Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Alexandr Novák (uprostřed) a členové Gryphons Most.
Facebook Gryphons Most,

Někdejšímu kmotrovi ODS Alexandru Novákovi obstavili majetek. Luxusní vilu ale před policií uchránil

MAPA. Bývalý severočeský gubernátor a exsenátor Alexandr Novák obviněný z korupce čeká v Německu na vydání do Čech. Mezitím mu policie obstavila majetek a účty. O co všechno může Novák přijít?

Vyučený zámečník a bývalý senátor za ODS Alexandr Novák si už jeden trest za korupci odpykal, tedy ve zkrácené lhůtě. Nyní čeká v německé vazbě na vývoj v další kauze, ve které je obviněn z pěti trestných činů v souvislosti s evropskými dotacemi.

Ačkoliv byl Novák už jednou odsouzen, policie mu nikdy nezabavila žádný majetek, kterým tak mohl volně disponovat.

Jak ale informoval server Seznam zprávy, tentokrát policie k zablokování Novákova majetku i jeho účtů přikročila. HlídacíPes.org nyní přináší přehled zaplombovaného majetku muže, jenž léta ovládal severočeské podsvětí propojené s politikou.

Podle údajů v katastru nemovitostí vlastní Novák 288 parcel a čtyři budovy na celkem 47 katastrálních územích. Většinou jde o pozemky, ornou půdu či trvalý travní porost koncentrované v oblasti kolem Chomutova a Krušných hor. Ale také například o dva hotely v centru Chomutova, které získal krátce po návratu z vězení.

Část pozemků vlastní společně se svým dlouholetým přítelem a bývalým vlivným politikem ODS Danielem Ježkem, jenž je spolu s Novákem také obviněn v dotační kauze, nebo také s bývalou šedou eminencí strany Patrikem Oulickým.

Podle serveru iRozhlas.cz hrozí Novákovi kromě 13 let za mřížemi také peněžitý trest ve výši 36,5 milionu korun. Část z toho by mohl umořit právě zabavený majetek, který dosahuje hodnoty přes 21 milionů.

Schovaný za firmy

Zatímco na rozlehlé pozemky policie dosáhla, luxusní vila, kde Novákovi v Chomutově bydlí, zůstala nedotčena. Dům na okraji města je totiž napsaný na společnost Multitechnik, kterou Novák převedl nejprve na svoji manželku a nakonec na svoji švagrovou. Ta bydlí ve vile přímo pod Novákovými.

Právě majetek společností, které Novák vlastnil – zmíněné Multitechnik a Real Estate, zůstal mimo zorné pole detektivů. Přičemž právě tyto firmy koncentrují nemalé množství nemovitostí.

Kromě zmíněných dvou vil na okraji Chomutova vlastní původně Novákova společnost například domy v centru Chomutova, kde obě firmy sídly a kde měl Novák i formální trvalé bydliště, dva areály čerpacích stanic na Moldavě a na Cínovci.

Podle dřívějších informací nakupoval Novák také nemovitosti v USA.


Umístění nemovitostí Alexandra Nováka zablokovaných policií

Interaktivní mapa ZDE

A.Novák-větší

Červeně vyznačen zablokovaný majetek, fialově majetek společnosti Multitechnik a žlutě nemovitosti Real Estate. Zdroj: katastr nemovitostí. Vytvořeno v Google Maps.

Na cestě

Alexandr Novák byl v roce 2010 odsouzen za to, že coby tehdejší starosta přijal 43 milionový úplatek za prodej akcií městských firem. Posléze byl odsouzen ke čtyřem letům vězení a peněžitému trestu pět milionů korun.

A.N. Gryphons AC_DC

Alexandr Novák (vpravo) na koncertě AC/DC v květnu 2016 s motorkáři Gryphons. Zdroj: Facebook Gryphons Most.

Do vězení ale nastoupil až v roce 2013 a z původního trestu si odpykal pouze polovinu. Na základě dobrozdání spřáteleného motorkářského klubu byl Novák v roce 2015 propuštěn. Nejvyšší správní soud následně konstatoval, že Novákovo propuštění bylo nezákonné.

Soudce Ivan Novák, který bývalého senátora z vězení propustil, následně sám čelil obvinění z úplatkářství a žalobce Ladislav Kosán se musel v kárném řízení zpovídat, proč nepodal proti nezákonnému rozhodnutí o propuštění stížnost.

Následně byl Novák na konci loňského roku obviněn z pěti trestných činů v souvislosti s dotacemi ROP Severozápad. V kauze je stíháno celkem 23 lidí. Na Štedrý den byl Novák zadržen v Německu při cestě z USA na Nový Zéland a od té doby čeká na vydání v německé vazbě. Z té by mohl být předán do Česka nejdříve v červenci.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

  1. Němec napsal:

    Jako volič ODS nemám rád když se pod touto zkratkou uvádí nějací dacani a dopadá to na ty slušné. Ale jsme rád, že pan Novák neničí jedem farmářům úrodu, pro svůj zisk. Tak hluboko klesli jiní. Že ANO.

    • teufel3424 napsal:

      Na rozdíl od voličů čsd Vám ta negativní kampaň aspoň vadí. Rudoši jsou splachovací a budou volit Ratha i v base.

Přidávání komentářů není povoleno