Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
, Mediterranea. Skutečnost, nebo fikce?

Není to pravda, ale mohla by být. Jak poslanec SPD naletěl na dva roky starý hoax

Zatímco „moderním trendem“ dezinformační scény jsou v posledních měsících útoky na Evropskou unii a zneužívání tématu koronaviru, „nemoderní“ SPD si stále drží starou dobrou migraci. Předseda poslaneckého klubu Okamurovců Radim Fiala ve čtvrtek zveřejnil šokující video, na kterém skupina migrantů ničí policejní auto v Itálii. Háček je v tom, že jde o záběry z natáčení filmu, který se promítal i v Česku.

„Na tohle by stačil jeden samopal z plným zasobnikem jako vystraha,“ píše pod Fialovým videem Stanislav Hanák. Jeho facebookový profil najdete zde.

„Udělal bych jim to samé , co udělali tomu policejnímu autu , pak bych přístavěl valník a nahazel bych je tam a odvezl na skládku jako odpad,“ přidává se Eduard Havel.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

České facebookové vlastenecké hrdiny rozpálilo video, na němž skupina údajných migrantů ničí auto italských karabiniérů. Video zveřejnil předseda poslaneckého klubu SPD Tomia Okamury Radim Fiala, a přestože byl opakovaně upozorněn na to, že jde o fake, příspěvek na jeho oficiálním profilu stále visí.

„Není to pravda, ale…“

Migranti útočí, štáb filmuje. Screenshot z profilu Radima Fialy.

Samotné záběry jsou přemýšlivějším nebo pozornějším lidem podezřelé. Vlevo od skupinky „chuligánů“ se pohybuje filmový štáb s mikrofonem na tyči a odraznou deskou. Podezření, že může jít o sehranou scénku, potvrzuje krátké pátrání. Jde o vyvrácený hoax, který už v únoru 2018 použila americká protimuslimská bloggerka Pamela Gellerová.

Její dezinformace byla záhy vyvrácena. Jde o záběry z natáčení filmu Mediterranea z roku 2015. Koprodukční drama popisuje cestu dvojice přátel z Burkiny Faso do Evropy a v roce svého vzniku se promítalo například na 50. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.

Když byla Gellerová usvědčena ze lži, zveřejnila krátkou ne-omluvu ve stylu „nebyla to pravda, ale mohla být“. „Levicové propagandistické stránky a muslimské teroristické svazy mají problém s jedním z videí, které jsem zveřejnila. Prý není skutečné. Faktem je, že existují tisíce videí odhalujících násilí a destrukci muslimských migrantů, které nevyvolávají žádnou reakci,“ napsala Gellerová.

Její video ovšem bylo narozdíl od české verze poslance Radima Fialy ze sociálních sítí staženo.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

6 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Jenom at tam to video zustane co nejdyl. Aspon ukaze, co je to v SPD za lidi. Presvedcene priznivce nezlomi v jejich vire vubec nic. Ale tem nerozhodnym by tohle trapne sireni lzi mohlo jeste otevrit oci. 2) Myslite, ze tem hloupostem veri Fiala? Nebo bere pusobeni v SPD jako „byznys“ projekt? Podobne jako Okamura, ktery z prispevku za mandaty stavi „valeckovou“ vilu. BTW – vite, proc tam budou jen kulate mistnosti? Aby zpoza rohu na (Pi)tomia nevyskocil nejaky ilegalni migrant!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Dost blbý pokus o vtip na účet Okamury. Když ten Okamura je jen (Pi)tomio, pročpak tak vadí? Odpovím : má totiž pravdu skoro ve všem, co říká a ta se nerada námi Čechy, kteří vědí, že to po listopadu 1989 všechno úplně podělali tím, že skočili na špek těm západním demokraciím v čele s USA (jak se jeden čas říkalo, snad i Saudské Arábii), slyší. Velmi nerada se slyší, ta pravda.

   • Tondach napsal:

    Okamura má totiž pravdu skoro ve všem, co říká? Chachachacha….

 2. petrph napsal:

  Přesněji řečeno. Pan Fiala nenaletěl na hoax, ale na dokudrama, o kterém sami jeho tvůrci přiznávají, že pravdivě popisuje běžnou situaci migrantů mířících do Evropy..

 3. Ivan napsal:

  Pane Malecký, to je radosti nad omylem pana Fialy. Kéž by jste svou radost vyjádřil nad brutálními útoky černochů na bílé občany v Americe a dokonce již i v Evropě a nesmyslné ničení majetku. Těchto videí je plný Facebook, přičemž dokumentovaná situace je naprosto stejná, ne li horší, jako na „filmovém“ záběru, který vám udělal takovou radost. Vaše radost lze porovnat pouze s radostí senátora Tomáše Goláně, který si po návštěvě pana Pompea v senátu musel jít vyměnit spodní prádlo. Prý takový zážitek, vidět na vlastní oči člověka, který se jmenuje Pompeo, již nikdy nezažije. To je bída, to je bída.

  • Tondach napsal:

   Říká se, že každý placený agent páté kolony při ruské ambasádě má za úkol okamžitě všechno otočit proti USA! Asina tom něco je!

Přidávání komentářů není povoleno