou jako blízkou spolupracovnici na úřad přivedl, je prý kauza uzavřena a nemá s ní „nic společného“. Pořád ale zbývá řada nezodpovězených otázek, které může rozkrýt právě obžaloba na bývalou místopředsedkyni ústeckého hnutí ANO.

Vladislava Marschallová byla po volbách v roce 2020 poradkyní ústeckého hejtmana Jana Schillera, dvojkou ústecké krajské buňky hnutí ANO, pojí je prý kamarádský vztah. Státní zástupce na ni v lednu podal obžalobu kvůli tomu, že si neoprávněně nechala od Krajské zdravotní vyplatit kolem 300 tisíc korun za práce, které neodvedla. Za podvod na zdravotnický holding, který je vlastněn krajem, jí nyní hrozí osm let vězení. Další smlouvy měla i jako poradkyně na kraji.

Poté, co se skandál letos na jaře provalil, se funkcí vzdala a poradenské smlouvy byly ukončeny. Pak do věci vstoupila policie, která kromě Marschallové obvinila i dnes už bývalého generálního ředitele Krajské zdravotní Aleše Chodackého. Ten nakonec obžalován nebyl, z věci vyšel s podmínečným zastavením trestního stíhání, což je samo o sobě rovněž zajímavá okolnost.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


HlídacíPes.org požádal podle informačního zákona o to, aby mu Okresní soud v Ústí nad Labem, kam byla obžaloba podána, tento dokument v anonymizované podobě poskytl. Asistent soudce Dominik Pašek to ale v rozporu s běžnou praxí odmítl. „Sdělujeme, že tato Vám bude poskytnuta až po jejím doručení obžalované a veřejném přednesu u hlavního líčení,“ uvedl v rozhodnutí.

To jsou suchá a dosud známá fakta. Nejasná místa se týkají role hejtmana Jana Schillera, kterému Marschallová dělala asistentku už v dobách jeho poslancování; po vítězných krajských volbách na podzim 2020 si ji přivedl jako poradkyni i na hejtmanství. Krajská koalice, složená z ANO, ODS a Spojenců pro kraj, si k tomu naordinovala hluboké mlčení.

„Nemám s tím nic společného“

Když na konci ledna na jednání ústeckého zastupitelstva Piráti navrhli, aby bylo na jednání zastupitelstva zařazeno i hlasování o odvolání Schillera z funkce hejtmana, koalice tento bod odmítla. Nešlo přitom o samotné hlasování o odvolání, ale o diskusi, která by se zařazením bodu do projednávání veřejně vedla. Agentura ČTK se s touto událostí vypořádala ne zcela konkrétní formulací: „Bod neprošel hlasováním do programu, pro bylo 11 zastupitelů, proti 32 a zdrželo se jich pět.“ Stojí proto za připomenutí, kdo jak hlasoval.

Pro schválení bodu byli všichni zastupitelé za Piráty, tři z klubu STAN a dva komunisté. Proti zařazení bodu hlasovalo hnutí ANO, klub ODS a také Spojenci pro kraj, což je uskupení sdružující například Zelené nebo TOP 09. Ke koalici se přidal i opoziční klub Lepšího severu. SPD se hlasování zdržela.

Hejtman Schiller během jednání řekl, že jde ze strany Pirátů o kampaň. „Já už jsem kauzu ukončil, vyvodil jsem z toho důsledky,“ uvedl Schiller a připomněl, že Marschallová skončila jako jeho poradkyně i v Krajské zdravotní: „S touto kauzou nemám nic společného.“

Jinými slovy Schiller říká, že si angažmá v Krajské zdravotní, plně ovládané krajem, vyjednala Marschallová sama, bez jakéhokoli politického krytí od hejtmana, jemuž dělala poradkyni, a hnutí ANO, kde byla místopředsedkyní krajské organizace. Tvrzení je to odvážné a plně ho prověří veřejné projednávání případu u soudu – když už ho koalice nepřipustila na jednání zastupitelstva.

S Vladislavou Marschallovou hejtmana pojí víc než jen profesionální vztah politika a bývalé asistentky nebo poradkyně. Sama Marschallová ho v SMS zprávě pro Český rozhlas označila za kamarádský.

Doznal se Chodacki?

Spolu s Marschallovou byl původně obviněn rovněž už bývalý generální ředitel Krajské zdravotní Aleš Chodacki, jeho stíhání ale státní zastupitelství podmínečně zastavilo. Tento krok znamená jen to, že Chodacki nebude dál stíhán před soudem, nelze ho ale vykládat tak, že se ničeho nedopustil. Podmínkou nutnou k zastavení stíhání je například to, aby se obviněný k trestné činnosti doznal a uhradil způsobenou škodu.

V tomto smyslu bude zajímavé sledovat, jak kriminalisté a státní zástupce dění kolem Krajské zdravotní popsali v obžalobě. Ta může plně ukázat, kdo proti komu a hlavně co vypovídal. Vyloučeno rovněž není, že podmínečné zastavení stíhání ředitele souvisí s tím, že kriminalistům detailně popsal, jaké byly na uzavření poradenských smluv tlaky.

Na detaily o tom, za jakých okolností byly v době po nástupu hnutí ANO k moci na ústeckém hejtmanství uzavírány poradenské smlouvy, tak bude nutné počkat do veřejného projednávání celé kauzy. To lze očekávat v řádu týdnů nebo nižších měsíců.

Případ odměn po poradkyni Marschallovou je nejviditelnějším, ale rozhodně ne jediným skandálem, který nástup hnutí ANO na hejtmanství provázel. Šlo i o neoprávněně vyplacené odměny pro hejtmana Schillera a poslance a hlavního manažera hnutí ANO Jana Richtera. Oba politici v loňském roce pobírali krajské platy v plné výši, ačkoli jako poslanci měli nárok jen na 40 procent.

Na nesrovnalosti v odměnách obou politiků přišla loni v květnu mimořádná kontrola finančního výboru. Na její závěry upozornil HlídacíPes.org a Deník N. Hlavní manažer hnutí ANO Jan Richter v roce 2020 pobíral plný plat člena zastupitelstva Ústeckého kraje, ačkoliv měl jako poslanec dostávat jen 40 procent. Neoprávněně si tak přišel na zhruba 700 tisíc korun.

Od 1. ledna roku 2020 totiž platí nový zákon, podle něhož si poslanci, pokud jsou zároveň uvolněnými představiteli samospráv, smějí ve druhé funkci vydělat právě maximálně 40 procent tabulkové odměny. To se u Richtera ani hejtmana Schillera nestalo, za své krajské funkce pobírali plný plat.

Poslanec Richter byl v čele Finančního výboru v minulém volebním období, za rok 2020 se to týká měsíců leden až říjen, kdy se konaly krajské volby. Za šéfování výboru mu náležela odměna kolem 90 tisíc korun měsíčně hrubého, to se týká i tříměsíčního „odchodného“, které bylo vyplaceno v listopadu, prosinci a lednu.

Kraj později přiznal, že se stejná věc stala i u hejtmana Jana Schillera. Ten po svém listopadovém zvolení do čela kraje zůstal do konce roku i poslancem, a právě těchto necelých dvou měsíců se neoprávněně vyplacené odměny týkají.

„Došlo k politováníhodnému nedopatření ze strany Krajského úřadu Ústeckého kraje v souvislosti s tím, že nebyla zohledněna současně vykonávaná funkce poslance Parlamentu České republiky spolu s funkcí uvolněného krajského zastupitele u Mgr. Jana Richtera a u Ing. Jana Schillera,“ uvedl mluvčí kraje Martin Volf. Oba poslanci rozdíl již podle Volfa uhradili.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)