Není to pravda, ale mohla by být. Jak poslanec SPD naletěl na dva roky starý hoax

Napsal/a Robert Malecký 16. srpna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Zatímco „moderním trendem“ dezinformační scény jsou v posledních měsících útoky na Evropskou unii a zneužívání tématu koronaviru, „nemoderní“ SPD si stále drží starou dobrou migraci. Předseda poslaneckého klubu Okamurovců Radim Fiala ve čtvrtek zveřejnil šokující video, na kterém skupina migrantů ničí policejní auto v Itálii. Háček je v tom, že jde o záběry z natáčení filmu, který se promítal i v Česku.

„Na tohle by stačil jeden samopal z plným zasobnikem jako vystraha,“ píše pod Fialovým videem Stanislav Hanák. Jeho facebookový profil najdete zde.

„Udělal bych jim to samé , co udělali tomu policejnímu autu , pak bych přístavěl valník a nahazel bych je tam a odvezl na skládku jako odpad,“ přidává se Eduard Havel.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

České facebookové vlastenecké hrdiny rozpálilo video, na němž skupina údajných migrantů ničí auto italských karabiniérů. Video zveřejnil předseda poslaneckého klubu SPD Tomia Okamury Radim Fiala, a přestože byl opakovaně upozorněn na to, že jde o fake, příspěvek na jeho oficiálním profilu stále visí.

„Není to pravda, ale…“

Migranti útočí, štáb filmuje. Screenshot z profilu Radima Fialy.

Samotné záběry jsou přemýšlivějším nebo pozornějším lidem podezřelé. Vlevo od skupinky „chuligánů“ se pohybuje filmový štáb s mikrofonem na tyči a odraznou deskou. Podezření, že může jít o sehranou scénku, potvrzuje krátké pátrání. Jde o vyvrácený hoax, který už v únoru 2018 použila americká protimuslimská bloggerka Pamela Gellerová.

Její dezinformace byla záhy vyvrácena. Jde o záběry z natáčení filmu Mediterranea z roku 2015. Koprodukční drama popisuje cestu dvojice přátel z Burkiny Faso do Evropy a v roce svého vzniku se promítalo například na 50. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.

Když byla Gellerová usvědčena ze lži, zveřejnila krátkou ne-omluvu ve stylu „nebyla to pravda, ale mohla být“. „Levicové propagandistické stránky a muslimské teroristické svazy mají problém s jedním z videí, které jsem zveřejnila. Prý není skutečné. Faktem je, že existují tisíce videí odhalujících násilí a destrukci muslimských migrantů, které nevyvolávají žádnou reakci,“ napsala Gellerová.

Její video ovšem bylo narozdíl od české verze poslance Radima Fialy ze sociálních sítí staženo.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)