Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
keso via Foter.com / CC BY-NC-ND, zdroj

Němcům a Francouzům došla trpělivost. Airbnb, Google a Facebook budou platit vyšší daně

Němci a Francouzi chystají rozsáhlou reformu placení daní. Společně tak chtějí zakročit proti nízkému zdanění digitálních platforem a internetových gigantů. Mířit chtějí především na Airbnb, Google, Facebook a Amazon.

Vlády Francie a Německa budou v příštích týdnech spolupracovat na nové iniciativě, která má reagovat na „nepřijatelné“ daňové zvýhodnění služby Airbnb a dalších digitálních platforem typu Google či Amazon.

„Tyto digitální platformy uskutečňují desetimilionové obchody, ale francouzská pokladna z toho získává jen pár desítek tisíc,“ prohlásil ve francouzském parlamentu ministr hospodářství Bruno Le Maire. Taková praxe je podle něj „nepřijatelná“.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org se serverem Euractiv.cz, autor původního textu: Lukáš Hendrych


Le Maire před poslanci mimo jiné uvedl, že francouzská a německá vláda do poloviny září představí společné řešení, které by mělo být inspirací pro Evropskou komisi, která má v rámci unijních institucí jako jediná zákonodárnou iniciativu.

Deset milionů Francouzů za rok

„Chceme, aby se náš návrh přetvořil na legislativní návrh Komise, který bude diskutován unijními lídry v prosinci na Evropské radě,“ dodal Le Maire.

Airbnb loni ve Francii odvedla na daních méně než 100 tisíc eur. Samotnou službu však v té době využilo přes 10 milionů Francouzů.

„Airbnb má právo ve Francii nabízet své služby. Avšak my máme právo od Airbnb a ostatních digitálních platforem požadovat, aby spravedlivě přispívaly do státního rozpočtu,“ prohlásil Le Maire.

Společnost na slova francouzského ministra zareagovala během pátečního dopoledne. Zástupci firmy v prohlášení mimo jiné uvedli, že Airbnb „se zásadně liší od společností, které odklánějí obrovské sumy peněz z míst, kde skutečně podnikají“.

Airbnb: Ekonomice jsme dali 6,5 miliardy

Firma se hájí i tím, že její „obchodní model je jedinečný“, protože většina peněz skutečně zůstává v rukou místních občanů, kteří své domy a byty pronajímají, uvádí server EUObserver.

„Francouzskou ekonomiku jsme loni posílili o 6,5 miliardy eur. Pomáhá to obyčejným lidem, posiluje to místní komunity a je to předmětem místního zdanění,“ stojí například v prohlášení.

„Dodržujeme pravidla a platíme všechny daně, které platit máme. Naše francouzská pobočka poskytuje marketingové služby a platí všechny daně, které se na ni vztahují, a to včetně DPH.“

Francouzský ministr si však stojí za svým. Společně s německými protějšky by rád nový daňový návrh představil na následující Radě ministrů, která proběhne 15. září.

Evropská unie se společně s Organizací pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) sice snaží s otázkami placení daní a daňových rájů vypořádat, podle Le Maireho to však „trvá příliš dlouho a je to příliš složité“.

Pokud jde o digitální platformy, daňovým rájem je pro ně hlavně Irsko. Právě vláda v Dublinu totiž internetovým společnostem nabízí velice nízké zdanění právnických osob, což internetovým gigantům umožňuje vyhnout se vyšším daňovým sazbám v jiných členských státech.

Le Maire však poslance ujistil, že nový daňový návrh se bude týkat i internetových velikánů typu Google, Amazon či Facebook. „Každý musí přispívat spravedlivě,“ zdůraznil.

Problém, nebo příležitost?

Slova francouzského ministra hospodářství přišla jen den poté, co evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici uvedl, že Airbnb by se na daňové povinnosti měla podílet spravedlivě.

Airbnb a další podobné společnosti odvádějí podle jeho názoru nejen ve Francii příliš nízké daně, řekl ve vysílání rádia RTL. „To je špatně, je to šokující,“ dodal.

Služba je typickým příkladem v poslední době velice diskutovaného fenoménu – sdílené ekonomiky. Tento nový obchodní model trápí poslední měsíce a roky představitele EU i národní vlády, a to právě z důvodu jistého „právního vakua“.

Tyto služby se totiž často nevejdou do klasické definice podnikání, se kterými počítají národní právní řády. Poskytovatelé těchto služeb se díky tomu mnohdy vyhýbají daňovým či jiným povinnostem.

Těžkým oříškem nejen pro zákonodárce, ale i pro národní soudy, je i společnost Uber. Otázku, zda Uber je pouhou digitální platformou, či klasickou přepravní společností se nyní zabývá i Soudní dvůr EU. Právě jeho rozhodnutí bude přelomové nejen pro provozovatele a řidiče Uberu, ale i pro celý segment sdílené ekonomiky.

Jak je sdílená ekonomika silná a vlivná dokazuje i fakt, že jen firma Airbnb nabízí přes tři miliony nemovitostí ve více než 190 zemích světa. Její hodnota se odhaduje na více než 25 miliard eur.

Uber i Airbnb se v posledních letech začaly dostávat do soudních sporů zejména s majiteli hotelů, taxikáři či místními samosprávami. V rámci EU se bouří například známé turistické destinace typu Barcelona, San Sebastian, Mallorca nebo Ibiza.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

8 komentářů

 1. petrph napsal:

  Mimochodem, tady jsme u toho. Sdílená ekonomika je totiž sama o sobě vlastně drobným podnikáním. Ničím jiným. Jenomže právě drobné podnikání se díky EU a jejím vazalům ve vládách unijních států natolik administrativně a právně zkomplikovalo a zešmodrchalo, že je prakticky nemožné..
  A tu tedy nastupuje sdílená ekonomika, jako jakási drobná vyjímka. Ale – pokud si toho někdo nevšiml, tato sdílená ekonomika je vlastně nájemná ekonomika ve vlastnictví amerických nadnárodních firem. Airbnb i Uber nic jiného nejsou – a taky jen takové globální firmy se svými právníky dokáží nést břemeno právních sporů s EU úřady.
  EU dostala to co chtěla, tak ať si pak nestěžuje….

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Typicka boure ve sklenici vody. Jak velke obraty to jsou v porovnani s nadnarodnimi koncerny? Treba Apple – jake je rozlozeni zisku podle zemi, kde se realizuje? A nakonec to cele zdani v Irsku. A nejvetsi sranda je, ze Irsko pak diky nizkym danim behem krize zbankrotuje. To jsou veci, ktere by se mely resit. Z nasich luhu a haju je to treba Seznam. Nejvetsi dil zisku se urcite realizuje v CR. Co je nam platne, ze se pak za to postavi chodnik na Kypru?

  • Pat Cash napsal:

   To si jen myslíte, že to je malá přeháňka. AirBnB odvádějí daně ze svého zprostředkování, ale uživatelé (pronajímatelé) neplatí žádné daně, byť často splňují definici podnikání – soustavně provozují ubytovací činnost k vlastnímu obohacení.

   Problém je v tom, že ubytovaný posílá peníze přes AirBnB, které posílá peníze (ponížené o svůj desátek) ubytovateli. Tedy chybí zde přímá vazba kupující-prodávající. Tedy ona existuje, ale je nedostupná pro evropské státy, protože AirBnB sídlí v USA. Daňová správa v zemích EU proto hledá způsob jak tyhle platby identifikovat – kolik přišlo peněz z AirBnb na daný účet a komu patří ten účet. Až to bude vědět, tak dotyčnému napálí daně (i zpětně).

   Takže pronajímatelé AirBnB, dejte si pozor. V ČR lze daně doměřit až 3 roky zpětně, v SRN nebo Itálii až 5 let zpětně.

   • petrph napsal:

    To bych snad předpokládal že je naprosté minimum které by daňové správy EU měly zvládat. Nikoliv že „hledá způsob jak tyhle platby identifikovat“ , ale už by to dávno měly dělat. Ve všech státech platí zákony o praní špinavých peněz ve všech jsou banky povinny hlásit podezřelé platby, ve všech spolupracovat s policií a MF. Ergo dát z MF pokyn bankám „předejte nám veškeré údaje o převodech z účtu xx na konta vašich klientu. Ono totiž Airbnb není nějaký trapný šejdíř, aby účty odkud ty peníze posílá tajil, resp. skokově měnil. To by si na něj posvítili i doma.
    Ale pak je tu ještě druhá cesta – pokud už tady Airbnb platí daně, tak podléhá i finančním kontrolám. Ergo na něm finanční správy zemí EU mohou požadovat aby jim rovnou sám předal evidenci vyplacených částek i s pronajímateli v daném státu. A znovu, Airbnb nemá co tajit, ten naopak ve svých pokynech vybízí své uživatele aby si všechny místní daně i poplatky hradili.
    Takže, ono to není ani tak nemožnost, ale spíše omezenost úředníků finančních správ jednotlivých států. I když, i když může je třeba omlouvat (nevím), že oni třeba skutečně v rámci jejich předpisů nic jiného než je předepsáno dělat nemohou

  • Martinix napsal:

   rostoucí byznys v řádu milionů eur, a to jsem možná podstřelil – rozhodně není bouře ve sklenici vody.
   Ale jak se k tomu staví země EU, to je ostuda…

   • Pat Cash napsal:

    Země EU jen chtějí svoje daně. Všichni ostatní v klasické ekonomice podléhají zdanění (byť jsou zde rozdíly, tak daně přiznávají všichni). Pes je zakopaný v tom, že daňové správy členských zemí EU ZATÍM nedokáží z americké firmy vydolovat údaje o příjemcích plateb v jejich domovských státech. Nakonec se jim povede AirBnB přitlačit do kouta nebo udělají handl a Trumpovou administrativou.

    Až se to stane, tak hodně lidí si bude drbat hlavu, protože jim přijde papír o tom, že mají doplatit zpětně daně. Finanční úřady po Evropě umí být velmi nepříjemné a ty částky mohou být i dost vysoké. Tipuji, že z toho bude velký skandál včetně ČR, protože tady je pronajímatelů přes AirBnb určitě 10 000+. Proti nim jsou nějací lodníci daběbí v Nizozemí jen bouří ve sklenici vody.

 3. Adam napsal:

  Dobrá iniciativy, ziskovost těch firem je obrovská, jistě se spokojí s nižším výnosem.

 4. teufel3424 napsal:

  mezi řečí: „slova přišli“ se fakt nepíše. Doufám, že největším bojovníkem je Juncker, který sám podobný chlívek jako v Irsku dlouhá léta provozoval v Lucembursku a byl na to patřičně hrdý. S takovýma týpkama zvítězíme zcela jistě

Přidávání komentářů není povoleno